Καλύτερες κυκλοφορίες του 2007!

Ομορφα ξεκιναει η χρονια και ελπιζω συνεχισει ετσι…Απ?ολα εχει ο μπαξες :
Clutch - From Beale Street To Oblivion (απο τα πιο cult συγκροτηματα της Αμερικης- stoner blues rock)
Pride Of Lions - The Roaring Of Dreams (AOR)
Βlackfield - II (brit rock)
Black Lab - Passion Leaves A Trace (alternative - us)
Saliva - Blood Stained Love Story ( modern rock - us)
Bokor - Anomia 1 (alternative metal - Σουηδοι)
Επισης Μasterplan, Within Temptation, Swallow The Sun .
Ολα τα αλμπουμ ενα κι ενα για τα ειδη που υπηρετουν. Ριχτε κανενα σχολιο και δικα σας αγαπημενα.

ευγε. \m/

με αυτα τα δυο ειδικα επαθα χοντρη πλάκα.

http://www.rocking.gr/review1079.php εδω μπορεις να δεις και για swallow the sun :wink: συντομα θα μπει και masterplan :wink:

για 2007 παιδια, τα Explosions In The Sky, Pain Of Salvation ειναι επισης δυο δυνατα χαρτια. πολύ καλα και τα Rotting Christ (δε το περιμενα) καθως και machine head αν και ειμαι στο άκουσμα ακομα για το τελευταιο.

α, ναι. ειναι και το Jesu. πωπωπωπωπωπωπωπω…

ειμαι σιγουρος οτι εχω στην κατοχη μου μπολικα ακομα καλα cd αλλα που χρονος να τ’ακουσω… :cry: :cry:

Clutch και τα μυαλα στα καγκελα…
Οι Jesu εβγαλαν καινουριο; Πρεπει να το χτυπησω αμεσα…

Δεν έχω προλάβει ν’ακούσω τόσα πολλά, όμως μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει το “Theogonia” των Rotting Christ και το “Gothic Kabbalah” των Therion, τα οποία είναι καταπληκτικά, ενώ καλά ακούγονται τα τελευταία Sirenia, Chimaira και Machine Head. Ίδωμεν…

well, το Pain Of Salvation είναι ακόμα ότι καλύτερο.
ακολουθεί από κοντά το νέο αριστούργημα του Neal Morse - Sola Scriptura
Από εκεί και πέρα το νέο Machine Head - The Blackening είναι πολύ καλό,
το νέο Threshold - Dead Reckoningεπίσης,
απρόσμενη έκπληξη το Rotting Christ,
το ΙΙ από Blackfiled όπως πρέπει
αναμένω την κανονική κυκλοφορία του Masterplan που μάλλον τα σπάει
α σε συνέχεια του καταπληκτικού περσινού Posthmous Silence το Presets των Sylvan.

Αυτά προς το παρόν.

Αναμένεται φέτος να γίνει Ο ΧΑΜΟΣ από κυκλοφορίες.

Μέχρι στιγμής εντύπωση μου έχουν κάνει τα:

Therion - Gothic Kabbalah
Domine - Ancient Spirit Rising
Twisted Tower Dire - Netherworlds
Dreamland - Eye For An Eye
Thunderstone - Evolution 4.0

Μήπως ξέρει κανείς ποτε θα κυκλοφορήσει το γ#%^&* το νέο Symphony X;

Μέχρι στιγμής θεωρώ δισκάρες τα “Machine Men - Circus Of Fools” και “Rotting Christ - Theogonia”. :slight_smile:

Επίσης, καλά, αλλά όχι αντάξια των δικών μου προσδοκιών τα “Domine - Ancient Spirit Rising” και “Therion - Gothic Kabbalah”… :frowning:

Προς το παρόν Rotting Christ - Theogonia

pain of salvation - scarsick

machine head - the blackening

ανετα ξεχωριζουν μεχρι στιγμης…

Επισης και το Rotting Christ πολυ καλο…

Περιμενουμε πολλα ακομα…

να προσθέσω σε αυτά που ήδη ανέφερα το όντως πολύ καλό album των Therion.

λιαν συντόμως θα μπορούμε να εκφέρουμε άποψη και για το νέο Megadeth του οποίου το πρώτο δείγμα (Gears Of War) ήταν κάπως απογοητευτικό.

χμ. δε βγηκε ακομα…σε κανα μηνα το πολυ θα σκάσει μυτη… :wink:

@Maiden1979. τοσο καλό το machine men; είχα ακουσει το προηγούμενο. καλό, ο τραγουδιστης και τα κομμάτια σαν τα album του discinson (από που πήραν άραγε το όνομα :roll: ). όταν ειδα ότι απο την εταιρια που ηταν πηγαν century media εκανα το σταυρο μου…

Εκτός από Blackfield, o Wilson δεν ετοιμάζει και νέο με Porcupine Tree??
Αυτό αναμένω εγώ με αγωνία… :roll:

Εκτός από Blackfield, o Wilson δεν ετοιμάζει και νέο με Porcupine Tree??
Αυτό αναμένω εγώ με αγωνία…

Mην τρελαινεσαι οι blackfield θα σε βγαλουν αρκετο καιρο. Κοματια σαν το end of the world δεν βγαινουν καθε μερα. Τι λογια …

έτοιμο είναι το νέο Porcupine Tree και βγαίνει σε κανά μήνα αν θυμάμαι καλά.

Η Roadrunner κάνει μεγάλο άνοιγμα. Μετά την περσινή επιτυχία των Trivium, σπρώχνει εμπορικά τους Within Temptation αλλά ποντάρει και σε μεγάλα ονόματα αφού κυκλοφορεί νέους δίσκους των

Dream Theater (!)
Megadeth
Porcupine Tree

έτοιμο είναι το νέο Porcupine Tree και βγαίνει σε κανά μήνα αν θυμάμαι καλά.

PARTY TIME!!!

ακουσα για μια μπαντα ονοματι sylvan που βγαλαν/βγαζουν φετος. λενε οτι ειναι μεταξυ σε marillion/pink floyd/porcupine tree. τους εχει ακουσει κανεις;

Λοιπόν…
… είχα πάθει πλάκα με το ομώνυμο E.P. του 2002 και ακόμα μεγαλύτερη με το πρώτο τους album “Scars & Wounds” (2003)! Κορυφαίος δίσκος με εκπληκτικά φωνητικά και απίστευτες κιθάρες! Ναι, θα μπορούσε ΑΝΕΤΑ να είναι δίσκος του Dickinson μετά το “Chemical Wedding”! Τα φωνητικά είναι ΙΔΙΑ Bruce, αλλά αυτό γιατί να είναι απαραίτητα κακό; :wink:
Προς τα τέλη του 2005 βγήκε το “Elegies”, το οποίο είναι τουλάχιστον απογοητευτικό… :frowning:
Έχει κάποια πολύ καλά tracks, κυρίως στην αρχή, αλλά από ένα σημείο και μετά γίνεται βαρετό! Ίσως έφταιξε που προσπάθησαν να δημιουργήσουν πιο προσωπικό ύφος και δεν τους βγήκε… :?
Σχετικά με το καινούργιο δεν ήξερα τι να περιμένω, αλλά ευτυχώς δεν με απογοήτευσαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά!
Ο δίσκος σαφώς είναι maiden-ικός (ή Dickinson-ικός αν προτιμάς), αλλά έχει επιτέλους και το δικό τους προσωπικό ύφος, με αποτέλεσμα, πολύ heavy και ταυτόχρονα πολύ μελωδικά κομμάτια, όλα ένα και ένα… :slight_smile:
Μάλλον, το ντεμπούτο τους, δεν το ξεπερνάει, αλλά το “Elegies” το “σβήνει” άνετα! :twisted:
Αξίζει να το τσεκάρεις! :wink:

Και κάτι τελευταίο, η ιαπωνική έκδοση έχει bonus το “'Till The End Of Her Days”, το οποίο έιναι κομματάρα! (νομίζω, όμως ότι υπάρχει και στο ευρωπαϊκό single)
To solo σε αυτό το κομμάτι είναι το καλύτερο που έχω ακούσει εδώ και πολλούς μήνες! 8)
Αδιανόητα φοβερό! Ωδή στην τεράστια των Murray - Smith σχολή! :lol: :lol:

αυτο το δίσκο έχω! δε πεθανα κιολας, αλλα ηταν παρα πολύ καλο και ελπιδοφόρο. θα τσεκαρω το καινουργιο.

ουτε μενα παντως με ενοχλησε η φωνη του τυπα. αν και στο βιβλιαρακι του δισκου, πιο πολυ για γκοθας μου εμοιαζε… :lol:

H απαντηση στο http://www.myspace.com/sylvanhome
Ειναι φοβεροι εχω ενα κολλητο στο Αμβουργο που ειναι μεγαλη φανατιλα και μου τους εχει επιβαλλει(δεν ηθελε και μεγαλη προσπαθεια). Sorry Outshined που τους ξεχασα…
Αngmar αν θες τρελη ομοιοτητα της φωνης του fish ακου Blue October - Foiled…

χαχα σιγά βρε που θα απολογηθείς.

Πολύ όμορφη μπάντα.
Το Σεπτέμβρη αναμένεται και το τρίτο album και τελευταίο που συμπληρώνει την τριλογία των Out Of Myself και Second Life Syndrome των Riverside. Κάπου είχα πετύχει πως θα λέγεται…

Όσον αφορά τους Porcupine Tree, το project των Portnoy και Wilson είναι έτοιμο και ηχογραφημένο αλλά η Inside Out κρίνει πως είναι καλύτερο να κυκλοφορήσει το 2008 που μάλλον δεν έχει προγραμματισμένες καλές κυκλοφορίες. Τώρα γιατί off the record ο Wilson στάζει χολή για τους Dream Theater και ο κατά τα άλλα ευαίσθητος και ευέξαπτος σε τέτοια θέματα Portnoy κάνει τα στραβά μάτια είναι ένα μυστήριο. Περίεργα πράγματα.

Blue October είχα δει ένα videoclip και μου φάνηκαν τουλάχιστον αδιάφοροι…Δεν μου έρεσε όλο το ψιλο-alternative στυλάκι τους.