Καλύτερες κυκλοφορίες του 2007!

συμφωνω αρκετα μαζι σου
αν και βεβαια βαριεμαι τωρα να καθομαι να ψαχνω τι κυκλοφορησε τι καθε χρονια για να κανω συγκρισεις
αν και σιγουρα φετος ειχαμε κατακλυσμο καλων κυκλοφοριων
επαιξε ρολο βεβαια και το ιντερνετ σε αυτο το θεμα,καθως φετος εβαλα ντι ες ελ,δηλαδη φετος ειχα πληρη προσβαση σε οποιαδηποτε σχεδον φετινη κυκλοφορια.και επισης φετος χωθηκα και στα φορουμς οπου ανακαλυψα πραγματα που πιθανοτατα να μην τα ανακαλυπτα ποτε.οπως πχ το καταπληκτικο *shells!!!

σωστό το ότι δεν είχε το δίσκο με την καθολική αναγνώριση, όμως όπως πέρσι υπήρχε το Blood Mountain με μια σχεδόν καθολική από τον metal τύπο και κόσμο, φέτος υπάρχει αντίστοιχα το The Blackening των Machine Head που είναι πραγματικά υποδειγματικό heavy metal για το 2007.

Μαζί με το 2005 είναι οι πιο ποιοτικές και παραγωγικές χρονιές που μπορώ να θυμηθώ και εγώ.

Συμφωνώ ,δεν είχε τον κράχτη αλλά είχε πραγματικά πολλές και καλές κυκλοφορίες τόσο από “μικρές” όσο και από πιο “μεγάλες” μπάντες…και φυσικά σε όλα τα ιδιώματα. Να φανταστείτε στο top10 μου ήταν 2 black δίσκοι, το ιδίωμα δλδ που έχω ασχοληθεί λιγότερο…

ή mastodon το 2004 Και το 2006

κι εγώ συμφωνώ σε κάποιον βαθμό με τον κόζι, αν και το ούλβερ εντάσσεται νομίζω στην κατηγορία Ο δίσκος. από κει και πέρα όπως είπατε υπήρξαν αμέτρητοι πραγματικά δίσκοι, οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί και τους άκουσα πάρα πολύ μέσα στη χρονιά. μια ενδεικτική λίστα (η οποία όπως είναι αναμενόμενο θα αλλάζει με τον καιρό) για μένα είναι αυτή…

Ulver - Shadows Of The Sun
Fovea Hex - Allure
Soulsavers - It’s Not How Far You Fall, It’s The Way You Land
Doomsword - My Name Will Live On
Sieges Even - Paramount
Will-o-the-wisp - A gift for your dreams
Kiss The Anus Of A Black Cat - An Interlude To The Outermost
Lights Out Asia - Tanks and Recognizers
Moonsorrow - V: Havitetty
Gazpacho - Night
Basia Bulat - Oh, My Darling
Husky Rescue - Ghost Is Not Real
Morgana Lefay - Aberrations Of The Mind
Damiak - Micavalera
Witchcraft - The Alchemist
Saddleback - Night Maps
Canvas Solaris - Cortical Tectonics
Innosense - Life (Demo)
Rex Mundi - Balance Between Madness And Hope (EP)
Green Carnation - A Night Under The Dam (DVD)

Φυσικά μην ξεχάσετε να ψηφίσετε και εδώ :

http://www.rocking.gr/bestof2007.php

για το Leviathan έχω τις ενστάσεις μου…

Eυτυχώς, γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ το έχω σε τόση εκτίμηση αυτό το demο. Μακάρι να κυκλοφορήσουν ολοκληρωμένο άλμπουμ σύντομα!

ναι, μακάρι. εγώ πάντως ξέρω πολλούς που τους εκτιμούν.

Για την ποιότητα του δίσκου ή για το αν ήταν ο δίσκος της χρονιάς;

Xαχαχα, τι χάνει κανείς όταν λείπει το Σ/Κ!!

Good job παίδες

Montecristo σαφώς ορμώμενος από την εξουσία επιδιδόμενος σε ειρωνείες και εξυπνακίστικα σχόλια κατόρθωσες να φτάσεις το thread στις 63 σελίδες.
Δε θα σου δώσω λογαριασμό τι ακουω ούτε σε διάφορους άλλους δικηγόρους οι οποίοι ρωτάνε πόσες φορές άκουσα τους δίσκους.
Μάλιστα τώρα τι σου φταίνε οι Hanoi Rocks?Αν διαβάζεις που μάλλον δεν διαβάζεις το Hanoi Rocks δεν είναι καν μέσα στη λίστα μου.
Αν τα επιχειρηματα σου αρχίζουν και τελειώνουν στους Hanoi Rocks εγώ περιμένω ακόμα να ακούσω από εσένα εξυπνάκια με ποια λογική θα πρότεινες σε κάποιον το νέο πόνημα των Porcupine Tree πέρα από αοριστολογίες ότι ο Wilson κάνει κάτι καινοτόμο.Όταν το καταφέρεις ίσως καταφέρεις και να θάβεις καλύτερα πράγματα που δεν έχεις ακούσει.
Πες μου απλά ποια είναι η καινοτομία του Wilson και εγώ πάσο. Καμία φυσικά απλώς επειδή δεν παίζει metal είναι και γαμάτος ε?

Όπως επίσης θα ήθελα από σένα ή από οποιονδήποτε άλλο μιας και οι Circus Maximus δεν έχουν παραπάνω από 20 οπαδούς και επειδή προφανώς για να τα λες αυτά έχεις ακούσει το album τους να μου πεις γιατί θα πρέπει κάποιος να προτιμήσει το νέο Theater που για μένα απλά δεν ακούγεται από τους προαναφερθέντες.Αν δε το κάνεις σημαίνει ότι έχω δίκιο.

Όσο για το ποιοι είναι/ήταν οι Hanoi Rocks ε το παίρνω σαν αστείο μην επεκταθούμε σε group δυσθεώρητα για κάποιους Mastodon,Υπάρχει άλλωστε το allmusic.com η wikipedia κτλ κτλ.

Angmar εγώ προσωπικά θα σου πω με ποιο κριτήριο επέλεξα τα 2 καλύτερα album.Το Pagan?s Mind το άκουσα στο Metropolis που το είχαν βάλει στα ηχεία όταν κοίταζα στις προσφορές και το έπιασα με τη μία. Πόσες φορές αλήθεια σου έχει τύχει να μπαίνεις σε ένα δισκάδικο και αν γουστάρεις με αυτό που παίζει και να το αγοράζεις?

Όσο για το Circus Maximus κάποιος με έπρηξε το άκουσα γούσταρα πάλι με τη μία.Φυσικα τα ξανακουσα και άλλες φορές αλλά άμα δεν πιάσεις ένα album με τη μία άστο να πάει?.

Βέβαια σίγουρα υπάρχουν και album που δεν τα ευχαριστιέσαι όσο θέλεις με τη μία?άλλα όχι ρε φίλε και 2 μήνες το Ulver?ε Καρρά άμα σου βάλω να ακούσεις 2 μήνες θα γουστάρεις?δισκάρες ονομάζονται οι δίσκοι που σου βγάζουν το συναίσθημα ή την πόρωση με τη μία?

Αν εσύ θεωρείς ότι 5 φορές δε σου αρκούν για το Bach εγώ το άκουσα 3 φορές καραγούσταρα και θα το ακούσω και στο μέλλον?

Για το Dominici τι θέλεις να σου πω?Νομίζω ότι ο δίσκος του ήταν μία πραγματική έκπληξη και έδειξε ότι αυτές οι συνθέσεις του πάνε πολύ.Εμένα δεν περίμενα να μου αρέσει αλλά μου άρεσε?προς τους εξυπνάκηδες Tolkki και Signal αυτά που ισχυρίζονται ότι δεν μπορεί κάποιος που δεν τον γούσταρες στο παρελθόν να σου αλλάξει τη γνώμη?.

Τελικά γίνεσαι «απόλυτος» όταν λες τη γνώμη σου για κάτι που δεν σου αρέσει και δεν θέλουν οι άλλοι να το θίξεις?από την άλλη ο Montecristo έχει δικαίωμα να αναφέρεται ΣΤΙΣ ΔΙΣΚΑΡΕΣ κατά τη γνώμη μου που έβαλα και να μιλάει απαξιωτικά για 80s?

Από πότε μία γνώμη έγινε κάτι το απόλυτο?

Έλεγε ο Jim Matheos ?my opinion is just a point of view??..

Και ναι ChrisP είχα το χρόνο την τύχη τη διάθεση πες το όπως θέλεις να ακούσω τουλάχιστον 300-400 φετινούς δίσκους.Γιατί τόση πρεμούρα?Τι σε πειράζει ακριβώς?Ειρωνικά σχολιάκια σε τίποτα Foo Fighters παρακαλώ.

Υπήρχαν και πολλοί μέτριοι φετινοί δίσκοι στους οποίους δεν αναφέρομαι καν.Αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα πρέπει να περνάει εξέταση για το τι του αρέσει και τι όχι από τη στιγμή μάλιστα που οι κάθε λογής εξυπνάκηδες δεν αναφέροντε καν στους δίσκους τους οποίους έχω ποστάρει ως καλύτερους με συγκεκριμένα σχόλια.Μάλλον κάποιοι άλλοι δεν έχουν ακούσει κάποιους δίσκους.

Angmar είσαι ο μόνος που έκανες κάποιο σχόλιο για τους δίσκους που θεωρώ καλύτερους.Ευελπιστώ σε μελλοντικά ποστ να το πράξουν όμορφα και οι υπόλοιποι μιας και το thread αναφέρεται σε καλύτερους δίσκους.

Update γιατί όλο και κάτι ξεχνάμε

Steel Assassin-War of the Eight Saints

Ήθελαν αλλά δεν μπόρεσαν για άλλη μια φορά (κοινώς αδιάφοροι)

Nile - Ithyphallic

Soilwork-Sworn to a great divide

καλα κυριε εξυπνε συγκρινεις dominici με primordial
ο ενας ειχε εναν δισκο πριν απο αυτον που ακουσες και ο οποιος ειναι κοντα στα γουστα σου
οι primordial εχουνε 5 και δεν σ’αρεσαν ποτε!
λογικο δεν ειναι να υπαρχει περιπτωση να σ’αρεσει η δευτερη αποπειρα ενος καλλιτεχνη ο οποιος παιζει μουσικη κοντα στα γουστα σου σε σχεση με την 6 δουλεια μιας μπαντας που ποτε δεν σου πανε κατι!?!?

Υπάρχουν δίσκοι που δεν έχουν το βάθος και ξεφουσκώνουν με τον καιρό.
Υπάρχουν άλλοι που για να τους πιάσει το “απαίδευτο” αφτί θέλει χρόνο. Εγώ αρκετούς από τους αγαπημένους μου δίσκους δεν τους γούσταρα με τη μία. Αλλά μιλάμε για τους πολύ αγαπημένους ε, αυτούς που τους ακούω και ανατριχιάζω

Αυτά ισχύουν για μένα ε.

Πάντως εγώ δε βρήκαν πουθενα τα ποστ του denander προσβλητικά για κανέναν, άσχετα αν διαφωνώ ή συμφωνώ.

Α και κάτι άλλο. Εγώ φυσικά θα κρίνω με βάση το χρόνο. Φυσικά θα κρίνω με βάση το πότε βγήκε κάτι. Και εσύ το κάνεις μάλιστα, όταν λες ότι οι Primordial είναι αντιγραφείς των Bathory.
Time what is time που λεν και οι βάρδοι.
Αν αυτό που ακούει κάποιος του αρέσει, τον πωρώνει, το γουστάρει, δε θα κάτσει να σκεφτεί αν είναι original. Κάποιος άλλος βέβαια μπορεί να το κάνει. Κάποιος αν βάλει να ακούσει Watchtower και αναλογιστεί το πότε βγήκαν οι δίσκοι τους θα ενθουσιαστεί. Και δε θα το κάνει επειδή αυτό του λέει η λογική του, θα είναι αυθόρμητος θαυμασμός.
Εσύ μπορεί να γουστάρεις απλά ό,τι σου κάθεται στο αυτί. Με γεια σου με χαρά σου. Ίσως κι εγώ αυτό να κάνω, απλά να μην το έχω συνειδητοποιήσει.

Τέλος πάντων, εγώ γουστάρω κάργα Circus Maximus και μου αρέσουν και οι Pagan’s mind. Χαίρομαι που τους έχεις τόσο ψηλά.

Τέλος, όσον αφορά το πόσο χρόνο διαθέτεις στον κάθε δίσκο, δεν μπορώ να ξέρω γιατί ούτε μπροστά σου είμαι, ούτε μπορεις να μου το αποδείξεις. Απλά μην αμφισβητείς ότι κάποια πράγματα είναι θέμα γούστου και προσωπικής αισθητικής. Μην έχεις την εντύπωση ούτε εσύ, ούτε κανείς μας ότι μπορούμε να ακούμε τα πάντα επειδή η μουσική είναι μία και να κρίνουμε τι είναι καλό και τι είναι κακό

χαχαχαχα :lol: :lol: :lol:
να σαι καλα
μας κανεις και γελαμε βραδυατικα!!!

Ο καθενας εχει τα κριτηρια του. Δεν αναφερομαι ομως στο γιατι σου αρεσαν οι δισκοι που εβαλες…

Βέβαια σίγουρα υπάρχουν και album που δεν τα ευχαριστιέσαι όσο θέλεις με τη μία?άλλα όχι ρε φίλε και 2 μήνες το Ulver?ε Καρρά άμα σου βάλω να ακούσεις 2 μήνες θα γουστάρεις?δισκάρες ονομάζονται οι δίσκοι που σου βγάζουν το συναίσθημα ή την πόρωση με τη μία?

Αν εσύ θεωρείς ότι 5 φορές δε σου αρκούν για το Bach εγώ το άκουσα 3 φορές καραγούσταρα και θα το ακούσω και στο μέλλον?

…αλλα στο γιατι εθαψες καποιους αλλους. Το Ουλβερ δε το ακουγα 2 μηνες για να με πεισει. Το ακουγα 2 μηνες σερι επειδη ειχα παθει πλακα. Και ναι, προσωπικα θελω να ακουσω κατι καλα για να βγω να μιλησω ανοικτα.

Για το Dominici τι θέλεις να σου πω?Νομίζω ότι ο δίσκος του ήταν μία πραγματική έκπληξη και έδειξε ότι αυτές οι συνθέσεις του πάνε πολύ.Εμένα δεν περίμενα να μου αρέσει αλλά μου άρεσε?προς τους εξυπνάκηδες Tolkki και Signal αυτά που ισχυρίζονται ότι δεν μπορεί κάποιος που δεν τον γούσταρες στο παρελθόν να σου αλλάξει τη γνώμη?.

Μπα, το Dominici το εφερε η κουβεντα ως παραδειγμα αν ξαναδιαβασεις το προηγουμενο ποστ. Ισα - ισα, μακαρι να παθαινα καμια πλακα, ex-Θιατερας γαρ…

Angmar είσαι ο μόνος που έκανες κάποιο σχόλιο για τους δίσκους που θεωρώ καλύτερους.Ευελπιστώ σε μελλοντικά ποστ να το πράξουν όμορφα και οι υπόλοιποι μιας και το thread αναφέρεται σε καλύτερους δίσκους.

Κοιτα, θα σου πω το γιατι. Το τι αρεσει στον καθενα ειναι αυτο που λεμε προσωπικο γουστο. Ειναι δικαιωμα του καθενος να ακουει οτι θελει. Το θεμα βεβαια ειναι ο ιδιος να σεβεται τα γουστα και τις προσωπικοτητες των υπολοιπων. Γι αυτο και λεω οτι εισαι απολυτος. Π.χ. συμφωνω οτι το νεο Mekong Delta ηταν σουπερ, ισως ομως δεν εβαζα αλλα που γουσταρεις. Δινω παραδειγμα συμφωνα με τη λογικη σου:

Ας πουμε οτι βγαινω και λεω “το νεο Cage ηταν τρελη σαβουριά. το ακουσα μια φορα και δε μου εκανε κλικ”. Εσενα δηλαδη που το γουσταρεις, θα σου καθοταν ωραια; Τωρα π.χ. κατηγορησες τον Μοντε για το ιδιο πραγμα, ενω μαλιστα πρωτος μιλησες απαξιωτικα.:wink:

Αυτα γενικα. Νταξ, χαζος δε δειχνεις, πιστευω μια χαρα τα καταλαβαινεις. Καλα ποστ στο φορουμ αγαπητε, πιστευω οτι δεν εχουμε να λυσουμε κατι αλλο.

On topic, το Machine Men δε το χω ακουσει. Ουτε νοτα δηλ. Τους εχω αφησει στο Scars & Wounds. Νταξ, πολυ Dickinson ο τραγουδιαρης. Οχι οτι ειν’ κακο κατι τετοιο…

Και το Cage εννοειται πως τα σπαει.

Αngmar το να λες απλά την άποψη σου για κάτι δεν το απαξιώνεις απαραίτητα…δλδ εγώ που σου είπα ότι το Ulver είναι σαβούρα σε απέτρεψα από το να το ακούσεις?Όχι φυσικά…και έγραψα και πιο πάνω κάποιες σελίδες πίσω ότι αν κάποιος έλεγε τα album σαβούρα που έβαλα στα καλύτερα αυτός θα έχανε όχι εγώ.

Έχει διαφορά αυτό που κάνει ο Montecristo με τους Ηanoi Rocks και διαφορά να έχεις ακούσει κάτι και το θεωρέις ότι το θεωρείς.

Οι ίδιοι οι Primordial δηλώνουν ότι είναι επηρεασμένοι από Bathory…όχι εγώ…ε τώρα βέβαια αν ακούμε ολόκληρα μέρη αυτούσια κάποιες φορές ε δεν είναι οι μόνοι…:lol:

Ίσα ίσα Angmar που χάρηκα που αναφέρθηκες στα καλύτερα album που έβαλα όπως και χαίρομαι που έχεις την άποψη ότι ο καθένας ακούει ότι νομίζει…πες το όμως και στους υπόλοιπους γιατί ανεξήγητα κάποιοι θίχτηκαν λες και τους βρίσαμε την οικογένεια…

Manos87 και ο χρόνος σαφώς είναι σημαντικό κριτήριο για το αν ένα αλμπουμ θα μείνει κλασικό ή όχι στη συνείδηση του κοινού.

Signal05 πραγματικά ρε φίλε πρέπει να έχεις μεγάλη φαντασία για να ποστάρεις το ότι σύγκρινα Dominici με Primordial.Εγώ στον Angmar απαντούσα.

Και σταμάτα να ποστάρεις βλακείες επειδη δε σου αρέσουν οι Ηanoi Rocks.Μην μπούμε στο ξαναείπα σε διαδικασία σύγκρισης για group που έχουν πουλήσει κάποια εκατομμύρια και έχουν παίξει σε μεγάλες αρένες με group που με το ζόρι γεμίζουν το Gagarin ε.Όχι οτι αυτό απαραίτητα αποτελεί κριτήριο για να σου αρεσει κάτι αλλά όταν οι πωλήσεις αποτελούσαν κριτήριο οι Hanoi Rocks ήταν εκεί.Αντίθετα οι Mastodon στον αιώνα απαξίωσης της μουσικής που είμαστε αποτελούν άλλο ένα υπερτιμημένο group από τα δεκάδες που σιγά σιγά σβήνει πχ System of a Down,Slipknot,Opeth κτλ κτλ ενδεικτικά τα παραδείγματα.

Νταξ, π.χ. εγω θεωρω οτι εννοιολογικα (και οχι μουσικα) οι Μαστοντον ειναι το χεβυ μεταλ του σημερα. Αν τους θεωρεις υπερτιμημενους νταξ, εμενα δε με κοφτει. Οπως λες ο ιδιος, εσυ χανεις.:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Εδιτ: Αν θες μια μικρη επιχειρηματολογια περι αυτου μπορω να το εξηγησω. Προβλημα δεν εχω.

μου δινεις την εντυπωση οτι εισαι σε ληθαργο

τη συγκριση dominici με primordial την ανεφερα γιατι ειπες αναφερωμενος σε μενα, οτι το νεο του αλμπουμ σ’αρεσε ενω στο παρελθον δεν σου χε κανει εντυπωση,(πραγμα που αναιρει και καλα την αποψη που ειχα θεσει σε προηγουμενο μου ποστ),σε αντιθεση με τους primordial που ουτε και φετος σαρεσαν.

για τους hanoi rocks και γενικα για αυτα τα επιχειρηματα του στυλ γεμιζαν αρενες και πουλουσαν εκατομμυρια
μπορω να απαντησω με την αλλη κλασσικη καραμελα : και η britney τα κανει αυτα!

αλλα δεν θελω να απαντησω ετσι
αντιθετως θα σου πω αυτα που λενε στα νεα μελη
να τσεκαρεις τα παλιοτερα μελη να δεις τι γουσταρει ο καθενας και τι δεν γουσταρει
να δεις γενικα πως “δουλευει” το φορουμ

γιατι by the way μαρεσουν οι hanoi rocks!!

αλλα δεν θα κατσω να συγκρινω δυο διαφορετικες μπαντες και δυο διαφορετικες εποχες της μουσικης

και επιπλεον οι mastodon αντιθετως θα λεγα οτι βρισκονται σε περιοδο ακμης
οταν μεταπηδας απο την εταιρεια σου στον κολλοσο της Warner ε κατι σημαινει αυτο!
και ιδιαιτερα στην εποχη της μουσικης απαξιωσης οπως λες
οπωτε θα σου λεγα να τους ξανατσεκαρεις
γιατι πραγματικα χανεις (δεν το λεω ειρωνικα)

και δεν ξερω αν παρατηρησες ενα προηγουμενο μου ποστ με ενα λινκ
το pagan’s mind το αγορασα και γω
και ειναι πραγματικα φοβερο

αυτα
καλο βραδυ