Καλύτερες κυκλοφορίες του 2007!

και οι Blind Guardian ήταν κάποτε στη Warner σε εποχή που το metal ήταν στα κάτω του…και στη δεκαετία του 80 άμα το παρουμε έτσι όλες σχεδόν οι metal μπάντες πέρασαν από τις πολυεθνικές…εμένα δε μου λέει κάτι αυτό και ούτε θα αναλύσω ποιο είναι το metal του σήμερα…εγώ αυτό πιστεύω και ήδη σιγά σιγά αποδεικνύεται…;oτι όλες αυτές οι μπάντες είναι ήδη σε πτώση…που είναι οι System of a Down τώρα?

Και σταμάτα τα άκυρα παραδείγματα έχει διαφορά να παίζεις rock με κιθάρες που απωθεί τους περισσότερους και αλλιώς να είσαι η Britney.Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις την σημερινή απαξίωση του heavy metal εμπορικά με αστειάκια.

Τέλος αφού κόψεις την ειρωνία τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν εχω ακούσει Mastodon?δλδ με έκοψες για τύπο που απλά δεν θεωρεί κάτι καλό χωρίς να τσεκάρει?είσαι λάθος.

Καληνύχτα και σε σένα και είδα ότι το αγόρασες το Pagan’s Mind.

Γενικα κουλαρετε. Αν ο Denander δε φανει συζητησιμος, εδω ειμαστε και στη τελικη θα φανει. Τοπικς για κουβεντουλα υπαρχουν. Προσωπικα δε με προσβαλει. Προς το παρον δηλαδη.

Εδιτ: Οχι τιποτ’ αλλο, αλλα εχουμε πηδηξει το τοπικ. 2 μερες λεμε ασχετα πραματα. Αν θελετε να συνεχιστει:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4858&highlight=conversation+piece

Και ο μεταλοπατερισμος συνεχιζεται ενω εγω λειπω.Μπραβο παιδια!!!Ετσι εχουμε πει?:frowning:

oι soad πριν 2 χρόνια έβγαλαν 2 πετυχημένους, καλλιτεχνικά και εμπορικά, δίσκους και τώρα κάνουν το διάλειμμα που είχαν ανακοινώσει, ενώ τα μέλη τους συνεχίζουν να βγάζουν δουλειές.

την δεκαετια που γινανε μεγαλοι οι hanoi rocks το ροκ πουλουσε.ειχανε φροντησει οι 70’ς μπαντες να το κανουν μεγαλο.ασε και που το ειδος τους ητανε απο τα πιο εμπορικα μουσικα ειδη εκεινης της εποχης.
οπωτε το οτι οι κιθαρες απωθουσαν, μαλλον δεν στεκει σε αυτην την περιπτωση.

οι system of a down πατησανε πανω σε ενα τρεντ που πουλουσε εκεινη την περιοδο.και οπως και να το κανουμε ητανε εμπορικοι
οι mastodon απο την αλλη δεν εχουν καμια σχεση.αφορουν αποκλειστικα το μεταλ και οχι τους τριγυρω.

και το σχολιο σου για το που ειναι οι system of a down τωρα θα μπορουσαμε να το πουμε και για πολλες μεγαλες μπαντες των 80’ς εμπορικα και καλλιτεχνικα

τεσπα το θεμα δεν ειναι αυτο
το θεμα ειναι η μουσικη
και το να απαξιωνεις μπαντες και δισκους επειδη δεν σ’αρεσουν προσωπικα δεν το βρισκω σωστο
μπορεις να λες δεν μου αρεσουν.ειναι απολυτως δεκτο.αλλα το να μιλας πχ που ειναι η ταδε τωρα ή αυτο ειναι σαβουρα μου βγαζει μενος,κακια και “γηπεδικο” χαρακτηρα.

αυτα
φιλικα παντα ολα

edit : δεν ειπα οτι δεν εχεις ακουσει mastodon.απλως προτεινω να τους ξαναδωσεις μια ευκαιρια

καληνυχτες και παλι

με αφορμή αυτό (βαριέμαι να βρω που λέχθηκε τι…)

να υπενθυμίσω ότι διαλύθηκαν πέρσι, ενώ είχαν μέσα σε μια χρονιά 2 διαφορετικούς δίσκους που έγιναν Νο 1 σε Αμερική και Ευρώπη ταυτόχρονα. Κάτι που μόνο οι Beatles με το revolver και το Sgt. Peppers είχαν καταφέρει…

Έχουμε και λέμε: 20+10 κορυφαία άλμπουμ, με προτεραιότητα στα πρώτα 20 βέβαια, αλλά στα +10 θα μπορούσαν να 'ναι άλλα τόσα. Το “4 Way Diablo” πέρασε και δεν ακούμπησε τελικά, πράγμα περίεργο για Monster Magnet, όπως και το “Scarsick”. Με λίγα λόγια πολλές και φανταστικές κυκλοφορίες και εξαιτίας του πλήθους των καλών κυκλοφοριών έμειναν και μπόλικα απέξω (πχ Devildriver, Sylvan, Coheed And Cambria, Crippled Black Phoenix και άλλα).

1.Paradise Lost - In Requiem
2.Dream Theater - Systematic Chaos
3.Radiohead - In Rainbows
4.Between The Buried And Me - Colors
5.Machine Head - The Blackening
6.Primordial - To The Nameless Dead
7.Sieges Even - Paramount
8.Rush - Snakes & Arrows
9.Oceansize - Frames
10.Minsk - The Ritual Fires Of Abandonment


11.Amorphis - The Silent Waters
12.3 - The End Is Begun
13.Ministry - The Last Sucker
14.Entombed - Serpent Saints
15.Dead Soul Tribe - A Lullaby For The Devil
16.Gazpacho - Night
17.Riverside - Rapid Eye Movement
18.Fair To Midland - Fables From A Mayfly
19.Witchcraft - The Alchemist
20.The Ocean - Precambrian

21.Baroness - Red
22.Gentleman’s Pistols - S/t
23.Neurosis - Given To The Rising
24.Reverend Bizarre - III So Long Suckers
25.Sleepytime Gorilla Museum - In Glorious Times
26.Lake Of Tears - Moons And Mushrooms
27.Rishloo - Eidolon
28.Black Bonzo - The Sound Of The Apocalypse
29.Foo Fighters - Echoes, Silence, Patience and Grace
30.Division By Zero - Tyranny Of Therapy

Μαλλον θα πρεπει να μην μιλαει κανενας τυπου Denander, αλλα να προσκυνανε ολοι και να συμφωνουν με τα γραφομενα του Τολκι και του Σαιγκναλ ε ?? :-k

Ας γραψω λοιπον τα καλυτερα κατα την γνωμη μου για φετος αλλα και καποια αλμπουμ που με απογοητευσαν!!

Neverland - Schizophrenia
Sear Bliss - The Arcane Odyssey
Mind’s Eye - A Gentleman’s Hurricane
The Codex - The Codex
Redemption - The Origins Of Ruin
Serenity - Words Untold & Dreams Unlived
Symphony X - Paradise Lost
Moonsorrow - V: Hδvitetty
Olympos Mons - Medievil
Sadist - Sadist
Primordial - To The Nameless Dead
Twisted Tower Dire - Netherworlds
Megadeth - United Abominations
Amaran’s Plight - Voice In The Light
Eden’s Curse - Eden’s Curse
Machine Head - The Blackening
Vision Bleak - The Wolves Go Hunt Their Pray
Evidence One - Sky Is The Limit

Μεγαλη απογοητευση για φετος το Dream Theater το οποιο με ξενερωσε και μου φανηκε ακομα χειροτερο απο το απλα καλο Octavarium!Και το Κamelot το οποιο ειναι πολυ πολυ μετριο για τις δυνατοτητες τους!!
Ημιαπογοητευσεις το Helloween και το Pink Cream 69!Αυτα…

Ρε παιδια οποιος εχει ακουσει την δισκαρα των Sear Bliss ας πει αποψη…μιλαμε για φοβερο ατμοσφαιρικο Black…

Ενας να πει δυο λογια για τη παρακατω κυκλοφορια δεν βρεθηκε .:frowning:

Agent Steel - Alienigma

  1. Fashioned From Dust
  2. Wash The Planet Clean
  3. Hail To The Chief
  4. Liberty Lying Bleeding
  5. Hybridized
  6. Extinct
  7. Wormfood
  8. W.P.D.
  9. Tiamat’s Fall
  10. Lamb To The Slaughter

Κομματια σαν τα wash this planet clean και Hail To The Chief και Wormfood δεν γραφοντε καθε μερα .

http://www.myspace.com/agentsteel <----- για οποιον θελει να τσεκαρει τη μπαντα .

Ωραιος δισκος!!Και εγω τον γουσταρω πολυ!!Δυστηχως δεν ακουσαμε κανα κομματι απο αυτο στο προσφατο Live!!Aν και νομιζω επρεπε να το γραψεις αυτο σε καποιο τοπικ με παρουσιασεις δισκων πχ στο Thrash/Speed…

Α, ρε, τα χαμε πει για δαυτο αλλα λογικα δε θα χες μπει ακομα στο φορουμ. Νταξ, μεγαλος δισκαρος, τι να λεμε. Επος. Περιμενω σχολιο Σιγκναλ μιας και επισης το καραγουσταρε.

Και ο Ακης εχει μεγαλο δικιο γμτ. Ενα Wash This Planet Clean θα ηταν οτι πρεπει.:frowning:

λοιπόν τελευταιος και καταιδρωμενος εφτιασα την λισταμ.

ειναι χωρις αξιολογικη σειρα, γιατι δεν μπορω να αποφασισω για νο.1, για νο.2, για νο.234…

  1. New Model Army - High
  2. Turbonegro - Detox
  3. King fookin Diamond - Give Me Your Soul Please
  4. Neurosis - Given To The Rising
  5. Ulver - Shadows Of The Sun
  6. Type O Negative - Dead Again
  7. Entombed - Serpent Saints
  8. Skinny Puppy - Mythmaker
  9. Primordial - To The Nameless Dead
  10. Einstuerzende Neubauten - Alles Wieder Offen
  11. Therion - Gothic Kabbalah
  12. Clutch - From Beale Street To Oblivion
  13. Paradise Lost - In Requiem
  14. Darkthrone - FOAD
  15. Danzig - Lost Files Of Danzig

αρκετα αλμπουμ οπως machine head, dimmu borgir με απογοητευσαν αλλα λιστα με τα χειροτερα δεν φτιανω , δεν εχει και νοημα

King fookin Diamond?Νεα μπαντα?

ναι! γαμουν! κολλεγιακο ροκ παιζει

Στο πανθεον της μουσικης!

:lol: :lol: :lol:
Γαματο! Και τοτε πως γινεται τα αλμπουμ που διαχρονικα εχουν πουλησει περισσοτερο να ειναι στην πλειοψηφια τους rock με κιθαρες?

Τα συνδρομα καταδιωξης του στυλ “υπαρχει μυστικη συνομωσια εναντιον του heavy/power και των ακροατων του” ειναι πραγματικα ξεκαρδιστικα…

Ρε μαγκα, εχει δει τι χαμος γινεται στο φορουμ μολις καποιος πει κατι κακο για Maiden, Priest, Scorpions, GNR και λοιπες heavy/power/hard rock? Ασε λοιπον το παραμυθι…

Edit: Η δικη μου λιστα με τα 3 καλυτερα του 2007 θα αργησει λιγο γιατι εχω ακουσει μονο 7 κυκλοφοριες και αλλες 4 περιμενουν καρτερικα στο γραφειο μου…

Κυκλοφόρησαν το Live At Dynamo Open Air (DVD, 2005) που εινα λαιβ του 2004 στο οποιο παιζουν το wash this planet clean αλλα και παλι παραλοιπουν τις περισσοτερες απο τις κομματαρες τους . Τσεκαρε το ειναι φτινο dvd .

yeah
ειναι αγνο,αμερικανικο και σπερνει
απλα ειναι εχει ενα μοντερνο feeling.
δηλαδη δεν θα ακουσεις μια 80’ς μπαντα
αλλα μια μπαντα που παιζει αμερικανικο μεταλ εν ετει 2007!!
ριφς,ταχυτητες,αρτιο παιξιμο,φωνητικα,τα παντα ειναι σουπερ!!!

χαχαχαχαχα

Ναι.Εκτος του οτι το λενε ολοι ειναι γραμμενο και στους κανονες του φορουμ!

Signal05 ελπιζω να καταλαβαίνεις ότι είναι άλλο να δισκογραφείς από το 1985 οπότε είναι λογικό να υποστείς φθορά και άλλο να έχεις κυκλοφορήσει μόλις και μετά βίας 4 δίσκους σε μία δεκαετία να είσαι υποτίθεται στο απωγειο σου καλλιτεχνικά και εμπορικά και μέσα σε 2 χρόνια να αναρωτιουνται όλοι που βρίσκεσαι.Αυτά φυσικά τα γράφω για τους System of a Down.

Όσο «γηπεδικός» γίνομαι εγώ όπως λες αλλά τόσο γίνεσαι και εσύ με το να μου τη λες επειδή κρίνω κάτι που σου αρέσει.Φιλικά πάντα.Ελπίζω να το καταλαβαίνεις.

Η απαξίωση μιας μπάντας γίνεται μέσω των καλλιτεχνικών της επιλογών, ενίοτε και από τη μη σωστή στήριξη από την εταιρεία. Το να λες μία γνώμη δε διαλύει μια μπάντα.

Και όσο γιατί το rock έγινε μεγάλο στις δεκαετίες 70 και 80 όσο περνάνε τα χρόνια καταλήγω όλο και περισσότερο στο συμπέρασμα ότι υπήρχε rock παιδεία από τους οπαδούς.Αν δε το καταλαβαίνεις μπορώ να στο εξηγήσω.Κάτι που φυσικά δεν υπάρχει σήμερα.

ChrisP κανονικά δεν θα έπρεπε να απαντήσω στο ειρωνικό για άλλη μια φορά ποστ σου γιατί και με τον Angmar δεν συμφωνώ αλλά το παλικάρι μιλάει με επιχειρήματα.Αλλά επειδή ρε μεγάλε μου το παίζεις έχοντας ακούσει μόνο μία δεκάδα δίσκους όπως λες?

1.Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις?Μήπως είναι περισσότεροι αυτοί που ακούνε rock από αυτούς που ακούνε σκυλάδικα ?Μήπως είναι περισσότεροι από αυτούς που ακούνε Britney ή δεν ξέρω γω τι άλλο?Δλδ αν θα βάλω Hanoi Rocks σε ένα κοριτσάκι που στηρίζει Βανδή και δεν έχει ακούσει ποτέ rοck θα της αρέσει…η σε κάποιον που περιμένει να έρθει το Σαββατο για να τα σπάσει στο καρεκλάδικο… αυτοί είναι οι περισσότεροι?στις πιο πίσω δεκαετίες έξω όντως το rock υποσκέλιζε τα άλλα είδη?.τωρα δεν νομίζω?

Τώρα όπως γνωρίζεις οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια?δλδ ο πατέρας ενός φίλου μου που έχει ένα σωρό rock βινύλια αυτή τη στιγμή δεν ασχολείται με μουσική?παρόλα αυτά καποτε ως νέος είχε αγοράσει τα Back in Black το Dark Side of the moon κτλ κτλ?τώρα δεν ασχολείται γιατί δεν τον εκφράζει?.αυτό τι σημαίνει ότι οι ροκάδες είναι πλειοψηφία?ηταν πλειοψηφία?.

2.Δεν υπάρχει κανένα σύνδρομο καταδίωξης κανενός power?αλλά ξέρεις κάτι ρε παλουκάρι που έλεγε και ο Χάρυ Κλυνν η μανία του εκσυγχρονισμού και της ωραιοποίησης κάποιων μετριότατων κατά τη γνώμη μου alternative μπαντών υπάρχει σίγουρα?για πες μου πως εξηγείς την υστερία της μουσικής βιομηχανίας για το next big group?Τα τελευταία χρόνια έχουμε δει να παρελαύνουν από μπροστά μας μπάντες όπως οι System οι Slipknot,oι Trivium οι Mastodon οι Bullet for my Valentine κτλ κτλ και το αστειο είναι ότι βιομηχανία και οπαδοί βιάζοντε να τους χρίσουν διαδόχους τεράστιων μπαντών με απίστευτη κληρονομιά από τον πρώτο ή τον δευτερο δίσκο?.δλδ είναι σαν να βρισκόμαστε στο 1981 να έχουν βγάλει οι Maiden το Killers και να λες Θεοί τα γαμάνε όλα κτλ κτλ?Θεοί οι Maiden και πραγματικά μεγάλοι έγιναν το 1984 μετά το Powerslave?και αν δεις όλες οι μεγάλες μπάντες έγιναν πραγματικά μεγάλες μετά τον 5ο ή 6ο δίσκο?όποιον και να πιάσουμε?

Εγώ επίσης ξέρεις τι βλέπω?Ότι οι μπαντες που αναφέρεις πχ Scorpions,Maiden κτλ κτλ για τις οποίες όπως λες δεν λέει κανένας κακό λόγο είναι οι μόνες που 30 χρόνια μετά εξακολουθουν να συσπειρωνουν τους οπαδούς και να μαζεύουν κόσμο στις συναυλίες τους? και αλήθεια γιατι κάποιος να πει κακό λόγο για αυτές τις μπάντες?επειδή μας έμαθαν να ακούμε Μουσική και όχι μούσι-κή?ναι οκ το τελευταίο Scorpions το βρήκα απαραδεκτο γιατί με έχουν συνηθίσει σε υψηλα standards και έχω απαιτήσεις?αλλά γιατί να πω κακή κουβέντα?όταν κυκλοφορούσαν τη μία δισκάρα πίσω από την άλλη τότε δε μας χαλούσε?.

3.Δεν ξέρω ειλικρινά αν το είπες για αστείο ότι οι System of a Down είναι στο πάνθεον της μουσικής αλλά αναρωτιέμαι μήπως τελικα οι Maiden κτλ έχουν αλλάξει διαπλανητικό σύστημα αν οι System είναι στο πάνθεον?ίσως είναι στο πάνθεον της μουσικής κοροιδίας ή της μουσικής δωματίου?

Και πριν μου απαντήσεις να σου πω ότι το Toxicity ήταν όντως κάτι το πρωτοποριακό για 5 χρόνια πίσω που από το δίσκο αυτό έμειναν και 1-2 συνθέσεις ένα Priosn Song ένα Needles ένα Aerials…από τα 2 album που κυκλοφόρησαν πριν 2 χρόνια αλήθεια τι θυμάται κάποιος?

Άλλη μια απέλπιδα προσπάθεια της μουσικής βιομηχανίας να δημιουργήσει ένα big group εξελίχθηκε σε χονδροειδέστατη φάρσα?που τη βλέπουμε 2 χρόνια μετά?.

Γιατί το να είσαι υποτίθεται στο απώγειο σου καλλιτεχνικά και να διαλύεσαι ε κάτι συμβαίνει δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα?ή δεν είσαι όντως στο καλλιτεχνικό απωγειο?και βλέπω τωρα τον ένα να λέει κάνουμε διάλειμμα τον Malakian να λέει διαλύσαμε…δλδ ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται?.

Πριν μου απαντήσεις απάντησε πρώτα στον εαυτό σου αν έχω δίκιο για τις διάφορες τσιχλόφουσκες τύπου Mesmerize που το μόνο που καταφέρνουν είναι να κάνουν τον υγιή οπαδό να αηδιάζει ακόμα περισσότερο.

Και ξέρεις δεν είναι κακό κάποιος να ακούει metal περασμένων δεκαετιων?διότι τουλάχιστον αυτό πολλές φορές δείχνει και αυθεντικότητα και σταθερότητα απόψεων γιατί από ανθρώπους που τη μία ειναι γιουβέτσι και την άλλη κοκορέτσι κοινώς κωλοτούμπες γέμισε ο τόπος?

Και μάθε να ακούς μουσική όχι για να το παίζεις αντι-μεταλλάς και να ειρωνεύεσαι αλλά γιατί πραγματικά σου αρέσει?σου αρέσει το alternative?οκ άκου το αλλά το τι είναι οι System άσε να το κρίνουνε οι από έξω που δεν τρώνε τη φόλα αμάσητη.

Καλή χρονιά σε όλους και καλά μυαλά.