Φίλιππος Πλιάτσικας

ποτέ δε μου άρεσαν τρομερά οι Πυξ Λαξ,αλλά σήμερα έπεσε στα χέρια μου ο καινούριος δίσκος του Πλιάτσικα και είναι πολύ καλός…
γενικά,και ο προηγούμενος είχε κάποιες προοπτικές,τουλάχιστον έχει τραγούδια με ειλικρινή μηνύματα…κι όποιος κατάλαβε,κατάλαβε :wink:

Tον δισκο δεν τον ακουσα(ουτε προκειται φυσικα)αλλα εχοντας ακουσει(δυστυχως)τα προηγουμενα “μεγαλεια” του με τους Πυξ-Βλαξ και το κακο συναπαντημα του ελληνικου βλαχομπαροκ-εντεχνου εχω να πω οτι τον θεωρω εναν εντελως αδιαφορο καλλιτεχνη.Ο τροπος που τραγουδαει συγκεκριμμενα μου φερνει την εικονα ενος τυπα που τον ξυπνησαν κατα τις 4 τα χαραματα αποτομα και τον πεταξαν μπροστα σ ενα μικροφωνο να τραγουδησει.Πολυ υπνος και ψιθυρος βρε παιδι.Α ναι και για να δεσει το γλυκο προσθετουμε και κουλτουρε υφακι και αριστεριζουσες “επαναστατικες” δηλωσεις μεσα απο ενα πρισμα Βοb-Dylan-iκης(θα θελε…)τραγουδοποιιας.Αυτος και αλλοι τετοιοι χεσε ψηλα κι αγναντευε καλλιτεχνες ειναι η μουργα που εβγαλε το κακο ονομα στο “εντεχνο”.Τεσπα,αφου πουλαει ας βγαλει οσους δισκους θελει.Στην τελικη κατι πρεπει να παιζουν στις παραλιες και τα 15χρονα με τις ακουστικες τους.[/list]

ξεκολλα λιγο…δεν μπορεισ να κατακρινεις ετσι τον οποιοδηποτε…αν δεν σαρεσει μην ακους,προβλημα σου…συμφωνω,ο τελευταιος δισκος ειναι αρκετα καλος…αν και ποτε δεν ημουν fun τραγουδιών τυπου πυξ-λαξ… 8O

Ξεκολλα εσυ καλυτερα και μαθε να κανεις διαλογο.Δεν κατακρινω,λεω την αποψη μου για εναν δισκογραφουμενο καλλιτεχνη και ειναι αρνητικη,αν δε σ αρεσει προβλημα δικο σου.Αν εσενα σ αρεσει ο Φ.Πλιατσικας ακου τον.Πρεπει να εχουμε την ιδια γνωμη?Αντε μπραβο.Το τοπικ βρισκεται στο groups and artists και οχι στις νεες κυκλοφοριες,οποτε η αποψη μου ειναι γι αυτον γενικα ως καλλιτεχνη και οχι μονο για τον καινουριο του δισκο.Εχω την εντυπωση πως το τοπικ δεν ανοιξε για να γινει η αγιογραφια του.

+9640287566t576054 x 43762545437356785604

άλλο όμως πυξ λαξ άλλο Πλιάτσικας,ούτε εγώ τις θετικότερες των εντυπώσεων για το πρώην group…

Kι εμένα πάντως μου αρέσει το νέο του cd αν και προτιμώ το βροχερό ταξί…ήταν ο καλύτερος δίσκος του κατ’εμέ!Απλώς έχει αλλάξει κάπως το στυλ της μουσικής του!το “πόλη χιόνι” θυμίζει τις παλιές καλές εποχές!
Σκοπέυω πάντως να πάω και στο σταυρό του νότου να τον δω!!

  • 99999999999999999999999999999999999

Χέντριξ και Καζαντζίδης, δέκα χιλιάδες βατ
να κλάσουνε πατάτες οι μπάτσοι και τα ματ

poooooopoo…den ton polypaw…poly mizeria gia to tipota…kai exw thn entypwsh polu epitideymenh mizeria gia to tpt…gtp

Σιγα ρε παιδια πως μιλατε ετσι για τον πλιατσικα…λες και ειναι κανενας τσελιγκας που ηρθε απο τα βουνα και εγινε τραγουδιστης…Για χαλαρωστε λιγο αφου καταβαθος και εσεις που τον χαντακονετε τον ακουτε…
δεν μπορω να καταλαβω πως μιλατε ετσι για τους πυξ λαξ (δηλαδη λες και δεν τους ξερει ουτε η μανα τους) απο την στιγμη που ειναι ενα συγκροτημα πανελληνια αναγνωρισμενα και μαλιστα πολλα απο τα τραγουδια που εχουν πει εχουν μεινει στην ιστορια…

εγω προσωπικα δεν ειμαι και κανενας φανατικος fun τον πυξ λαξ αλλα τους ακουω καποιες φορες οταν ειναι για ελληνικη ροκ-εντεχνη οπως και αλλους πχ παπακωνσταντινου κτλ
και το αλλο που εχει φαση ειναι που λετε…ΑΑ τωρα εβλαλε ενα καλο δισκο ο πλιατσικας…λες και παλια δεν ειχε βγαλει καλους δισκους και ηταν ολοι για πεταμα…

το να λες οτι το “επαψες αγαπη να θυμιζεις” που εχει γινει μια επιτυχια πανελληνιως αναγνωρισμενη οτι ειναι αισχος ειναι σαν να λεει ενας ξενος ροκας οτι το stairway to heaven ειναι μαπα (αλλα ολοι το ακουν).
φυσικα δεν εχει καμια σχεσει το ενα με το αλλο αλλωστε τα ξενα συγκροτηματα ειναι παγκοσμιος αναγνωρισμενα ενω τα ελληνικα μονο η ελλαδα τα ξερει…γι αυτο το λογο ας μην την χαντακονουμε μωρε την καημενη την ελληνικη σκηνουλα…

για πλακα το ειπες αυτο ετσι ε?#-o #-o

Fantasou leei na diaskevaze o Pliatsikas “Stairway To Heaven”…:tomato:

Το ‘‘Επαψες Αγαπη Να Θυμιζεις’’ δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα ακομη κλεμμενο τραγουδι, ακουσε το These Days των Bon Jovi και θα καταλαβεις.

αυτό ήθελα να πω για το “έπαψες αγάπη να θυμίζεις”!!!και το είχα αναφέρει και παλαιότερα!
εμένα προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου…όπως και γενικά το 80% των κομματιών των Πυξ Λαξ…

Δεν πιστευω να νομιζεις οτι το ειπα για πλακα…:wink:…??

Δεν θυμαμαι να ειπα τιποτα τετοιο…:-k

Φιλε JerryMoore και rudolf εχετε δικιο σε αυτο γιατι αν πιασουμε τα ελληνικα κομματια που ειναι κλεμενα δεν τελιωνουμε (πχ οπως και το τραγουδι “στο σωμα σου” του ρουβα ειναι κλεμενο απο το “fire and ice” του Malmsteen)…αλλα εγω δεν μιλησα για αυτο:) …
Εγω απλα θελω να πω οτι δεν ειναι σωστο να χαντακονουμε την ελληνικη σκηνη με την εννοια οτι δεν εχει να προσφερει τιποτα στο ελληνικο κοινο η επειδη “ειμαι death μεταλας υποστηριζω τους ξενους και αρα οι ελληνες καλλιτεχνες ειναι για τα Σκ@τ@”
Γιατι και εγω σιχαινομαι την Death (γιατι την θεωρω μια ανυποφορη βαβουρα) αλλα δεν καθισα ποτε να την χαντακοσω και να πω “α παιδια οσοι ακουν death ειναι καμενοι ενω ολοι οι αλλοι ειναι ενταξει” γιατι πολυ απλα ειναι προσβλητικο(ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΙ “ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ Η ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΞΥΠΝΑΔΑ”):wink: … ο καθενας εχει τα ακουσματα του και το σεβομαι, πραγμα που δεν βλεπω να σεβονται καποιοι αλλοι που μιλησαν σε αυτο το thread και θεωρουν οτι οσοι ακουν πυξ λαξ ειναι ασχετοι και καμενοι ή τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω…:wink:

Εγώ που είμαι death μεταλάς πάλι, δεν απαξιώνω καθόλου την ελληνική σκηνή, αντιθέτως την υποστηρίζω όσο μπορώ.
Βεβαίως, πριν προλάβεις να χαμογελάσεις, δεν εννοώ με τον όρο “ελληνική σκηνή” όλους αυτούς τους δήθεν έντεχνους κλαψομούνηδες, που βγάζουν τον πόνο τους στο μικρόφωνο και ταλαιπωρούν τα αυτιά μας με τα λαικοποπ τραγουδάκια τους. Γιατί αυτό είναι, ποπ τραγουδάκια για δήθεν ψαγμένα πιτσιρίκια, που θέλουν να πιστεύουν ότι ακούνε ροκ μουσική.
Και ούτε καν να συγκρίνεις μεγαθήρια όπως οι Led Zeppelin, με την ανυπαρξία των Πυξ Λαξ και των λοιπών “ροκάδων” (:lol: :lol: :lol: ).
Η ελληνική σκηνή που λες, αν σε ενδιαφέρει , είναι γεμάτη αξιόλογα σχήματα από hard/stoner rock μέχρι death/black metal οπότε γιάτι να ασχοληθεί κάποιος με τους δήθεν?:-k

Που σαφως ολοι οι παραπανω δεν ειναι καθολου δηθεν ε?
Δεν υπαρχει λογος βεβαια να στηριξεις καμμια σκηνη αν δεν σε ενδιαφερει η μουσικη απλα και μονο επειδη ειναι ελληνικη (λεγοντας ελληνικη σκηνη ο Guitarist εννοει την ελληνοφωνη μουσικη λογικα) αλλα δεν υπαρχει λογος να την θαβεις λογω attitude. Ουτε εγω εχω ακουσει κατι που να μ’αρεσει απο πυξ λαξ αλλα δεν θα κατσω να χαρακτηρισω αυτους που τους ακουνε.

Ναι ρε παιδια και εγω συμφωνω με αυτα που λετε οσο δεν φανταζεστε:D …απλα θελω να πω οτι εχουν και οι ελληνες να δωσουν…και οταν λεω ελληνικη σκηνη εννοω για την ροκ ελληνικη σκηνη αλλα δεν το τονισα γιατι νομιζα οτι εννοειται και δεν χρειαζοταν να το πω…:slight_smile:

Εδώ και πολλά χρόνια παρατηρώ μια γενική απέχθεια στους Πυξ Λαξ και δε μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει. Το ότι έχουν ευρύ κοινό; Το ότι ήταν πολύ δημοφιλείς στα ντουζένια τους; Γιατί να θεωρείται ντροπή εάν αρέσουν σε κάποιον; Τους έχω δει αρκετές φορές ζωντανά και δεν πέρασα άσχημα. Ακόμα και τώρα δηλαδή να τους ακούσω, σίγουρα δε θα ξετρελαθώ, αλλά δε θα με πάρει κι από κάτω. Τους θεωρώ μεγάλο κεφάλαιο στην ελληνική σκηνή των '90s, είτε μας αρέσουν είτε όχι. Μετά από κάποιο σημείο βέβαια άρχισαν να παίρνουν την κατιούσα και κατήντησαν σχεδόν ‘τραγικοί’. 8)