Φίλιππος Πλιάτσικας

εκτιμώ τους καλλιτέχνες που είναι ειλικρινείς με τη μουσική τους.
και οι Πυξ Λαξ νομίζω ήταν.αλλά δε με τρέλαναν ποτέ…απλά τα πράγματα…
όλα τα άλλα “είναι κείνο είναι τ’άλλο,κι αυτοί που τους ακούνε είναι έτσι κλπ” είναι επίδειξη ανώριμης σκέψης

Συμφωνώ με kourou & rudolf! Κατα τα άλλα στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα!..

Μα ποιος κατηγορησε αυτους που ακουνε αυτη τη μουσικη???:?
Οι πυξ-λαξ δεν ξερω αν ηταν μεγαλο κεφαλαιο λογω πραγματικης μουσικης αξιας ή λογω συγκυριων(βλ.Γ.Νταλαρας ή ακατανομαστος,Β.Καρρας κτλ…).Κακα τα ψεμματα ομως επηρεασαν πολυ κοσμο για χ ψ λογους.Τωρα βεβαια το κατα ποσο ειλικρινεις ηταν σαν καλλιτεχνες και κατα ποσο δηθεν αυτο ειναι στο χερι του καθενος να το αποφασισει αναλογα με τα αισθητικα του κριτηρια.

Kourou:Νομιζω πως η απεχθεια προς τους πυξ λαξ και προς ολη αυτην την νοοτροπια που παρατηρεις δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια αντιμετωπιση απεναντι σε κατι που θεωρειται πλεον ξεπερασμενο.Λογικο δεν ειναι?Ποσες και ποσες μουσικες και καλλιτεχνες δεν αντιμετωπιστηκαν κατ’αυτον τον τροπο?Ποιος ξεχναει τον αναθεματισμο του Poser στις αρχες των 90’s?(και ακομα εν πολλοις…)Επισης ο,τιδηποτε ποπ βγηκε στα 80’s κινδυνευει πλεον να κουβαλα την σφραγιδα του κιτς και αντιμετωπιζεται με μειδιαμα απο πολλους(το θετω πολυ κομψα πιστευω…:wink: ).Το ιδιο αργοτερα συνεβη και με τους Nirvana πχ…!Μηπως ολοι αυτοι ηταν λιγοτερο ειλικρινεις ή μηπως μπαντες σαν τους Firehouse πχ δεν ειχαν ευρυ κοινο?
Το κοινο πλεον αλλαζει γρηγορα γουστα.Οταν μεσουρανουσαν οι Πυξ-λαξ το 95-00 το ιντερνετ στη ελλαδα ηταν ακομα σχεδον ειδος πολυτελειας,τα ερεθισματα λιγοτερα,ηταν το συγκροτημα της “παρεας” και δη της σχολικης παρεας.Αυτην την αμεσοτητα εκμεταλλευτηκαν και οι εταιρειες και εβγαλαν 135135235235συγκροτηματα που επαιζαν ακριβως με τον ιδιο τροπο,γι αυτο και σε συνδυασμο με τα πανακριβα ελληνικα cd,ξεφτισε το ειδος.Ισως οπως συνεβη και με αλλες αναβιωσεις και νεκραναστασεις ερθουν ξανα στη μοδα σε καμια 10ετια ως μια νοσταλγικη αποπειρα.
Eνα ειναι το σιγουρο.Δυσκολα κοροιδευεις σημερα τον ακροατη-καταναλωτη πουλωντας φυκια για μεταξωτες κορδελες.Υπαρχουν πραγματικα αξιολογοι ανθρωποι στο ελληνοφωνο τραγουδι και ο κοσμος το ξερει και τους στηριζει.Απλα οι παλιες καραβανες ή προσαρμοζονται στα δεδομενα της εποχης ή καταντουν απλα γραφικοι.Και για να πω και μια προσωπικη αποψη,θεωρω πολυ κριμα να υπαρχουν ακομα μαγαζια που φιλοξενουν live ερασιτεχνικα εστω συγκροτηματα και με το που μπαινεις μεσα να ακους ΑΛΛΗ μια διασκευη του"βασιλια της σκονης".Ευτυχως οι πιο πολλοι ιδιοκτητες πιστευω το πιασαν το νοημα και τα τελευταια 2 χρονια βλεπω και πολλες εναλλακτικες προτασεις και γενικα ευελικτα setlist και κυριως μουσικους με αποψη και οχι νοοτροπιας <<παιζω για μενα,τον πονο μου και τους φιλους μου τις 3 συγχορδιες που ξερω(βλ,Φα-σολ-Λα μινορε)>>
Τεσπα,ας τελειωσω οπως αρχισα και να επαναλαβω κατι που το λεω συνεχεια.Δεν κατηγορει κανενας κανεναν για το τι ακουει,σεβασμος στα γουστα του καθενος,αλλα εχει ο καθενας το απολυτο δικαιωμα να κρινει και αυστηρα ακομα καποιον καλλιτεχνη για τα πιστευω του,τη μουσικη του κτλ μια και στην τελικη η μουσικη εκτος απο Τεχνη ειναι και προιον προς πωληση.

Οι πυξ λαξ μου ειναι τελειως αδιαφοροι, αλλα χαλαρωστε λιγο με το επιχειρημα “3 συγχορδιες παιζουν”. Δηλαδη οι Τζαζιστες τι να πουν για τους μουσικους της ροκ? Αν μπορουν με 3 συγχορδιες να γραφουν τραγουδια αρεστα σε τοσο πολυ κοσμο, μπραβο τους.

Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό…Ήταν πάντα ειλικρινείς σε αυτό που έκαναν και στο τέλος διαλύθηκαν γιατί θεώρησαν (και πολύ σωστά)ότι επαναλαμβάνονταν.Πάντως 4 φορές που τους έχω δει σε live μπορώ να πω ότι ήταν πάρα πολύ καλοί.Γενικά είναι από τα πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα,έχουν γράψει πολύ ωραία τραγούδια-και δε μιλάω μόνο για τα πιο γνωστά!

=D>

prosopika apo ellinikh rock akouga trypes kai mwra sth fetia ade kai kana diafano krino…oi pyx lax pote den mou ekanan idiaitero klik…tous 8ewrousa-8ewrw groupaki gia xazoefivakia…ok mhn vrisetai afth thn ai8hsh mou edinan (mallon asxhmo afto pou lew twra…) tespa ta tragoudia pou elege o allos o stokas htan poly pio wraia k ligotero klapsomounika

Ακουγα κ εγω πυξ-λαξ πριν κατι χρονια αλλα ο Πλιατσικας παντα ‘Αγονη πληξη μιας ζωης μου θυμιζε’

:roll: :roll: :roll: :roll: :smiley:

Οι Πυξ Λαξ ηταν ενα αρκετα συμπαθητικο συγκροτημα με καποια πολυ ομορφα τραγουδια. Ο Πλιατσικας ομως στη σολο καριερα του ειναι πολυ χαλια. Αλλα πολυ χαλια.

Παντα μου την εδινε στα νεύρα η ΚΑΙ ΚΑΛΑ κουλτουρα που θέλανε να πουλάνε. Παρ’ολα αυτά μου αρέσουν κάποια κομάτια τους, τους θεωρώ αξιόλογους αλλά μεχρι εκεί!! Τώρα για το Φιλιππο Πλιάτσικα… Μια χαρα ΧΑΛΙΑ είναι το παλικάρι! Μια ζωή ΨΕΥΤΟΜΙΖΕΡΙΑ!!! Αλλά αν εχεις στομαχικά προβλήματα, δεν χρειάζεσαι πια το Erserfuril, παρά μονο μια ακρόαση του δίσκου του! Εγγυημένο χέσιμο στο λεπτό!! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: κ καλή όρεξη!!:lol:

Και με τους Πυξ Λαξ και μονος του μου αρεσει πολυ. Ειναι απο τους καλυτερους Ελληνες καλλιτεχνες: σωστος τραγουδιστης, καλος συνθετης, απιστευτος στιχουργος και χαμηλου προφιλ ανθρωπος.-

οι πυξ λαξ ηταν αρκετα καλοι… ειδικα τα πρωτα τους χρονια, μετα πολυ καλα εκαναν που διαλυθηκαν…
ο πλιατσικας δεν μου αρεσει τωρα, παλια κατι γινοταν, τωρα… μου θυμιζει ποπ και ειναι πολυ πολυ εμπορικα τα τραγουδια του. αν δεν ηταν οι πυξ λαξ δεν θα του ειχα καμια εκτιμηση.

Εξαλλου το σιγουρο ειναι οτι παλιες αγαπες δε θα ξαναγραψει… Παντως υπαρχει και μια λεξη που καλο ειναι να μη ξεχναμε: υποκειμενικοτητα…

Τους Πυξ Λαξ τους μισώ θανάσιμα.Διάολε από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα τους μισούσα.

Από Πλιάτσικα έχω ακούσει ελάχιστα πράγματα…ένα τραγούδι με έναν ράπερ ή κάτι τέτοιο και κλασσικά δε μου έκανε εντύπωση.

για μενα το λες? :stuck_out_tongue:

Ευτυχως για τ αυτια μας.

οχι αλλο(α) πλιάτσικα…

Γενικα μιλαω… Μπορει παραδειγμα καποιος να μισει Πλιατσικα, πυξ - λαξ… (βλεπε epitaph) ενω καποιος αλλος να εχει ταυτιστει και δεθει συναισθηματικα με ορισμενα τραγουδια τους… Παντως καλο ειναι πιστευω να ακουσουμε κατι πριν εκφερουμε γνωμη…:wink:

Πάντως εγώ έχω ακούσει αρκετά Πυξ Λαξ θεωρώ και λέω με ασφάλεια ότι τους μισώ…Από το ραδιόφωνο που τους έπαιζε συνέχεια αντί να βάλουν Maiden … τσκ τσκ … τέλος πάντων. δεν γράφω άλλο εδώ γιατί μολύνομαι.