Παιδεία

στη δικιά μου σχολή μπαίνουν πολλοί. Πάρα πολλοί. Τόσοι πολλοί που τα εργαστήρια γίνονται με δυσκολία.

Σε αυτά που λες rfo ξεχωριστά:

Επίσης δεν έχω πρόβλημα να χρηματοδοτεί ο κάθε ιδιότης οιοδήποτε πανεπιστήμιο. Αλλά το είδος της έρευνας που απαιτεί δεν θα είναι κρυφό, και τα τυχόν ερευνητικά αποτελέσματα θα γνωστοποιούνται σε όλους και όχι μόνο στην εταιρεία του. Αυτή είναι η τεράστια διαφορά.

Το πανεπιστήμιο από την έρευνα αυτή (τουλάχιστον έτσι λειτουργούν τα εργαστήρια με τα οποία έχω έρθει σε επαφή) από κάθε έρευνα βγάζουν δημοσιεύσεις. Δημοσιεύουν στον επιστημονικό κόσμο τα αποτέλεσματα των ερευνών της. Μία εταιρεία που χρηματοδοτεί δε δίνει ποτέ το know how της στο πανεπιστήμιο. Αυτό είναι το επτασφράγιστο μυστικό της. Μία εταιρεία ζητάει να ερευνηθούν συγκεκριμένα πράγματα, που εκείνη τη στιγμή της χρειάζονται και μόνη της μετά τα συνδυάζει με το δικό της τμήμα R&D.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Μεγάλη αυτοκινητοβιομηχανία ανέθεσε σε εργαστήριο της σχολής μου να τους βοηθήσουμε σε θέματα αεροδυναμικής. Δε μας έδωσε τα σχέδια του αυτοκινήτου της. Θα ήταν και ηλίθια η εταιρεία αλλά και άδικο να διαρεύσει ο κόπος τόσων επιστημόνων και σχεδιαστών στους ανταγωνιστές. Έδωσε όμως κάποιες γενικές γραμμές με τις οποίες έγινε η έρευνα, ανοίχθηκαν νέοι δρόμοι και φτιάχτηκαν νέα εργαλεία και τα οποία η εταιρεία αυτή χρησιμοποίησε. Η έρευνα δημοσιοποιήθηκε, υποψήφιοι διδάκτορες πληρώθηκαν και η εταιρεία έκανε τη δουλειά της. Τα αποτελέσματα της έρευνας πάντα δημοσιεύονται. Από εκεί και πέρα είναι υπόθεση της κάθε εταιρείας το αν μπορεί να τα εκμεταλλευθεί ή όχι. (ελπίζω να σε κατατόπησα)

όσο για αυτό:

Να λάβεις υπόψη σου και την κοινωνία και όχι μόνο την αγορά.
Π.χ. Να δημιουργηθεί δημόσιο μεταπτυχιακό για μεταλλαγμένα τρόφιμα επειδή είναι πολύ κερδοφόρα?

Είναι αυτό που είπα και πιο πάνω. Οι επιχειρήσεις δεν έχουν ηθική. Η κοινωνία μέσω των νόμων διαμορφώνει την ηθική και τα πλαίσια μέσα στα οποία θα κινηθούν οι εταιρείες. Αν κάνεις τα μεταλλαγμένα τρόφιμα παράνομα (υπάρχει σοβαρός αντίλογος γιατί να μη γίνει αυτό που λέω τώρα, αλλά δεν είναι επί του παρόντος), δεν επιτρέψεις τη διοχέτευση τους στην αγορά και βάλεις μεγάλα πρόστιμα στους παραβάτες, τότε τις εταιρείες πολύ απλά δε θα τις συμφέρει να στρέψουν προς τα εκεί τις έρευνες τους και έτσι καμία δε θα χρηματοδοτήσει την έρευνα για κάτι τέτοιο. Επίσης, το μεταπτυχιακό δεν είναι έρευνα. Τουλάχιστον εγώ δε το θεωρώ έρευνα. Ακόμα στο στάδιο της εκμάθησης βρίσκεσαι με ένα μεταπτυχιακό (αλλά αυτό είναι επίσης επουσιώδες)

Ξέρεις κανέναν που να θέλει να γίνει σκουπιδιάρης? Όλοι γιατροί, μαθηματικοί, μηχανολόγοι, κλπ θέλουν να γίνουν. Για φαντάσου όμως μία κοινωνία δίχως σκουπιδιάρηδες.

Ήθελες να μπεις μαθηματικό, διάβασες και μπήκες. Τέλος.

Aν ζούσαμε σε μια δίκαιη κοινωνία karvou δεν θα ίσχυε αυτό, ότι όλοι θέλουν να γίνουν γιατροί, μηχανικοί κλπ.

Σε μια αξιοκρατική όμως ίσως :wink:

Tι εννοείς?

Το παράδειγμα που ανέφερες είναι θετικό και διαδεδομένο. Η εταιρεία παρήγγειλε μία έρευνα για φανερό σκοπό και τα αποτελέσματα δημοσιεύτηκαν. Εγω δεν μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις.

Υπάρχουν εταιρείες για παράδειγμα που παραγέλνουν μία έρευνα για κάποιο προιόν, με την προυπόθεση να αποσιωπηθούν τυχόν ευρήματα για την επικινδυνότητα του προϊοντος.

Για τα μεταλλαγμένα τώρα, το περιέγραψες θαυμάσια. Αυτό είναι το πρόβλημα. Ότι το κράτος υπηρετεί μόνο την αγορά και όχι την κοινωνία, και θέλει να σύρει πίσω από την αγορά και το πανεπιστημίο. Και βέβαια αν οι επιστήμονες αποφανθούν ότι κάποιο είδος μεταλλαγμένου είναι ακίνδυνο ας το προωθήσουν. Δυστυχώς όμως κάποιος πανεπιστημιακός που δημοσίευσε αποτελέσματα κατά των μεταλλαγμένων εκδιώχθηκε. (Δεν θυμάμαι όνομα, είχε παρουσιασθεί στο ρεπορτάζ χωρίς σύνορα)

Τον όρο μεταπτυχιακό τον χρησιμοποίησα τυχαία. Υπάρχουν μεταπτυχιακά χωρίς καθόλου έρευνα, άλλα με κάποια ερευνητική χροια και κάποια στα οποία γίνεται πολύ αξιόλογη ερευνητική δουλειά.

Δεν ηθελα να γινω μαθηματικος γιατι με ξετρελαινει το επαγγελμα, ηθελα να μαθω την επιστημη. Κι αυτο ειναι βασικο.
Επισης εγω μπηκα και ισως να μπαινα και αν περιοριζονταν οι θεσεις σε 20-30 σ’ολη την Ελλαδα γιατι τοσους χρειαζεται η αγορα εργασιας. Ενας ο οποιος δεν ειχε τον ιδιο βαθμο με μενα αλλα το ηθελε περισσοτερο ή ηταν και καλυτερος στα μαθηματικα δεν θα μπαινε. Κι αυτο ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ.

γιατί? επειδή δε θα είχε ένα χαρτί που να πιστοποιεί τις γνώσεις του? Τους απαγόρευσε κανείς αν το θέλουν τόσο πολύ να τη μάθουν την επιστήμη αυτή? Και στα αμφιθεάτρα μπορούν να μπουν και στις βιβλιοθήκες…

εμένα δε μου έχουν τύχει πάντως κρυφές έρευνες κλπ. Υποθέτω ότι μία εταιρεία που δε θέλει να μαθευτεί τι κάνει δε θα κάτσει να το ανακοινώσει σε μη εργαζόμενους της (καθηγητές, φοιτητές, γραμματείες, γραφεία διασύνδεσης κλπ), αλλά θα προσπαθεί να κάνει inside development με άκρα μυστικότητα. Δεν έχω δει μυστικά κόλπα κλπ (βέβαια αν τα είχα δει, δε θα ήταν και μυστικά)

Οι αποσιωπήσεις γίνονται εντός της εταιρείας και είναι στη διακριτική ευχέρεια κάθε επιστήμονα αν θα συμμετάσχει στο όποιο “έγκλημα” (και άρα να υποστεί και τις συνέπειες).

Για τα μεταλλαγμένα θα το κοιτάξω καμιά μέρα (μόνο και μόνο επειδή είπες τη μαγική λέξη “ρεπορτάζ χωρίς σύνορα”) αλλά δε ξέρω τώρα γιατί πράγμα μου μιλάς για να σου πω…

Σε αυτό το site θα βρείς κάποια καταπληκτικά στοιχεία κατά των μεταλλαγμένων και δες και το βιογραφικό του κυρίου για να επιβεβαιωθείς ότι ξέρει τι λέει : www.kourakis.gr:wink:

τον Κουράκη τον ξέρω εδώ και πολλά χρόνια. Έχει γράψει και πολλά άρθρα στις εφημερίδες για τα μεταλλαγμένα.

αλλά ο rfo δε νομίζω ότι αναφέρεται σε αυτόν…

Περαν του οτι σαφως και δεν ειναι το ιδιο πραγμα το να εισαι φοιτητης με το να παρακολουθεις απλως τα μαθηματα, το να δινεις εξεταστικη με το να διαβαζεις κλπ κλπ, απο την βιβλιοθηκη δεν μπορεις να δανειστεις βιβλιο αν δεν εισαι μελος της σχολης, συν του οτι στα αμφιθεατρα φανταζομαι οτι δεν θα μπαινει οποιος θελει αν μειωθει τοσο πολυ ο αριθμος των εισακτεων.
Α, κι αν εισαι απο αλλη πολη?

τα ψάχνεις πολύ αυτά που λες;

Εγώ πάντα ήθελα να γίνω αστροναύτης. Όνειδος στο Ελληνικό κράτος που δε μου έφερε και τη ΝΑΣΑ στην Ελλάδα!

Χμ ωραια λογικη αυτη του Καρβου. 50 φιλολογους θελουμε καθε χρονο, οι υπολοιποι να πατε να γαμηθειτε. Ομορφη. Αν εισαι απο πολη που εχει σχολη φιλολογιας, ισως και με τα χιλια ζορια να παρακολουθησεις κανα μαθημα, αντε να τρυπωσεις στη βιβλιοθηκη. Αν εισαι απο αλλη πολη τα ειπαμε. Ο Ολυμπιακος και το Αιγαλεω να κερδανε και οι αλλοι…
Α, ερωτηση. Με το να μειωθουν οι εισακτεοι θα δημιουργηθουν θεσεις εργασιας? Ναι ή οχι? Αν ναι, οκ. Αν οχι τι γινεται? Ολοι αυτοι θα βρουν αλλου δουλεια? Αμφιβαλω. Αντε απο 15% το ποσοστο της ανεργιας να γινει 13 ή 14 μιας και πολλες θεσεις για επαγγελματα χειρονακτικα εχουν συμπληρωθει ειτε απο Ελληνες ειτε απο οικονομικους μεταναστες. Κι αντε οι αντρες μπορουν να γινουν οικοδομοι ή λιμενεργατες. Οι γυναικες? Ποσες καθαριστριες και ποσες ραφτρες?
Η ανεργια δεν καταπολεμαται με το να παραγεις λιγοτερους πτυχιουχους αλλα με το να δημιουργεις θεσεις εργασιας. Ειτε αυτες προοριζονται για πτυχιουχους ειτε οχι. Και λες οτι η αγορα εργασιας ζητα 50 φιλολογους. Η σχολη φιλολογιας του ΑΠΘ μπορει να δεχτει 200. Θελετε να πατε, πηγαινετε, απλα οι 50 απο σας θα δουλεψετε στον τομεα σας. Τα αλλα ειναι ημιμετρα τυπου ποναει κεφαλι κοβω κεφαλι. Δεν εχω καμια διαθεση να δω την ελληνικη κοινωνια της δεκαετιας του 50, ουτε να σπουδαζουν λιγοι κι εκλεκτοι, ουτε να μη μου επιτρεπουν να μαθω μια επιστημη που τοσο μ’αρεσει. Και στην τελικη τα οσα εχω κερδισει/μαθει μεσα στο πανεπιστημιο περα απο την επιστημη μου δεν υπηρχε πιθανοτητα να τα παρω απο αλλου.

εντιτ: με σβήνω γιατί δεν έχω εκφρασεί σωστά τις σκέψεις μου και δεν περνάω τα νοήματα που θέλω.

όταν θα έχω χρόνο (από Σάββατο μεριά) θα γράψω αναλυτικό ποστ. Θύμισε μου το…

Δηλαδη για να καταλαβω, για την ανεργια ευθυνονται τα πανεπιστημια και οχι οι πολιτικες απασχολησης των κυβερνησεων?

απεναντίας. Την παιδεία τη θεωρώ τον τελευταίο τροχό της αμάξης για την ανεργία. Είμαι κουρασμένος και ούτε το προηγούμενο ποστ μου δε μου αρέσει. Θα απαντήσω άλλη στιγμή αναλυτικότερα και με περισσότερη ακρίβεια στα νοήματα που θέλω να διατυπώσω

Κι όμως στα αμφιθέατρα μπαίνει και θα μπαίνει όποιος θέλει γιατί τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι μπάτε σκύλοι αλέστε… τρανή απόδειξη όλα τα μούτρα των γνωστών φοιτητικών παρατάξεων που μπαινοβγαίνουν ανενόχλητα και στήνουν θεατρινίστικους διαλόγους,όπου δηλαδή το τι θα πει ο καθένας το έχουν ήδη συννενοηθεί πριν μπουν οι μεν απο την κάτω πόρτα του αμφιθεάτρου και οι δε από την πάνω/πίσω… δεν υπάρχει αντίλογος και μάλλον νομίζουν πως είμαστε όλοι ζώα…και τρώμε κουτόχορτο.
Ξέρω πως όλα αυτά δεν έχουν σχέση με τα όσα έλεγες. Ήταν που αυτή η μικρή φράση μου τα θύμησε.
Πραγματικά όμως…μπορεί να μπει ο οποιοσδήποτε μέσα στο αμφιθέατρο. Αλλά ποιος έχει τόσο χρόνο να διαθέσει για να ασχοληθεί με την επιστήμη που του αρέσει,χωρίς κάποιο όφελος πέρα από την προσωπική ευχαρίστηση, όταν οι λογαριασμοί τρέχουν?

Αχ καρβου…μακάρι να ήταν η nasa το μόνο που λείπει από την Ελλάδα…!
Αλλά κα πάλι…αν κανείς θέλει πραγματικά να γίνει αστροναύτης…(και έχει τα όποια απαιτούμενα προσόντα,δεν γνωρίζω ποια είναι αυτά) γιατί να πρέπει να το στερηθεί, αν και εφόσον το αξίζει, μόνο και μόνο επειδή γεννήθηκε εδώ και όχι στη usa ή στη ρωσία ή όπου αλλού…?

Οι Αμερικάνοι δε σου το στερούν, μαζεύουν τα μυαλά από όλες τις χώρες και εμείς κλαιγόμαστε γιατί η έρευνα δεν έρχεται στην Ελλάδα.

(Ένα από τα κριτήρια της Νασα για να γίνεις αστροναύτης πλέον, δεν είναι το να είσαι πιλότος όπως παλιά, αλλά να είσαι Μηχανικός! Είμαι πλέον κοντά!!!:stuck_out_tongue: Θα σας ποστάρω από το διάστημα!!!)

Όντως δεν αναφέρομαι σε αυτόν. Αν θυμάμαι καλά ήταν Άγγλος, Γερμανός, κάτι τέτοιο.

Κια φυσικά μεγάλο μέρος της έρευνας χρηματοδοτείται από ιδιότητες, το οποίο δεν είναι εκ προοιμίου κακό.
Απλά είναι απαραίτητο να υπάρχουν και κάποιες νησίδες, όπου η έρευνα δεν θα κατευθύνεται και δεν θα χειραγωγείται. Δηλαδή αυτοδιοίκητο και άνευ όρων βασική χρηματοδότηση στα δημόσια πανεπιστήμια.