Παιδεία

πάντως παιδιά για την ανεργία δεν ευθύνονται οι εισακτέοι αλλά για να μην είμαι απόλυτος αυτή έχει το μικρότερο μερίδιο…για να κοιτάξουμε πόσες κενές θέσεις υπάρχουν πχ στην παιδεία φιλόλογοι,μαθηματικοί,μουσικοί και γυμναστές…ακόμα πόσοι διπλοθεσήτες υπάρχουν…πιστεύω δεν χρειάζονται νέες θέσεις αλλά να καλυφθούν οι ουσιαστικές κενές πρώτα…

Μπορει να εχεις και δικιο οτι η χρηματοδοτησεις απο ιδιωτες ειναι μεγαλυτερες, αλλα και οι κρατικες επισης ειναι τεραστιες…το θεμα ειναι οτι σε τετοια μεγαθηρια ακαδημαικης παραγωγης, προωθουνται τοσο η ερευνα και η καινοτομια (στις επιταγες της αγορας) οσο και η καθαρη θεωρια γιατι πολυ απλα τα πανεπιστημια εκει δεν ξεχνουν τον βασικο τους ρολο που προσιδιαζει ο ορος “παν - επιστημιο”…δυστυχως στην ελλαδα απο προσωπικη εμπειρια εχω δει επσιτημονες της καθαρα θεωρητικης ερευνας να μηβ βρισκουν ουτε ενα προγραμμα χρηματοδοτησης, γιατι πολυ απλα ο τομεας του δεν συνδεεται με την αγορα…ειναι μεγαλο ζητημα αυτο, και αν σκεφτουμε την ελληνικη πραγματικοτητα γινεται ακομα πιο μεγαλο…

Η φιλανδια αποτελει προτυπο γενικοτερα για την παιδεια, απο την προσχολικη εως την τριτοβαθμια…Τωρα οσο και να αλλαξει η πραγματικοτητα εδω τα μεγαλα μυαλα θα συνεχισουν να φευγουν εξω γιατι πολυ απλα δεν μπορουμε να εχουμε ουτε CERN, ουτε ΜΙΤ κτλ…και δεν μοπρουμε να τα εχουμε γιατι η κριση στην παιδια ξεκινα απο τη βαση της…εδω καλα καλα δεν μπορουμε να εγγυυθουμε την προστασια του περιβαλλοντος, την προσφορα υπηρεσιων υγειας προς ολους, στην παιδεια θα κολλησουμε???:stuck_out_tongue:

Ιδιαιτέρως «θερμή» διαφαίνεται και η φετινή ακαδημαϊκή χρονιά, καθώς οι πρώτες… παρενέργειες από την εφαρμογή του νέου νόμου-πλαισίου για τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ έκαναν ήδη την εμφάνισή τους. Σε πρώτη φάση, πολλές αντιδράσεις εγείρει η εφαρμογή σε διάφορα τμήματα της διάταξης με την οποία μπαίνει «φρένο» στο καθεστώς των «αιώνιων» φοιτητών.

Όπως σημειώνει την Τετάρτη η εφημερίδα Έθνος, πολλά τμήμα ενημέρωσαν ήδη με προσωπικές επιστολές φοιτητές και σπουδαστές που έχουν ξεπεράσει το όριο σπουδών και τους ζητούν να δηλώσουν εάν θέλουν να συνεχίσουν ή όχι τις σπουδές τους.

Όσοι δεν απαντούν, διαγράφονται από τα μητρώα των τμημάτων, ενώ όσοι δηλώσουν ότι επιθυμούν να συνεχίσουν, προβλέπεται από το νέο νόμο ότι θα έχουν στη διάθεσή τους άλλα πέντε ακαδημαϊκά έτη.

Τέτοιες επιστολές έχουν σταλεί ήδη από το Πολυτεχνείο της Κρήτης, το ΤΕΙ Λάρισας (οι φοιτητές προχώρησαν σε κατάληψη της διοίκησης) και από ένα τμήμα του ΑΠΘ. Σε ανάλογες κινήσεις προσανατολίζονται δεκάδες ακόμη τμήματα.

Η εκκαθάριση αυτή υπολογίζεται ότι αφορά περίπου 200-250.000 «αιώνιους» φοιτητές, αφού περίπου τόσοι υπολογίζονται ότι είναι εκείνοι που έχουν ξεπεράσει κατά πολύ το όριο σπουδών τους.

Πηγή: in.gr

Καιρός ήταν…

Ελα ρε εχω ακομα 2,5 - 3 χρονια :lol: :lol: :lol:

Είμαι σίγουρος ότι θα τελειώσεις μέσα στο χρόνο! :lol: :stuck_out_tongue:

Αν υπολογισεις ενα χρονο στρατο + οτι χρωσταω ολα τα μαθηματα + οτι δε προκειται να ξαναπατησω παρα μονο για να γραφτω πιστευω κι εγω οτι οταν θα τελειωσω το ΤΕΙ θα εχω ηδη 2 κουτσουβελα που θα παιζουν σε μπαντα :smiley:

Αφου ζητησω αν ειναι δυνατον να αλλαξει ο τιτλος του thread σε “ΠΑΙΔΕΙΑ” γενικα, καθως ο παραπανω τιτλος ειναι πια περιοριστικος, ας δουμε και το παρακατω νεο :

ΟΙ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΕΣ ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΣΠΑ 2009-2013

Η χρηματοδότηση των Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών δεν περιλαμβάνεται στην Αναπτυξιακή Στρατηγική για την περίοδο 2007-2013 του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και δια Βίου Μάθηση» του ΥΠΕΠΘ, ούτε στη «Ψηφιακή Σύγκλιση» του ΥΠΟΙΟ.
Με την ένταξή τους στα ΕΠΕΑΕΚ τη δεκαετία 1996-2006, οι βιβλιοθήκες υλοποίησαν τις ακόλουθες δράσεις, σε εθνικό επίπεδο:

  1. Συλλογικός κατάλογος των ελληνικών ακαδημαϊκών βιβλιοθηκών
  2. Πρόσβαση σε 13.500 ηλεκτρονικά επιστημονικά περιοδικά για το σύνολο των ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας
  3. Μονάδα Ολικής Ποιότητας
  4. Ζέφυρο (πύλη πρόσβασης για τον εντοπισμό υλικού στους καταλόγους των βιβλιοθηκών)

Σε επίπεδο ιδρύματος, οι βιβλιοθήκες:

* Στελεχώθηκαν με εξειδικευμένο προσωπικό
* Εμπλούτισαν και ανέπτυξαν τις συλλογές τους
* Οργάνωσαν και προσφέρουν ηλεκτρονικές υπηρεσίες υψηλού επιπέδου για τη στήριξη της εκπαίδευσης, τοπικά και από απόσταση

Η περαιτέρω ενίσχυση των βιβλιοθηκών κρίνεται απαραίτητη για να μην καταργηθούν και απαξιωθούν οι υπηρεσίες που έχουν αναπτυχθεί ώστε να συνεχίσουν να στηρίζουν το διδακτικό, εκπαιδευτικό και ερευνητικό έργο.

Η ΜΗ ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ:

* Αδυναμία των βιβλιοθηκών να στηρίξουν το πολύπλευρο έργο που παράγεται στα ακαδημαϊκά ιδρύματα και ιδιαίτερα τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών, τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών, την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, τη δια βίου μάθηση και την έρευνα.
* Δυσκολία των ιδρυμάτων να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα αξιολόγησης
* Αδυναμία ίδρυσης των ιδρυματικών καταθετηρίων (institutional repositories, προαπαιτούμενο για χρηματοδότηση από το European Research Council)
* Μείωση του ωραρίου λειτουργίας των βιβλιοθηκών

Η ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΑΠΑΙΤΕΙ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΩΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΩΝ ΣΤΗ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ

Η ολομέλεια της Διοικούσας Επιτροπής του
Συνδέσμου των Ελληνικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών
(HEAL-Link, http://www.heal-link.gr)

http://www.heal-link.gr/

Μηπως να υποθέσω, οτι και εδω φταιει η απουσια ιδιωτικων ΑΕΙ??

Γι’αυτο και οπως λεει ο υπουργος, μία είναι η λυση, ενα σοκ χρειάζεται η τριτοβαθμια εκπαιδευση, τα ιδιωτικα πανεπιστημια.

Μονο τοτε θα πεσουν λεφτα (απο τον ουρανο???) στη δημοσια εκπαιδευση…

Κ εις ανωτερα.

Για να λεμε του στραβου το δικιο.Απο τη στιγμη που πολεμας κατα της εξισωσης των δικαιωματων ΚΕΣ και ΑΕΙ/ΤΕΙ(πραγμα απολυτα ΛΟΓΙΚΟ απο τη στιγμη που θελουμε δωρεαν δημοσια παιδεια) δεν μπορεις να λες οτι εισαι υπερ και των ανθρωπων που σπουδαζουν εκει…Εκτος αν το λες μονο και μονο για να το παιξεις καλος…Με ολους…Μπερδεμα λιγο ετσι?

το πλαισιο παντα λεει,καταγρηση της βασης του 10 και ενσωματωση των φοιτητων των κεσ στα αντιστοιχα αει-τει…
τι αλλο μπορει να πει καποιος???

Καλα δεν διεκδικησα και την απολυτη αληθεια Σταθη. Απλα μια γνωμη ειπα και την εθεσα προς συζητηση. Ναι εν μερει εχεις δικιο… Τα ξερα κ απο πριν αυτα. Επισης, το “δεξια” ειναι λιγο βαρυς χαρακτηρισμος για μια παραταξη που πρωταγωνιστει στις κινητοποιησεις. Παρολα αυτα εχω ακομα διαφωνιες για τον τροπο που το θετουν τα ΕΑΑΚ το θεμα για τα ΚΕΣ (αλλα και πολλα αλλα θεματα). Οσο για τους κνιτες που λες, για αυτους ο,τι και να πουμε ειναι λιγο πραγματικα…

Δηλαδη η βαση του 10 ηταν τελικα αυτο που σπρωχνει αυτους τους ανθρωπους προς τα ΚΕΣ?Και ας πουμε οτι καταργειται παλι η βαση του 10.Εχεις σε σοβαρες σχολες ανθρωπους που εχουν βγαλει 6000 και 7000 μορια…Πραγμα πουσ ημαινει οτι εχουν γραψει 5αρια και 6αρια.Προσοχη δεν θελω να μιλησω για ελιτισμο στο πανεπιστημιο ειναι καθαρα λειτουργικο το θεμα.Πως θα ανταποκριθει αυτος ο φοιτητης?

Και τελεικα εμεις θελουμε καταργηση των ΚΕΣ η της βασης?Γιατι αν μιλαμε για καταργηση της βασης σημαινει οτι εχουμε δεχτει τα ΚΕΣ?Ειναι μπερδεμενα λιγο τα πραγματα…Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο ξεκαθαρες οι θεσεις.

Εμας περυσι στιε τελευταιες συνελευσεις που αφορουσαν την εκλογη του πρυτανη αλλα και τα υπολοι πα κλασικα πια θεματα η ΠΚΣ εμπαινε καταδικαζε τη συνελευση και εφευγε.Το πιο περιεργο ειναι οτι εκανε κατι αναλογο και σε αλλες σχολες(εντολη εκ των ανωθεν πατωματων?)…

Νταξει ρε μαν, σιγα το πραγμα… Περιμενα και πιο “επιθετικα” σχολια να σου πω. Κουβεντα ανοιξα να κανουμε… Και ειπα μια παρατηρηση που εχω κανει.
Οσο για τους ακατανομαστους:lol: (πλακιτσα κανουμε) ναι σε πολλες σχολες κανουν τετοια… Ευτυχως σε μας (ΗΜΜΥ) ειναι λιγο πιο συμμαζεμμενοι…

Οντως τα πραγματα με τα ΚΕΣ ουτε ΕΓΩ δεν τα χω ξεκαθαρισει στο μυαλο μου… Και δεν βλεπω και τα πλαισια των παραταξεων (για να μαστε ον τοπικ) να με βοηθανε να τα ξεκαθαρισω πληρως…

Γιατί;

Γιατι δεν το βρισκω σωστο απλουστατα.Δεν θεωρω οτι ειναι ανωτερος καποιος που περασε σε μια σχολη.Οτι ΙΣΩΣ κατεβαλε μεγαλυτερη προσπαθεια ναι.

Σωστος εισαι… Ας σκεφτουμαι λιγο τι θα μπορουσε να συμβει σε καποιον και να μην περασει σε καποιο πανεπιστημιο… Αλλα εδω ειναι θρεντ περι παραταξεων αν ειναι να ανοιχτει καποιο αλλο θρεντ περι του θεματος.

εγω προσωπικα ειμαι 100% εναντια στη βαση του 10…και το μονο σιγουρο ειναι οτι σπρωχνει πολυ κοσμο στα κες…πχ εχω ενα φιλο που ειχε βγαλει γυρω στα 9000,που αν δεν υπηρχε η βαση του 10 θα περναγε καπου ηλεκτρονικος,με αυτη την ηλιθιοτητα το μονο που καταφερε ειναι να κανει κατωτερου επιπεδου σπουδες σε ιεκ(παλι ηλεκτρονικος)…και μη μου πεις γιατι δε διαβαζε παραπανω η κατι τετοιο,δεν ειναι ολοι στον κοσμο σαν εμενα κι εσενα πχ…επισης υπηρχαν σχολες που η βαση τους ηταν παντα γυρω στο 7000-8000,οπως καποιες ναυτικες σχολες(ειχαμε και στην κεφαλονια μια)…εκει πχ οταν τελειωνες αν δουλευες στα καραβια ειχε πολυ καλα χρηματα…πλεον καποιος ας πουμε που εχει 10000 δε θα μπει εκει,καποιος που εχει 8000 θα αναγκαστει να δουλεψει στο καραβι με λιγοτερα χρηματα λογο του οτι δε θα εχει το χαρτι,και τελος η σχολη θα μεινει χωρις φοιτητες και οπως παει το πραγμα θα κλεισει…(αυτο το παραδειγμα εχω βαρεθει να το λεω…:lol:)

EDIT:σορρυ για το οφ-τοπικ…αλλα η βαση του 10 ειναι κατι πολυ σχετικο με τα κες,που ειναι πολυ σχετικα με τις παραταξεις,οι οποιες ειναι το θεμα του τοπικ…(ελπιζω νας το εσωσα λιγο…:lol::lol::lol:)

Ναι αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος…Η αλλη ειναι αυτη που λεει οτι καποιος που εχει βγαλει 5000-6000 μορια τις περισσοτερες φορες δεν εχει τις βασεις για να παει στο πανεπιστημιο…Και να θυμισω οτι υπηρχαν σχολες με 5000 μορια και μαλιστα ηταν κατι ιταλικες και γερμανικες φιλολογιες αν θυμαμαι καλα.

Αλλα ουτως η αλλως φτανουμε στο οτι οι πανελληνιες δεν πιστευω οτι ειναι σωστος τροπος για την προσβαση καποιου το πανεπιστημιο που ειναι ακομα πιο μεγαλο θεμα…Καμια απο τις παραταξεις ομως δεν το πιανει στο στομα της…Τωρα βγηκα λιγο οφ τοπικ:roll:

Ίσως αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την έκφραση «ελιτισμός στο πανεπιστήμιο». Πήρα έναυσμα από όσα έγραφε ο Kiratzos σχετικά με την κατάργηση της βάσης. Δεν είμαι σίγουρος αν είμαι «off-topic», γιατί παρατηρώ ότι στο post #110 έχετε ήδη περάσει σε συζήτηση του θέματος.

Αναρωτιέμαι, πέραν του λειτουργικού θέματος, που αναφέρεις, αν στην πραγματικότητα δεν θα ήταν καλύτερο να ανεβάσουμε κι άλλο τον πήχη. Σε μια χώρα υπερπαραγωγής πτυχιούχων ανέργων, ίσως ο «ελιτισμός στο πανεπιστήμιο» να ήταν λύση. Δεδομένου ότι οι επιστήμονες που βγαίνουν από το ελληνικό πανεπιστήμιο είναι άξιοι, μόνο αν πραγματικά θέλουν να διαβάσουν και εφόσον ισχύει το «όποιος μπαίνει, βγαίνει», ίσως θα έπρεπε να προσέχουμε περισσότερο ποιός μπαίνει.

Φυσικά η πιο λογική λύση θα ήταν να δυσκολέψουν πολύ (πολύ όμως) οι εξετάσεις μέσα στο πανεπιστήμιο και, από την άλλη, να «μπαίνουν» όλοι όσοι έχουν απολυτήριο. Αλλά, αν λάβουμε υπόψη μας το θλιβερό «πάρε-δώσε» των παρατάξεων, οι οποίες επιτρέπουν, με χίλιους τρόπους, σε μέτριους φοιτητές να αποκτούν πτυχίο, και την αδυναμία να ξεριζωθεί το φαινόμενο, ίσως ο «ελιτισμός» κατά την είσοδο να είναι η καταλληλότερη πολιτική.

Δεν νομιζω οτι αυτο θα ηταν καθοοολου καλη λυση…Αλλωστε στο πανεπιστημιο δεν μπαινεις για να βρεις δουλεια αλλα για να σπουδασεις.Ποσο λιγοτεροι θα σπουδαζαν τοτε…Θα επανελθω με φρεσκια απαντηση το πρωι.