Παιδεία

Ναι δεν νομιζω ο Κιρατζος να το εννοουσε ετσι… Θα μιλησω για μενα. ΤΟ αντιλαμβανομαι σαν το οτι οσοι περνανε σε καποιο ανωτατο πανεπιστημιακο ιδρυμα γινονται αμεσως οι γιοι του γαμαω… Δλδ δεν νοειται να ζητα ισχυρο πτυχιο για να χει δουλεια μονο ο αποφοιτος του πανεπιστημιου. Ειναι ζητημα οικονομικου/εξουσιαστικου μοντελου, οχι μονο εκπαιδευσης. Γενικοτερα μεγαλη κουβεντα που δεν εχει σχεση με τις παραταξεις ( η εστω ελαχιστοτατη). Και περιλαμβανει πολλα επιμερους ζητηματα…
Γενικοτερα οι προσωπικες μου θεσεις για την παιδεια, απεχουν πολλοι απο τις ρεφορμιστικες αντιληψεις των αριστερων σχηματων/παραταξεων… Αν και δεν εχω προβλημα να μιλησω πανω στη βαση της σημερινης καταστασης

μα έτσι κι αλλιώς δε σπουδάζουν στην Ελλάδα :lol::lol:

αφου ξυνομαστε ρε, μαζι και με τους καθηγητες. Εχουμε εναν καθε τεταρτη που μπαινει λεει φυγεται και φευγει και αυτος…

Τεράστια επιτυχία για τα ελληνικά ΑΕΙ! 4 εξ αυτών, μέσα σε λίστα με τα 10 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου στο…

παράνομο downloading και παραβίαση πνευματικών δικαιώματων!

Ε ειναι τεραστια επιτυχια ! Αν σκεφτεις οτι ειμαστε μικρη χωρα,ποσου φοιτητες να εχουμε ?
Και στα σαητ που μπαινω για υποτιτλους οι ελληνικοι ειναι συνηθως 2οι-3οι μετα τους αγγλικους-γαλλικους.

Καλά μην νομίζεται και εδώ χαμός γίνεται και περισσοτερο κιολας…Απλα επειδη μας ελεγχουνε κατεβαζουμε μόνο από Private trackers και δεν υπάρχουν αρκετα στοιχεία…

Φίλε, η άποψη σου είναι αρκετά σωστή. Αν και νομίζω ότι σταδιακά αυτός ο “ελιτισμός” της εισόδου στο Πανεπιστήμιο αφελιτίζεται(sic).

Προσωπική γνώμη για αυτό το τερατούργημα των μεταπολιτευτικών απωθημένων, ήτοι φοιτητικές παρατάξεις με τη σημερή μορφή, είναι πως πρέπει προκειμένου να αντιστραφεί το αντιεπιστημονικό κλίμα των πανεπιστημίων που καλός φοιτητής είναι αυτό που τα ξύνει, δεν πατάει και περνάει τα μαθήματα με 5 λόγω διάφορων παραγόντων, είναι η οριστική χωρίς νομικά παραθυράκια κατάργηση των φοιτητικών παρατάξεων οι οποίες είναι σαν τα φυτώρια των μεγάλων κομμάτων(των ανδρών…). Άλλη μία τρομαχτική ομοιότητα πολιτικής και ποδοσφαίρου στην Ελλάδα που δείχνει το χαμηλό μα πολύ χαμηλό επίπεδό μας.

Ο κόσμος το είχε τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι, Από in.gr

Με μάστερ θα ισοδυναμούν στο εξής τα πενταετή πτυχία μηχανικών που χορηγεί το Πολυτεχνείο της Αθήνας με επικύρωση των πρυτανικών του αρχών, οι οποίες με αυτή την «αντάρτικη» μέθοδο παρακάμπτουν το υπουργείο Παιδείας που εδώ και χρόνια τούς έχει υποσχεθεί σχετική νομοθετική ρύθμιση αλλά δεν την έχει προχωρήσει.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Τα Νέα, ο πρύτανης του Πολυτεχνείου Κ.Μουτζούρης ανακοίνωσε στη διάρκεια συνόδου των προέδρων και κοσμητόρων των Πολυτεχνικών Σχολών της χώρας που έγινε στα Χανιά, εδώ και λίγες ημέρες το ίδρυμα χορηγεί στους αποφοίτους του συμπληρωματικά πιστοποιητικά μαζί με το πτυχίο, στα οποία αναγράφεται ότι οι 5ετείς σπουδές των Πολυτεχνικών Σχολών αντιστοιχούν σε μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών.

Σε συνεννόηση, δε, με το Τεχνικό Επιμελητήριο, όπως είπε ο πρύτανης, θα ακολουθήσουν και προσφυγές στη Δικαιοσύνη για το ίδιο ζήτημα, προκειμένου το υπουργείο να σταματήσει να ολιγωρεί και να εξαναγκαστεί να προχωρήσει στη ρύθμιση.

Η αναβάθμιση του πτυχίου των Πολυτεχνείων σε μάστερ αποτελούσε πάγιο αίτημα όλων των Πολυτεχνείων της χώρας, που θεωρούν ότι υποβαθμίζονται συγκριτικά με τα Πολυτεχνεία άλλων χωρών, στα οποία οι σπουδές 5ετούς διάρκειας καταλήγουν σε πτυχίο και μάστερ, ενώ στη χώρα μας σε απλό πτυχίο.

Το υπουργείο Παιδείας, επί Μαριέττας Γιαννάκου ακόμα, είχε τοποθετηθεί θετικά στο αίτημα των Πολυτεχνικών Σχολών, όμως έκτοτε το ζήτημα πάγωσε και επανήλθε χθες στην επικαιρότητα με την απόφαση του Πολυτεχνείου Αθήνας, που ουσιαστικά παραγκωνίζει το υπουργείο Παιδείας και χορηγεί στους αποφοίτους του τη δυνατότητα να κάνουν απευθείας διδακτορικές σπουδές στα ελληνικά και ξένα Πανεπιστήμια.

Ανάλογες κινήσεις αναμένονται το επόμενο διάστημα και από τα υπόλοιπα Πολυτεχνεία και Πολυτεχνικές Σχολές της χώρας, καθώς οι πρυτάνεις και οι κοσμήτορές τους αποφάσισαν πλέον να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους και να πιέσουν με αυτό τον τρόπο το υπουργείο Παιδείας να προχωρήσει στην έκδοση του απαιτούμενου Προεδρικού Διατάγματος για την επίσημη αναγνώριση

πες μου γι’ αυτές, mule.

Διάβασε εδώ και μιλάμε:

ok, το διάβασα. είναι ελαφρώς γενικά όσα γράφονται στο άρθρο ωστόσο. οι φιλελεύθεροι της ελλάδας, τι πρόγραμμα έχουν για την παιδεία εδώ και πώς θα εφαρμοστεί αυτό;

Δες στα sites τους.
Εγώ δεν έχω αναλάβει εδώ μέσα κομματικός εκπρόσωπος κανενός.

!!

μην τσιτώνεις μιουλ, εσύ προσφέρθηκες κι εγώ ρώτησα! αν δεν έχεις όρεξη να το αναλύσουμε, ή αν δεν έχεις όρεξη να το κάνεις μαζί μου συγκεκριμένα, δεκτό. εγώ όφειλα να ρωτήσω μια που σε βρήκα διατεθειμένο.

Ποιός τσιτώνει; :-s
Tελικά θα πρέπει να βάζω 10 χαμογελαστές φατσούλες σε κάθε ποστ για να μην φαίνομαι τσιτωμένος! #-o
Aπλά λέω πως δεν είμαι κομματικός εκπρόσωπος ή εξουσιοδοτημένος να μιλάω για τους “Έλληνες φιλελλέυθερους” γενικά.
Αν θέλεις τώρα την προσωπική μου άποψη φυσικά και θεωρώ πως η επιλογή σχολείου πρέπει να είναι δικαίωμα κάθε πολίτη.

Και θα προσθέσω ότι… υποχρέωση του κράτους είναι να έχει όλα τα σχολεία του στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο, ώστε το δικαίωμα του κάθε πολίτη στην επιλογή σχολείου να ανάγεται σε γεωγραφική επιλογή.

[SPOILER]Κουπόνια στα σουπερμάρκετ…[/SPOILER]

Αυτή η τρολλιά με τα φωνήεντα και τα σύμφωνα στα καινούργια βιβλία είναι 100% τρολλιά έτσι; Γιατί έχω αρχίσει να το βλέπω συχνά στο νετ και να μιλάει σοβαρά κόσμος γι΄αυτό που χω αρχίσει και το πιστεύω

Δεν είναι τρολλιά. Είναι ακόμη μία μεθοδευμένη, ακροδεξιάς προέλευσης, προβοκάτσια. Ένας από τους δεκάδες αστικούς μύθους που έχουν κυκλοφορήσει από “σοβαρές” φυλλάδες τύπου Ελεύθερης Ώρας, Στόχου και ανάλογου περιεχομένου blogs.

Διεξοδικότερη απάντηση στο ακόλουθο link : http://sarantakos.wordpress.com/2012/07/06/grammatik/

Στην αρχή είδα μόνο το “δεν είναι τρολιά” και φρίκαρα :stuck_out_tongue:

Πολύ θα ήθελα να γνωρίσω αυτήν την κυρία Χρυσού - έχει άραγε κάποια σχέση με τον Τέρη - που ξεσήκωσε όλον αυτόν τον θόρυβο με το Βιβλίο της Γραμματικής για το τίποτα. Βγήκαν ευτυχώς οι ειδικοί και απάντησαν. Λίγο καθυστερημένα βέβαια.

Αυτή η παπαριά με τα μπλογκ που αναπαράγουν εν ριπη οφθαλμού και ασυλλόγιστα δήθεν “μεγάλα” λαυράκια και ειδήσεις που είναι αδιασταύρωτες είναι μεγάλος καρκίνος.

αυτοί που τους δίνουν λόγο ύπαρξης είναι καρκίνος.αυτοί που ψάχνουν απεγνωσμένα για ανθελληνικές συνωμοσίες για να βγάλουν αφρούς και να αρχίσουν τα πατριωτικά παραληρήματα.

για το παραπάνω με τους τόνους ο σκασιδιάρης το πήγε ένα βήμα παραπέρα και έκανε και ερώτηση στην βουλή.ανακάλυψε ότι μιλάμε ακόμα με μακρά και βραχέα φωνήεντα.και η απάντηση του σαραντάκου είναι και πάλι αποστομοτική.
http://sarantakos.wordpress.com/2012/07/25/tukolu/

πίσης μιας και το θρετ είναι για παιδεία
η ρεπούση έκανε προσπάθεια να μην εκκλησιάζονται τα παιδιά στο σχολείο
και φυσικά της την είπε ο Ιερώνυμος…
http://www.inews.gr/0/archiepiskopos-ieronymos-gia-repousi–kyra-mou-poia-eisai-esy-pou-tha-vgaleis-egkyklio-oti-den-tha-ekklisiazontai-ta-paidia-tous-rotises-tous-goneis.htm