Παιδεία

Καιγεται η Αθηνα και οι αλλοι μεσα στη Βουλη συνεδριαζουν… Ολα αυτα παντως ηταν αναμενομενα…,

[SIZE=“6”]ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ[/SIZE]

Otan filtatoi mou tha episkeytite merika apo ta panepistimia sto Top 100 twn ranking tote tha katalavaite an exoun xrhsimotita h’ oxi. Ena mono sas lew, oi epistimonikes sxoles didaskoun sta amfitheatra epistimonikes meletes kai anakalypseis/praktikes pou oute kan exoun prolavei na typwthoun se vivlio.
Ergastiria?? As min to syzitisoume…

Τα περισσοτερα απο αυτα τα πανεπιστημια ομως ειναι δημοσια. τροπος του λεγειν δηλαδη γιατι δεν νομιζω να βρει κανεις κανεναν γιο εργαζομενου να φοιτει σε αυτα. Αυτο προσπαθουν να κανουν κι εδω. Να κανουν σχολες οπως το Πολυτεχνειο και την ΑΣΟΕΕ να λειτουργουν με ιδιωτικοοικονομικα κριτηρια και να απευθυνονται στην ελιτ.

Οσο για τα εργαστηρια, αν υπαρχουν χρηματα θα υπαρξουν και τα εργαστηρια…

Λυπάμαι που θα το πω, αλλά μου δίνεται η αίσθηση πως οι περισσότεροι δεν ξέρουν γιατί φωνάζουν απέναντι στο πλαίσιο. Γιατί αν κάποιος διάβαζε προσεκτικά το πλαίσιο θα καταλάβαινε ότι είναι ουσιαστικά τόσο ανούσιο που δεν υπάρχει λόγος να χαραμίζεις την ενέργειά σου σε πορείες/ καταλήψεις/ συνελεύσεις κτλ. Όπως είπε ο karvou-και συμφωνώ απόλυτα-οι τομές που πρέπει να γίνουν στην παιδεία είναι πολύ πιο βαθιές. Το μόνο κομμάτι στο οποίο έχουν σταθεί όλοι είναι η “κατάργηση” του ασύλου. Και με αφορμή αυτό καταδικάζουν το πλαίσιο ως τραγικό/απαράδεκτο κτλ. Όλος ο χαμός γίνεται για το άσυλο, και για τα υπόλοιπα θέματα, ούτε κουβέντα. Απλά θυμόμαστε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια και την αξιολόγηση, θέματα με τα οποία το συγκεκριμένο πλαίσιο ΔΕΝ έχει να κάνει. Αλλά θα ασχοληθώ και πάλι για λίγο και με τα τρία.

Ισχύει πως κάποια από τα καλύτερα βρετανικά πανεπιστήμια δεν αξιολογούνται από το κράτος. Και δε χρειάζεται να αξιολογηθούν αφού είναι ημιιδιωτικά, έχουν τα δικά τους δίδακτρα και μάνατζερ. Το κράτος δεν τους παρέχει τίποτα. Οπότε είναι άτοπο να συγκρίνουμε τη δική τους μη-αξιολόγηση με τη δική μας. Καταλάβετε ότι χωρίς αξιολόγηση δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αυξηθούν οι δαπάνες για την παιδεία. Και όπως προείπα, καλά κάνουν και δεν αυξάνονται.
Όσοι πιστεύουν ότι τα πανεπιστήμια μας δεν χρειάζονται αλλαγές και μπορούν να συναγωνιστούν επάξια τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά, ή εθελοτυφλούν, ή απλά δεν μπορούν να πιστέψουν ότι υπάρχουν πανεπιστήμια χίλιες φορές καλύτερα από τα δικά μας σε όλους τους τομείς (οργάνωση, μέριμνα για το φοιτητή, καθηγητές, βιβλία, αίθουσες, περιβάλλον, γνώσεις, εργαστήρια…).

Από την άλλη, όσο αφορά στα ιδιωτικά πανεπιστήμια: (τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με το πλαίσιο, αλλά τέλος πάντων) Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ντε και καλά τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα φέρουν την καταστροφή στα ιδιωτικά. Φέρνετε σαν μοναδικό αντιπαράδειγμα τα νοσοκομεία και τα σχολεία. Ωραία. Εγώ πιστεύω πως η μεγάλη πλειοψηφία τόσο των δημοσίων νοσοκομείων (και κυρίως αυτών) όσο και τον δημοσίων σχολείων είναι αρκετά ικανοποιητική ποιοτικά. Αλλά ας δεχτώ ότι δεν είναι. Ε και πάλι η κατάσταση των πανεπιστημίων αναλογικά (που δεν έχουν απέναντί τους ακόμα ιδιωτικά) είναι πολύ χειρότερη από τα σχολεία και τα νοσοκομεία.

Και πάμε στο μόνο φλέγον ζήτημα του πλαισίου. Το άσυλο.
Πραγματικά νιώθω από αυτά που ακούω ότι ζω στο '69. Έχουμε χούντα και αν ακυρωθεί το άσυλο, ξαφνικά θα μπουκάρει η -πάντα κακιά-αστυνομία και θα τους μπαγλαρώσει όλους.
Έχουμε δημοκρατία και οποιοσδήποτε θέλει να δράσει δημοκρατικά μπορεί να το κάνει ελεύθερα. Δεν έχει ανάγκη από κανένα άσυλο. Άσυλο πλέον χρειάζονται μόνο οι παράνομοι. Δηλαδή γιατί η κατάργηση του ασύλου θα απαγορεύσει την ελεύθερη διακίνηση ιδεών; Το έκανε σε καμία άλλη πολιτισμένη χώρα και δεν το κατάλαβα;
Δηλαδή για να καταλάβω, ήρθε ποτέ η αστυνομία σπίτι σας για να σας απαγορεύσει να εκφράζετε τις απόψεις σας και πιστεύετε πως θα γίνει το ίδιο με την κατάργηση του ασύλου;
Ας που πει κάποιος επιτέλους ένα σοβαρό λόγο για την παραμονή του ασύλου. Τόσο δύσκολο είναι αυτό που ζητάω;

Παρακολουθω το τοπικ συνεχως, αλλα δεν ποσταρω γιατι δεν θα την παλεψω με τα κατεβατα, και γενικα δεν την παλευω να πολυσυζητω τετοια θεματα σε φορουμ επειδη θελουν πολλοι αναλυση.
Οσον αφορα τις αλλαγες στη παιδεια εχω να πω οτι για να αλλαξει η παιδεια και να ανεβει το επιπεδο της οι αλλαγες δεν πρεπει ναξεκινησουν απο τα Λυκεια τις πανελληνιες και τα ΑΕΙ, ΤΕΙ, αλλα απο το δημοτικο το οποιο εχει παραμελειθει απο το κρατος.

σωστός

Παραθέτω 2 παραδείγματα…Θυμήθειτε 2-3 χρόνια(δεν θυμαμαι ακριβώς) πριν στη Γαλλια όταν η κυβερνηση κατέβασε ένα νομοσχέδιο για τα εργασιακά που έθυγε τα δικαιώματα όλων των βαθμίδων της εργασίας…¶ρχισαν διαμαρτυρίες και οι ι φοιτητές μαζί με τους άλλους φορείς,Κάνανε καταλήψεις και μπούκαρε η αστυνομία και έγινε της Πόπης(Προσοχή δεν μιλάω για τα επεισόδια πριν 1.5 χρόνο με τους μετανάστες…πιο παλιά).Οι εικόνες κάνανε τον γύρο του κόσμου.Ήταν κανονικός πόλεμος.Και οι καταστροφές από τις επιθέσεις της αστυνομίας και τις συγκρούσεις με τους φοιτητές ήταν πολλές.Πόσοι αστυνιμικοί και φοιτητές κατέληξαν στο νοσοκομείο δεν μετριέται.

Μια γνωστή μου είχε πάει με εράσμους στο Βελγιο και είχε πάρει σπίτι στην εστία…¨Ενα ωραίο πρωινό μπουκαρε η αστυνομία ψάχνοντας για λαθρομετανάστες και μπήκαν στα σπίτια όλων των ξένων χωρίς να δείξουν κανένα ένταλμα.Μάλιστα όσοι ήταν καινούροι είχαν μόνο το δαβατήριο,αφού η σχολή δεν τους είχε ετοιμάσει ακόμα τη φοιτητική ταυτότητα,και τουσ κουβάλησαν στο τμήμα για εξακρίβωση.

Αυτά δεν έγιναν ουτε στις ΗΠΑ,ούτε στην Κίνα ούτε σε καμιά τριτοκοσμική χώρα.Έγιναν στην Γαλλια και Στο Βελγιο.Στην Καρδιά της Ε.Ε.Σε κράτη πιο δημοκρατικα(φαινομενικά τουλάχιστον) και πιο πολιτισμένα από την Ελλαδα…

[-X [-X [-X

αυτοματα ακυρωνονται ολα οσα ειπες :lol: :lol::stuck_out_tongue:

+14151515135135

Ελεος πια με οσα δεινα και μικροκομματικα μας κληροδοτησε εκεινη η γενια.Η ελευθερη διακινηση ιδεων μπορει να γινει οπουδηποτε και ειναι κατοχυρωμενη συνταγματικα,μια και ειναι λογικη συνιστωσα της δημοκρατιας ως πολιτευμα.Στην τελικη η βλακωδεστατη νοοτροπια να μπαινει οποιος θελει οποτε θελει στους χωρους του πανεπιστημιου,ειναι μια ακομη ελληνικη βλαχοπατεντα.Αν δεν ανηκεις στο φοιτητικο σωμα ή αν δεν εχεις σχετικη αδεια δεν υπαρχει λογο καποιος να βρισκεται στο campus.Αλλα φυσικα για ποιο campus να μιλαμε εδω στους περα στους περα καμπους?Τεσπα,ειχα ποσταρει και πριν στο τοπικ,αλλα επειδη ειναι κουραστικο πιστευω να αραδιαζουμε κατεβατα(και για αυτον που τα γραφει και για αυτον που θα τα διαβασει),λεω μην επεκταθω παραπανω.

Παμε ενα-ενα:

Τα πανεπιστημια αξιολογουνται ηδη. Αξιολογουνται απο τα οργανα αυτοδιοικησης τους, τις Γ.Σ. των τμηματων, την Συγκλητο και τις Γ.Σ. των φοιτητων. Αξιολογουνται απο την ακαδημαϊκη κοινοτητα. Αυτη ειναι που καταρτιζει τις αναγκες του καθε ιδρυματος. Αρα το επιχειρημα σου περι αξιολογησης ειναι ακυρο. Καθε μορφης εξωτερικης αξιολογηση (απο εμπειρογνωμονες ) θα ερθει να κατευθυνει την ερευνα και τα προγραμματα σπουδων στις αναγκες της αγορας. Τωρα αν θεωρει κανεις οτι οι καθηγητες ειναι λαμογια (οντως, πολλοι ειναι…) τοτε γιατι να εμπιστευτει οτι η επιτροπη αξιολογησης δεν θα αποτελειται και αυτη απο λαμογια. Εχουμε γεμισει απο τετοια στην Ελλαδα.

Τα προγραμματα σπουδων των ελληνικων πανεπιστημιων ειναι πο τα πιο επιστημονικα καταρτισμενα. Για τη μεριμνα για το φοιτητη που λες η τα εργαστηρια, βιβλιοθηκες (by the way με τον νεο νομο πλαισιο πλεον μονο ενα συγγραμα μπορει να λαμβανεις κανεις για ενα μαθημα, ενω μεχρι τωρα παιρναμε οσα εκρινε σκοπιμο να μας δωσει ο καθηγητης) κτλ απλα επιβραβευεις αυτους που κανουν τις κινητοποιησεις και ζητανε μεγαλυτερη χρηματοδοτηση των ΑΕΙ. Μη μου πεις οτι χρειαζεται εξωτερικη αξιολογηση για να γινουν εργαστηρια σε ενα πανεπιστημιο.

Επειδη απ οτι βλεπω μενεις στο Μαρουσι κατεβα και λιγο να δεις την κατασταση των δημοσιων σχολειων στην Κυψελη, τα Πατησια, τα Εξαρχεια, τη Δραπετσωνα και μετα ελα να μας πεις αν ειναι καλυτερη απ οτι στα πανεπιστημια. Για τα νοσοκομεια μαλλον δεν εχεις παει σε δημοσιο που σου χρεωνουν την απογευματινη επισκεψη και για να σε εξετασουν πρεπει να περιμενεις ωρες. Φερνουμε τα παραδειγματα αυτα γιατι Υγεια και Παιδεια ειναι κοινωνικα αγαθα και οχι εμπορευματα. Κοιτα ποσο βοηθησαν τα ιδιωτικα…

Ασυλο… Οι αποψεις μου δεν ειναι για να τις εκφραζω σπιτι μου. Τοτε ειμαι ακινδυνος για το συστημα. Ειμαι επικινδυνος ομως οταν τις εκφραζω στην κοινωνια. Μπορει να θελω να γραψω και να μοιρασω ενα κειμενο που θα λεει ποσο μαλακας ειναι ο πρωθυπυργος (αποψη ειναι κι αυτο…), να θελω να κανω καταληψη, να μπουκαρω στις συγκλητους και να κραταω εκει με το ζορι τους καθηγητες για να μην παιρνονται αποφασεις εναντια στα συμφεροντα των φοιτητων. Αποψεις και ιδεες ειναι κι αυτα κι ετσι διακινουντα. Οι αποψεις και οι θεωριες διακινουνται για να γινουν πραξη. Αν δεν υπαρχει ασυλο, ολα αυτα τελος… Αν ειναι να καταργησουμε οτι εχει κατακτηθει απο φοιτητες και εργαζομενους επειδη δεν υπαρχει χουντα τοτε να καταργησουμε το 8ωρο, τη συνταξη, την κοινωνικη ασφαλιση, τις συλλογικες συμβασεις εργασιας…

Τελος θελω να πω οτι 20.000 (και βαλε) που κατεβαινουν καθε βδομαδα στο δρομο παροτι αδειαζεται πανω τους το αποθεμα τονων ληγμενων χημικων και τα κεφαλια τους πεφτουν πανω στα γκλομπ ακινητων μπατσων μαλλον εχουν πολλους λογους να το κανουν. Μην μας ξαναπειτε για υποκινουμενες μειοψηφιες, δεν περναει πια η καραμελα… Αυτα ας τα λεει η Μαριεττα και ο Πολυδωρας που δεν ξερουν και τι αλλο να πουν…

Επειδη καποιοι ανθρωποι πεθαναν για να υπαρχει αυτο το ασυλο ετσι?

Και ποιος μου αποκλειει εμενα το γεγονος οτι δεν θα μπαινει μεσα αστυνομια για να σπασει μια καταληψη?

Η αστυνομια τι σχεση εχει με την καταληψη?Μην τα γαματε ολα.
Το ασυλο αυτη τη στιγμη υπαρχει για να το εκμεταλλευονται οσοι προκαλουν πασης φυσεως αναταραχες(ακομα και οταν πλακωνονται αρειανοι και παοκτσηδες στη Θεσ/κη,μετα τρεχουν στα πανεπιστημια για προστασια.Αυτοι τι σπουδαζουν?Οπαδιλικι?Σχολη του Πολυτεχνειου ειναι αυτη?).

Και κατι αλλο.Μου φαινεται οτι καποιοι θελουν σωνει και καλα να κανουν καταληψη,οχι απαραιτητα για τους λογους που απασχολουν τους φοιτητες.
Στο ΠαΜακ προχτες,για να μαζεψουν υπογραφες για συνελευση,λεγαν οτι στην Αθηνα δειραν και συλλαβαν κατι φοιτητες,και μεταξυ τους ηταν μια κοπελα απο το ΠαΜακ.
Νταξει εμεις δηλαδη θα κανουμε καταληψη ως ενδειξη συμπαραστασης.
Οταν λεω εγω οτι το χασανε καποιοι το μπαλακι…

H ιστορια του ασυλου με κουκουλοφορους και λοιπα αδικηματα ειναι για γελια πλεον… Στο Συνταγμα, στην Ομονοια και σε χιλιους δυο αλλους χωρους δεν υπαρχει ασυλο? Τι κανει εκει η αστυνομια??

Επισης Therion, λες οτι η αστυνομια δεν εχει σχεση με καταληψη… Η κυβερνηση στελνει τους ΔΑΠ-ιτες-τραμπουκους για να σπαν καταληψεις, εφ’οσον δεν τις παιρνουν στις συνελευσεις… Αν δεν υπηρχε το ασυλο, αποκλειεις το ενδεχομενο να εστελνε και την Αστυνομια για να την σπασει??

Σιγουρα παντως δεν το εχασαν οι χιλιάδες που ειναι στον δρομο καθε βδομαδα…

Αυτοί δεν έχουν μυαλό για να το χάσουν. Από πότε θα μας κυβερνάνε άλλωστε οι μειοψηφίες που διαδηλώνουν?

Σε σχέση με το πρώτο: Αυτό δεν είναι το ζήτημα; Να σου παρέχουν τα πανεπιστήμια σύγχρονη γνώση ικανή να σου βάλει γερές βάσεις σε μία τόσο ανταγωνιστική και με τόσο γρήγορες εξελίξεις κοινωνία. Για μένα είναι αυτονόητο πως η αγορά πρέπει να επηρεάζει τις σπουδές μας. Αν είναι πχ να μαθαίνω τις τεχνολογικές εξελίξεις του '65, καλύτερα να μετονομάσουμε τη σχολή μου από Μηχανολόγους σε Ιστορικούς Μηχανικής.

Όσο για το δεύτερο, συγγνώμη αλλά τα παραδείγματα που έθεσες δεν είναι ούτε ιδέες, ούτε απόψεις. Και τι σχέση έχει το 8ωρο και η σύνταξη με το άσυλο; Ναι, με αγώνες κερδήθηκαν και αυτά, όμως συνεχίζουν να έχουν λόγο ύπαρξης. Το άσυλο όχι.

Ρε Bill, εσύ αλλού έγραψες ότι δε σε ενδιαφέρει η έννοια του κράτους για την ιδέα του οποίου έχουν θυσιαστεί τόσοι και τόσοι και μου λες τώρα ότι πρέπει να παραμείνει το άσυλο επειδή έχουν πεθάνει για αυτό άνθρωποι;

Όπως λες και ο ίδιος, η αστυνομία δεν κάνει τίποτα, ούτε στην Ομόνοια, ούτε στο Σύνταγμα. Γιατί επιμένεις τόσο πως θα κάνει στα πανεπιστήμια;

Αναφορικά με τη δεύτερη παράγραφο: Το νόμισμα έχει και άλλη όψη. Εσύ λες πως η κυβέρνηση στέλνει κόσμο για να σπάσει τις καταλήψεις.Και όντως μπορεί και να συμβαίνει. Το ότι πολλοί πάνε από την αντίθετη πλευρά για να επιβάλουν τις καταλήψεις όμως το έχεις σκεφτεί; Και μη μου πεις ότι δεν ισχύει.

Αυτοί όμως δρουνε ακόμη γιατί κάνεις που κυβερνα δεν θέλει να τους σταματήσει…Συμφέρει πολλούς να υπαρχουν αυτοί και να ξυφτιλίζουν το άσυλο…Αν το ασυλο δεν υπάρχει αυτοί θα συνεχίσουν να υπάρχουν.Εσύ εισαι αυτός που τα εισοπεδώνει όλα.Σκέψου…ο λόγος που δεν συλλαμβάνονται όλοι αυτοί ποτέ και ακόμα και όταν γίνεται αυτό δεν καταδικάζονται είναι το άσυλο;…Και μη μου πεις ότι υπάρχει πολιτικό κόστος αν κλείσεις μέσα τους καφρους οπαδους που το μονο που κάνουν είναι να πλακώνονται…

Παρερμηνευεις τα λογια μου.
Ενα παραδειγμα εφερα.Δεν ειπα οτι με τον περιορισμο (οχι την αρση,μην το ξεχναμε αυτο) του ασυλου θα σταματησουν να υπαρχουν οσοι αυτη τη στιγμη το εκμεταλλευονται.
Και δεν ειναι φυσικα μονο οι οπαδοι αυτοι.

Κωστακης-Μαριετα-Πολυδωρας <-> Παπαδοπουλος-Πατακος-Μακαρεζος

Μπραβο παιδια, μπραβο. Χτυπηστε κι αλλες ημιλιποθυμες κοπελες στο κεφαλι. Χτυπηστε κι αλλους φοιτητες που διαδηλωνουν. Χτυπηστε κι αλλους που σηκωνουν τα χερια ψηλα αφηνοντας το πανο, κι οχι την μολοτωφ, που κρατουσαν. Ψεκαστε στα μουτρα και χτυπηστε οσους ακινητοποιησατε. Παμε ολοι στις πορειες με κουκουλα, μονο οι κουκουλοφοροι την βγαζουν καθαρη. Η Νεα Φασιστοκρατια συνεχιζει το εργο της. Τωρα με καθε πορεια 2 ροπαλιες στο κεφαλι δωρο. Και φυσικα τα καναλια απ’ολα τα εκτροπα εδειξαν τον πυρπολισμο του αγνωστου στρατιωτη. Ειναι πιο σημαντικο απο το απροκλητο ξυλο που εριχναν οι αστυνομικοι στους φοιτητες. Αλλα θα μου πεις, εδω υπαρχουν ακομα ανθρωποι που πιστευουν οτι οι κουκουλοφοροι δεν ειναι προβοκατορες των αστυνομικων. Καλα μας κανουν. Ο Καρατζαφερης σημερα ελεγε στον γραμματεα της ΟΛΜΕ οτι αυτοι φταινε που εφαγαν ξυλο επειδη δεν ειχαν καλη περιφρουρηση, οτι οι φοιτητες προκαλουν τα επεισοδεια για να τους δειξει η τηλεοραση και οτι ψαχνουν για νεο Τεμπονερα. Κι αυτος ο ανθρωπος περνει κοντα 3% στις εκλογες. Μπραβο μαλακα Ελληνα, κι εις ανωτερα!

Οσο για το νομο πλαισιο, Κωστη προσπαθησε να καταλαβεις οτι το ασυλο δεν ειναι ξεκαρφωτο με ολα τα αλλα, συνδεεται αρρηκτα με το τετραετες πλανο, με την απειλη πως αν χαθουν 2 εβδομαδες χανεται το εξαμηνο, κλπ κλπ. Δεν ειναι 10 ωραιες προτασουλες ασχετες μεταξυ τους. Οσο για τους ρομαντικους που πιστευουν οτι η καλη κυβερνηση θελει το καλο της παιδειας, ας μου αναφερουν ενα (1) παραδειγμα μετρου/νομου που εξυπηρετει τα συμφεροντα του μεσου πολιτη.

Μετα τα χτεσινα, δεν εχω καμια αμφιβολια οτι αν καταργηθει το ασυλο θα τρωμε ξυλο στην ιδια την σχολη μας.