Παιδεία

Δεν το καταλαβα αυτο…δηλαδη, ειπε κανεις οτι θα πληρωνεις πλεον?
Ξερεις γιατι κανουν απεργια οι καθηγητες? Γιατι του χαλαει τη ωραια φαση που εχουν εκει και πατουν πανω στην αυτοτελεια των ιδρυματων και τρωνε το καταπετασμα και ο φοιτητης δεν παιρνει ολα τα συγγραμματα δωρεαν γιατι τα βαζουν στην τσεπη αυτοι. Γιατι προτεινουν διδακτικα βοηθηματα με βαση οσα τους μιζαρει ο καθε εκδοτικος οικος. Γιατι ρε πουστη μου, πουθενα στις αναπτυγμενες κοινωνιες δεν υπαρχουν πολιτικες νεολαιες μεσα στα εκπαιδευτικα ιδρυματα που να εχουν γραφεια, αφισσες και μαλακιες. Εγω ειμαι υπερ της πληρους καταργησης της πολιτικης μεσα στα ιδρυματα. Βεβαια, αυτο δεν θα γινει ποτε.
Εβγαλα δυο ελληνικες, δημοσιες σχολες και ολο τον καιρο αυτο δουλευα και ειχα σιχαθει ολη αυτη την κατασταση με τις εκλογες, τον προσηλυτισμο νεων ψαρωμενων φοιτητων, τις φιλοδοξιες του καθε τσογλανιου που επαιζε με το δικο μου μεροκαματο και δεν ηξερα αν θα εχω το πτυχιο μου στην ωρα μου και οχι οποτε του κα…ει του καθε συνδικαλιστη τεμπελη.
Ξερετε κατι? Οι αγωνες δινονται στην πιατσα της εργασιας, εκει που ο κολος σου γινεται σαν την οθονη του υπολογιστη σου και οχι στις στημενες πορειες που πανε οι αριστεριζοντες νεανιες και συγχρονως μου καπνιζουν αμερικανικα τσιγαρακια, φορανε αμερικανικα παντελονια (κ το τζην αμερικανικο ειναι), θελουν αυτοκινητο καπιταλιστικο προιον και οχι Lada, θελουν ουισκακι το βραδυ και ταυτοχρονα να διαβαζουν την Εργατικη Αλληλεγυη γιατι ετσι θελουν να την σπασουν στον πατερα του τον βιομηχανο, ελ. επαγγελματια, αγροτη ή ό,τι αλλο που ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ υπηρετουν με τον Α ή Β τροπο το κεφαλαιο.
Κατσε ρε διαβασε, στρωσε τον κολο σου κατω να παρεις το κολοχαρτο και να προσφερεις…αντεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

+139481038103958139581358135018990

Ποσο μα ποσο δικιο εχεις…

Πες τα ρε Drifter…

:thumbup:

Μονο που αυτο το κωλοχαρτο σημερα δεν σου εξασφαλιζει τιποτα…:evil:

Και αυτο πρεπει να το αλλαξουμε…:slight_smile:

emaies psifisame katalipsi mexri tin ali paraskevi…

Mipos leo mipos pige poli makria afti i valitsa???:-k :-k :-k
Mipos kapoio to paraxesane to thema???

Εφοσον ψηφιζοτανε καταληψη ολο αυτο το διαστημα, τωρα που ειμαστε στο τελος θα υποχωρησουμε??

Mήπως κάποιοι είναι οι πιο αδύναμοι κρίκοι?

:lol: :lol: :stuck_out_tongue: :slight_smile:

  1. Πλειοψηφία είναι οι φοιτητές που γεμίζουν τις καφετέριες όχι τις γενικές συνελεύσεις.
  2. Πλειοψηφία είναι ο κόσμος που σε όλες τις δημοσκοπήσεις είναι υπέρ του να γίνουν οι αλλαγές και που στις προηγούμενες εκλογές ψήφισαν την κυβέρνηση η οποία έγραφε αυτές τις αλλαγές στο πρόγραμμά της. (Και δεν είναι 48% όπως είπε κάποιος. Ο Γιωργάκης στην αρχή υποστήριζε τις αλλαγές και μετά ξύπνησε ένα πρωι και λέει
    “Δεν γαμιέται μωρέ θα κάτσω να σκάσω για την παιδεία; Ας κάνω μια μομφή μπας και παραμείνω πρόεδρος”
  3. Για το άσυλο όντως χύθηκε αίμα κάποτε αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να το διατηρούμε επ αόριστο. Είναι λόγος να τιμούμαι και να θυμόμαστε τους νεκρούς. Έχουμε δημοκρατία στην Ελλάδα πια.
  4. Οι καθηγητές φυσικά δεν θέλουν να περάσουν μέτρα για αξιολόγηση ή για τα συγγράμματα. Θέλουν να μου δίνουν τις δικές τους σημειώσεις που έγραφαν σε ένα τεφτέρι ενώ έκαναν την ανάγκη τους. Τέλειωσα πολυτεχνείο και τα περισσότερα συγγράμματα είναι άθλιες σημειώσεις καθηγητών οι οποίοι πληρώνονται γι αυτές και βέβαια προτιμούν αυτήν την κατάσταση από το να πάρουν οι φοιτητές βιβλία της προκοπής. Εσείς κι εγώ φίλοι μου πληρώνουμε Ferrari και οι καθηγητές μας δίνουν Zastava και κρατάνε τη διαφορά.
  5. Φυσικά για ιδιωτικά πανεπιστήμια ούτε λόγος. Ως πότε ρε κορόιδα το παραδάκι θα πηγαίνει στις ξένες χώρες; Ως πότε ο Άγγλος φοιτητής θα απολαμβάνει παιδεία με τα λεφτά του Έλληνα φορολογούμενου;

Egw pantws tsaba spoudazw!:stuck_out_tongue: Vevaia mono kai mono ta lefta pou pernoun apo to kostos diaviwsis mou edw tous eiknai yperarketa. San na exoun tourismo 9 mines ton xrono! Kai emeis travame ta vyzia mas adika! Afou exoume egxwrious touristes!

Ως ποτε οι ΔΑΠιτες θα μας λενε ξανα και ξανα τα ιδια επιχειρηματα που εχουν απαντηθει ενα σωρο φορες??

By the way, αν το ψαξεις λιγο, οι καθηγητες που δινουν τις αθλιες σημειωσεις ειναι και αυτοι που υποστηριζουν τον νομο-πλαισιο. Τουλαχιστον στην ΑΣΟΕΕ αυτο βλεπω εγω… Τη λαμογια τους κανενας νομος δεν θα τους τη θιξει…

Oύτε ΔΑΠίτης είμαι ούτε αυτό που λες για τους καθηγητές με τις σημειώσεις ισχύει. Δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να το καταλάβεις ότι από το νόμο θίγονται τα συμφέροντα αυτών που μας πουλάνε τις άθλιες σημειώσεις τους

Συμφωνοι με αυτό αλλά ο νόμος θίγει και τους φοιτητές…Δηλαδή τι;Για να την μπουμε στους καθηγητές να τους αφήσουμε στην κυβέρνηση να κάνουν ένα κάρο αυθαιρεσίες;

Εσύ πιστεύεις ότι αυτό το χαλί που επικρατεί μπορεί να χαρακτηριστεί «δημοκρατία»….δεν πιστεύω…κακά τα ψέματα τίποτα δε γίνεται χωρίς κάποιο συμφέρον… σκέψου να μην υπήρχε άσυλο το 74…ούτε πολυτεχνείο ούτε τίποτα…
Από την πρώτη μέρα θα είχαν σταματήσει όλα!!! ουσιαστικά αυτό που θέλει η κυβέρνηση είναι να ελέγχει τα πάντα …να βάλει ασφαλίτες στα πανεπιστήμια και να ελέγχει την παραμικρή κίνηση…μετά ότι κατάληψη γίνεται εις βάρος της κυβέρνησης θα σταματά αδοξα και με βία αν χρειαστεί μετά από λίγες μέρες…και πίστεψε με …όπως ξαναείπα κάνεις από αυτά τα σκατά δε θέλει το καλό μας …κακά τα ψέματα εξαιτίας τους(και εξαιτίας μας εν μέρη) η Ελλάδα πλέον είναι μια χωρά χωρίς καμία προοπτική…

Δηλαδή η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα στην Ευρώπη η οποία χρειάζεται άσυλο για να την προστατέψει από χούντα. Ήμαρτον δηλαδή #-o

Το ξέρω ότι το παράδειγμα μου ήταν λίγο ακραίο…αλλά πιστεύω να συμφωνείς ότι κανενας τουσ δε θελει το καλο μας…Και Να πεις ότι είμαστε ένα αξιοκρατικό και καθαρά δημοκρατικό κράτος να σου πω εντάξει…αλλά ι κατάσταση πλέον δεν πάει άλλο…έρχεται η άλλη η κατσίκα τώρα και πάει να συγκρίνει το εκπαιδευτικό σύστημα μας και το εκπαιδευτικό σύστημα της Φινλανδίας… τι να πει κάνεις δηλαδή…

Μην είμαστε ρε παιδιά τόσο αρνητικοί. Σε κανέναν δεν αρέσουν οι πολιτικοί, ξέρουμε ότι τα παίρνουν κτλ κτλ πλην όμως τους χρειαζόμαστε. Άσχετα με το τη ψηφίζουμε πρέπει να μπορούμε να διακρίνουμε ποιες κινήσεις είναι στη σωστή κατεύθυνση. Εγώ μπορεί να πιστεύω ότι οι πολιτικοί όλοι είναι γουρούνια , κλέφτες κτλ κτλ. Μπορεί να πιστεύω ότι αν γίνουν ιδιωτικά πανεπιστήμια θα τα “παίρνουν” και από αυτά. Όμως εμένα ποιο είναι το συμφέρον μου; Πως θα αναβαθμιστεί η παιδεία; Που θα βρεθούν οι πόροι όταν κάθε χρόνο ξοδεύουμαι εκατομμύρια στο να επενδύουμε στην παιδεία της Αγγλίας. Γιατί στο κάτω κάτω να τα “παίρνουν” οι Άγγλοι βουλευτές και όχι οι Έλληνες;

Εμένα αυτό που με ανησυχεί είναι ότι αν βγεις σε μια πορεία και ρωτήσεις τι γράφει ο νόμος-πλαίσιο, μόνο ο ένας στους είκοσι θα ξέρει να απαντήσει- και σε αυτό δε δέχομαι καμία αντίρρηση, είναι καρατσεκαρισμένο:p
Τώρα, όποιος θέλει να αντιδρά όταν θεωρεί ότι θίγεται, μπορεί πολύ απλά να πάει να κάψει το υπουργείο και τις λιμουζίνες των πολιτικών, αντί να καίει τα καταστήματα και τα αυτοκίνητα του απλού κόσμου. Ναι, ξέρω δεν το κάνουν όλοι αυτό, αλλά όταν γίνεται μια πορεία που είναι συλλογική διαμαρτυρία, οι ευθύνες είναι επίσης συλλογικές και αντιστοιχούν σε όλους.¨
‘Οσο για το απαράδεκτο φαινόμενο των καταλήψεων, δεν έχει κανείς δικαίωμα ακόμα και αν ΕΝΑΣ φοιτητής σε μια σχολή έχει καθίσει και διαβάσει από το πρωί μέχρι το βράδυ να του απαγορεύσουν να δώσει μάθημα. Δεν έχουν δικαίωμα να απαγορεύουν από ένα παιδί από επαρχία να πάρει το πτυχίο του σε τέσσερα χρόνια και να το αναγκάζουν να μένει πολλά περισσότερα σε μια ξένη πόλη πληρώνοντας τζάμπα ένα σωρό χρήματα. Θα μου πείτε, πρέπει να γίνουν ριζοσπαστικές ενέργειες για να αλλάξει το κατεστημένο και θυσίες για τον αγώνα. Συμφωνώ, αρκεί τις θυσίες να τις κάνουν ΜΟΝΟ αυτοί που έχουν επιλέξει να αγωνίζονται, και να μην αναγκάζουν και τους άλλους να θυσιάζονται γι’ αυτό που αυτοί θεωρούν σωστό!
αυτά ήθελα να πω, γιατί βλέπω πολλά τώρα τελευταία…(ήμουν όμως στη μοναδική σχολή που ήταν ανοικτή σε ολόκληρη την αθήνα πριν από 2 εβδομάδες κ ήμουν τυχερός που δεν έχασα την εξεταστική όπως τόσοι φίλοι μου)

  1. Διαφωνω καθετα. 1 στους 20 στις πορειες ΔΕΝ ξερει. Στις συνελευσεις ειναι καπως τραγικα, οντως. Και χωρις να θελω να σου την πω, ουτε σε σενα ουτε σε κανεναν, 17-18 στους 20 σ’αυτο το τοπικ δεν ξερουν τι ειναι ο νομος-πλαισιο.
  2. Μαζι σου. Δε νομιζω ομως οτι ειναι συλλογικη η ευθυνη των ζημιων. Το οτι καποια ατομα χωνονται στις πορεις δε σημαινει οτι θα πρεπει η πορεια ν’ασχολειται μαζι τους. Αυτος ειναι ο ρολος της αστυνομιας, να σταματαει τους βανδαλισμους, οχι να διαλυει τις πορειες.
  3. Δεν εχει κανεις δικαιωμα, εστω και ΕΝΑ παιδι να μην εχει να πληρωσει διδακτρα, να τον αναγκασει να τα πληρωσει γιατι προτιμαει να φαει στη μαπα ολες τις μεταρρυθμισεις παρα να χασει την εξεταστικη του.
  4. Πληρωνει ενα νοικι παραπανω αλλα δεν θα πληρωνει συνεχεια διδακτρα. Ποιο ειναι το καλυτερο γι’αυτον?
  5. Και να καρπωνονται αυτοι μονο τα κερδη? Μεσα με τα χιλια! Ηδη σκεφτομουν πως μπορει να γινει αυτο.

1)Κανενος το μαγαζι ή το αμαξι δεν καιγεται…Αυτα που χτυπανε ειναι τραπεζες και πολυεθνικες εταιρειες…

2)Η αποφαση για καταληψη περνεται μεσα απο συνελευσεις ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ… Οποτε τηρειται η αρχη της πλειοψηφιας…

1)Φίλε, έχει καεί το αμάξι του πατέρα μου σε πορεία πριν μερικά χρόνια και επίσης δε νομίζω ότι όλοι οι καταστηματάρχες που βλέπουμε να διαμαρτύρονται για βανδαλισμούς να τα έχουν βγάλει από το μυαλό τους…

2)Μάλλον έχεις παρανοήσει την έννοια της δημοκρατίας μου φαίνεται. Θα σου κάνω ένα ερώτημα: Αν η πλειοψηφία της συνέλευσης ψηφίσει να σκοτώσουμε ένα φοιτητή, θα το κάνουμε; Αν ψηφίσουν όλοι όσοι μένουν στην Ελλάδα (έλληνες και αλλοδαποί) να έχουμε όλους τους αλλοδαπούς σαν σκλάβους θα το κάνουμε;; Ξέρω ότι είναι 2 ακραία παραδείγματα και δεν έχουν σχέση με τις καταλήψεις, αλλά τα χρησιμοποιώ για να σου αποδείξω ότι το τι ψήφισε η πλειοψηφία δεν είναι ούτε πανάκεια ούτε ορθό επιχείρημα:p Ότι και να ψηφίσει η πλειοψηφία, ο καθένας μας έχει κάποια αναφαίρετα δικαιώματα (ζωή, ελευθερία, εκπαίδευση) τα οποία δεν μπορεί να καταργήσει καμία πλειοψηφία, ακόμα και αν μάχεται για να κρατήσει κάποια άλλα δικαιώματα (ελεύθερη παιδεία, βιώσιμο επίπεδο ζωής).
Με άλλα λόγια, δεν μπορεί καμία πλειοψηφία να εμποδίσει από εμένα το δικαίωμά μου να πάω στη σχολή και να κάνω μάθημα… Όσοι θέλουν(-με) να αγωνιστούν(-με) για κάποια δικαιώματά μας, πρέπει απλά να βρουν(-με) άλλον τρόπο!!

“To open up your mind
You must first just listen
Don’t waste your life on worthless hate and contradiction” nevermore

“wear your grudge like a crown of negativity…” tool