Παιδεία

That’s right man!!

Kατσε ρε φιλε γιατι μεσα στον ιδιο χωρο υπαρχουν και προβοκατορες, ετσι? Σε καμμια περιπτωση δεν επιδοκοιμαζω ουτε το σπασιμο τραπεζας, ουτε τιποτα… Εμεις κανουμε πορεια(οι ΦΟΙΤΗΤΕΣ) και δεν σπαμε ουτε καιμε,απλα συγκρουομαστε με την καταστολη. Και πιστεψε με, δεν φοραω κουκουλα, οπως αναφερεις… Αν και η κουκουλα ειναι μεσο προστασιας για πολλους, και πολλοι τις φορανε χωρις να κανουν μπαχαλα… Και μην μπερδευουμε την Αναρχια με τον Χουλιγκανισμο, γιατι ειναι λαθος… Εγω δεν ειμαι αναρχικος, ασχετα αν υιοθετω αποψεις τους, οπως κανω και με αριστερους, κλπ. Τον καιρο αυτο δεν εχω δει κανεναν απο το φοιτητικο κινημα(εκτος της ΠΚΣ) να αποδοκοιμαζει τους ανθρωπους αυτους, ισα ισα που τους επεφημουνε κι ολας… Οταν στην Αμαλιας κατεβαζανε καμερες, ολος ο κοσμος χειροκροτουσε, οπως και οταν φευγανε πετρες προς τα ΜΑΤ…Τεσπα, αυτο που θελω να πω ειναι οτι πολλοι απο αυτον τον χωρο κανουν μαλακιες, με τις οποιες διαφωνω, αλλα μην ειμαστε και απολυτοι…

Η δικη των 49 παλι αναβληθηκε… Δεν εχουν το θεο τους δηλαδη…:lightsabre: :lightsabre:

Λοιπον, κοιτάξτε…είναι 5.30 το πρωι, είμαι πιωμένος απο το Τεξας αλλα ειμαι ΟΚ για να γραψω.
Οι καταληψεις τελειωσαν, τα βολεματα πηγαν στο διαολο. Ηρθε ο καιρος να δουλεψουν και μερικοι εδω περα. Να δικαιολογησουν τα γαμ…να ευρω που παιρνουν απο τον αμοιρο φορολογουμενο λαο (μιλαω για τους καθηγητες). Ναι, να γινει η αξιολογηση των ιδρυματων. Να γινει πιο χαλαρο το άσυλο που το εχουν ξεπατωσει λες κ ειναι πουτανα της Συγγρου ή ακομα χειροτερα της Σολωνος και στο ονομα του λεηλατουν ό,τι βρουν μπροστα τους. Δεν δεχομαι σε καμμια περιπτωση οτι οι φοιτητες που διαδηλωνουν δεν μπορουν να περιφρουρησουν μια πορεια ή ακομα και το ιδιο το ασυλο.
Η ευθυνη ειναι καθολικη. Και φοιτητες και καθηγητες. Υπαρχουν τροποι αναιμακτοι.διαλλακτικοι.
Και παει το τσουτσεκι ο Αλαβανος (με ποιο δικαιωμα αραγε) και με τσαμπουκα ζηταει να δει τους συλληφθεντες. Κατσε ρε μεγαλε…Εχετε δει το Ποθεν Εσχες του τυπου? Δεν ξερει τι εχει!!! Κι αυτος και η γυναικα του! Μην παραμυθιαζεστε!!! Τελειωστε τις κολοσχολες σε 3-4-5-6 χρονια και βγειτε με τα μπουνια στην αγορα να αρπαξετε τα φραγκα…Δεν υπαρχει αλλος στοχος, περα απο τα φραγκα. Αν δεν το αποδεχεσαι τραβα σε καμμια σπηλια!!! Δεν σου ταιριαζει η αστικη ζωη. Βγες, σπουδασε, παλεψε, παρε ο,τι σου αξιζει και ο,τι γουσταρεις. Μονο στην πιατσα κερδιζεται η ζωη, αλλιως κλαφτα!!!

DRIFTER ΜΠΡΑΒΟ =D>

:thumbup:

εγώ πάλι διαφωνώ με τον drifter…:oops: Τον βρίσκω πολύ ακραίο… :oops:

Επειδή όμως ψήνομαι ακόμα στον πυρετό (όλα μαζί μου έπεσαν!!!:lol: :lol: ) υπόσχομαι να πω άλλη μέρα σε τι διαφωνώ…

Πες τα ρε Drifter…:thumbup: Mιλάνε και αυτοί που έχουν την μισή Τήνο δικιά τους και καυχιόνται ότι νοιάζονται για τα πάντα…Μιλάνε και αυτοί που έχουν γίνει πιο συντηρητικοί και από τον Μεταξά ή τον Πάγκαλο…8)

1)Γιατι απαγορευεται να δει τους συλληφθεντες, δεν το καταλαβα αυτο? Οι συλληφθεντες δεν ειναι ουτε τρομοκρατες, ουτε βιαστες, ουτε δολοφονοι,ουτε εμποροι ναρκωτικων… Ειναι ΦΟΙΤΗΤΕΣ… Φοιτητες που συνελληφθησαν απο το σωρο(Το κρατος εχει το δικαιωμα για μαζικες συλληψεις ε?). Επισης με ποιο δικαιωμα οι κωλο εισαγγελεις και οι μπατσοι δεν αφηνανε τα παιδια να τους δει δικηγορος? Στην Δημοκρατια την οποια τοσο υπερασπιζεστε αυτα ειναι νομιμα μηπως ε?

2)Νομιζεις φιλε… Υπαρχει και η ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ η οποια ειναι πανω απο τα φραγκα…Για σενα μπορει οχι, αλλα για πολλους αλλους ναι…

Αυτό το ΤΣΟΥΤΣΕΚΙ ο Αλαβάνος σε καμμία περίπτωση δε νομιμοποιούνταν να απαιτήσει να τους δει. Δεν έχει καμμια απολυτως εξουσία εκεί μεσα κανείς και με οποιαδήποτε ιδιότητα. Οπότε πολύ σωστά δεν τον άφησαν. Τι παει να πει “ειμαι αρχηγος πολιτικού κόμματος και θέλω να δω τους συλληφθέντες?”…αν είναι δυνατόν!
Όσον αφορά το θέμα των δικηγόρων, να είσαι σίγουρος ότι οι δικηγόροι τους είδαν, όταν έπρεπε! Όταν δηλαδή οδηγήθηκαν στον εισαγγελέα, γιατί ΜΟΝΟ από εκείνη τη στιγμή μπορεί ο δικηγόρος να δει τον συλληφθέντα.
Αν εμένα με πιασουν και με πάνε αυτόφορο, δεν μπορεί ο δικηγόρος να έρθει και να μου πίασει την ψιλοκουβέντα. Αυτός είναι ο νόμος, ο οποίος όμως πολλές φορές είναι ελαστικός. Ε, στην περίπτωση των “μπουμπουκιών” αυτών, τηρήθηκε απόλυτα. Ποιό είναι το πρόβλημα? Έπρεπε να τους σπάσει κάποιος τον τσαμπουκά…
Μην ακούω λοιπόν, για Αλαβάνους και άλλες “προοδευτικές” δυνάμεις…Ο Αλαβάνος έχει κάνει την αποθησαύρισή του, έχει τρελλή περιουσία και μου το παίζει προοδευτικός αλλά κατά βάθος οι 9 στους 10 που λένε ότι είναι “προοδευτικοί” είναι καπιτάλες του κερατά. Έχεις κάνει συσσώρευση πλούτου κύριε? Μαγκιά σου, άξιος και σου εύχομαι με πιο πολλά. Αλλά μην μου το παίζεις ευαισθητοποιημένος…Αντε πια!!!
Είπες για αξιοπρέπεια. Ξέρεις πόσα μεροκάματα θα χρειαστεί να κάνεις στη ζωή σου ενώ θα σου έχουν στείλει την αξιοπρέπεια στο βόθρο? Αλλά εσυ θα το υπομένεις γιατί έχει ανάγκη τα χρήματα. Για αυτά δουλεύουμε όλοι. Να κονομήσουμε και να ζήσουμε. Το θέμα είναι να μην ξεχνάς ποιός είσαι και από πού ξεκίνησες. Έχω φάει σκατά, τα έχω χωνέψει και ξέρω. Τώρα όμως, έχω καταφέρει να μην με ταίζει κανείς πια αυτό το σκατόφαγο.

υ.γ. Έχεις πολύ ωραίο Avatar. Είναι απο το single The Trooper, έτσι? το βιντεο κλιπ το θυμασαι πιστευω και ιδιαίτερα τη φάση που ο στρατιώτης που ξεψυχάει έχει κρατήσει τη σημαία όρθια και περνάει ο άλλος με το άλογο και την παίρνει από τα χέρια του. Είναι δυνατή σκηνή. Όπως δυνατή είναι όταν ο Dickinson παίρνει τη σημαία της χώρας του και την ανεμίζει πάνω στη σκηνή όπου κι αν βρίσκεται. Κάποιοι προοδευτικοί εδώ όμως, το κάψιμο της σημαίας το ονομάζουν “λογική αντίδραση”.

Οι ακραίες συμπεριφορές απαιτούν και ακραίες αντιδράσεις για να τις αντιμετωπίσεις. Δεν θα γυρίσεις και το άλλο μάγουλο αν σε χαστουκίσει κάποιος, έτσι δεν είναι? Δεν θα του σπάσεις το κεφάλι?

Περαστικά σου εύχομαι.

Άλλη μια φορά πρέπει να σε συγχαρώ

Εσένα σου χρωστάω κέρασμα… 8) 8) 8)

1)Επειδη εχω γνωστο μεσα στους συλληφθεντες δεν ειναι ετσι ακριβως… Οταν ηρθαν οι εισαγγελεις στην ΓΑΔΑ δεν ειχαν επαφε με δικηγορο… Επισης οταν συλληφθεις εχεις δικαιωμα για ενα τηλεφωνημα, το οποιο εδω ηταν ανυπαρκτο…Μην ψαχνεις να βρεις… Η το αλλο που στο νοσοκομειο τους πηγαν μετα απο 4-5 ωρες?

2)Σε αυτο συμφωνω, τα αφεντικα ετσι ειναι σημερα… Αλλα δεν θα πρεπει να αλλαξει αυτο? Εγω πιστευω πως ναι, γιατι δηλαδη να υπομενεις ολη αυτη την εργασιακη ανασφαλεια για μια μπουκια ψωμι?

Κατάλαβε κάτι και επέτρεψέ μου γιατί έχουμε μιά διαφορά 20 ετών.
Η αλήθεια ίσως είναι κάπου στη μέση. Εφόσον δεν ήσουν εκεί (ούτε κι εγω επίσης), δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα. Όμως, αν επιανες αυτον που σου εσπασε το αμαξι ή το μαγαζι ή δεν ξερω εγω τι και τον ελιωνες στο ξυλο, θα μπορούσε να σου κανει μήνυση. Θα μιλούσες τοτε για δημοκρατία ή θα έλεγες “γαμώ τη δημοκρατία μου μέσα?”…Το ξεψάρωμα μερικών από αυτούς που συνελλήφθησαν ήταν αναγκαίο. ¨Οταν θα πας στρατό θα δεις κάποια πράγματα…ετοιμάσου να τα αντιμετωπίσεις. Πάντα φιλικά.

Δηλαδη πιστευεις οτι οι συλληφθεντες ειναι μπαχαλοι?

Οσο για το “παντα φιλικα” που ειπες αυτο εννοειται, ισα ισα που εγω φοβομουν μηπως ημουν επιθετικος μαζι σου…

Τι σημαίνει μπάχαλοι?

Μισο γιατι νιωθω οτι προσβαλλομαι ο ιδιος εδω. Επειδη καποια απ’αυτα τα μπουμπουκια τα ξερω προσωπικα, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι καποιοι ειναι πολυ πιο φιλησυχοι απο μενα που ειμαι ενας νορμαλ φοιτητης. Μ’ολη τη συμπαθεια που τρεφω προς το προσωπο σου, αν δεν ξερεις μη χαρακτηριζεις τα παιδια που συνελαβαν. Ειδα με τα ματια μου κοπελα 1,60 και ουτε 50 κιλα, στην οποια προσεδωσαν κατηγοριες τυπου “κουβαλουσε βαριοπουλα”…

Αυτοι που κανουν τα επεισοδεια…

Αυτα ειναι ολα τα λεφτα… Εγω ειμαι Γεωλογικο Αθηνας και απο μια προηγουμενη πορεια ειχαν συλλαβει ενα παιδι απο τη σχολη μου… Ο τυπος ειναι σαν κι εμενα(μιση μεριδα δηλαδη,οσοι με εχουν δει μπορουν να το επιβαιβεωσουν) και τον κατηγορουνε οτι χτυπησε 3 ΜΑΤατζηδες… Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο ενα παιδι να βαλει κατω τρεις ντουλαπες…

Ασε και το αλλο που κατασκευαζουν κατηγοριες… Εχουν μια τσαντα με πετρες, μολις συλλαβουν εναν ,του λενε “να και η τσαντα σου”. Ολα αυτα ειναι αστεια…

Τώρα τι να σου πω…κι εμένα κάποτε με πιάσανε στην Ομόνοι μαζι με κατι αλλους όταν πηγαίναμε να πάρουμε το λεωφορεί να πάμε στο Κορυδαλλό στη Victoria, και φάγαμε της χρονιάς μας (μέσα στην κλούβα) γιατί:
Ειχαμε μαλλιά
Κολλητά jean
Ζώνες απο σφαίρες
Περικάρπια με καρφιά.
Αυτά, το 86.
Για την κοπέλα που λες δεν ξερω…εδω μιλαμε γενικα για την ολη φαση που εχει δημιουργηθει τους τελευταιους μηνες. Τωρα, μια κοπελα 1.60 και 50 κιλα μπορεί να σηκωσει βαριοπουλα. Το θεμα ειναι πού τη βρήκε!!! 8) 8)
Και μη ξεχνάς…μαζί με τα ξερά καίγονται και μερικά χλωρά. αυτό ισχύει παντού και πάντα. Αρτιότητα και τελειότητα πουθενα δεν θα βρεις.