300

13 μερες μειναν πριν την μεγαλη πρεμιερα…Θελω να ακουσω πρωτες εντυπωσεις και σχολια για την επερχομενη υπερπαραγωγη με θεμα την μαχη των Θερμοπυλων

Περιμένουμε με ανυπομονησία! :bounce:

“Spartans! Tonight we dine in Hell!” :twisted: :metal:

Eγώ από το trailer που είδα είναι ίδιο με το κόμικ του Μίλλερ οπότενες άντε να βγει και αυτό το έπος…=P~

Fysika kai tha to doume8)-vevaia einai anamenomeno oti tha dixasei kai oti ta media tha to xaroun poly…

ελπιζω να’ναι καλυτερο απ’τον Μεγα Αλεξανδρο.

Καμία σχέση…Αν δεις το τρειλερ φαινεται…Καταρχας δεν είναι ιστορικο.Ειναι από Graphic Novel επνευσμένο από την ιστορία.

To περίεργο είναι ότι έχουν γουστάρει και στο Τηλεαστυ με τους 300…Ο βελοπουλος ίδη έχει δείξει το τρειλερ.Που να το παρουν χαμπαρι και οι άλλοιο!

lol, ok τοτε.

Θα κανω ενα μικρο σχολιο πανω σε αυτη την σκηνη που οι περισσοτεροι εχουμε δει στο trailer, στην αρχαια ελλαδα δεν υπηρχε κολαση επομενως ειναι μια ανακριβεια.

Προσωπικα οι ανακριβειες σε ιστορικες δεν μοιυ μειωνουν καθολου το ενδιαφερον.

Υπήρχε…Η αντιστοιχη κόλαση ήταν τα Τάρταρα…Συγκεκριμενα αυτό είναι μετάφραση της φράσης"Απόψε θα δειπνίσουμε στον ¶δη…" που όντως το είχε πει ο Λεωνίδας το πρωί πριν την μάχη…

Oι ανακριβειες που εχω εντωπισει απο τα trailers ειναι αρκετες.
Βασικοτατη ανακριβεια ειναι οτι οι Σπαρτιατες φορουσαν πανοπλιες κατι που δεν βλεπουμε στην ταινια.Το θεωρω πολυ βασικο λαθος διοτι η πανοπλια γι’αυτους ηταν ενα ειδος ιεροτελεστιας (θωρακας,περικνημιδες κτλ.) και στη ταινια τους βλεπουμε μονο με κρανη και ασπιδες.
Τα τερατα σε φαση Αρχοντας των δαχτυλιδιων δε τα σχολιαζω…
Επισης σε μια σκηνη ο Λεωνιδας κλοτσαει εναν Περση σε ενα πηγαδι.Δεν θελω καν να φανταστω οτι συτο το πηγαδι ειναι ο Καιαδας…

Παιδια μην το ψαχνετε κανανε την ταινια στα μετρα τους…Αν θελετε να δειτε ιστορικη και χωρις ανακριβειες δειτε την πρωτη του 62 η καπου τοτε…

Ενταξει,ενδιαφερον βιντεοκλιπιστικο φιλμακι θα ειναι σιγουρα,απλα εχει αρχισει να με κουραζει λιγακι αυτη η εμμονη του Χολυγουντ τα τελευταια χρονια με την παραποιημενη Ελληνικη ιστορια και μυθολογια,μια και δεν ξερω ποσο καλο μας κανει εν τελει με προβολη τους στους ηδη ημιμαθεις σε τετοια θεματα Αμερικανους.Βεβαια με την φανερη ελλειψη πρωτοτυπων-εμπνευσμενων σεναριων(π.χ.ελεος πια με τις μουσικες βιογραφιες-αγιογραφιες) τα τελευταια χρονια λογικο ειναι να βαδιζουν στα σιγουρα,με πολεμικες-ηρωικες-επικες ταινιες που απευθυνονται στον μεσο πολεμοκαυλο αμερικανο.Τεσπα,αν μη τι αλλο το τρειλερ ειναι εντυπωσιακο,το ιδιο μαλλον και το σαουντρακ,οποτε μια χαρα θα περασει η ωρα!Ειδομεν…:slight_smile:

Οι Σπαρτιατες οντως ειχαν πεταξει 2 Περσες αγγελιοφορους στο πηγαδι, οταν τους ζητησαν “γη και υδωρ”, να τους παραδωσουν δηλαδη με λιγα λογια την Σπαρτη. Επειδη ομως οι αγγελιοφοροι ηταν σεβαστα προσωπα και δεν επιτρεπονταν να τους πειραζουν, οι Σπαρτιατες εστειλαν 2 δικους τους, οι οποιοι αυτοπροσφερθηκαν, στους Περσες να τους τιμωρησουν οπως αυτοι ηθελαν. Τελικα εκεινοι τους αφησαν να φυγουν αθικτους. 2 ενστασεις μονο
1ον, Δεν τους πεταξε ο Λεωνιδας μεσα.
2ον, Δεν θυμαμαι ποτε τους πεταξαν, αν ηταν δηλαδη χρονικα κοντα στην μαχη των Θερμοπυλων.

Δεν είπε κανένας ότι η ταινία είναι βασισμένη σε πραγματικά - ιστορικά γεγονότα!
Άλλο, αν θα θέλαμε! :roll:
Είναι πιστή αντιγραφή του ομώνυμου comic του Frank Miller!
Το οποίο έχει απλά ως βάση του τον Λεωνίδα και τους Σπαρτιάτες, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τις Θερμοπύλες και τα ιστορικά γεγονότα που γνωρίζουμε!
Το comic γυρίσανε σε ταινία και όχι π.χ. το Gates Of Fire του Steven Pressfield… :frowning:
Γι’ αυτό και υπάρχουν τερατόμορφα πλάσματα κ.τ.λ.
Είναι όλα αυτά στο comic! :yes:

Ηρεμήστε…Το 300 δεν αποτελεί ταινία βασισμένη στη ιστορία.Είναι η μεταφορά ενός κομικ(Graphic Novel) του Φρανκ Μιλλερ, του δημιουργού του Sincity, ο οποίος εμπνεύστηκε από την ιστορία της μάχης των Θερμοπυλών…Αν και υπάρχουν ιστορικά στοιχεία που είναι ακριβή η ταινία δεν θέλει να είναι ιστορική.Το γεγονός ότι το σκηνικό είναι σκοτεινό ,εξωπραγματικό και μη ρεαλιστικό είναι επειδή η ταινία προσπαθεί να μεταφέρει ο ύφος αυτού που έφτιαξε ο Μίλλερ. Όχι να εξιστορίσει την ιστορική μάχη…

Σε πρόλαβα! :lol:

Θα μου το πληρώσεις αυτό…Υπάρχει και το Sincity 2…:lol:

Απλά θα πρέπει να μη μας ξενερώσει η ταινία, επειδή γνωρίζουμε τα ιστορικά γεγονότα και να τη χαρούμε όπως και να έχει. Ούτε “Ο τελευταίος των Μοϊκανών” είναι ακριβώς ίδιος με το μυθιστόρημα, ούτε το Braveheart είναι ακριβώς η ζωή του Γουίλιαμ Γουάλας. Όσοι δε γνωρίζουν τις λεπτομέρειες μπόρεσαν και τις χάρηκαν. Από τους υπόλοιπους μόνο όσοι δεν έμειναν σε αυτές τις χάρηκαν…

Εγώ θα πάω να το δω, μόνο και μόνο γιατί ξέρω ότι μόλις βγω από την αίθουσα, θα έχω μία απίστευτη επιθυμία να ξεθάψω τα παλιά μου παιχνίδια (σπαθιά κλπ) και να παίξω πόλεμο με τους φίλους μου!!!:smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Ίσως μου βάλω και Manowar μετά από χρόνια!!!:lol: :lol: :lol: :lol:

:lol3: :lol3: