Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

Οι neglect ειναι αλλη μια brutal hardcore μπανταρα(εχουν μοιραστει και split ep με τους hatebreed) που πρεπει ν’ακουσουν οι fans του ειδους.Το "the complete don fury sessions"εχει τις καλυτερες στιγμες τους μαζεμενες.Νταξει ο ηχος δεν ειναι και ο καλυτερος αλλα η επιθετικοτητα ξεχειλιζει απο τις συνθεσεις τους.

Arkangel - Hope You Die By Overdose. Αν σου αρεσει το brutalocore, τα σκισμενα φωνητικα κι οι ΣΛΑΓΙΕΡ, τοτε μαλλον θα τους υιοθετησεις.

Σωστος ο παιχτης.

By Honour - Ereb Altor.

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παραπάνω. Bathory worship μπάντα, με τρομερή μουσική όμως. Προσωπικά, με τράβηξε κάτι παραπάνω από πολύ. Στο youtube μπορείτε να βρείτε μόνο ένα τραγούδι δυστυχώς, Wizard . Το πρώτο τους full length.

Aania Yossa - Horna.

Δίσκος, όχι καινούριος, αλλά άξιος προσοχής από τους Φινλανδούς. Στα, γύρω 43 λεπτά της διάρκειάς, παραδίδονται μαθήματα blackmetal από τον Shatraug και την παρέα του. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους οπαδούς των Beherit, Sareist κ.α. .

Night Eternal - Moonspell.

Ευτυχώς, η παρέα του Ribeiro ξέχασε σχετικά σύντομα την “κακή” παρένθεση στην ιστορία της μπάντας (Under Satanae) και μας αποζημιώνει με έναν δίσκο εφάμηλο των Memorial, Irreligious.
Τα τραγούδια με τα απαράμηλης ομορφιάς φωνητικά του Fernado, blastbeats, τρομερές riffιές μαζί με την αξεπέραστη φωνή της Anneke van Giersbergen συνθέτουν αυτόν το δίσκο, που πιστεύω θα φιγουράρει σίγουρα μέσα στους δίσκους της χρονιάς για το '08.

Tους Ereb Altor καπου τους συζηταγανε μεσα στο φορουμ.Το Moonspell εχουν ακουστει καλα λογια γενικα.
Αλλα τo quoted album σπερνει τον πανικο και τον ολεθρο μιλαμε…Οτι πρεπει για αργα το βραδυ.
Ειναι και στα φινλανδικα και δενει το γλυκο.
Υπαρχει και κριτικη στο σαιτ παντως για τον εν λογω αλμπουμ. http://www.rocking.gr/review1083.php

Για τα χαρντκορια παλι οι βρετανοι knuckledust με τη παραπανω δισκαρα απο τη blackfish records του πρωην μπασιστα των stampin ground(με τους οποιους εχουν μοιραστει και split)Ian Glasper.

Time Won’t Heal This 8O Φοβερος δισκος-σφηνακι.
To εχω αυτο αλλα με αλλο εξωφυλλο.Το ειχα παρει απο το λαιβ των Stampin’ Ground.

Τι γκάβλα κι αυτή με το Hardcore!

gallery of mites-Bugs on the Bluefish

an vgaleis ton wyndorf apo tous monster magnet ti exeis??toys gallery of mites!!edw de milame gia stoner rock alla gia apistefto in your face punk rock’n’roll me safeis anafores stous rolling stones kai stooges!!!to zoumi tis ypotheseis einai kai oi guest symmetoxes!!kratithite…Jim Baglino and Mike Schweigert apo Lord Sterling, Tommy Southard apo Solace, Duane Hutter apo Black Nasa, Stu Gollin apo Halfway to Gone, kai John Garcia!!!

p.s:sorry gia ta greeklish…kollise to gamio pc…

Το ‘‘Time won’t heal this’’ είναι απλά καταπληκτικός δίσκος και οι Knuckledust σπέρνουν.

Πάιρνω πάσα και προτείνω το split που έβγαλαν με τους θεούς Stampin’ Ground. Πολύ απλά εδώ υπάρχει το ‘‘Pain is weakness (leaving the body)’’, ένα από τα καλύτερα και πιο συναισθηματικά hardcore κομμάτια που έχω ακούσει, στην καλύτερη του εκτέλεση. Στο ‘‘A new darkness upon us’’ είναι πιο ‘‘γυαλισμένό’’ και όχι τόσο αρχιδάτο. Και τα υπόλοιπα κομμάτια του split σκίζουν, γενικώ μιλάμε για ιστορική κυκλοφορία κατά τη γνώμη μου.

Ναι ειναι πολυ καλο.Και οι 2 εκτελεσεις μετρανε βασικα,κριμα ομως που το split εξαντληθηκε στις 3000 κοπιες(αυτο εγινε γιατι οι knuckledust oπως λενε δε γουσταρανε πια τα τραγουδια τους)αλλα anyway υπαρχει για κατεβασμα.Παντως το pain is weakness ειναι απο τα καλυτερα hardcore τραγουδια που εχουν γραφτει ποτε στo hardcore.

The day everything meant nothing and all the world’s darkness poured into me
Bring on the hate in all its glory and let it do what it will with me
Nothing really lasts forever except the memory of betrayal, the ache of emotions severed, the lonely numbness of denial
So, welcome the pain
Thrive on it
The cruel chemistry
One man’s heaven is another man’s hell
Do not put your trust in anyone
Or watch it die like a flame
As love and blood soak the snow you wrestle with where to lay the blame
My life knocked a few words
Comfort from grief
Whispering to me of my mistakes
Pain is weakness leaving the body

Αιώνια απορία: Δίπλα από κάθε γραμμή ο Adam λέει και κάποιους άλλου στίχους. Το μόνο που έχω πιάσει είναι το (welcome the pain) of rejection. Δεν τους έχω βρει πουθενά αυτούς τους στίχους, γαμώτο.

Mιας και η κουβεντα το εφερε τους SG αξιζει ν’αναφερθουν και αυτοι

Ιδρυθηκαν περσι απο το πρωην τραγουδιστη των SG Adam Frakes-Sime και τους Paul Fletcher,Ben Frost(ο οποιος υπηρξε και κιθαριστας της γκρουπαρας Unite)που τους ακολουθησαν στις τελευταιες τους περιοδειες.Το παραπανω ντεμπουτο ep ισως ειναι λιγο δυσκολο να βρεθει αλλα αν σας ελειψαν οι SG ειναι οτι χρειαζεται.

Δεν είμαι της φάσης αλλά ό,τι έχω ακούσει από Romeo must die μου άρεσε παρα πολύ.

Εχω μια μεταφραση του Αγορου οταν το ειχε δημοσιευσει στο Χαμμερ.Μου ειχαν κανει εντυπωση απο τοτε.

Την ημερα που τα παντα σημαιναν τιποτα
Και ολο το σκοταδι του κοσμου χυθηκε πανω μου
Φερε το μισος σε ολη του την δοξα
Και ας κανει οτι ειναι να κανει με εμενα
Τιποτα δεν διαρκει για παντα
Εκτος απο την μνημη των ξηλωμενων συναισθηματων
Το μοναχικο μουδιασμενο της αρνησης
Γι’αυτο καλωσορισε τον πονο της απορριψης
Θρεψου απο αυτον και κρυψ’τον καλα
Η ακαρδη χημεια της επιλογης
Ο παραδεισος ενος ανθρωπου ειναι η κολαση ενος αλλου
Μην εναποθετεις την εμπιστοσυνη σου σε κανεναν
Η’ παρακολουθησε την να πεθαινει σαν φλογα
Ενω η αγαπη και το αιμα βρεχουν το χιονι
Παλευεις με το ποιον να κατηγορησεις
Η ζωη σου πληγμενη εκτος του αξονα της
Μερικες λεξεις ειναι αρκετες
Παρηγορια απο τα παγωμενα φιλια της θλιψης
Ψιθυριζοντας για τα λαθη μου
Ο πονος ειναι αδυναμια που αφηνει το σωμα
Πρεπει να παρουμε οτι ειναι πικρο με το πικροτερο
Ακομα και αν πνιγουμε καθως καταπινουμε
Τα πιο πολυτιμα μαθηματα ειναι παντα τα πιο δυσκολα
Και οσο ο πονος κυλαει
Καινουργια δυναμη πρεπει να ακολουθησει

Οι Ereb Altor φίλε μου τολμώ να πω, πως αν και έχουν μουσική παρεμφερή με Bathory (σχεδόν ίδια), τους λάτρεψα. Όλο το By Honour είναι Δ-Ι-Σ-Κ-Α-Ρ-Α. Και το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Για τους Horna. Χμμ, δεν δοκίμασα να τους ακούσω βράδυ. Ίσως να το επιχειρήσω σήμερα. Thanks για την ιδέα και το link σου.

Και κάτι ακόμα. Πληροφορία κατά κύριο λόγο. Η πανούκλα (νομίζω) που θέρισε την Ευρώπη κατά τον 14ο αιώνα είναι και η πηγή έμπνευσης του ονόματος των Νορβηγών blackmetallers, 1349, όταν και τότε η αρρώστια χτύπησε και επίσημα την Νορβηγία.

μας ερχονται και ελλαδα, το γνωριζουμε αυτο;

Χμμ, ομολογώ πως όχι. Μπορείς να δώσεις κάποιες περαιτέρω πληροφορίες;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Up the Hammers baby :smiley: