Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

:thumbup::metal:

  1. Σε μία πολύ δύσκολη περίοδο για το progressive rock οι Σουηδοί Anglagard βγάζουν αυτό το έπος μεγατόνων (Hybris) για να μείνουν μαζί με το Epilog στην ιστορία του προοδευτικού ιδιώματος…Ακούστε και θα με νιώσετε!

Solitude Aeturnus - Through the Darkest Hour (1994)

Ααααααααααααυτο.Κατεβαστε αφοβα,gamay ολοκληρωτικως και ανηλεως!

Εδιτ: Doom metal ειναι για να ξερετε τι θα ακουσετε,ε:p

Ε,στην μουσικη ειμαι πολυ πιο αμπαλος σε συγκριση με τους περισσοτερους εδω μεσα,και ειναι το πρωτο δισκακι που προτεινω,και σας εβαλα και σχετικα ψαγμενο,να το ακουσει κανενας ενταξει;Κριμα ειμαι κι εγω:cry::p:p:tomato:

:ταπταπ: μπαουγκ.

Αγαπάμε SA καλά έκανες.

Πφ σιγα το ψαγμενο.Κρυφογαυρε :!:

Που μπορούμε να το ακούσουμε;

Σχετικα ειπα ρε αθλιε,επρεπε να ψαξω να σε κοπανησω κανενα συγκροτημα που το ξερουν μονο τα μελη του και η encyclopedia metallum πως την λεν και να ψαχνεσαι:pΕσυ εισαι γαβρος,και οχι τοσο καλα κρυμμενος,ξεφωνημενε γαβρο!:stuck_out_tongue:

Βασικά αυτό πάει πακέτο με όλη τη δισκογραφία, όποιος δεν έχει τύχει να το ακούσει και του αρέσει τελικά(δύσκολο να φανταστώ το αντίθετο), απαγορεύεται να μην ακούσει και τα υπόλοιπα.

Ναι,και το πρωτο τους ειδικα τα σπαει ασχημα!:DΑπο το τελευταιο ακουσα μονο 2-3 τραγουδια,αλλα φαινεται τουμπανο κι αυτο!Γαματο συγκροτηματακι γενικα,προσφατα το ανακαλυψα και εχω ψιλοκαει:p

Παντως,περα απο την πλακα,συμφωνω,ειναι και γαμω τους δισκους.Παρομοιο με Candlemass μεν,αλλα εξισου γαματο.

Επισης,ξαναβαζω την εξης δισκαρα,γιατι πρεπει να την ακουσετε,γιατι γαμαει.

Wuthering Heights - The Shadow Cabinet

ό,τι πρέπει για περίοδο εξεταστικής το ακόλουθο…

Xμμ,ειναι καλο αλμπουμ αλλα πιστευω οτι το Far From the Madding Crowd ειναι ενα κλικ καλυτερο,δε ξερω αν το χεις ακουσει…

Οχι,μονο αυτο εχω ακουσει.
Και δεν ειναι απλα καλο,ειναι γαματο φιλος :!:

Στις κιθάρες είναι και ο τυπάς από Manticora.

Nαι ρε,απλα ηθελα να τονισω το δευτερο σκελος της προτασης:p

Ακου και το far from… αφου σ’αρεσουν οι Heights,θα το βρεις το λιγοτερο γαματο.

Α ρε τι μας θυμιζεις τωρα !
RIP ρε θεουλη :frowning:

Living Sacrifice-Conceived in Fire

Mια τεραστια δισκαρα απο τη τεραστια μπανταρα απο το Arkansas των ΗΠΑ.Στο Conceived οι Living Sacrifice(οι οποιοι προερχονται απο τη λεγομενη Christcore σκηνη η οποια βρισκοταν στη Solid State records και που ανεδειξε διαφορες αλλες μπαντες οπως τους Zao μεχρι να γινουν μπαζα πρωτου μεγεθους)χωνουν ανελεητο metalcore με γαματα riffs και solos,σωστες μελωδιες οπως και καποια εξυπνα τεχνικα περασματα που παραπεμπουν στους Meshuggah.H παραγωγη ειναι αψογη οπως και το layout(απο τον Travis Smith)και γενικα ειναι μια περιπτωση μπαντας που αξιζει να τσεκαρετε εστω και τωρα που αυτη δεν υπαρχει πλεον(απ’αυτους αξιζει επισης και το Hammering Process).Α,και ο κιθαριστας και ιδρυτης τους Rocky Gray υπηρξε μελος των Evanescence.

Ελα ελα κοσμε παρε τωρα που γυριζει λαιμαι!Εδω το καλο το αλμπουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυμ

Agalloch - Ashes Against the Grain (2006)

Κατι αναμεσα σε folk/doom/ατμοσφαιρικο black και μαμει!Και εχω διαβασει οτι το The Mantle που ειχαν βγαλει παλιοτερα ειναι ακομα καλυτερο,αλλα εγω δεν το εχω ακουσει οποτε βαζω αυτο που ειναι κορυφη ουτως η αλλως.Και μερικα linkακια απο τραγουδια του album για να μην παρετε γουρουνι στο σακι:



Το Mantle είναι ακόμη καλύτερο πράγματι!