Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

σκιάχτηκα ρε μλκ

:-k

Λέμε και μια κουβέντα ρε μάγκες για τα δισκία ε? Υπάρχουν ακόμη και κάποιοι που δεν κάνουν επιλογή με τα εξώφυλλα.:stuck_out_tongue:

[SIZE=“4”]Eπικαιρη δισκαρα: Opeth - Watershed[/SIZE]

Εγω προτεινω,εσυ κατεβαζεις.:har:

Χαιρομαι που σου αρεσε φιλε μου,επισης χαιρομαι που ανεφερες και τους θεους Merauder(αχ,αυτο το Five Deadly Venoms):smiley:

Εχω κι αλλη μια δισκαρα σε παρομοιο υφος

First Blood-Killafornia

Αλλο ενα προτεινομενο brutal hardcore δισκακι.

Ε ναι λοιπον.

Πηγαινε και στο θρεντ hardcore/deathcore κυκλοφοριες γι΄αλλη μια προτεινομενη δισκαρα.Αμα θες περισσοτερα τα λεμε το Σαββατο στους Arkangel(αμα ειναι να πας ριξε ενα pm).:smiley:

Παιδεεες…Θελω να μου προτεινετε συγκροτηματα/δισκους που να εχουν μεσα fantasy στοιχεια (και οχι τοσο καφροκαταστασεις:p)…Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε κατι που να φερνει σε Paradise Lost και κατι αλλο που να φερνει σε Kamelot…

ΤΙΠΟΤΑ δεν φερνει σε Kamelot, γιατι πολυ απλα οι Kamelot ειναι MONAΔIKOI. :slight_smile:

όσον αφορά τους kamelot, άκου conception όπου και τραγούδαγε πριν ο khan. δεν μοιάζουν μουσικώς ιδιαίτερα όμως…

Σωστά τα λες:p

Martian, στη θέση σου θα έψαχνα κάτι διαφορετικό/άσχετο, και όχι κάτι που να φέρνει σε κάτι. Έτσι αποφεύγεις τις παγίδες των συγκρίσεων.

Ας τους αφησουμε τους Kamelot:p:p… Καμια μπαντα ή κανας δισκος με fantasy στοιχεια εχει το μενου??? Οσον αφορα τους Conception ειναι μπανταρα με τα ολα της8)

Τον Αλκίνοο και την Νεροποντήτου:):!:

Για τον Signal, τον Πυραμίδα (αν και λογικά θα το’χουν ήδη), τον Forkboy, αλλά και όποιον άλλο νιώθει.

Chu Ishikawa - Tetsuo I&II ost

Αυτό είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό σάουντρακ. Πρόκειται για compilation κομματιών από τη μυθική διλογία του υπερ-καλτ σκηνοθέτη Shinya Tsukamoto (ok, το δεύτερο μέρος είναι μούφα). Όσοι έχουν δει την πρώτη ταινία ξέρουν περι τίνος πρόκειται. Επιβλητικό πρωτο-industrial με μεγαλειώδη αισθητική, μια ωδή στον μαγευτικό ήχο της λαμαρίνας που αγαπάμε.
Ελλείψεις υπάρχουν σίγουρα (όπως το ΘΕΪΚΟ κομμάτι που παίζει στη σκηνή της καταδίωξης του Tetsuo από τον Metal Fetishist), αλλά και πάλι πρόκειται περί έπους.
Τα κομμάτια αποτελούν τη βάση όσων μαγευτικών έκανε ο Ishikawa στα 90ς με το σχήμα του, τους θεούς Der Eisenrost (όποιος μου βρει λινκς για οτιδήποτε από αυτούς τον βγάζω και τον κερνάω!)


All Hail The New Flesh!

Πω… με έφτιαξες τώρα!

Πού θα τους βρούμε αυτούς;;;

Σε πρώτη φάση, παίρνεις και βλέπεις την ταινία (Tetsuo I - The Iron Man).
Το soundtrack βρίσκεται σχετικά εύκολα για download.

Τα άλμπουμς των Der Eisenrost είναι πιο δυσεύρετα κι από νερό στην έρημο! Έχω γυρίσει του κόσμου τα μπλογκς και δεν βρίσκω τίποτα!!! :frowning:

Edit. Τribute στη συγκεκριμένη ταινία αποτελούν τα εξής υπερ-αγαπημένα μας κομμάτια:
Die Krupps - Iron Man
S.Y.L. - All Hail the New Flesh
ενώ για το Tetsuo II - Body Hammer έχει γραφτεί προφανώς και το ομώνυμο κομμάτι των Fear Factory…

Riot-Thundersteel

ΕΠΟΣ!!!

Δεν ξέρω αν έχει προταθεί παλιότερα

Rolo Tomassi - Hysterics

Μου είναι λίγο δύσκολο να περιγράψω ακριβώς το τι ήχο έχουν τούτοι εδώ, απλά… γουστάρω!

Αν δεν αντέχετε τα πολλά ανακατέματα και τους άκυρους συνδυασμούς (βλ. jazz με ηλεκτρονικές πινελιές με math στοιχεία κλπ. κλπ.) στους οποίους υπάρχει βεβαίως και καφρίλα (όταν μου’παν ότι αυτά τα screams τα κάνει θηλυκό έμεινα) μην πλησιάσετε.

Για μένα πολύ ελπιδοφόρο για ντεμπούτο. Μου θυμίζει φάσεις από Circle Takes The Square ας πούμε που με κάπως παρόμοιους πειραματισμούς είχαν κυκλοφορήσει το δικό τους απίστευτο ντεμπούτο.

Breach - Kollapse [2002]

Πολλοι θα τους γνωριζετε, οσοι λοιπον δεν τους γνωριζετε να το επιχειρησεε αμεσα.
ειναι σουηδοι, ψιλοαδικοχαμενοι στο περας του χρονου. εχουν 4 αλμπουμ και 2 ιπι και το kollapse ειναι αντικειμενικα το peak τους.
κανονικα δεν θα επρεπε να γραψω τι περιεχει και τι κανουν εδω οι breach, αυτο που επρεπε να γραψω ειναι ενα απλο και λιτο ‘γ α μ α ε ι’, αλλα κανεις δεν θα στεκοταν σε αυτο.
το αλμπουμ στον ανυποψισαστο θα φανει δυσκολο, αν σφιξει τα δοντια ομως θα αποζημιωθει.
οποτε εδω θα βρειτε δυσκολες συνθεσεις, μπολιασμενες σε μουντη καπως παραγωγη, ιδεες που θα σας βαλουν σε σκεψεις, παιρνοντας την ηλεκτρικη ατμοσφαιρα των neurosis απ΄τη μια, τα ποστ-χαρκορ στοιχεια της εποχης απ’ την αλλη κι ενα μικρο βλεμα στα πρωτα 2 cave in, με τις γνωστες μαθ πινελιες. το αποτελεσμα: να κοιτας το ταβανι.
συνισταται βραδυνες ωρες, ανοιξιατικου τυπου.

Αδικημένοι κυρίως γιατί ήταν μπροστά από την εποχή τους. Δηλαδή το sludge/post-metal που ακούμε τώρα αυτοί το έπαιζαν πριν μια δεκαετία και. Με εξαίρεση την διάρκεια (τα τραγούδια τους κυμαίνονται γύρω στα 3-5 λεπτά) δεν έχουν καμία διαφορά με τους cult of luna.

Έβαλα να ακούσω το It’s Me God τώρα :thumbup: