Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες μας

νομιστεράκης να το ακούσεις! Τελευταίος genesis δίσκος με Gabriel, δε χρειάζεται κάτι άλλο βασικά.

Εννοείται ότι βγαίνουν ακόμα συγκλονιστικοί δίσκοι στο ιδίωμα, ακόμα και αν περνάνε απαρατήρητοι ή λοιδωρούνται επειδή ακούγονται ως αναχρονιστικοί για πολλούς.

Παρόλα αυτά, δίσκοι σαν το Lamb Lies… ευθύνονται για τη φάση progressive rock / concept / μεγαλείο και γιαυτό προφανώς ο Luthasun είπε το παραπάνω. Κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει με το Nursery Cryme και το Relayer κτλ κτλ κτλ.

@Red Rum

πφ μουσικοί.

Το ακατανόμαστο είναι το Crack?

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι το ακατανομαστο δεν ακουμπαει το τζεθρο ταλλ και γενικα τιποτε που εχει σχεση με σωστο προγκ, εκτος απο κατι πιπες τυπου lion’s share, vaden plus και πολλα groups της inside out.

Το Λαμπ λάις νταουν έλεγα.

@darth: ναι,αυτό.

Χαχα, αυτούς και αν δεν τους πλησιάζουν!

γιεπ αλλου ειχα το μυαλο μου, τα ιδια ισχυουν.

μιας και μιλαμε για προγκ, ας πει καποιος εναν δυναμιτη νεας γενιας ν’ ακουσουμε, δεν μιλαω για υπερτεχνικα, τα εχουμε φαει με το κουταλι κι’ αυτα.

Δισκογραφία Anekdoten και ειδικά το πρώτο τους και το τελευταίο. Μιλόντας πάντα για το “αναχρονιστικό προγκ” και όχι για Μαρς Βόλτες κτλ.

Λίγα γι’αρχή:

2008:

2009:

2007:

oceansize - frames

και μπόνους:

2009:

εγινε, θ’ ακουσω καθως παιζω FarmVille.

Πολυ καλες επιλογες…

μερικα του 2009

αντε και καλή ακρόαση

WTF?

Mπορει να το εχω ποσταρει ξανα

καλά σκάλωσα πολύ άσχημα…
πατούσα το play και λέω μα γιατί δεν παίζει…? πάει κόλλησε…:lol::lol::lol:

αφου ποστάρουν όλοι προγκ ροκ, να πω και γω την μαλακία μου:

Galahad - Empires never last

3 - Wake pig

και από παλιά φρουρά

Marillion - marbles

Σωστός.
Το συγκεκριμένο είναι καταπληκτικό άλμπουμ. Τίγκα στους marillion / IQ και λοιπούς neo prog οι τύποι, αλλά σε αυτό είναι πιο heavy με φοβερές ιδέες. Άνετα το καλύτερο Galahad άλμπουμ.

Από 3 και το επόμενο είναι δισκάρα, ενώ το Marbles είναι αριστούργημα.

:slight_smile:

Και έχει και εξώφυλλο που θα πωρώσει τον Γράκχο :stuck_out_tongue:

λίγο offtopic:
Έχω την εντύπωση ότι πολλά προγκ ροκ συγκροτήματα βαραίνουν τον ήχο τους επειδή μεγάλο μέρος του κοινού τους είναι μεταλλάδες και οι γενιά των 70s είναι πλέον υπερήλικοι. Οι Arena είναι ένα παράδειγμα. Βέβαια είναι και η πορεία αυτής της μουσικής που παίζει ρόλο. Αν οι Marillion κράτησαν ζωντανό τον ήχο στα 80s τότε στα 90s Theater, Symphony X κτλ έκαναν το ίδιο.

Να με πωρώσει; Με τίτλο “Empires Never Last”; Ρε δεν πάνε να γαμηθούν; :stuck_out_tongue:

Πέρα από την πλάκα (που δεν είναι καν πλάκα ακριβώς αλλά παρα-μουσική κουβέντα μεταξύ αστείου και σοβαρού, αλλά τεσπα), λέω να τους ακούσω. Όχι για το εξώφυλλο ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, αλλά επειδή λες (και λέει κι ο Ντάιιν) ότι είναι προγκ που μετράει. :wink:

Πόσο συχνά πετυχαίνεις πια κάτι τέτοιο;

Α και κάτι ακόμα, BILLROCKI. Το νόημα αυτού του τόπικ είναι όταν προτείνεις ένα δίσκο να εξηγείς και το γιατί, δηλαδή να γράφεις έστω δυο γραμμές που να περιγράφουν ΕΣΤΩ πολύ γενικά το περί τίνος πρόκειται, ποιοί είναι τούτοι δω, τί παίζουν, σε ποιούς πιστεύεις ότι θ’ αρέσουν μούμπλε μούμπλε. Όχι να πετάς το εξώφυλλο και τον τίτλο και καθαρίσαμε :!:

Μπορεί να αναφέρετε στο 3ο Ράιχ :wink::stuck_out_tongue:

Αυτό δεν το χα σκεφτεί. :oops:

Χρειάζομαι ύπνο!

Καληνύχτα!

anacrusis-screams and whispers

Τεταρτο και τελευταιο αλμπουμ των anacrusis το 1993. Μιλαμε απλα για υπερτατο prog-thrash διαμαντι!