Αγαπημένες ταινίες του 2014

Τελευταία μέρα του χρόνου, λίστες παντού. Ε ας κάνουμε και την κινηματογραφική.

Για μένα τουλάχιστον αν και δεν έχω δει ακόμα (κλασικά) αρκετές από τις μικρές ταινίες των φεστιβάλ (εδώ στην ταπεινή μας πόλη προβάλλονται σε ένα μικρό αφιέρωμα από Φεβρουάριο μέχρι και Μάρτιο) η χρονιά ήταν εξαιρετική με πολλές καλές ταινίες.

Η δεκάδα λοιπόν (χρονολογική σειρά με βάση την ημερομηνία εξόδου στις ελληνικές αίθουσες)

Only Lovers Left Alive
Her
Captain America: The Winter Soldier
Snowpiercer
X-men: Days Of Future Past
Locke
Guardians Of The Galaxy
Gone Girl
Ida
The Hobbit: The Battle Of The Five Armies

Και άλλες 10 που άνετα θα μπορούσαν να βρίσκονται και στην δεκάδα
(τυχαία σειρά)

Under The Skin
The Spectacular Now
Byzantium
Tusk
Dawn Of The Planet Of The Apes
Enemy
Calvary
Foxcatcher
The Hungers Games: Mockingjay Part - 1
The Babadook

Τέλος οι απογοητεύσεις…

Interstellar
Τhe Monuments Men
Lucy
Godzilla
Peabody And Sherman

…και οι “πατάτες”

Trancendence
I Frankenstain
Pompei
Divergent
Transformers: Age Of Extinction

Να κ η δικη μου (οι πρωτες 5 κατα σειρα κ οι υπολοιπες σε τυχαια):

Ιnterstellar
Guardians of the Galaxy
Gone Girl
The Raid 2: Berandal
The Theory of Everything
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
The Guest
X-Men: Days of the Future Past
Snowpiercer
Maleficent

Βραβειο ανελπιστης μουφας:
Transcedence

Βραβειο αναμενόμενης μουφας:
Transformers: Age of Extinction

…δεν είδα πολλές ταινές έτσι βάζω λίγες που μου άρεσαν
Only Lovers Left Alive
Nymphomaniac I II
Byzantium…αν και πρέπει νά’ναι πιο παλιά, αλλά εδώ ήρθε το 14!!!
Ο Εχθρός Μου…Τσεμπερόπουλος…ο σκηνοθέτης με μια ταινία αν μιά δεκαετία…απ’τα 80ς
…το Χόμπιτ δεν τό’χω δει ακόμα, αλλά πιστεύω ότι θα πάρει επάξια την πέμπτη θέση

:):!:

Μ’ αρέσουν οι λίστες οπότε θα πω κι εγώ την παπάτζα μου χωρίς αξιολογική σειρά:

[B]Labor Day[/B]

[B]Redirected [/B]

[B]Gone Girl[/B]

[B]A Most Wanted Man[/B]

[B]The Drop[/B]

[B]The Selfish Giant[/B]

[B]We Are the Best[/B]

[B]Get On Up[/B]

[B]Boyhood[/B]

[B]Fury[/B]

[B]Starred Up[/B]

  • bonus thriller

[B]As Above So Below[/B]

Και εγώ δεν έχω δει πολλές. Τα Only lovers left alive, The Grand Budapest Hotel, Boyhood, Deux jours, une nuit μέχρι στιγμής και ήθελα επίσης να δω τα Ida, Samba και κανα δυο ακόμα. Σε γενικές γραμμές από καλές έως πολύ καλές, μπορώ να πω. Λιγότερο αγαπημένη το ξενοδοχείο Grand Budapest, ενώ λίγο παραπάνω μου άρεσαν οι εραστές…το boyhood χωρίς να λέει κάτι η ιστορία, κυλάει όμορφα και η σκηνοθεσία είναι όλα τα λεφτά!

Επίσης, το Dallas Buyers Club, πολύ καλό! Δεν ήξερα ότι αυτό και το Her προβλήθηκαν το ΄14 στην Ελλάδα (μία εκ των ταινιών που θέλω να δω, μαζί με αυτά: http://www.imdb.com/title/tt3612616/?ref_=wl_li_tt και http://www.imdb.com/title/tt2758880/?ref_=wl_li_tt). Αυτά λοιπόν. Καλή (δημιουργική) Χρονιά σε όλους!

εδιτ, οι ταινίες που λινκαρα είναι του '15, δεδομένου ότι τότε θα προβληθούν στην Ελλάδα - αν προβληθούν.

Xωρις αξιολογικη σειρα,μερικες απο τις λιγες που παρακολουθησα το 2014:

[B][U]Hats off[/U][/B]

Her
Kid Cannabis
Gun Woman
Cin City: A Dame to kill for
Tom and Jerry: The lost dragon
American Muscle
The Expendables 3
Road to Paloma
Street Fighter: Assassin’s Fist
Scooby-Doo: WrestleMania mystery
Enemy
300 : Rise of an Empire

[B][U]Καψτε το σεναριο:[/U][/B]

The grand Budapest hotel
See no evil 2
How to train your dragon 2

Κάποιες λίστες που βγήκαν από ελληνικά και ξένα μέσα ως αναφορά :

[B]Guardian:[/B] [B]1.[/B] [I]Under The Skin[/I] , [B]2.[/B] [I]Boyhood [/I] , [B]3.[/B] [I]Inherent Vice[/I] , [B]4.[/B] [I]Whiplash[/I] , [I]5.[/I] [I]Leviathan[/I] , [B]6.[/B] [I]Two Days , One Night[/I] , [B]7.[/B] Nightcrawler [B]8.[/B]Ida , [B]9.[/B] [I]Grand Budapest Hotel[/I] , [B]10. [/B] [I]The Lego Movie[/I]

[B]Athinorama:[/B] [B]1.[/B] [I]Ida[/I] , [B]2.[/B] [I]FoxCatcher[/I] , [B]3.[/B] [I]Selfish Giant[/I] , 4. [I]Grand Budapest Hotel[/I] , [B]5.[/B] [I]71’[/I] , [B]6.[/B] [I]Two Days, One Night[/I] , [B]7.[/B] [I]Magical Girl[/I] , [B]8.[/B] [I]The Homesman[/I] , [B]9.[/B] [I]Gone Girl[/I], [B]10.[/B] [I]Blue Ruin[/I]

[B]Cinemag:[/B] [B]1.[/B] [I]Under The Skin[/I] , [B]2.[/B] [I]Inside Llewyn Davis[/I] , [B]3.[/B] [I]71’[/I] , 4. [I]Boyhood[/I] , [B]5.[/B] [I]Ida[/I] , [B]6.[/B] [I]Foxcatcher[/I] , [B]7.[/B] [I]Only Lover Left Alive[/I] , [B]8.[/B] [I]Gone Girl[/I], [B]9.[/B] [I]Xenia[/I], [B]10.[/B] [I]Nymphomaniac[/I]

σε αυτά θα προσέθετα σίγουρα και το [B]Mικρό Ψάρι[/B] του [B]Οικονομίδη[/B] . Έχοντας εμφανώς μεγαλύτερο budget , νομίζω έδειξε πιο ώριμος από ποτέ, κρατώντας πάντα και τα στοιχεία των ταινιών του παρελθόντος. Πανέμορφη και η τελευταία σκηνή και το πως χρησιμοποιεί την κάμερα. Και επίσης το [B]Α Pigeon Sat On A Branch Reflecting its Existence[/B] του [B]Roy Anderson[/B], μια σουρεαλιστική σάτιρα που σκηνές της και αναφορές της , ακόμα μου έρχονται στο μυαλό… Περίμενα μεγαλύτερη ανταπόκριση να πω την αλήθεια μ, αν και από κριτικούς είχε πάρει άριστες κριτικές… Δεν έχω δει και το [B]White God[/B] ακόμα … Αν σίγουρα αναμένουμε τα καλύτερα απ’το [B]Winter Sleep[/B] που ανέφερε η Silent , απ’ τον σκηνοθέτη του [B]Kάποτε στην Ανατόλια[/B]…

darksoul μόνο μία mini διόρθωση. Η λίστα του αθηνοράματος που δημοσίευσες είναι αυτή του Αντίοχου. Υπάρχει και η παρακάτω του Μήτση:

  1. “Magical Girl” του Κάρλος Βερμούτ
  2. “Ο Εγωιστής Γίγαντας” της Κλίο Μπάρναρντ
  3. “Nymphomaniac” του Λαρς Φον Τρίερ
  4. “Ο Άνθρωπος Αντίγραφο” του Ντενίς Βιλνέβ
  5. “Foxcatcher” του Μπένετ Μίλερ
  6. “Δυο Ημέρες, Μια Νύχτα” των Ζαν-Πιέρ και Λικ Νταρντέν
  7. “Ida” του Πάβελ Παβλικόφσκι
  8. “Inside Llewyn Davis” των Τζόελ και Ίθαν Κοέν
  9. “?71” του Γιάν Ντεμάνζ
  10. “Ένα Περιστέρι Έκατσε σε Ένα Κλαδί Συλλογιζόμενο την Ύπαρξή του” του Ρόι Άντερσον

Επίσης παραθέτω και την λίστα του flix μιας και καλό είναι ως αναφορά:

  1. Interstellar
  2. To Κορίτσι που Εξαφανίστηκε
  3. Foxcatcher
  4. Ο Εγωιστής Γίγαντας
  5. Ida & '71 (μαζί)
  6. Κάτω από το Δέρμα
  7. Ξενοδοχείο Grand Budapest
  8. Μόνο οι Εραστές Μένουν Ζωντανοί
  9. Xenia
  10. Boyhood

Ναι το ξέρω [I]tylerdurden[/I] , απλά είχε αργήσει ο Μήτσης και έλεγα πως μπορεί να μην έβγαζε φέτος … Φέτος , είμαι πιο κοντά στις επιλογές του Μήτση , τουλάχιστον στην πρώτη πεντάδα (χωρίς να σημαίνει ότι θα τις έβαζα έτσι)… Απλά σαν ενδείξεις της χρονιάς που πέρασε …

Ένα κοτόπουλο απ’ τα λιντλ εδώ.
Και το Cin το επιβεβαιώνει: πληκτρολόγιο από τα λιντλ.

οριστε και η δικη μου λιστα παρακατω με τις προσωπικες καλυτερες-αν και δυστυχως δεν ειδα ολες που ηθελα να δω

  1. Only Lovers Left Αlive
  2. Boyhood
  3. The Selfish Giant
  4. Leviathan
  5. Guardians Of The galaxy
  6. Under The Skin
  7. Ida
  8. The Wind Rises
  9. Interstellar
  10. Snowpiercer

και τα λινκ απο τα αφιερωματακια που καναμε στο ροκιν αν θελει κανεις να ριξει βλεφαρο

http://www.rocking.gr/cine/Oi-tainies-tou-2014-Oi-epiloges-twn-suntaktwn/22759/

http://www.rocking.gr/cine/10+1-Oi-kaluteres-tainies-tou-2014/22725/

οπως και οι απογοητευσεις για μενα

  1. Hobbit - Battle of Five Armies
  2. Sin City 2
  3. Amazing Spiderman 2
  4. Gone Girl
  5. X Men days of future past
  6. Godzilla
  7. Noah
  8. Magic in the Moonlight
  9. Expendables 3
  10. Monument Men

kαi η συγκεντρωτικη λιστα που βγαλαμε

http://www.rocking.gr/cine/10+1-Oi-xeiroteres-tainies-tou-2014/22782/

:slight_smile:

Χμμ γιατί το xmen;

περασα πολυ καλα, δεν θα πω ψεματα, αλλα περιμενα κατι στο μεγενθος του φερστ κλασ και οχι τετοια μπλοκμπαστερια με τοσους χαρακτηρες και αρκετα αφελες και γεματο τρυπες στορυ…

μου αρεσε μαλλον τοσο πολυ το πρωτο που ηθελα να ακολουθησουν το ιδιο μοτιβο και οχι να πανε να επαναλαβουν το στυλακι των παλιων… γενικα με τους εξ μεν εχω ενα θεμα, σημερα πλεον, οπου το υπερηρωικο κομικ-σινεμα εχει μπει τοσο δυναμικα στο χωρο, περιμενω απλα ενα σωστο ρημπουτ…

για εμενα, εξ μεν αυτοι δεν ειναι, ουτε ηταν ποτε… οι 2 πρωτες, ταινιαρες μεν αλλα ‘λιγες’ σε σχεση με το κομικ, τις προοπτικες και την δυναμικη του…
ε και δεν ξερω, μαλλον περιμενω πως και πως μηπως ενταχθουν καποτε στο μαρβελ-συμπαν μπας και δω μια σωστη ταινια με σωστους χαρακτηρες, οπως πρεπει, και οχι μοντελακια γουλβεριν ή ανυπαρκτους σαηκλοπς… ασε που το ταιμ λαιν εχει γινει τοσο μπαχαλο που δεν με ελκυει καν να το αφουκραστω εστω και λιγο…

Πες το μωρέ ξεκάθαρα, αφού δεν έχει επίβλεψη ο Whedon στα xmen είναι λογικό να μην κόβουμε και φλέβες. :stuck_out_tongue:

Μιας και μπήκε η λίστα του Flix. Αυτή είναι η λίστα των αναγνωστών του site (στην οποία συνέβαλα και εγώ με την ψήφο μου :stuck_out_tongue: )

  1. Ida
  2. Dallas Buyers Club
    8.) Under The Skin
  3. Her
  4. Only Lovers Left Alive
  5. Nebraska
  6. Interstellar
  7. Boyhood
  8. The Grand Budapest Hotel
  9. Gone Girl

Το Nebraska δεν είναι του 2013.

Δύο από τ’ αριστουργήματα του 14 (Locke -εκτός του Ντεντ- και 10.000 km) άπατα. Αυτοί είστε.

Στα μέρη μας το 14 βγήκε. Όπως και το Her και νομίζω και το Ida και το Dallas Buyers.

Σε αυτή την περίπτωση, το “Nebraska” είναι σίγουρα η καλύτερη ταινία του '14 που έχω δει και πιθανότατα η καλύτερη αμερικάνικη ταινία μετά το “There Will Be Blood”.

Αμερικάνικη όχι μόνο λόγω χώρας προέλευσης, αλλά και θεματικής.

Σίγουρα υπερβολικός. Αλλά ναι, πραγματικά καλή ταινία.