Αγαπημένες ταινίες του 2014

Ωραία ταινία όντως, όπως όλες του Payne (προσωπική αγαπημένη το Sideways), αλλά καλύτερη αμερικάνικη μετά το There Will Be blood?? Λιγάκι υπερβολικό και εμένα μου ακούγεται.

Ούτως ή άλλως σε αμερικάνικη θεματολογία/ατμόσφαιρα/φύση έχουμε την κορυφή.

Deliverance

Αρκετά ανώτερο το “Nebraska” απ’ το “Sideways” κατ’ εμέ. Εννοούσα χρονολογικά η καλύτερη μετά το “There Will Be Blood”, όχι ever. Και εννοείται, ανάμεσα σε αυτές που έχω δει, με δεδομένο κιόλας ότι δεν είμαι και κάνας μανιακός σινεφίλ.

Το μαγικό στοιχείο της ταινίας (και οποιασδήποτε ταινίας), για μένα, είναι η απουσία οποιουδήποτε διδακτισμού ή ενός, με το στανιό υποκειμενικού σχολίου.

ένα σουβλάκι στον κύριο.

κατά τα άλλα μπράβο σε όποιον έβαλε Locke και her(όποιος τόλμησε να το βάλει σε λίστα μην του βγει και το όνομα…)

καλά τα Snowpiercer Starred Up Ιnterstellar The Selfish Giant(οχι τόσο πολύ που λένε όλοι βέβαια), Guardians Of The galaxy, αλλά εκεί ψηλά κάθονται τα Boyhood Under The Skin και her

να πω μόνο για το Copenhagen . δεν είναι τόσο δυνατό για να μπει σε κάποια λίστα με τις καλύτερες, απλά μου άρεσε πόσο πολύ έπαιξε με τα όρια (άντρας προσπαθεί να βρει ποιος είναι ψάχνοντας συγγενή του-το βρίσκει με την βοήθεια μιας μικρότερης του…ΠΟΛΥ μικρότερης του)

βέβαια δεν είδα σχεδόν τίποτα φέτος οπότε…

Αξίζει νομίζω να σημειώσουμε πως στα Writers Guild Awards στην Αμερική, τα βραβεία που δίνουν οι σεναριογράφοι δηλαδή στους συναδέλφους τους και αποτελούν τον πρόδρομο των οσκαρ, ανάμεσα στους 5 υποψηφιους είναι και το σενάριο για το Guardians of the Galaxy (για διασκευασμένο). Μεγάλη έκπληξη, πρωτοφανής θα έλεγα αλλά σίγουρα ευχάριστη.

Για την ιστορία όλες οι υποψηφιότητες στις κατηγορίες σεναρίου…

http://www.wga.org/wga-awards/nominees-winners.aspx

Ας βάλω κι εγώ τη δική μου, αν και δεν είδα όσες θα ήθελα. Οι δύο πρώτες είναι εκεί που πρέπει, οι υπόλοιπες τυχαία σειρά.

  1. Boyhood
  2. Interstellar
  3. The Grand Budapest Hotel
  4. Guardians Of The Galaxy
  5. Captain America: The Winter Soldier
  6. Hobbit - Battle of Five Armies
  7. Gone Girl
  8. The Lego Movie
  9. Dallas Buyers Club

Εκπληκτικη ταινια, μεσα στις αγαπημενες μου για φετος, η πιτσιρικα εκανε μια απιστευτη ερμηνεια και γενικα το ζευγαρι ειχε μια τρελη χημεια η οποια εφτασε στο κατακορυφο στη σκηνη που τραγουδαει η πιτσιρικα (μια κομματαρα btw) οι ματιες μεταξυ τους ολα τα λεφτα.

^ Μόνο μην είναι από τα λιντλ, θα πεθάνεις.

[SIZE=1]Σόρρυ για το σπαμμινγκ, κηπ λιστινγκ. [/SIZE]

The Imitation Game η ταινία της χρονιάς για μένα. Απλά συγκλονιστική και ο Cumberbatch άλλη μια φορά καταπληκτικός.

Από κοντά:
The Grand Budapest Hotel
Guardians Of The Galaxy
Only Lovers Left Αlive
X-men: Days Of Future Past
Snowpiercer
’71
Captain America: The Winter Soldier

Συμπαθητικά τα Interstellar, Gone Girl και Monument Men αλλά τίποτα παραπάνω.
Επίσης απορώ πως άρεσε σε τόσο κόσμο το Under The Skin… η ταινία ήταν μηδέν.

[B]1)Ιnside Llewyn Davis
2)The Secret Life of Walter Mitty (Kαι ομως…)
3)Deux Jours,Une Nuit (Τ-Α-Ι-Ν-Α-Ρ-Α!!!)
4)The Grand Budapest Hotel
5)Ida
6)Calvary
7)Child’s Pose
8 The Drop
9)To Mικρο Ψαρι
10)Μοebius
[/B]

Eπιφυλασσομαι για καποιες που δεν ειδα,αλλα θεωρω εξαιρετικα υπερτιμημενες τοσο το ‘’[B]Interstellar[/B]’’ οσο και το ‘’[B]Οnly Lovers Left Alive[/B]’’…

Aν το ‘’[B]Nebraska[/B]’’ και το ‘’[B]Dallas Byers Club[/B]’'δεν θεωρουνται του 2013 ,αλλα του 2014 τοτε τις αλλαζω με τις θεσεις 8 και 10.

τόσο πολύ το Walter Mitty? καλό, αλλά θα μπορούσε και καλύτερα

Toυ '13 δεν είναι το Walter Mitty; Αν την πιάνουμε για '14, τότε μπαίνει και στη δικιά μου, μαλακία που την ξέχασα.

Ground Control to Major Tom.

Tρανη αποδειξη του οτι και οι καραγκιοζηδες μπορουν να ειναι ταλαντουχοι και μαλιστα πολυ.
Δεν διανοουμουν να καθισω να δω ταινια του Ben Stiller κι ομως αυτο απο την αρχη κατι μου ελεγε οτι αξιζε τον κοπο και πραγματικα χαιρομαι που οι παρωπιδες δεν με εμποδισαν να καθισω να το δω και να παραδεχθω οτι προκειται για καταπληκτικη ταινια…

To 13 βγήκε ο Walter Mitty.

Και εμένα μου άρεσε, όχι τόσο πολύ βέβαια. Μάλιστα παίζει να είναι και η μοναδική ταινία Stiller που μου έχει αρέσει και ναι έχω δει και το Greenberg.

[B]edit[/B]: Για να μην κάνω double post ας βάλουμε εδώ μέσα και τις υποψηφιότητες για τα χρυσά βατόμουρα που πάντα έχουν το δικό τους ενδιαφέρον.

Φέτος έχουμε και νέα πολύ ενδιαφέρουσα κατηγορία Redeemer Αward με όσους κατάφεραν να αφήσουν τις πατάτες πίσω τους και να κάνουν καλές ταινίες.

http://flix.gr/news/xrysa-batomoyra-2015.html

Προς δικαίωση του Τζιόπαρου, προτελευταία βδομάδα του '13 βγήκε, οπότε αναλογικά με τους δίσκους που βγήκαν στα τέλη του έτους πιάνεται. Και ναι, κι εγώ βούρκωσα στο τέλος και ήταν η μεγαλύτερη έκπληξη που μπορούσε να μου τύχει από τη στιγμή που απεχθάνομαι Στίλλερ.
Αν και το Moebius είναι του Kim-Ki Dook σας γλέντησε όλους και καρδούλες παντού.
Επιτρέψτε μου να θεωρώ το Deux Jours τη χειρότερη στιγμή των Dardenne, με το πιο επίπεδο σενάριό τους και τη θεώρηση τους περί κοινωνίας νερωμένη. Ειδικά η τελευταία σκηνή παραήταν βεβιασμένη. Σωστή στο σκοπό μα στα μέσα αδύναμη.

Χρυσό βατόμουρο άνετα στο guardians of the galaxy.

Το Whiplash το είδε κανείς? Πολύ ενέργεια έβγαλε ο πρωτοεμφανιζόμενος σκηνοθέτης.
Δυνατός ο Τζάρμους, τρώει εύκολα τον Γουες Άντερσον
Το Calvary τα σπασε
Το boyhood ήταν μαλλον η πιο ενδιαφέρουσα φετινή ταινία που είδα. Θέλω ακόμα να δω τα nymphomaniac, interstellar( για να κράζω με επιχειρηματα) , ida,under the skin αλλά και την τελευταία του roy anderson.

what??

Για whiplash κάτι έχω γράψει στο άλλο thread. ωραία ταινία και πολύ έντονη.

Εγώ έχω σκάσει να δω birdman που έξω παίζει από Οκτώβριο και εδώ δεν έχει βγει ακόμα. Όπως και καινούργιο Paul Thomas Anderson (Inherent Vice). Αυτές οι 2 ταινίες άργησαν υπερβολικά.

και τα δυο εχουν ληκαρει παντως.

Τον nihilist ήθελα να πικάρω λίγο :stuck_out_tongue: . Οντως δεν μαρεσε καθολου το γκάρντιανς. Δε μπηκα ποτέ στο κλίμα της, δεν μαρεσαν οι ατακες, ελάχιστα μεψησε. Είχα δει και xmen λίγο πριν και είχα υψηλότερα στάνταρντ

Birdman και inherent vice έχουν ληκάρει σε σκρήνερ αλλά μάλλον θα περιμένω να τα δω σινεμά. Αναρωτιέμαι αν προλαβαίνω/πρέπει να διαβάσω και το βιβλίο ( του πίντσον που το χω κανα χρόνο και κάθεται) .