Αγαπημένες ταινίες του 2014

To Inherent Vice είναι σε κάκιστη ποιότητα (από όσα βρήκα) με την εικόνα κομμένη από πάνω και κάτω. Το άλλο ο αιθουσάρχης εδώ μου είπε θα το φέρει σίγουρα άρα περιμένω να το δω σινεμά.

Χαχα νταξει κλαιν, ο καθένας έχει τα γούστα του. Διαφορετική ταινία το guardians απ το xmen και ας είναι και οι δύο super hero movies. Περισσότερο κωμική, αναλαφρη.

Χρυσο βατομουρο δεν θα ελεγα,αλλα ανετα σε Interstellar η πιο υπερτιμημενη ταινια της χρονιας.3 ωρες τα @@ μου πρηστηκαν κι εφτασαν μεχρι τη Λαμια.
Βεβαια να μην ειμαι αδικος,εχει πεσει τρελλη δουλεια στην ταινια,απλα εγω να πω τη μαυρη μου αληθεια δεν τρελαινομαι για sci-fi οποτε δεν ειμαι κι ο πιο ειδικος να κρινω.

Ανακοινώθηκαν και τα οσκαρ. Να μην ανοίγουμε ξεχωριστό thread δεν χρειάζεται νομίζω.

http://oscar.go.com/nominees?cid=oscars_nominees_announcement_cadillac

Αυτό το πράγμα που η Meryl Streep είναι μέσα ότι και αν παίζει έχει αρχίσει να γίνεται γελοίο. 5 λεπτά να εμφανιστεί σε μια ταινία και να παίξει τον εθνικό ύμνο με κλανιές θα της δώσουν οσκαρ.

Μου κάνει τεράστια εντύπωση η απουσία του Gone Girl πάντως. Ειδικά όταν είχαν μέσα τον Fincher για ταινίες όπως ο Button και το Social Network. Όπως και η απουσία του Hobbit από τραγούδι και εφέ. Ήμουν έτοιμος να διαμαρτυρηθώ για το Her επίσης αλλά μετά θυμήθηκα πως εκεί βγήκε πέρυσι και ήταν μέσα.

Μόνο 3 ταινίες έχω δει πάντως (Boyhood, Whiplash, The Imitation Game) όλες μου άρεσαν λιγότερο η περισσότερο.

ε καλα η απουσια Gyllenhaal ειναι αυτο που βαραει περισσοτερο σε μενα, και η απουσια Lego Movie… Δεν ειναι οτι υπηρχαν ΑΠΕΙΡΕΣ animated φετος…

Ενδιαφερον στατιστικα για τα μελη της ακαδημιας:

94% λευκοι
77% αντρες
86% πανω απο 50

Το 86% πάνω από 50 και 77% άντρες. Το επόμενο στατιστικό είναι μάλλον 99% ερωτευμένοι με την Meryl Streep εδώ και χρόνια (σοβαρά δεν το εξηγώ αλλιώς).

Nightcrawler δεν έχω δει ακόμα αν και ακουγόταν πολύ ο Gyllenhaal. Πάντως ναι το Lego Movie θα συγκεντρώσει πολλά σχόλια. Αν και προσωπικά δεν ξετρελάθηκα και τόσο, δεν ξέρω άτομο που να μην έχει ενθουσιαστεί με την ταινία. Ειδικά στην Αμερική πολλοί την έχουν ακόμα και καλύτερη της χρονιάς.

Τώρα που τα ξαναβλέπω στα εφέ λείπει και ο Godzilla!! Δύσκολη χρονιά για τέρατα και δράκους μαλλον.

το american sniper ποτε προλαβε και μπηκε!!! πωπω εγω νομιζα θα εβγαινε φετος πιο αργα, οχι τελος του14