Είστε πραγματικά ευχαριστημένοι από αυτό που σπουδάζετε / επαγγέλεστε

Βιαστικές αποφάσεις? Λανθασμένες επιλογές? Πίεση από τρίτους?? Αρκετοί από μας καταλήξαμε είτε σε σχολές είτε σε δουλειές που δεν μας αρέσουν ενώ άλλοι ζουν το όνειρό τους…Εσείς που ανήκετε?

Πανω κατω ανηκω σε ολα αυτα και αν φανταστεις οτι ειμαι μονο 19. Τωρα βεβαια εχω ξυπνησει και ελπιζω οτι απo εδω και περα τα πραγματα θα πανε οπως θελω εγω :wink: I’M GONNA BE A ROCK STAR ονειρα :frowning:

Ναι είμαι ευχαριστημένη με αυτά που σπουδάζω. Αρχικά ήμουν επηρεασμένη από τις απαιτήσεις και τις συνακόλουθες πιέσεις των άλλων ώσπου πέρσι τον Δεκέμβρη αποφάσισα να παρατήσω τα μαθήματα που αφορούσαν τα Οικονομικά και να δώσω για κάτι που θα μου άρεσε πιο πολύ. Κι επειδή η Καλών Τεχνών ήθελε προετοιμασία δυο χρόνων αποφάσισα να δώσω για Δημοσιογραφία όπου και πέρασα.
Και όσο για τη ζωγραφική, ρυθμίστηκε κι αυτό…:smiley: :smiley:

Ωραίος είμαι…ξέχασα να γράψω για το τομάρι μου…Είμαι στην ΑΣΟΕΕ στο τμήμα ΔΕΤ = Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ή Δεν Είμαι Τίποτα) παρά τον αρχικό μου ενθουσιασμό σταδιακά άρχισαν να μου δημιουργούνται αρκετές αμφιβολίες…:-k

Για το ΔΕΤ ξέρω ότι είναι τοπ αυτό που σπουδάζεις. Αλλά μετά, όπως και σε πολλές άλλες ενδιαφέρουσες σχολές, δυστυχώς Δεν Είσαι Τίποτα! :-k Πάντως αν σ’αρέσει, τα συνδυάζεις με έξυπνα μεταπτυχιακά, και είσαι πραγματικά καλός σε αυτό που κάνεις, όλα λένε! Πχ. υπάρχουν τρομερά επιτυχημένοι μάγειρες, κομμωτές κλπ :lol: ελπίζω να με πιάνετε!

Μέχρι πριν μερικούς μήνες ήμουν κ εγώ ένας απογοητευμένος φοιτητής που δεν ήξερε τι γύρευε στη σχολή του. :-k Πέρασα μηχανόλογος μηχανικός (θου Κύριε) και αφού σιχάθηκε τη ζωή του και το τελευταίο μου κύτταρο πήγα φέτος φυσικό που εν ολίγοις… τα σπάει. Μακάρι να κάνουμε και μάθημα :frowning: γιατί ή δόση του πρώτου εξαμήνου δεν ήταν αρκετή. Πάντως ήταν δική μου επιλογή η σχολή που πέρασα, όπως και η απόφαση να αλλάξω (δε φαντάζεστε τι δούλεμα έχω φάε έκτοτει!!!), οπότε είμαι ένας χαρούμενος άνθρωπος! :smiley:

Εγω σπουδαζω Εφαρμοσμενη Πληροφορικη στο Πανεπιστημιο Μακεδονιας(ουσιαστικα ειναι Πληροφορικη σε συνδυασμο με Οικονομια).
Δεν καιγομουν για καποια συγκεκριμενη σχολη,αλλα ηταν στα υποψιν μου απο καιρο.Πηγα χωρις ιδιαιτερες γνωσεις στον προγραμματισμο και στην οικονομια,αλλα παρ’ολα αυτα η σχολη μου αρεσε υπερβολικα.
Ισως σε αυτο να συνετελεσε και το γεγονος οτι εχουμε φτιαξει γαματη παρεα εκει μεσα(ειμαστε καμια 25αρια ατομα γενικα ως παρεα και περναμε παρα πολυ καλα),αλλα και αρκετα απο τα μαθηματα(κυριως οι γλωσσες προγραμματισμου) μου αρεσαν πολυ περισσοτερο απ’οτι περιμενα.
Τελικα το οτι δεν εγραψα οσο καλα περιμενα στα Μαθηματικα Κατ. Γ λυκειου ηταν ισως το καλυτερο που θα μπορουσε να μου συμβει.Αν εγραφα καλυτερα λογικα θα πηγαινα Πολυτεχνειο,που δεν ειμαι σιγουρος οτι θα μου αρεζε τοσο πολυ.

Εχω περασει ΤΕΙ κοινωνικης εργασιας Πατρας, αυτη τη σχολη ηθελα και την επιασα ανετα. Δεν εχω αρχισει ακομα μαθηματα (λογω των αναταραχων) για να δω ακριβως τι παιζει, αλλα ειναι κατι που μου αρεσε και το ειχα σταμπαρει απο καιρο.

Egw spoudazw sto tei kritis sto tmima mousikis texnologias kai akoustikis(me liga logia ixolipsia-mousiki paragogi-akoustiki xorwn).Ime apolita efxaristimenos apo tin epilogi mou kai itan afto pou ithela prin akoma diloso tis sxoles.
Oi sxoles pou ixa dilosei itan 2(ousikon spoudwn kerkira i thess/niki-kai afti).
Pistevw pos imoun kai ligo kolofardos pou gia liga moria den perasa mousikon spoudon.Afto to katalava otan ida ta mathimata ton dio sxolon.(mousikon spoudwn pezei para poli theoria pera apo ta praktika eno sto tei ine korifea ta mathimata).

Eγώ έχω τελειώσει Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων στο Τ.Ε.Ι Πάτρας.Δεν μπορώ να πω ότι ήταν και από τις πρώτες μου επιλογές αλλά στο τέλος μου άρεσε.Βέβαια εδώ καλά καλά δεν μας δίνουν το επίδομα εκπαίδευσης 15% στον μισθό αλλά τι να κάνουμε…Επιβιώνουμε…:slight_smile:

Μαθηματικο ειμαι, 2ο ετος, το ηθελα απο 3η Γυμνασιου και καθε χρονο το θελω ολο και περισσοτερο.

Εγω σπουδαζω στο Οικονομικο της Νομικης και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το επιπεδο των σπουδων και απο τα μελλοντικα μου επαγγελματικα δικαιωματα…

[SIZE=“4”]Ξυπνηστε με οταν μπορειτε…[/SIZE]

Εγω τελειωσα ιστορικο-αρχαιολογικο στο A.Π.Θ. και ηταν η πρωτη μου επιλογη οταν εδινα πανελληνιες.Ενω ηταν τρομερα ενδιαφερουσα σχολη και οσα εμαθα εκει μου αλλαξαν την αντιληψη μου για πολλα πραγματα,ωστοσο το μετα δεν ειναι και τοσο ροδινο,ειτε με την κοροιδια-φιασκο του ΑΣΕΠ(γι αυτο γιατι δεν φωναζει κανενας???)ειτε με τις συμβασεις στις κατα τοπους εφοριες αρχαιοτητων.

Όχι 100%.

Οχι…

δεν πηγα σε καμια σχολη.
αποφασισα οτι με ενδιαφερει η μουσικη. ετσι πηρα πτυχιο κιθαρας.
συνχρονος εκατσε μια φαση κ επιασα δουλεια σε ενα εργαστηριο κατασκευης χειροποιητων μουσικων οργανων!
δλδ το πρωι τα φτιαχνω το απογευμα διδασκω κ το βραδυ παιζω.

ειμαι 10000000000000000000000% ευχαριστημενος.:smiley:

Σε θαυμάζω! :slight_smile:

Λοιπόν κι εγώ Φυσικό ήθελα, αλλά μετά από πολλά λιβάνια από γονείς και καθηγητές κατέληξα στους Μηχανολόγους του ΕΜΠ με δεύτερη επιλογή το Φυσικό. Στο λίγο καιρό που κάναμε μάθημα δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα απ’όλα τα μαθήματα (κι έχουμε 9 στο σύνολο) ενώ οι 30 ώρες την εβδομάδα σίγουρα δε μου έχουν καλοφανεί. Παρόλαυτα δε νομίζω να είναι ευκολότερα στο Φυσικό. Αυτό, όμως, που πραγματικά μ’απασχολεί δεν είναι αν η σχολή μου με καλύπτει απόλυτα αλλά ότι αυτό που με καλύπτει βρίσκεται σε μια πολύ μπερδεμένη κατάσταση. Κι αναφέρομαι στην ενασχόληση μου με τη μουσική. Απ’τη μια μεριά αδυνατώ να βρω μουσικούς με αρκετη όρεξη ώστε να ξεκινήσουμε με γερές βάσεις μια μπάντα και να βγει προς τα έξω η μουσική που γράφω τόσο καιρό κι απ’την άλλη η παρατεταμένη αυτή αποχή απ’την ενεργό δράση (πρόβες, συναυλίες κλπ) φαίνεται να κάνει και το δικό μου ενιαφέρον να εξασθενεί. Παρατηρώ πχ ότι εξασκούμαι αισθητά λιγότερο σχετικά με πριν από δύο χρόνια όπου είχα σχολείο, φροντιστήριο κλπ αλλά ταυτόχρονα κυνήγαγα με το τουφέκι τις ώρες και τα λέπτα για να παίζω όσο το δυνατό περισσότεο.Τώρα τέλμα…“Αργία μήτηρ πάσης κακίας” έλεγαν κάποιοι που επιμένουμε να αποκαλούμε προγόνους.

Αν κι έχω κάνει λίγα μαθήματα λόγω καταλήψεων μου αρέσει το ΦΠΨ…Άλλωστε αυτή τη σχολή την ήθελα από την Α Λυκείου!!:stuck_out_tongue:

Εχω περασει ΤΕΙ Ραδιολ.Ακτινολογ. εδω Αθηνα… Καμια σχσεση με αυτο που ηθελα… (Ιστορικο Αρχαιολογικο…) Τουλαχιστον ειμαι Αθηνα…