Αθλητική επικαιρότητα

Κάποτε είχα ένα δωράκι φανέλα Henry (την μπορντώ εμφάνιση, ξέρετε ποια λέω). Δεν ξέρω που είναι.

1 Like

Figo - Real
Roberto Carlos - Real
Veron - Lazio
Crespo - Lazio
Batistuta - Roma
Εθνική Κροατίας προπόνησης (αυθεντική)
Olisadebe (αυθεντική)
Ronaldinho η κίτρινη της Barca 05-06 (αυθεντική)

Μόνο Μπατιστούτα σέβομαι από τις παραπάνω εμφανίσεις, αλλά κι εκεί λάθος ομάδα ρε πστ.

1 Like

Δεν ξέρω πού θα ταίριαζε αυτό το ποστ, το βάζω εδώ μήπως και ασχοληθεί κανείς αφού έχει περισσότερη επισκεψιμοτητα το νήμα.

Μου έσκασε ένα survey στο ινστα σχετικά με το γυναικείο ποδόσφαιρο. Δεν ξέρω καν ποιος το τρέχει, αλλά δεν ζητάει προσωπικά στοιχεία και μέιλ, οπότε αν δεν σας κάνει κόπο μπορείτε να σπαταλησετε 3 λεπτά για να απαντήσετε.

Είμαι υπέρμαχος του γυναικείου ποδοσφαίρου, έχω παρακολουθήσει αγώνες στο εξωτερικό, έχω παίξει κόντρα σε γυναικεία ομάδα (φιλικό) και μας διέλυσαν.

Γενικώς τα κορίτσια ξέρουν μπάλα σε υψηλό επίπεδο, θα μπορούσαν όλα να βελτιωθούν στο επίπεδο που τους αναλογεί αν είχαν τα ίδια μέσα όπως οι άντρες.

5 Likes

Μια χαρά παίζουν οι γυναίκες. Έχω φίλη από τη Νάξο ποδοσφαιρίστρια και πτυχιούχος Γυμναστικής Ακαδημίας. Μιλάμε για σακούλες οι τύπισσα. Ήταν και προπονήτρια σε Ακαδημία ποδοσφαίρου στον πρώτο χρόνο του γιου μου.

1 Like

Επίσης, μέχρι την ηλικία των 12 οι ακαδημίες ποδοσφαίρου ειναι μεικτές. Ο γιος μου είχε συμπαικτρια μέχρι πέρυσι. Μετα χωρίζονται.

Γενικά στη περιοχή μου (Γαλάτσι και Νέα Ιωνία) υπάρχουν τμήματα με κοριτσια που παιζουν μπάλα και μάλιστα πολύ καλά.

1 Like

Συμφωνω απολυτα με οσα γραφεις. Η αληθεια ειναι οτι στο μυαλο μου δεν εχω το ερασιτεχνικο ποδοσφαιρο ή το επίπεδο ακαδημιών. Σκέφτομαι πάντα το υψηλότερο δυνατό επίπεδο, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. Θεωρω οτι αν οι γυναικες ειχαν τα μεσα που προσφέρονται στο ανδρικό ποδόσφαιρο, θα υπήρχε τρομακτική εξέλιξη. Εκει που εχουν προβλημα ειναι στην αμυνα, μερικα κοριτσια απλως δεν κανουν :smiley: Από τη μέση και μπροστά πολλές από αυτές σπέρνουν.

Κάπου στο survey ρωτάει αν βλέπω γυναικείο ποδόσφαιρο, έχω παρατήσει προημιτελικό Τσ Λ στην τηλεόραση για να δω ημιτελικό γυναικών στην ίδια διοργάνωση. Έχω μείνει στο ξενοδοχείο σε ταξίδι στο εξωτερικό για να δω στο eurosport τον τελικό του Τσ Λ γυναικών.

Και εντάξει, είμαι λίγο ανώμαλος εγώ, έχω παρατήσει ημιτελικό Τσ Λ για να δω παγκοσμιο πρωταθλημα νταρτς, οποτε ισως δεν μετραω. Βλεπω μπειζμπολ, λατρευω αμερικανικο ποδοσφαιρο, μου αρεσει και το κρικετ. Μακαρι να βελτιωθει το γυναικειο ποδοσφαιρο, τα 100Κ σε αγωνα της Μπαρτσελονα ειναι περισσοτερο απο ολο το attendance ολης της σεζον για τον Λεβαδειακο.

Ρε μη λες τέτοια

3 Likes

Γιατι, δεν σου αρέσει; Ή έχουμε τπτ άγγλους στο φόρουμ και θα θέλουν να παίξουμε; Ρε πάτα το λινκ να απαντήσεις το survey λεμε!

Αν βοηθάει, δεν αντέχω τα long games των 5+ ημερών. Θέλω αυτά της μίας μέρας :stuck_out_tongue:

Νομίζω ότι δεν θα βοηθήσω με το survey, δεν έχω δει ποτέ αγώνα ποδοσφαίρου γυναικών :stuck_out_tongue: Άστο καλύτερα, θα ρίξω τους μέσους όρους

Το κρίκετ είναι απάλευτο ρε, μας δουλεύεις; Καλύτερα να κάτσω να δω WWE που λέει ο λόγος

Το WWE δεν είναι άθλημα :smiley: Μόνο τα μηχανοκίνητα βαριέμαι, ίσως και τα ΜΜΑ. Όλα τα άλλα είναι σπορ, μπορώ να δω με μεγάλη ευχαρίστηση δίαθλο ή μπόμπσλεϊ τον χειμώνα σε καμία μεγάλη διοργάνωση. Έχω δει και κέρλινγκ, μια χαρά παιχνίδι είναι χαχαχαχα. Καλή διάθεση να έχεις και γνώση των κανονισμών. Θα ήθελα να βλέπω ποδηλασία, αλλά χρειάζεσαι άνθρωπο δίπλα σου για να σου εξηγεί τι συμβαίνει. Η γνώση των κανονισμών δεν είναι εχέγγυο επιτυχίας.

Τράβα κάνε το survey, είμαι σίγουρος ότι όποιοι κι αν το τρέχουν, χρειάζονται όλες τις απόψεις, ακόμη κι όσων δεν έχουν ιδέα για το άθλημα.

Επίσης, ευκαιρία να δεις κανένα ματσάκι το καλοκαίρι. Έχει παγκόσμιο κύπελλο σε δύο εβδομαδες, στα νοκ άουτ θα έχει ωραία παιχνίδια.

Οι γυναίκες παίζουν την μπαλιτσα πιο ωραία από τους άντρες σε ερασιτεχνικό και σε “ημι-επαγγελματικο” επίπεδο, γιατί βασίζονται σε passing game και σε τακτική περισσότερο από τους άντρες. Παίζω σε λίγκες στη Νέα Υόρκη σε λεγόμενο coed league από το 2012, και δεν ξαναγυρναω ποτέ σε men’s leagues, που συχνά πυκνά παίζουν και τσαμπουκαδες και ξύλο και βρωμιες.

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι άντρες έχουν το πλεονέκτημα των διαστάσεων και φυσικών ικανοτήτων. Σοκαριστικό το ότι η Ρέξαμ διέλυσε την Εθνική ΗΠΑ γυναικών, δηλαδή την καλύτερη ομάδα γυναικών που έχει υπάρξει.

Το κέρλινγκ γαμάει :sunglasses:

2 Likes

Ισχύει, η σωματική διάπλαση είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Δεν αναφερόμουν φυσικά σε σύγκριση μιας ανδρικής και μιας γυναικείας ομάδας, παρότι πάλι θα έπρεπε να βάλω στην εξίσωση τα"οπλα" που έχουν οι άνδρες: διαφορετική προπόνηση λόγω διάπλασης, διατροφή, φάρμακα κλπ. Ενιγουει, κουβέντα να γίνεται, εγώ ήθελα να προταξω το γεγονός ότι το γυναικείο ποδόσφαιρο μπορεί να είναι θεαματικό.

Το κέρλινγκ δεν γαμαει ούτε με στραπον, αλλά οκ, είναι διασκεδαστικό να το παρακολουθήσεις.

2 Likes

Εγώ πάντως νιώθω τρελή αγωνία εκεί που ξύνουν τον πάγο.

2 Likes

Αναλογα με το αθλημα τα γυναικεια μπορει να ειναι ακομα πιο θεαματικα η εστω διαφορετικα. Πχ στο ποδοσφαιρο συμφωνω, πιο αργο παιχνιδι και λιγοτερο “ρομποτικο” απο το ανδρικο, θυμιζει λιγο παλαιοτερες εποχες γιατι δεν στηριζεται τοσο στην δυναμη, την ταχυτητα και το συνεχες πρεσσινγκ, εχει και πιο πολλες ατομικες ενεργειες.

Στην ποδηλασια που αναφερθηκε, οι γυναικες ειναι ακομα πιο θεαματικες ιμο. Πολυ περισσοτερες επιθεσεις και γενικα αγωνες με πολυ περισσοτερη δραση και λιγοτερη τακτικη/αναμονη. Φυσικα στους αντρες ειναι λογικο να ειναι πιο συντηριτικο οταν ενα GT εχει 21 etape ενω ενα γυναικειο εχει 7 με 10, αλλα το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.

3 Likes

+1

3 Likes

Θέλω να δω βίντεο Γεωργούτσο να ανακοινώνει την επιστροφή Σωκράτη στη Μαύρη Θύελλα.

Από τον Ολυμπιακό να πάει κατευθείαν να παίξει στη Β’ Εθνική ρίχνει πολύ τον εαυτό του. Για μένα θα πρέπει να βρει μια μεσαία ομάδα Σούπερ Λίγκ να παίξει.

Παρεμπιπτόντως ο Νίκος Νιόμπλιας είναι ο νέος τεχνικός του Λεβαδειακού. Σοφή κίνηση από τον Κομπότη.

Τι σκατα :worried:, καλά να γινει ο άνθρωπος

1 Like

Απ’ τους αγαπημένους μου τερματοφύλακες

Ελπίζω να γίνει καλά ο άνθρωπος

1 Like