Αθλητική επικαιρότητα

Ούτε Τσέλσι δεν βλέπω, μας πήραν την PL από την Κοσμοτέ οι αλήτες

Δεν μπορώ να διαφωνήσω βέβαια, αλλά συμβαίνουν αυτά

0-26 apo tin xeiroteri omada tha trogame sto kefali

1 Like

Θα τα τρώγαμε απ τον Μέσι τουλάχιστον (προτελευταία δεν είναι η ιντερ;) κλαιν

1 Like

Ας κατεβαινες πρώτα σε μια μπαλαδοφατσα τόσα χρόνια μπρε (ντουντα σπικινγκ). Αν και τώρα με το μπάσκετ στα ντουζενια του ενδοφορουμικα δύσκολακ το κόβω

1 Like

To είχα παίξει Ο4.5, για να μην πληρωθώ εγώ έγιναν όλα γτχμ.

4 Likes

Όπως τα λέει ο Σομπρερος, μαλλί ο,τι να’ ναι, αντιποδοσφαιρικό σώμα με κοιλίτσα, αριστεροπόδαρος, ένα βήμα φόρα και εννοείται το 10 στην πλάτη, γιατί ξέρει την περισσότερη μπάλα από όλους εκεί μέσα αλλά βαριέται να τρέχει

6 Likes
1 Like

Σπουδαία μορφή στο ελληνικό μπάσκετ, αν μη τι άλλο ειλικρινής και αυθόρμητος.
Είχε χαθεί τα τελευταία χρόνια, και βλέπω ότι ήταν 78 ετών.
Περνάνε τα χρόνια…

3 Likes

Τεραστια προσωπικοτητα. Καταλαβα οτι ειχε χαθει λογω προβληματων υγειας.

TEΡΑΣΤΙΑ ΜΟΡΦΗ του ελληνικού μπάσκετ. Για 20 χρόνια κυριάρχησε με τις μεθόδους του, το μυαλό του, με τα όλα του. Ζωή για να γράψει κάποιος τόμους ολόκληρους. Σημάδεψε το αθλητικό σύμπαν με το πέρασμά του.
Τελευταία φορά που έτυχε να τον δω, στις αρχές του 2020 ήταν ήδη σε όχι καλή κατάσταση.

3 Likes

Τι είδους προβλήματα υγείας είχε;

Πω ρε φίλε, πολύ κρίμα :cry:

Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να βλέπει μπάσκετ, θυμάμαι και τον Γιάννη Ιωαννίδη.

Εδώ διάβασα την είδηση, στεναχωρήθηκα πολύ. Βέβαια ψυχρά αν το δεις, έζησε 78 χρόνια, ουσιαστικά την έζησε τη ζωή του.

Εντάξει άντε να ζούσε και μέχρι τα 80-85 αλλά και πάλι δεν θα άλλαζε κάτι. Δεν έχει διαφορά.

Φοβερή είναι και η αντίδραση του τερματοφύλακα.
Γάμα το. Μέσα μπαίνει. Να κάτσω να σκάσω; Δεν το πιάνω με την καμία.

1 Like

Όσοι ήμσταν έφηβοι τη δεκαετία του 90 ταυτιστήκαμε με τον ξανθό, ανεξαρτήτως ομάδας.

1 Like

Εντάξει αυτό δεν ισχύει, με τίποτα, αλλά είναι γεγονός ότι ήταν μεγάλο κεφάλαιο του ελληνικού μπάσκετ ο Ιωαννίδης.

3 Likes

Την περίοδο που προπονούσε τον Άρη του Γκάλη και του Γιαννάκη όλοι ήμασταν Άρης.

Τέλος πάντων. Δεν εννοώ ότι αγαπήθηκε κιόλας. Η πορεία του σημάδεψε μία ολόκληρη εποχή για το ελληνικό μπάσκετ.

2 Likes

Δεκτό αυτό, από διάφορες περιγραφές αυτό έχω καταλάβει κι εγώ, μιλάμε όμως για τα 80s.

Στα 90s που είπες, επειδή εκείνη την περίοδο τη θυμάμαι (εν αντιθέσει με την προηγούμενη που ήμουν πολύ μικρός), όταν δηλαδή ο Ιωαννίδης ήταν στον Ολυμπιακό, όλοι οι υπόλοιποι τον βρίζαμε. Καμία οικουμενική “ταύτιση”.

Χωρίς βέβαια να αμφισβητούμε τις ικανότητές του ε. Ακόμα και όταν οι Παναθηναϊκοί τραγουδούσαμε “δεν θα πάρεις κύπελλο ποτέ ρε ξανθέ”, ξέραμε ότι οι αποτυχίες του στα φάιναλ 4, που μας έκαναν να χαιρόμαστε, ήταν θέμα συγκυριών παρά οτιδήποτε άλλο.

2 Likes

Τεράστιο κεφάλαιο στην ιστορία του ελληνικού μπάσκετ ο “Ξανθός”, τι να λέμε τώρα;

Ακόμη κι εμείς οι Παναθηναϊκοί που τον “μισήσαμε” στα early 90s, δεν μπορούμε παρά να παραδεχτούμε ότι υπήρξε μεγάλος προπονητής και δάσκαλος του αθλήματος, “βαριά” προσωπικότητα κι εκρηκτικός χαρακτήρας, γεγονός που τον οδηγούσε σε πολλές παρεκτροπές συχνά, οι οποίες τότε μας έβγαζαν από τα ρούχα μας (όπως έβγαινε και ο ίδιος συχνά!!!), αλλά τόσα χρόνια μετά τις αναπολούμε (τουλάχιστον εγώ) με μία δόση νοσταλγίας. Επίσης, εγώ τον έβαλα στην καρδιά μου από την ημέρα που ακούστηκε το πιο εμετικό σύνθημα που έχει ακουστεί ποτέ από τους βρωμερούς τσογλανοκάφρους στις ελληνικές εξέδρες, αναφορικά με ευαίσθητο οικογενειακό του ζήτημα.

Το ότι δεν κατέκτησε ποτέ την Ευρωλίγκα, το λες και από τα παράδοξα του αθλήματος κι ελαφρώς άδικο για το μέγεθός του στην εποχή του, εδώ που τα λέμε.

Πάντως, ήταν σχετικά γνωστό ότι ταλαιπωρούταν ο άνθρωπος εδώ και χρόνια, γι’ αυτό και είχε χαθεί από το προσκήνιο.

4 Likes

Got it

Είχα ακούσει κάνα δυο χρόνια τώρα ότι ειχε άνοια και δεν επικοινωνούσε με το περιβάλλον του. Για την εποχή του εδώ στην Ελλάδα ήταν μπροστά.
Ειδικά αμυντικά δούλευε πάντα πολύ τη λεπτομέρεια.
Είχα την τύχη να του μιλήσω όταν ήταν Υπουργός σε ασχετη περίπτωση και πιάσαμε πόση ώρα κουβέντα για τον μπασκετικό Άρη. Χωρίς τουπε ή ύφακι.
Είχε γίνει σύστημα κάποια περίοδο και τα κολλήματα του ήταν πασίγνωστα, αλλά ήταν μεγάλος μπασκετανθρωπος για τις δεκαετίες των 80ς και 90ς.

3 Likes