Ευρωμπάσκετ 2015

ο αστειος στο παγκο πηγε να νικησει τους Ισπανους με 5,5 παικτες ενω υποτιθεται οτι ειχε την πιο πληρη δωδεκαδα που εχουμε κατεβασει.

ενα δεκαλεπτο να χεις κολλησει στην επιθεση και αντι να βαλει τον Σλουκα να αλλαξει το ρυθμο κοιμοταν ορθιος

τεσπα συνηθισμενοι να τρωμε κρεας απ τους Ισπανους

Σπανουλης χαλι μαυρο. Αστοχος μονος του. Διοργανωτικα μπουρδουκλομενος. Γενικα 4η περιοδος απαραδεκτη. Αμυντικο ρημπαουντ με το ζορι. Καλαθι με το σταγονομετρο. Δεν βρισκεις ευκολα πιο μετρια Ισπανια. Κριμα τρελο κομπλεξ μ αυτη την ομαδα

Πολλά μπορούμε να πούμε, όπως πχ ότι είχαμε πρακτικά 5 παίκτες με μηδενική συμμετοχή (Παπ, Περπε, Καϊμακόγλου, Μάντζαρης, Σλούκας -εξαίρεση το τρίποντο του στο τέλος). Έπρεπε να τρέξυμε την ασθμαίνουσα Ισπανία με λίγο καλύτερη διαχείριση υλικού και ειδικά στο 4ο που κολλήσαμε, ο Κατσικάρης παρακολουθούσε αμέτοχος, ενω μπορούσε να ανακατέψει την τράπουλα -πχ 3 γκαρντ και Αντέτο, Πρίντεζη. Ανεξήγητα υπερτιμημένος και αγχώδης, ελπίζω να αποχωρήσει και να έρθει κάποιος που έχει καλύτερα χαρακτηριστικά για τον ρόλο (Σφαιρό βασικά, αλλά όχι, μόνο στον Θρύλο ο Γιάνναρος).

Αναπολουμε δράκο εύκολα…

Έλα ντε…

κριμα γιατι ειχαμε δειξει οτι θα καναμε πολλα παραπανω στη διοργανωση!!
Καταραμενοι Ισπανοι ακομα και κουτσοι να ειστε δεν μπορουμε να σας κερδισουμε!!

Ζοριζόμαστε πολύ στο να βγάλουμε επίθεση απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Φάνηκε σ’ όλη την διάρκεια του ευρωμπάσκετ.

Στο μυαλό μου είσαι, αυτό ακριβώς σκεφτόμουν. Γενικά, είναι καλή η ομάδα, της λείπει όμως αυτό που είχαμε με το δράκο: ο τσαμπουκάς. Θέλει πιο ξύλο, πιο δύναμη. Κάτι σαν τον τρόπο παιχνιδιού του θρύλου στην ευρωλίγκα, που έχει γυρίσει ματς με το έτσι θέλω.

Σε αυτό το ευρωπαϊκό αποδείχτηκε ότι το πλήρες ρόστερ ήταν πλήρες μόνο θεωρητικά. Στην περιφέρεια είχαμε τρομερό θέμα, με Πέρπε και Παπ ουσιαστικά ανύπαρκτους. Και επαναλαμβάνω στο σημείο αυτό κάτι που είχα γράψει και πριν τους αγώνες: ο Κατσικάρης έκανε τεράστιο λάθος που προτίμησε τον Παπανικολάου λόγω ονόματος από τον φορμαρισμένο Γιάνκοβιτς. Ο τελευταίος θα μπορούσε να δώσει λύσεις από μακριά σε δύσκολες στιγμές. Με την επιλογή αυτή, αφαίρεσε από την ομάδα ένα παραπάνω εργαλείο.

Σήμερα, με στοιχειωδώς καλύτερες επιλογές στην επίθεση, τους είχαμε τους αχώνευτους. Τέτοια ευκαιρία δύσκολα θα ξαναβρούμε. Και θα μπορούσε να πει κάποιος ότι το ματς το χάσαμε και από τις βολές. Δεν επιτρέπεται παίκτες παραδοσιακά εύστοχοι όπως ο Σπανούλης και ο Ζήσης με το ζόρι να φτάνουν το στεφάνι. Έλεος, λίγη συγκέντρωση και ψυχραιμία παραπάνω χρειαζόταν.

Συμφωνώ για Παπ, δεν υπήρχε λόγος να είναι στην ομάδα. Εντελώς εκτός φόρμας απλά θέση στην 12αδα έπιανε. Ένα καλό φορμαρισμένο σουτερ τον θέλαμε σε αυτή την διοργάνωση. Στηριζόμασταν στα τρίποντα του Αντετοκουνμπο που πάλι καλά που μπήκαν να λέμε.

Έναν καλό φορμαρισμένο σουτέρ τον θέλουμε σε κάθε διοργάνωση, παλιά λέγαμε για τον Βασιλειάδη, ήρθε και ο Βασιλειάδης στην εθνική και δεν έκανε τίποτα, απλά δεν έχουμε σουτέρ, εντ οφ στόρυ.

O Σλούκας είναι σουτέρ, έπαιξε ελάχιστα χτες όμως.

Επίσης είναι παντελώς άτοπο να λέμε ότι έπρεπε να είναι ο Γιάνκοβιτς αντί του Παπανικολάου. Ακόμα κι αν ο Παπ ήταν ντεφορμέ, δε στέκει πουθενά να καλείς στη θέση του έναν παίκτη που ακόμα δεν έχει αποδείξει κάτι ιδιαίτερο σε διεθνές επίπεδο. Στην τελική αν ήταν να λείπει ένας εκ των Παπ/Πέρπε, έπρεπε να έχει κληθεί 3ος σέντερ γιατί χτες πληρώσαμε την απροσεξία με τα φάουλ του Μπουρούση. Ο Κουφός αμυντικά χωλαίνει στα πλαίσια του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Από κει και πέρα, θα πρέπει κάποια στιγμή πέρα από την κριτική στην εκάστοτε ομάδα, να δούμε λίγο και το ότι το ελληνικό μπάσκετ μετά τον Σπανούλη -που εδώ και τρία χρόνια είναι εμφανώς σε πτώση εκτελεστικά- δεν έχει βγάλει έναν χαρισματικό σκόρερ, εξαιρώντας τον Νίκο Παππά που όμως ακόμα παραμένει ασταθής (παρολαυτά η έλλειψή του σ’ αυτό το τουρνουά ήταν τεράστια). Καταλαβαίνω τα [I]“εμείς παραδοσιακά παίζουμε καλή άμυνα και επιθετικά μοιράζουμε το παιχνίδι”[/I], όμως σε ματς σαν το χτεσινό έλειψε και πάλι ο παίκτης με το ατομικό επιθετικό ταλέντο. Ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή σύντομα θα γίνει τέτοιος ο Αντετοκούμπο.

Το θέμα είναι ποίον να έπαιρνε ως τρίτο σεντερ; Δεν έχουμε και κανένα τρομερά αξιόπιστο ψηλό πέρα από αυτούς τους 2. Χθες πάντως έχω την εντύπωση ο Καιμακογλου μια χαρά θα μπορούσε να παίξει λίγο στο 5 όσο ήταν ο Γκασολ στον πάγκο.

Το ρίσκο με Γιάνκοβιτς ή Παππά για μένα άξιζε και ας μην έβγαινε. Και ο Σλούκας στην πρώτη διεθνή διοργάνωση ήταν εντελώς ψάρι. Έμπαινε και έτρεμε η μπάλα στα χέρια του ένα πράγμα. Ακόμα και ο Σπανούλης, που ήταν ακόμα στο Μαρούσι την πρώτη φορά το 2005 που το σηκώσαμε κιόλας, δεν έκανε και πολλά αλλά πήρε λίγο μυρωδιά από τέτοιους αγώνες.

Γενικά μετά τους Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Σπανούλη η φουρνιά των γκαρντ που έχουμε είναι καλή μεν αλλά σε καμιά περίπτωση δεν υπάρχει το ίδιο ταλέντο. Αλλά αν δεν του ρίξουμε και λίγο στην φωτιά από νωρίς δουλειά δεν γίνεται.

Ο Σχορτσιανίτης μια χαρά σέντερ είναι πάντως. Αλλά δεν τολμάει να πει κανείς στον Βασιλακόπουλο, πως είναι καλός παίκτης κι αξίζει να είναι στην Εθνική ακόμη κι ως 3ος σέντερ.

Αν ο Παππάς δεν ήταν τραυματίας, θα ήταν σίγουρα στην αποστολή, πιθανότατα αντί του Μάντζαρη.
Δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία.

Για τρίτο σέντερ (του 5λέπτου μαξ δηλαδή) αν ήθελε να πάρει, υπήρχαν κάμποσες επιλογές όπως ο Μπόγρης.

Άσχετα από τα παραπάνω, χτες έπρεπε να ρισκάρει εκεί που κολλήσαμε στο 4ο δεκάλεπτο με τρία γκάρντ, τον Αντετοκούμπο και τον Πρίντεζη. Κάτι σαν αυτό που έκανε ο Σφαιρό με Μπάρτσα και ΤΣΣΚΑ δηλαδή όταν ξεμπλόκαρε τον Θρύλο στα 4α δεκάλεπτα που είχε κολλήσει όπως ακριβώς και η εθνική.

Επίσης ποτέ δε θα καταλάβω γιατί ο Πρίντεζης παίρνει τόσο λίγες προσπάθειες αναλογικά με την αποτελεσματικότητά του. Για μένα έπρεπε να παίρνει μ.ο. 12-15 δίποντα ανά παιχνίδι. Ακόμα κι αν έριχνε το ποσοστό του στο 50%, κέρδος θα είχαμε από το να κάνουμε σκοτωμένες επιθέσεις με τη μπάλα να χει ξεμείνει στα χέρια κάποιου γκαρντ και 3’’ να απομένουν.

Από κάπου όμως δεν πρέπει να κάνει μια αρχή? Έστω και στην εθνική. Ούτως ή άλλως, δεν νομίζω ότι ήταν κακή η χρονιά του φέτος. Αυτός και ο Παππάς ήταν οι μόνοι που διασώθηκαν από το φετινό ναυάγιο του βάζελου.

Κάτι πιο ουσιαστικό όμως: το θέμα για μένα (και η μεγάλη μου περιέργεια) είναι ποιά θα είναι η διάδοχη κατάσταση όταν αποχωρήσει η φουρνιά Σπανούλη-Ζήση-Μπουρούση. Κάτι που αν δεν πάρει η ομάδα τη θέση που οδηγεί στο προολυμπιακό, μπορεί να γίνει και τώρα.

Εγω θα ελεγα, απευθειας παραδοση σκυταλης στους νεαροτερους απο το προολυμπιακο- και ας ‘‘αποτυχουν’’- και υστερα να μπουν στη διαδικασια προκριματικων. Οπως ειχε πει και ο Κρισπ παλαιοτερα, αν θυμαμαι καλα, ετσι θα χτιστει και θα ψηθει το συνολο της νεας εποχης ως Ομαδα.

Τωρα τι υποστηριζουμε, Σερβια η Λιθουανιαρα; νταμιτ

Ποια Λιθουανιαρα;; Με διαφορα η πιο ανοστη μεγαλη εθνικη ομαδα εδω και πολλα χρονια.

Πραγματικα, δεν μπορω να καταλαβω πώς εχουν 4/6 τετραδες τα τελευταια χρονια με τα ψεματα.

Ισως, ειναι και ικανοτητα, δε λεω, αλλα η σιγουρια σου οτι αυτη η ομαδα δεν μπορει ουτε κατα διανοια να διεκδικησει χρυσο ειναι ενδεικτικη του αν αξιζει να βρισκεται εκει.

Ε μα εννοειται οτι λογω συμπαθειας την αποκαλεσα Λιθουανιαρα!

Ας πάνε πρώτα στο προολυμπιακό, γιατί ως γνωστόν μετά από σκληρούς αποκλεισμούς, η εθνική μπάσκετ δεν είναι και ό,τι πιο ψυχολογικα σταθερό. Αν και μπορεί να βγούμε 8οι και μετά να βρεθούν λεφτά από ανώνυμο χορηγό για να διοργανώσουμε το τουρνουά και να συμμετάσχουμε έτσι. :smiley:

Αυτό με τη Λιθουανία στις 4άδες ούτε εγώ το καταλαβαίνω τόσο, αν πάρουμε τα πράγματα ποιοτικά απλά νομίζω ότι σε αυτούς όποιοι πάνε στην εθνική πάντα δίνουν το 100%. Έχουν τρεις καλούς παίκτες (Βαλανσιούνας, Ματσιούλις, Καλνιέτις) και εννιά εργάτες κάποιοι εκ των οποίων συμπαθητικοί παίκτες (Γιανκούνας, Σεϊμπούτις, Κουζμίνσκας).

Εγω και τον Καλνιετς στους εργατες τον βαζω. PG με ανεκτη οργανωση και σχετικα καλο σουτ, αλλα οχι για μεγαλα πραγματα.