Εθνική Ελλάδος

4 Likes

Του βγαίνει κάτι αυτουνού από το 16 κ μετά κόντρα σε μας

1 Like

Τι γκολάρα έβαλε ο Μπακασέτας!

5 Likes

Εντωμεταξυ αν και ξερω σε ποιο αναφερεσαι (προφανως το σημερινο, το εψαξα μετα το ποστ σου), ο τυπος εχει βαλει 3 πολυ ομορφα γκολ σε 3 ματς. Ενας παικτης που μιας και δεν παρακολουθω ελληνικο ποδοσφαιρο εδω και πολλα χρονια, δεν ηξερα καν μεχρι πριν 3 μερες. Τι λεει, ειναι καλος γενικα?

2 Likes

Ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας ποδοσφαιριστής αυτή τη στιγμή

2 Likes

Γενικά ναι είναι πολύ καλός. Ήταν στην ΑΕΚ στην οποία μάλλον δεν έδειξε όλες τις πτυχές του ταλέντου του. Αλλά τα τελευταία χρόνια στην Τουρκία κάνει παπάδες και τώρα πήρε και πρωτάθλημα με την Τραμπζονσπόρ.

Καλά μην νομίζεις, υπάρχουν παίχτες της Εθνικής που ούτε εγώ τους ξέρω. Ο Παπανικολάου ποιος είναι ρε παιδιά; Επίσης Χατζηδιάκος τώρα πολύ τελευταία τον έμαθα.

2 Likes

Θα μου εξηγήσει κάποιος τι γίνεται τώρα που η Ελλάδα νίκησε το Κόσοβο και βγήκε πρώτη στον όμιλο; Τι γίνεται από δω και πέρα; Με μπερδεύει λίγο αυτό το Nations League

(μπερδεύεσαι λίγο :sweat_smile:)

Λοιπόν το nations league χωρίζεται σε 4 κατηγορίες ανάλογα την δυναμική. Η κατηγορία Α είναι κορυφή και οι 4 πρώτες των ομίλων διεκδικούν τον πιο ανούσιο τίτλο εθνικών ομάδων. Από εκεί και πέρα οι τελευταίοι πέφτουν κατηγορία και αντίστοιχα οι πρώτοι των κατηγοριών Β, Γ & Δ ανεβαίνουν. Στο ζουμί τώρα εκτός από την άνοδο οι ομάδες κερδίζουν και μια δεύτερη ευκαιρία για πρόκριση στο γιουρο.

Η Ελλάδα αυτή τη στιγμή εκτός από το να ανέβει στην Β κατηγορία έχει και καβαντζα ένα f4 με τις άλλες 3 πρώτες της Γ κατηγορίας (αυτή τη στιγμή Τουρκία, Καζακστάν, Γεωργία ) σε περίπτωση που αποτύχει από τα κανονικά προκριματικά. Αν περάσει στα κανονικά προκριματικά κρατάει μόνο την άνοδο και στο f4 θα παίξει ο αμέσως επόμενος του ομίλου δλδ Κόσοβο.

Μπέρδεμα μεγάλο και ανούσιος τίτλος που επιβαρύνει και άλλο τους παίχτες αλλά από την άλλη καλύτερο τουλάχιστον από ανούσια φιλικά

2 Likes

Συμφωνω οτι το τουρνουα αυτο εχει προφανεστατα πολυ μικροτερο πρεστιζ απο το Euro ή το Μουντιαλ για παραδειγμα, αλλα διαφωνω οτι ειναι ανουσιο. Ας θυμηθουμε οτι ειναι μια διοργανωση που εχει υπαρξει μολις για 3-4 χρονια ή κατι τετοιο. Οσο περνανε τα χρονια, τοσο περισσοτερο θα νοιαζεται ο κοσμος. Εγω για παραδειγμα την ειχα γραμμενη εντελως στην πρωτη της εκδοση. Φετος ομως παρακολουθω γενικα τα αποτελεσματα, βλεπω τα στιγμιοτυπα, και μου αρεσει και το συστημα διεξαγωγης με τις διαφορες κατηγοριες. Το καλυτερο ειναι πως καποιες μικροτερες χωρες/ομαδες εχουν την ευκαιρια μεσω Uefa Nations League να διακριθουν και να παρουν ακομα και ενα εισιτηριο για μεγαλη διοργανωση.

Αναφερεσαι στο Euro 2024 ετσι? Ειναι αρκετα γαματο το οτι μια χωρα απο την Γ΄ κατηγορια του Nations League θα μπει στο Euro, ειτε ειναι η Ελλαδα ειτε ειναι η Τουρκια (για τις αλλες δυο δυσκολο το κοβω). Με τον ιδιο τροπο, θα μπει στο Euro 2024 και μια χωρα απο την Α’ και μια απο την Β’ κατηγορια.

Δεν επιβαρυνει καθολου τους παικτες σε σχεση με το παρελθον. Ολες οι ημερομηνιες στις οποιες παιζονται παιχνιδια για το Uefa Nations League ειναι ημερομηνιες στις οποιες επαιζαν διεθνη φιλικα στο παρελθον. Προσωπικα ειμαι υπερ του να παιζουν οι παικτες με τις εθνικες τους ομαδες πιο συχνα, και αν καποιος δεν γουσταρει το ποσο επιβαρυνονται οι παικτες, μπορει απλα να κοιταξει στο πως καθε λιγκα στην Ευρωπη εχει 38 παιχνιδια + 5-6 για το αντιστοιχο Λιγκ Καπ + 4-5 για το αντιστοιχο Κυπελλο + 10 για το Champions League. Και μας φταινε τα 5-6 παιχνιδια τον χρονο με τις Εθνικες? Μπααααααα…

1 Like

Έχεις δίκιο σε πολλά. Και εμένα μου άρεσε η φάση με τις κατηγορίες κλπ απλά επειδή ούτε καν πλησιάζει το πρεστίζ Γιούρο και μουντιάλ και επιδή οι μεγάλοι ξέρουν ότι θα περάσουν από τα προκριματικά (εκτός και αν λούσουν ανεπανόρθωτα) βλέπεις σχεδόν όλες τις δυνάμεις να κάνουν αγγαρεία

Ναι Euro 24 λέω. Αν θυμάσαι έγινε και το 20 απλά επειδή δεν είχε διοργανωτή να περάσει απευθείας πέρασε και η ομάδα από δ κατηγορία (Β. Μακεδονία/Σκόπια/Γείτονα χώρα όπως θέλετε πείτε την). Και δίνει την ευκαιρία να δούμε νεες χώρες στον θεσμό

Θα έλεγα να το βάζουν μόνο στα Γιούρο και όχι κάθε χρόνο αλλά στα περισσότερα συμφωνώ. και εμένα μου αρέσει η φάση των εθνικών btw.

1 Like

Τι έβαλε ο Γκίκας !!

Θύμησε Steph Curry!

1 Like

Ναι παίζαμε με την Βρετανία και ναι σιγά τα αυγά αλλά εγώ θα το πω. Πάμε για μεγάλο Ευρωμπάσκετ

1 Like

Ξεκινησε το Ευρωμπασκετ? 30 Ιουνιου? Τι διαολο

Σεπτέμβριο αλλά είπα να το πετάξω από τώρα

Υπερόπτης ο Λάζαρος. Κρίμα γιατί τον πήγαινα. Όλοι ξέρουν ότι ο καλύτερος Έλληνας ποδοσφαιριστής είναι ο Άρης Σοϊλέδης που κουβαλάει 30 χρόνια καριέρας στην πλάτη του.

1 Like

Άλλη κλάση ο υπερπαίκτης…
31 ποντάκια στο χαλαρό.

8 Likes
9 Likes

Το ΟΑΚΑ ήταν τίγκα χθες…σε ένα φιλικό.
Ναι έπαιζε η Εθνική, αντίπαλος ήταν η Ισπανία αλλά και πάλι…μιλάμε για μέσα Αυγούστου έτσι;
Και όλοι καταλαβαίνουμε ποιος ήταν ο βασικός λόγος για αυτό.

Τι έχει καταφέρει πραγματικά αυτό το παιδί…
Και πόσα του χρωστάμε για αυτά που στην πράξη κάνει για αυτή την χώρα που έχει μάθει να ζει στην μιζέρια και την απόλυτη μετριότητα.
Και εννοείται όχι μόνο αυτός αλλά και η οικογένεια του.
Πόσα παιδιά ήταν χθες στο ΟΑΚΑ μόνο και μόνο για να δουν και να χαρούν με τον Γιάνναρο.

10 Likes

Έχουμε έναν καλό συνδυασμό στην διοργάνωση που έρχεται

Αντετοκούμπο μετά από χρόνια, σοβαρό κοουτς Ιτουδη , πρώτο τουρνουά Λιόλιου αντί Μαμρα , τιμιοτατο ρόστερ … Έχουν φέρει μια υγεία και επέστρεψε η στήριξη του κόσμου

Δε σημαίνει ότι θα κάνουμε κάτι απαραίτητα αλλά υπάρχει αισιοδοξία στον αέρα

6 Likes

Μάμρα λέει κλαίω… χαχαχα :sweat_smile:

1 Like