Εθνική Ελλάδος

24 πόντους έβαλε ο παιχταράς! Με διαφορά ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής.

1 Like

Αυτά τα τουρνουά Ακρόπολις πάντα μου έδιναν μια εικόνα φοβερής παραπλάνησης, αλλά hyped af που λένε και στο χωριό μου οπότε έκατσα να δω, αλλά όχι με mute, ακόμα, να γελάσουμε και λίγο. Άιντε. Επίσης αυτό το γαλαζιοκάτι πόλο του τεχνικού επιτελείου φουλ αντιαισθητικό ρε παιδί μου, άλλη απόχρωση δεν είχαν;

edit; OK mute, δεν παλεύεται.

4 Likes

Εγώ ήμουν κοντά στο να πάω. Μπορεί αύριο, αν δεν βαρεθώ.

ΟΚ, το Acropolis είναι ένα τεστ, σχεδόν ποτέ το πλέον ενδεικτικό, ειδικά φέτος. Ας πάρουμε παιχνίδια ακόμη, για περισσότερο δέσιμο.

Πολλή προοπτική η Εθνική φέτος, αλλά χαμηλά η μπάλα κι ένα βήμα τη φορά.

Για τη μετάδοση και το χρώμα στις φανέλες του team, προφανώς τα προφανή.

5 Likes

Πάντως ωραία αυτή η διαρκής πίεση στα guard από νωρίς, δεν λες;

Αν και αυτοί χάνουν τη μπάλα μόνοι τους.

Ισχύει πως έχει προοπτική η ομάδα, άιντε να δούμε. Προσωπικά δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος.

θα έχουμε μεγάλο θεμα στο play maker. Προσπαθεί να κάνει τον Καλαιτζακη να παίξει εκεί αλλά δεν το έχει ο μικρός.

2 Likes

Το λες και κόκκινο ξέσπασμα από μπασκετοφατσες το έως τώρα παραμαζωμα της 2ης περιόδου.

Edit: Σοβαρά, πάντως, πολύ κακή εικόνα η ομάδα σε αυτήν την περίοδο. Στα όρια του χαβαλε.

2 Likes

Και στα rebound, γενικά στο “4” και στο “5”. Ωραίος ο Κώστας, και τον θεωρώ wild card, όπως και τον Θανάση που ίσως είναι το καλύτερο 3ρι μας, αλλά για ειδικές συνθήκες.

Δηλαδή και με Παπαγιάννη βασικό εγώ δεν είμαι αισιόδοξος πως θα έχουν καλή χημεία και συνεργασία με Γιάννη, πέραν των κλασικών αμυνών που στήνει ο Ιτούδης και δουλεύουν.

Το βλέπω και στις αργές επιστροφές τους στο run ‘n’ gun.

Σοβαρά όμως, δηλώνω προβληματισμένος στην τοποθεσία Παγκράτι.

3 Likes

Στα ριμπάουντ πιστεύω θα την βρούμε την άκρη. Όταν ξεκινάνε την πίεση όμως από τα μισά του γηπέδου, και δεν έχουμε Καλάθη μέσα, υπάρχει θέμα.

Το τρίποντο φαίνεται λίγο πιο εύκολο για τον Γιάννη εδώ στα μέρη μας η μου φαίνεται;

2 Likes

Λογικά κρατάει λεπτά από Σλούκα μέχρι να ενσωματωθεί πλήρως, φαίνεται πως δεν είναι στο 100%, πιστεύω θα δώσει λύσεις εκεί, ωραίος για 6ος παίκτης. Αλλά συμφωνώ.

Γιάννης έχει κάποια hot spots που διατηρεί και εδώ (κατέβασμα και σουτ από κορυφή πχ) και πιστεύω θα δίνει σταθερά 2, ίσως και 3, τρίποντα ανά αγώνα, πράγμα ιδανικό.

Το θέμα είναι τι κάνουμε στο σετ παιχνίδι όταν αυτός είναι στον πάγκο.

1 Like

Εμ αυτος εισαι…

9 Likes

Ρίξε κανά μπινελίκι ρε να ξυπνήσουν.

1 Like

Ένα από τα μεγαλύτερα x-files θα είναι πάντα το σουτ του Παπανικολάου. Μιλάμε για παίκτη που κάποτε ήταν κοντά στο 50% στο τρίποντο

1 Like

@pantelis79

Θα έχεις τον αιώνιο σεβασμό μου, αν κάνεις κάνα ντου, αλά Jimmy Jump, να σε θαυμάσουμε.

Περιμένω τόσην ώρα να πέσει πάνω σου από την πολλή φόρα κανένας Πολωνός, να σε δούμε, αλλά τζιφος.

2 Likes

Θα πάω κι εγώ την Παρασκευή

3 Likes

Μια χαρά οι φανέλες πάντως… δεν καταλαβαίνω γιατί δεν άρεσαν σε κάποιους εδώ :face_with_raised_eyebrow:

Ας με διαλεγανε εμενα να παιξω στο παιχνιδι με τα σουτ στο ημιχρονο. Βαλανε κατι τουβλαδορους, αλλο πραγμα…!

4 Likes

Κερδισαμε με 20αρα ρε γκρινιάρηδες :stuck_out_tongue:

Στα σοβαρά τώρα, χαμηλά την μπάλα…δεν έχουμε το απαραιτητο βάθος σαν ομάδα για να μιλάμε για μετάλλια σε ενα τουρνουά που φέτος θα υπάρχουν δυνατές ομάδες. Και αν τελικά λείψει και ο Παπαγιάννης θα έχουμε ένα επιπλέον πρόβλημα, δεν έχουμε άλλον παίκτη εκεί.

2 Likes

Ο Κώστας όμως παίζει στο 5 πολύ καλύτερα από ότι θα περίμενε κανείς. Ειδικά σήμερα ήταν εξαιρετικός και κυρίως δένει καλά με τον Γιάννη μέσα. Μου άρεσαν και Λαρεντζάκης, Λούντζης. Το θέμα είναι πως σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν Καλαιτζάκη αν τελικά τον πάρουν στο euro. Αν τον θέλουν για 1 ας πάρουν έναν από τους άλλους 2.

1 Like

Ο Λαρεντζάκης ειναι 2αρι. Πίσω από Ντόρσει θα παίζει.
Στον ασσο υπάρχουν οι Καλάθης και Σλούκας, Καλαιτζάκης και Λούντζης ειναι λίγοι.

Πάντως κάποια στιγμή, μετά τα φιλικά, να κάνουμε και τη μετάβαση στο επίσημο topic :stuck_out_tongue:

Εμένα η εμφάνιση λίγο με κούρασε, αλλά υπήρχαν καλές δικαιολογίες:

  • Λεπτά προσαρμογής στον Σλούκα.
  • Πολλά λεπτά σε Λούντζη για να αποφασιστεί αν θα πάρει αυτόν η Μποχωρίδη.
  • Έλλειψη 5αριου για PnR.
  • Αστοχία σε τρίποντα και βολές.
  • Πρώτη φορά αντιμέτωποι σε ζώνη.

Σίγουρα χρήσιμο φιλικό για Ιτούδη. Στην ευστοχία από το τρίποντο, πιστεύω θα βελτιωθούμε όσο ανεβαίνει κι ο Σλούκας, το ίδιο και στη λύση PnR όταν έρθει ο Παπαγιάννης. Με ανησυχούν όμως οι πολλές χαμένες βολές. Οι βασικοί σου 8 παίκτες έχουν πολύ μέτριο ποσοστό στις βολές στην καριέρα τους, μόνο ο Σλούκας έχει πάνω από 90% που απαιτείται σε κορυφαίο επίπεδο για νοκ-άουτ αγώνες που ίσως κριθούν στον πόντο.

Σωστό κι αυτό για το βάθος πάγκου, το είχα επισημάνει και στο άλλο τόπικ. Ειδικά αν δούμε το βάθος πχ Σερβίας (η οποία όμως είχε εν τω μεταξύ τραυματισμούς Μπιέλιτσα και Μιλουτίνοφ) και Γαλλίας.

Για Καλαϊτζάκη, νομίζω θα τον πάρει γιατί μπορεί να μαρκάρει πιο ψηλά γκαρντς. Ανάμεσα σε Λούντζη και Μποχωρίδη, θα επέλεγα τον καλό Μποχωρίδη (που μπορεί να δώσει το 7 στα 10) αλλά αν πάμε με σταθερότητα και αποφυγή λαθών/φάουλ, ίσως να ταιριάζει πιο πολύ ο Λούντζης.

Ο Κώστας έχει μονόπλευρο παιχνίδι, θέλει την μπάλα μες στη ρακέτα. Ο Παπαγιάννης έχει κι ένα καλούτσικο mid range shot. Ο Κώστας λοιπόν, είναι πολύ ωραία λύση για μπακ απ αλλά αν δεν κατέβει ο Γιώργος (που οι πληροφορίες λένε ότι θα προλάβει → παρεμπιπτόντως ήταν ο 1ος ριμπάουντερ και μπλοκέρ πέρσι στην Ευρωλίγκα), δεν ξέρω πως θα ματσάρουμε τις αντιπάλους μας στο 5.

4 Likes