Εθνική Ελλάδος

Λοιπον.
1ον, ο Νικοπολιδης εκανε το χειροτερο παιχνιδι της καριερας του. Η ψυχολογια του γινονταν ολο και χειροτερη αφου εκανε απανωτα λαθη, ακομα και οταν ειχε τη μπαλα στα ποδια. Αν δεν κυνηγουσαμε το σκορ, επρεπε να ειχε γινει αλλαγη.
2ον, ο Σαμαρας εδειξε οτι ειναι τεραστιος παικτης. Περαν του οτι ηταν η μονη απειλη για την τουρκικη αμυνα, ετρεχε, μαρκαρε, παθιαζοταν, εκανε σπριντ να εμποδισει τα βολε του τερματοφυλακα και γενικα ηταν μαζι με τον Κυριακο οι μονοι παικτες μας που επαιξαν καλα.
3ον, Μετα απο τα χτεσινα ειμαι σιγουρος οτι ο Χαριστεας κι ο Ρεχαγκελ τα εχουν. Ή αν δεν ειναι το γκομενακι του Ρεχαγκελ, του δινει σιγουρα ποσοστα απο τους μισθους του. Δεν εξηγειται το οτι απο το 2001 ως τωρα παιζει βασικος, ασχετα αν στις ομαδες του ειναι για πεταμα, ασχετα αν σε τοσα παιχνιδια δεν εχει βαλει γκολ, ασχετα αν…
4ον, Οι υπολοιποι. Δελλας, Γιαννακοπουλος, Φυσσας, Μπασινας, Νικοπολιδης (εννοειται και ο Χαριστεας) πρεπει να κουνησουν μαντιλακι. Περαν του οτι ηταν τραγικοι χτες, βρισκονται σε καθοδικη πορεια και δεν εχουν να προσφερουν τιποτα. Τοροσιδης, Ταυλαριδης, Σπυροπουλος, Ηλιαδης, Νινης,(Φοβομαστε να καθιερωσουμε εναν 17χρονο στην εθνικη? Ευτυχως για τους ιδιους δεν το εκαναν οι Αγγλοι με Ρουνι κι οι Αργεντινοι με Μεσι), Σηφακης ειναι καλο να ενσωματωνονται σιγα σιγα. Και ναι, ασχετα της φασης που βρισκομαστε, ΠΡΕΠΕΙ να μπουν. Ουτε ο κορμος θα χαλασει, ουτε τπτ. Οι Βοσνιοι μετα το 0-4 με μας εφεραν 8-9 απο τις Ελπιδες και πηραν διπλο μεσα στη Νορβηγια. Αλλαζει και η ψυχολογια συν τοις αλλοις.
5ον, Εφαρμογη του νομου στους μαλακες της εξεδρας.
6ον, ΜΠΡΑΒΟ σε οσους χειροκροτησαν στο τελος τους Τουρκους. Αυτοι ειναι οπαδοι κι ελπιζω αυτη η εικονα να μεινει.
7ον, Ε ρε μαλακα Ελληνα, εχεις πεταξει 200 κιλα σαβουρα, εχεις αποδοκιμασει εθνικους υμνους και τολμας να βρισεις παικτη και να ζητας και τα ρεστα οταν αντιδραει? Ο Σεϊταριδης επαιξε χαλια, οκ. Επαιξε ομως τραυματιας, τα εδωσε ολα. Δηλαδη εσυ ως οπαδος ησουν τοσο τελειος ωστε να ζητας και τα ρεστα? Γεμισες ή οχι το γηπεδο με καδρονια και φωτοβολιδες? Μουγκαθηκες ή οχι οταν φαγαμε το 2ο γκολ?
8ον, Ναι, να φυγει ο Ρεχαγκελ. Οχι ομως για να ερθει ο Μπαγιεβιτς. Δεν κανει ο ανθρωπος. Αν δεν εχει ενα μεγαλο μπατζετ να χρησιμοποιησει, ΔΕΝ μπορει. Κι εδω ειναι εθνικη, θα πορευτει με συγκεκριμενους παικτες. Επισης δεν θα δεχτει κι ο ιδιος γιατι θ’απορριφθει το αιτημα του να παρουμε 3 Σερβους στην Εθνικη. :stuck_out_tongue:

χαίρομαι που οι πιο πολλοί εδώ μέσα το βλέπουν αντικειμενικά και σωστά…έτσι είναι τα πράγματα παιδιά…εύγε

:lol: sorry για την παράφραση του ονόματός σου. Κατά λάθος έγινε #-o

Aρθρο του Paparazzi blog απο το contra.gr
Τα πραγματα εχουν ετσι 1000000%

Γιατί κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Γιατί κρύβουμε τον καθρέπτη και δεν κοιταζόμαστε για να διαπιστώσουμε ποιοι ακριβώς είμαστε; Από πότε γίναμε πολιτισμένοι φίλαθλοι, με ιδιαίτερες ποδοσφαιρικές γνώσεις και δεν το ξέρω; Τι σας έκανε εντύπωση από το Σαββατιάτικο παιχνίδι κόντρα στην Τουρκία; Η αντίδραση του κόσμου; Οι αποδοκιμασίες ή μήπως η αντίδραση του Σεϊταρίδη;

Οι Ελληνες είναι Ελληνες. Τελεία και παύλα. Δεν υπάρχει άλλη λέξη για να μας χαρακτηρίσεις. Είμαστε Ελληνες, έτσι απλά. Και δεν είναι υποτιμητικό αυτό που λέω. Ο χαρακτηριστικός «Ελληνας» έχει πολλά θετικά και πολλά αρνητικά. Δυστυχώς, όμως, το βράδυ του Σαββάτου δείξαμε τα αρνητικά.

Με πειράζει, όμως, που κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Με πειράζει που θέλουμε να λεγόμαστε φίλαθλοι της Εθνικής ομάδας και την ίδια ώρα χαιρόμαστε από μέσα μας για τα γκολ που έφαγε ο Νικοπολίδης, ο οποίος παίζει στον Ολυμπιακό. Μήπως κάνω λάθος; Όταν έγινε το 1-3 δεν υπήρξε ούτε ένας που να μην είπε «καλά να πάθεις ρε γαύρε»; Γιατί δεν το παραδέχεστε; ?Η μήπως στην περίπτωση του Σεϊταρίδη δεν έγινε το ίδιο, αλλά με αναφορά στο Παναθηναϊκό παρελθόν του;

Τα πράγματα είναι απλά και δεν χρειάζονται μακρόσυρτες αναλύσεις, βαθυστόχαστα σχόλια και κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις. Τα πράγματα είναι απλά. Ο Ελληνας ουδέποτε ήταν φίλαθλος της Εθνικής. Πρώτα υποστηρίζει την ομάδα του και μετά την Ελλάδα. Η κατάκτηση του Euro απλώς ανέβασε λίγο περισσότερο την εκτίμησή μας για την Εθνική, τίποτα παραπάνω. Ούτε γίναμε πολιτισμένοι φίλαθλοι, ούτε αποκτήσαμε ξαφνικά εθνική ποδοσφαιρική συνείδηση και βάλαμε την Ελλάδα και τον Οτο Ρεχάγκελ μέσα στην καρδιά μας.

Εχει τονιστεί ξανά και ξανά, πως η κατάκτηση του Euro ήταν μια χρυσή ευκαιρία να αλλάξουν πολλά πράγματα. Το μόνο που άλλαξε τελικά ήταν το πλευρό που κοιμόμαστε. Τι να αλλάξει και πώς να αλλάξει; Αλλάζει ο Ελληνας; Όχι. ?Η καλύτερα, πολύ δύσκολα.

Μέχρι τις 21:25 αποθεώναμε τους παίκτες και τον Ρεχάγκελ και θυμόμασταν το έπος της Πορτογαλίας. Γύρω στις 22:45 βρίζαμε τον Νικοπολίδη, τον Σεϊταρίδη, τον Φύσσα, τον Χαριστέα, τον Ρεχάγκελ, τον? τον? τον? Περίεργο; Καθόλου! Και μην σπεύσετε να πείτε πως κάναμε κριτική. Είναι απολύτως λογικό και ορθό να ασκήσουμε κριτική για την εμφάνιση και την ταπεινωτική ήττα. Αλλά μόνο αυτό δεν κάναμε. Αυτό δεν ήταν κριτική. Αυτό ήταν η απόλυτη ισοπέδωση τόσο της ομάδας, όσο και της επιτυχίας του 2004. Και δεν είναι η πρώτη φορά. Μήπως δεν ακούστηκαν γκρίνιες μετά την ήττα της Εθνικής μπάσκετ στον τελικό του Μουντιάλ από την Ισπανία; Μήπως δεν ξεχάστηκε μονομιάς η όλη επιτυχία και η νίκη επί των ΗΠΑ;

Επαναλαμβάνω. Άλλο η κριτική -που οφείλουμε όλοι να κάνουμε- κι άλλο η ισοπεδωτική λογική του στυλ «Πληρώνουμε τσάμπα τον Γερμανό για να βάζει τα ΚΑΠΗ».

Τίποτα δεν μου έκανε εντύπωση από αυτά που συνέβησαν το Σάββατο. Ούτε οι αποδοκιμασίες την ώρα του εθνικού ύμνου της Τουρκίας, ούτε οι αποδοκιμασίες εις βάρος της Εθνικής μετά το τέλος του αγώνα, ούτε τα αντικείμενα που έπεσαν, ούτε το ξύλο στις εξέδρες, ούτε η αντίδραση του Σεϊταρίδη. Γιατί συμπεριφερόμαστε όλοι λες και ανακαλύψαμε την Αμερική με αυτά που είδαμε στο Καραϊσκάκη; Δεν τα έχουμε ξαναδεί ή μήπως δεν θα τα ξαναδούμε;

Ακόμα και η αντίδραση του Γιούρκα Σεϊταρίδη δείχνει το επίπεδο του Ελληνα ποδοσφαιριστή. Οσο δίκιο κι αν είχε ο Σεϊταρίδης, όταν χάνεις με 4-1 καλό θα είναι να κλείσεις τ?αυτιά σου σε αυτά που ακούς, να σκύψεις το κεφάλι και να αναλογιστείς τι έφταιξε. Και το λέω εγώ που πρώτος έδωσε χίλια δίκια στον Ελευθερόπουλο όταν αντέδρασε στις αποδοκιμασίες του κόσμου στο ματς με τη Λίβερπουλ. Υπάρχουν στιγμές, όμως, που δεν σε παίρνει βρε αδερφέ να κάνεις τον μάγκα στον κόσμο.

Ολοι φταίμε. Το ξαναγράφω για να το εμπεδώσουμε. Ολοι. Οι παίκτες, ο Ρεχάγκελ, ο κόσμος, η νοοτροπία μας, όλοι και όλα. Η αποθέωση από την αποδοκιμασία κρέμεται από μια κλωστή. Και κάθε φορά αυτή την κλωστή την σπάμε.

Δέχομαι ότι η ήττα ήταν ταπεινωτική. Δέχομαι ότι είναι βαρύ να χάνεις από τους Τούρκους στην έδρα σου με 4-1. Αλλά όχι και να συμπεριφέρομαι λες και ήρθε η καταστροφή. Γιατί δεν σκέφτηκε κάποιος ότι είχαμε ένα άσχημο βράδυ; Γιατί δεν σκέφτηκε κάποιος ότι όλες οι ομάδες έχουν μια πολύ άσχημη εμφάνιση; Θα κάνω και την κριτική μου, θα είμαι αυστηρός στους παίκτες και στον Ρεχάγκελ, αλλά δεν θα τα ισοπεδώσω όλα. Γιατί ξέρω πολύ καλά ότι εγώ ο ίδιος θα είμαι ο πρώτος που θα βγω να πανηγυρίσω αν η Εθνική εξασφαλίσει την πρόκριση στο Euro. Εγώ ο ίδιος που έβριζα τον Νικοπολίδη, τον Σεϊταρίδη, τον Ρεχάγκελ, τον? τον? τον?

Εγώ ο ίδιος που μετά το Euro έσπευσα να πάρω διαρκείας στο Καραϊσκάκη κι ας μην είχα πατήσει ποτέ σε αγώνα της Εθνικής στο παρελθόν. Εγώ ο ίδιος που στέρησα από κάποιους άλλους την δυνατότητα να πάνε στο γήπεδο. Εγώ ο ίδιος, ο τραγουδιστής, ο ηθοποιός, η tv persona, που δεν έχω ιδέα τι σημαίνει ποδόσφαιρο και τι χρώματα φοράει η Εθνική.

Τίποτα το ξεχωριστό δεν έγινε το βράδυ του Σαββάτου. Για μία ακόμη φορά γίναμε μάρτυρες του ίδιου έργου. Απλά αυτό το έργο είχε χρόνια να παιχτεί με την Εθνική. Είχαμε συνηθίσει να το βλέπουμε στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ε, να που αυτό το έργο βρήκε διανομή στο εξωτερικό.

ΥΓ: Κύριοι της UEFA όσο και να μας τιμωρήσετε μυαλό δεν θα βάλουμε.
ΥΓ2: Συμπέρασμα; Το άσχημο δεν ήταν τόσο η ήττα και η εμφάνιση των διεθνών όσο η όλη διαχείριση της κατάστασης από το βράδυ του Σαββάτου και μετά.

Tα ονόματα τα ανέφερα σαν παραδείγματα θέλοντας να πω πως και πιο νέοι απο τους Δέλλα, Μπασινά π.χ είναι και θα έχουν την δίψα να αναδειχτούν στην Εθνική γιατί ένα από τα κίνητρα για αγωνιστικότητα είναι η δίψα για αναγνωριση, κάτι που η τωρινή ομάδα δεν έχει. Δεν είπα να φύγει ο Ρεχαγκελ αλλά δεν γινετε να παραμένει μια εθνική τόσο καιρό χωρίς αλλαγές, απλά ΔΕΝ γίνετε.

Καί όσο για κάποιον που ανέφερε να μην μας πιάνει μιζέρια και να μην γινόμαστε προπονητες, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει άλλος άνθρωπος στον πλανήτη εκτός του Ρεχάγκελ που να θεωρεί τον Χαριστέα βασικό σε όλα τα παιχνιδια της Εθνικής Ελλάδος.Η την εθνική μας σε καλή κατασταση και φρεσκαρισμένη. Δεν είπαμε ότι έπαιξε λάθος σύστημα αλλά κάτι αυτονόητο… Και η μιζέρια ναι θα με πιάνει κάθε φορά που θα παίζει έτσι η Εθνική. ΔΕΝ πονάει η ήττα μονη της αλλά το ότι δεν είδα πολλούς χτες να παλεύουν να την αποτρέψουν. Η μήπως κάνω λάθος εγώ??

Και τέλος το ότι ο Τζιώλης π.χ. από το μίζερο μας πρωτάθλημα δεν κάνει για εθνική θα συμφωνήσω γιατί ποτέ δεν μου άρεσε τόσο η απόδοση του, αλλά ποιους άλλους να βρούμε??? Η να κρατάμε τους παλιούς για ακόμη μια 10ετία??? Το σίγουρο είναι πως τέτοια παιχνίδια μας δείχνουν πως είμαστε έτη φωτός πίσω και οι όποιες νίκες πετυχαίνουμε μόνο μας ανανεώνουν την ψευδαίσθηση πως δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτε από άλλες χώρες.

Χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα post γιατί είναι μεγάλα και νυστάζω:

1)Οκ, αίσχος η εμφάνιση του Νικοπολίδη, αλλά κάθε τερματοφύλακας δικαιούται 1-2 κακιές εμφανίσεις, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τον κατακρίνουμε…

2)Τέτοιο παιχνίδι δεν περίμενα ποτέ από τον Φύσσα… Όχι ότι τον έχω σε υπόληψη αλλα τι να πω…

3)Για τον Χαριστέα δεν θα μιλήσω καν!!!

4)Δεν έχω δει πότε μα ΠΟΤΕ την εθνική με τον Ρεχάγκελ να επιτίθεται με κάποιον σοβαρό τρόπο… Ότι να ναι, κλοτσοσκούφι… Ούτε έχει κάνει ποτέ κανένα σχέδιο αυτός ο άνθρωπος ούτε τίποτα. Και τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα. Πριν τα προκριματικά αυτού του euro ο μόνος τρόπος για να βγούμε μπροστά ήταν με γιόμα από τον κεντρικό αμυντικο. Ήμαρτον!!! πού λέει και ο κορυφαίος Γεωργίου

5)Κυργιάκος, Κατσουράνης, Σαμαράς: Μπράβο!!

6)Φαντάζομαι εθνική με Σαμαρά Καστίγιο Νίνη… Καύλα!!!

Αν μπει ο Καστίγιο στην εθνική εγώ δεν πρόκειται να ξαναυποστηρίξω “Ελλάδα”. Και μου πείτε τι κάνουν οι άλλες χώρες. Δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλες χώρες. Δεν είμαι εθνικιστής ή τίποτα άλλο. Ελλάδα όμως υποστηρίζω γιατί είμαι Έλληνας και γιατί παίζουν στην ομάδα αυτή μόνο Έλληνες. Αν παίζουν ξένοι τότε γιατί να μην υποστηρίξω την Παραγουάη; Το ίδιο θα μου είναι

Eδώ ρε έχει παίξει ο Μπατίστα…

Όταν στο τέλος οι Τούρκοι παίκτες πήγαν στο κέντρο και άρχισαν να χειροκροτούν, όχι απλά ανταπέδωσα, αλλά σήκωσα και ψηλά τα χέρια μπας και με δουν οι κάφροι και παραδειγματιστούν.

το ιδιο θα συμβει και με μενα θα σταματησω να υποστηριζω την εθνικη…το ασχημο με τον καστιγιο δεν ειναι οτι ειναι ξενος…το ασχημο ειναι οτι ειναι κωλοπαιδι και δεν σεβεται τους υπολοιπους ποδοσφαιριστες του πρωταθληματος ειτε ελληνες ειτε ξενους…

και αν δεν σεβεσαι τους παικτες της πατριδας που σε φιλοξενει σημαινει οτι δεν σεβεσαι και την ιδια τη πατριδα…(ξεχωρα βεβαια πως θεωρω οτι ειναι φοβερα υπερτιμημενος)αλλο θεμα αυτο…

π.χ. δεν θα με πειραζε ακομα και τον τουρκο τον μπουλουτ αν θελαν να βαλουν στην εθνικη…
ο τυπος ειναι τοσα χρονια στην ελλαδα ποτε δεν εχει δημιουργησει κανενα προβλημα αν θελησει καποια στιγμη να αποκτησει την ελληνικη υπηκοοτητα,αισθανεται ελληνας και θελει να αγωνιστει με τα ελληνικα χρωματα εμενα δεν θα με χαλουσε…οπως εγινε με τον μπατιστα…

Ετσι μπραβο. Μαλακες παικτες δεν θελω στην εθνικη μου. Οπως δεν ηθελα και τον Γεωργατο που την ειχε δει κι εβριζε τον Ρεχαγκελ. Ασε που σιγα τον παικτη πια, εκανε δυνατο ξεκινημα με τον Ολυμπιακο κι εδω και 15 παιχνιδια σερνεται. Ξεχωρα το οτι μπορει να μας κανει τις ιδιες πουστιες που κανει τωρα στο Μεξικο και δεν θελουν ουτε να τον δουν.

Kαλα εκανες!!!

Απλα οταν οι Τουρκοι κανουν τα ιδια και χειροτερα, μην βγουμε μετα να πουμε “Οι τουρκοι οι εθνικιστες”… Θας μας πληρωσουν με το ιδιο νομισμα… Τον εθνικισμο με εθνικισμο τον νικας…

Εχεις σκεφτει οτι ενδεχεται να τον διαιωνιζει???

μα γιατί να παίξει παίκτης στην Εθνική όταν δεν το θέλει??
γιατί αν το ήθελε,θα είχε απορρίψει από την αρχή κάθε πρόταση από το Μεξικό…
μπράβο ρε Κωστή…ωραίος,Τούρκοι μάγκες μας νίκησαν και αυτή είναι η αλήθεια…

Κοιτα, σε καμια περιπτωση δεν ειμαι εθνικιστης… Απλα γουσταρω να λεω σε ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ τωρα εθνικιστικες μαλακιες των Τουρκων…:smiley:

ntaks. phrame to euro 2004 kata lathos ? apo sponta ? apo prospatheia kai tyxh ?
omada DEN eixame na paiksei MPALA ! oxi na kanei giourousia ki an mpei mesa na panygyrizoume.

m aresei oti leipoun oi gkomenes me th galanoleukh sto sththos.
autes pou sigoura einai oles aektzoudes logw NTEMH !! MOYXAXA !

ekane kra oti tha ta trvgame, bgenan stis eidhseis kai to kanane themmmaa
kai molis ta fagame ti kaname…“ws filath-l-ioi”? spasame 100 kathismata sto karaiskakh…

wow . i diakaiwsh ! apla deiksame oti eimaste #$@#$#$#@$@# kai komplekses,
oti den kseroume na xanoume kai oti exoume kataloipa, apo thn tourkokratia mallon… :stuck_out_tongue:

…ο οποίος την επέλεξε επειδή αισθανόταν Έλληνας σε αντίθεση με τον Καστίγιο που απλά του απαγορεύει ο Ολυμπιακός να ταξιδεύει. Ο Μπατίστα δεν μας έβγαλε το λάδι. Αισθανόταν Έλληνας, έπαιξε στην Εθνική… τέλος. Όχι σαν αυτό το βλαμμένο που απαίτησε να έχει θέση βασικού αλλιώς θα επιλέξει το Μεξικό.

Σχεδόν όλοι εδω μέσα έχετε λαθεμένη άποψη για τον Καστίγιο.
Το παιδί είναι αληθινό, πράγμα σπάνιο στις μέρες μας, και πολύ απλά επειδή πουλάει τον έχουν βγάλει κωλόπαιδο.
Περιμένουν όλοι το πρώτο τζαρτζάρισμα που θα κάνει για πουν τις μαλακίες τους.

Ξέρω βέβαια ότι όλοι θα διαφωνήσετε σχεδόν αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Ο καστιγιο ας παει να παιξει στο μεξικο…, και ναι ειναι κωλοπαιδο γιατι αυτα που εκανε μεχρι προτινος(τωρα καπως εχει αλλαξει) ηταν ψιλομαγκιες λογω προστασιας απο διαιτησια.Αλλα πολυ γουσταρα σε εκεινο το ματς με τον ιωνικο που ενας μαυρος τον επιασε απ’το λαιμο…(οσοι θυμουνται ξερουν τι λεω).
8O

Η εθνικη ειναι καμμενο χαρτι, ο ρεχαγκελ ας παει σπιτι του.#-o

Εγώ θα συμφωνήσω! Χίλιες φορές να κολλάει μαγκιές μέσα στο γήπεδο, να παθιάζεται και οταν κάνει δηλώσεις να τα λέει έξω από τα δόντια, παρά να ακούμε κάθε κυριάκή όλους τους παίχτες να κάνουν σε όλα τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ακριβώς τα ίδια πράγματα… Ώρες ώρες μου σπάνε τα νεύρα να ακούω:
Τώρα σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι με τον Ιωνικό και όχι το μεθεπόμενο με την ΑΕΚ
Δεν έχει σημασία αν τα πήγα εγώ καλα, αφού νίκησε η ομάδα
Βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά
…και άλλες τέτοιες π@π@ριες