Εθνική Ελλάδος

Εγώ δε διαφωνώ μαζί σου. Εξάλλου πάντα όταν παρεκτρέπεται, προηγουμένως τον έχουν ταράξει στη κλωτσιά και οι διαιτητές κάνουν δημόσιες σχέσεις δίνοντας μόνο σε αυτόν την κόκκινη και κάνοντας τα στραβά μάτια στις κλωτσιές στο ψαχνό που τρώει τόση ώρα. Εγώ τον έκραζα όταν ήταν απαράδεκτος μέσα στον αγωνιστικό χώρο και επειδή ο κόσμος και οι εφημερίδες τον είχαν κάνει να καβαλήσει ένα καλάμι ναααα, αυτός αντί να δουλέψει και να διορθωθεί πίστευε ότι του έφταιγαν όλοι οι άλλοι… Τώρα έχει βελτιωθεί αρκετά, αλλά ακόμα έχει πολλά να βελτιώσει…

Πάντως, για να επιστρέψω στο θέμα της Εθνικής, αν αυτό που μας ενοχλεί με τον Καστίγιο, είναι οι τσαμπουκάδες του, τότε τι να πούμε για Έλληνες μεγάλους ποδοσφαιριστές που ήταν χειρότεροι χαρακτήρες και μια χαρά τίμησαν το εθνόσημο?

Εδώ ο Μανωλάς πήγε να πνίξει τον καημένο το Νινιάδη, δίχως λόγο, βρε παιδιά!!!:lol: :lol: :lol:

Eμένα μου αρέσουν τα εξής κλασσικά:

Δεν με ενδιαφέρει αν θα βγω πρώτος σκόρερ σημασία έχει να νικά η ομάδα.:stuck_out_tongue:

Το παιχνίδι με τον …χ… θα είναι πολύ δύσκολο, έχει ιδιαιτερότητες*** και θέλει προσοχή.:stuck_out_tongue:

***: Oι ιδιαιτερότητες και δυσκολίες χωρίζονται στις εξής κατηγορίες:

Aν παίζεις με τα Κάτω Σέκλανα: Ο αντίπαλος δεν έχει τίποτα να χάσει και θα μπει να παίξει χωρίς άγχος και για την ιστορία του

Αν πάιζεις με ομάδα που είναι αδιάφορη βαθμολογικά: Ο αντίπαλος δεν έχει άγχος και θα πάιξει ελεύθερα

Αν παίζεις με ομάδα που καίγεται για βαθμούς: O αντίπαλος καίγεται για βαθμούς και πρέπει να είμαστε σοβαροί

Αν παίζεις ντέρμπυ χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον: Είναι ένα ντέρμπυ και ο αντίπαλος θα πάιζει για το γόητρο

Αν πάιζεις με μεγάλη ομάδα εκτός έδρας: Ξέρουμε ποιός είναι ο αντίπαλος αλλά θα προσπαθήσουμε να πάρουμε κάτι από αυτό το ματς

Αν πάιζεις με μεγάλη ομάδα εντός έδρας: O/Η … x… είναι μεγάλη ομάδα αλλά παίζουμε στην έδρα μας και με τη βοήθεια του κόσμου…

ΕΛΕΟΣ

Σημερα εμαθα οτι ο Καστιγιο τελικα το εχει σκασει απο το κατηχητικο.

Εδώ στην Ελλάδα αυτό που μας χαρακτηρίζει περισσότερο απ’ όλα είναι ότι ενθουσιαζόμαστε εύκολα και απογοητευόμαστε ακόμα πιο εύκολα. Την μια μέρα δαφνοστεφανώνουμε κάποιον την άλλη τον σταυρώνουμε. Αυτά τα παιδιά και αυτός ο προπονητής μας φούσκωσαν τα μυαλά καταφέρνοντας ασύλληπτα πράγματα. Κατορθώματα που κατά πάσα πιθανότητα κανένας δεν θα τα ξεπεράσει ποτέ. Με ένα αποτέλεσμα (που σαν σκορ είναι τελείως μαγική εικόνα) μονομιάς ξεχάσαμε τις καρπαζιές που τρώγαμε μια ζωή. Του ότι δεν είχαμε κάνει νίκη σε καμμιά τελική φάση διοργάνωσης και προκριθήκαμε για να πάμε εκεί 2 φορές μόνο. Τώρα όλοι γίνανε όλοι προπονητές. Από τον ανεκδιήγητο αστείο τύπο Μένιο Σακελλαρόπουλο που δεν έχει ιδέα από μπάλα μέχρι και το τελευταίο μέλος αυτού του forum. O Mένιος και οι άλλοι που κράζουν τώρα τον Ρεχάγκελ ήταν και αυτοί που τον έκραζαν και όταν χάσαμε από την Ισπανία στα προκριματικά στην έδρα μας. Ο προπονητής κυρίοι μου κρίνεται από τα αποτελέσματα. ΜΟΝΟ από αυτά. Δεν κρίνεται από την ηλικία των παικτών που καλεί, ούτε από την φόρμα που έχουν κτλ κτλ… Πόσοι τον κράζανε που δεν πήρε Ζήκο, Στολτίδη, Σαλπιγγίδη στην Πορτογαλία; Δεν μπορεί να κρίνω τον προπονητή ούτε εγώ ούτε εσείς ούτε ο Φούφουτος ούτε ο κανένας. Μόνο τα αποελέσματά του. Και εγώ δεν συμφωνώ με ότι κάνει ο Ρεχάγκελ και εγώ έχω κάποιες σκέψεις με το τί θα ήταν καλύτερο να γίνει αλλά τις κρατάω για τον εαυτό μου. Γιατί ξέρω ότι ο Ρεχάγκελ ξέρει κάτι παραπάνω. Δεν σας αρέσει ο Χαριστέας. Ούτε εμένα μου αρέσει ο τρόπος παιχνιδιού του. Έχουμε όμως άλλον παίκτη τόσο ικανό στο ψηλό παιχνίδι; Φαντάζεστε να πηγαίναμε στο Εuro και να παίζαμε με Γκέκα μπροστά; Μια τρύπα στο νερό θα κάναμε. Δεν θέλω να μπω παραπάνω στα τεχνικά γιατί μπορεί να έχω και άδικο. Δεν είμαι ο αρμόδιος να κρίνει έναν προπονητή που έχει το θάρρος της γνώμης του αναλαμβάνει την ευθύνη και έιναι ο πιο πετυχημένος τεχνικός στην ιστορία του εθνικού συγκροτήματος. Στο τέλος τέλος αν η ομάδα δεν προκριθεί τότε θα φύγει μόνος του. Αλλά τι λέω και χτυπάω πλήκτρα τζάμπα. Αυτή η χώρα κυνήγησε τον Κολοκοτρώνη

Οι επιτυχοντες στο απυροβλητο? Μα δεν γινεται να παμε μπροστα ετσι. Δεν λεω να τα μηδενιζουμε ολα οπως κανουν ορισμενοι, αλλα η κριτκη ειναι επιβεβλημενη σε τετοιες περιπτωσεις. Οσο για το Ρεχαγκελ, προσωπικα κρινω οτι εκλεισε ο κυκλος του στην Εθνικη. Ηταν αδιαμφισβητητα ο πιο πετυχημενος προπονητης μας και θα τον ευχαριστουμε για παντα, αλλα θα ειναι καλο να φυγει οσο εχει ακομα συμπαθειες και υποστηρικτες.

Η ομάδα αυτή την στιγμή είναι δεύτερη και φαβορί για την πρόκριση και εσύ μου λες να φύγει ο Ρεχάγκελ. Δεν είπα ότι οι επιτυχημένοι να είναι στο απυρόβλητο. Αν δεν προκριθεί η ομάδα ας φύγει ο Ρεχάγκελ. Δεν μπορείς να απολύσεις τον προπονητή επειδή θέλει να βάζει τον Χαριστέα ή τον Μπασινά (τον μισώ τον Μπασινά παρεπιμπτόντως)

+1 Αν ήταν να διώχναμε τον Otto όταν αποκλειστήκαμε από τα προκριματικά του Mundial, καλώς… Τώρα πρέπει να μείνει μέχρι και να τελειώσουν και αυτά τα προκριματικά… Μην το κάνουμε σαν τις ελληνικές ομάδες που αλλάζουν 3 προπονητές σε κάθε προτάθλημα…

Εγώ συμφωνώ με crabsody.

Στην Ελλάδα ο πιο βλάκας τεμπέλης μέχρι και η διάνοια της πυρηνικής φυσικής κρίνουν τους προπονητές με βάση του τι θα έκαναν αυτοί στη θέση του και όχι με βάση ποιος είναι αποτελεσματικός σε αυτό που κάνει. Και εγώ ήθελα τον Ζήκο πριν το Euro, αλλά φάνηκε νομίζω γιατί εγώ είμαι φοιτητής Μηχανολογίας και ο άλλος προπονητής που παίρνει τόσα λεφτά…

Η επιλογή έγινε. Ο Ρεχάγκελ θα συνεχίσει και σε αυτά τα προκριματικά. Να τον διώξουμε τώρα γιατί πάει να μας προκρίνει με παίκτες που δε μας αρέσουν είναι τουλάχιστον δείγμα της ισχυρογνωμοσύνης και στραβοκεφαλοσύνης (:stuck_out_tongue: ) του Έλληνα…

Και μην ακούσω χαζά του στυλ “Και να προκριθούμε έτσι δε θα κάνουμε τίποτα με τους παππούδες”, γιατί ούτε στα προκριματικά του Euro παίξαμε μπάλα με τους υποδεέστερους αντιπάλους, και το κυριότερο γιατί κατά πάσα πιθανότητα, με άλλους παίκτες δε θα προκριθούμε καν…

Θελω να φυγει οχι γιατι βαζει καποιον συγκεκριμενο παικτη, αλλα γιατι εχει εμμονες με καποιους αμπαλους και γιατι η ομαδα μ’αυτον δεν εχει σχεδιο στην επιθεση. 3 ατομα μπροστα μπας και παρουμε κανα φαουλ ή κορνερ και το βαλουμε. Και σιγα που ειμαστε δευτεροι, με το Κουρδισταν και το Τατζικισταν παιζουμε.
Επισης, δεν μπορω ν’ακουω αλλες βλακειες για τον κορμο της ομαδας και ποσο μαλακια θα ειναι αν χαλασει. Απο το 2003 οι μονοι παικτες που βγηκαν ηταν ο Νικολαϊδης, ο Τσιαρτας, ο Βρυζας και ο Ζαγορακης. Κι αυτο γιατι οι 3 σταματησαν ενω ο 4ος πηγε για το τελευταιο συμβολαιο της καριερας του. Δηλαδη τι σκατα φοβομαστε? Μηπως αλλαξουμε τους αμπαλους και βαλουμε καποιους που τουλαχιστον δεν σερνονται και χασουμε? Αφου ουτως ή αλλως στο μοναδικο σοβαρο ματς φαγαμε 4. Ας γινει η γαμημενη η ανανεωση κι ας δουλευτουν επιτελους καποια σχεδια στην επιθεση. Αν γινουν αυτα, δεν εχω προβλημα με τον Ρεχαγκελ. Αν δεν ειναι ικανος, ας αποσυρθει.

Αν το ματς με την Νορβηγία δεν ήταν σοβαρό ματς όπως αναφέρεις τότε είναι τρομερή επιτυχία της Εθνικής να πάει για πρόκριση και ματς σαν αυτό να το θεωρούμε μη σοβαρό

kala re karakiozi sovaromilas?!
apo pou ki ospou na SEVOME tous tourkous?! O mesos tourkos mporei na min mou exei kanei kati alla i XORA tou exei KATALAVEI KE EXEI AKOMA STRATEVMATA STI MISI MOU XORA!! MEROS TOU ELLINISMOU INE IPO KATOXI ke epidi esi diale3es na to agnoeis den simenei pos den iparxei!
esi den vlepeis tourkous stratiotes na se simadevoun sto telos tis MISIS polis sou! esi den vlepeis ka8e mera tin simaia tou psevdokratous mera nixta (tin fotizoun kiolas tora) zografismeni pano ston pentadaktilo dipla apo mia alli peloria TOURKIKI!! ki esi oute exis oikogenia pou exei xasei an8ropous ke oloklires tous tis zoes, periousies k.a. stin isvoli…
As afisoume tis mlkies oti prepei na tous sevomaste kiolas!!.. rota esi ena meso tourko piou anikei i kypros na doume ti 8a sou pei… A re mlkes ipame vlepoume to mellon, “3exname” to parel8on, alla oxi ke na agnoume to paron gia na min fenomaste taxa ratsistes!! re ai sto diaolo

Ναι, οκ, εχουν κανει εγκληματα, εχουν σφαξει, λεηλατησει κλπ, ΑΛΛΑ. Αλλα δεν μπορεις να βαζεις 50 εκατομμυρια (αν βγαλουμε τους Κουρδους) στο ιδιο τσουβαλι. Και δεν μπορεις να προσβαλεις κατι που τους εκφραζει με δικαιολογια το οτι οι ηγετες τους, τους εχουν οδηγησει σε τετοιους πολεμους-γιατι στην ουσια αυτοι ειναι οι κυριοι φταιχτες κι οχι ο λαος ο οποιος τρωει το παραμυθι και δεν ξερει γιατι πορωνεται. Υπαρχουν πολλοι Τουρκοι, μορφωμενοι που αποδοκιμαζουν τετοιες πρακτικες, τονιζουν οτι δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε και δεν εχουν καμια διαθεση για πολεμο. Το οτι ενα μεγαλο τους μερος παραμενει αμορφωτο, δεχεται την απιστευτη προπαγανδα του κρατους τους (δεν φανταζεσαι για τι προπαγανδα μιλαμε) την οποια αποδεχεται δογματικα και οπως ειναι φυσικο φανατιζεται, δεν σημαινει επ’ουδενι οτι εμεις θα εκφραζουμε τον πατριωτισμο και τον πονο μας κατ’αυτον τον τροπο. Κι οι Ελληνες εχουν μπει κι εχουν σφαξει σε τοσες χωρες, αυτες δηλαδη πρεπει να γιουχαρουν τον δικο μας υμνο? Απο τη στιγμη που εχουμε πολιτικα προβληματα με τους Τουρκους (με το κρατος δηλαδη κατα κυριο λογο και οχι με τους ανθρωπους ως φυλη, γιατι αυτο δεν μπορω να το δεχτω), οφειλουμε να τα λυσουμε πολιτικα. Τετοια γεγονοτα οδηγουν σε πολωση η οποια σαφως και δεν ειναι επιθυμητη. Ασε που ειναι προϊοντα βλακειας και δεν προσφερουν τιποτα. Αντε και αποδοκιμασες τον υμνο τους, τι ακριβως καταφερες? Θα ξαναγινει η Κυπρος ελληνικη? Αντιθετως, θα σε μισησουν παραπανω γιατι δεν σεβεσαι την ιστορια τους. Οπως κι αν γραφτηκε αυτη. Συνοπτικα, δεν σου λεω να γινετε κολληταρια αλλα περαν του οτι δεν ειναι ηθικα σωστο να απαξιωνεις μια χωρα και τα ιδανικα που αυτη πρεσβευει, δεν προκειται να σε οφελησει και σε κατι.

Συμφωνω με τον led! Επισης να μην ξεχναμε οτι στην Τουρκια στην ουσια κυβερνανε οι στρατιωτικοι, και να μην ξεχναμε και την ευθηνη της ελληνικης πλευρας για το οτι η Κυπρος ειναι χωρισμενη.

Όλη αυτή η έχθρα και το μίσος, όσο φυσιολογική και να φαντάζει σε μερικούς, όχι μόνο δεν έχει να μας προσφέρει τίποτα, αλλά είναι ΑΚΡΩΣ ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΗ!!! Μόνος κερδισμένος από αυτήν θα είναι οι Η.Π.Α. και κανείς άλλος… Ας αφήσουμε τους συναισθηματισμούς και ας είμαστε πιο έξυπνοι… Αν όλοι μας τους γράφαμε στα @ρ@ιδια μας και τους αγνοούσαμε, σίγουρα αυτό δε θα άρεσε σε κάποιους!! Η εκδίκηση είναι πάντα πολύ δελεαστική, όμως αν δε σκέφτεσαι με ψυχρή λογική χάνεις ακόμα και τα λίγα που έχεις… Η ζωή δεν είναι οι ηρωικές ταινίες του 21 δυστυχώς!!!

Συμφωνώ με bigdude και δεν ξεχνώ.

Λοιπόν, με λίγο ψάξιμο βρήκα τον αντικαταστάτη του Αντώνη Νικοπολίδη στην Εθνική!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Α, ρε παιχτούρα Τόρο.

Χέσε μέσα, άτυχος ο καημένος με τη σημερινή εμφάνιση… Αν δε πιάσει ο Σπυρόπουλος, ο Τοροσίδης θα παίζει αριστερό μπακ στην Εθνική για τα επόμενα 10 χρόνια!!!:lol: :lol:

Πήγα να σπάσω την τηλεόραση με την περιγραφή.
Τι να πω ρε πούστη μου…

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: