Εξόριστοι - Δημήτρης Κατής

ταξιτζής νομίζω

Πωωωω! Μόλις συνειδητοποίησα ότι είπα μαλακία…

Στο δίσκο “Ο λυτρωτής” δεν τραγουδά ο Αβράμης , αλλά ο Καρπαθάκης. Εντωμεταξύ εγώ μόνο το Άννα είχα ακούσει (είχε κυκλοφορήσει ΜΟΝΟ σε βινύλιο το άλμπουμ) και σήμερα είπα να κατεβάσω την συλλογή τους. και καθώς έβαλα να ακούω μπήκα και στο Metal Archives και είδα ότι αυτό ήταν το πρώτο του Καρπαθάκη.
Δε συνηθίζω να δικαιολογώ τον εαυτό μου , αλλά οι φωνές τους μοιάζουν πολύ! και αν δεν έχεις ακούσει πολύ υλικό νομίζεις ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο.

2 τουλάχιστον φωνάρες στους Εξόριστους λοιπόν.

όντως οι φωνές είναι ολόιδιες!

γιά μένα ο καλύτερος είναι στη Γενιά των Αρίστων

Το ακούω τώρα αυτό που λές.

Αυτός διαφοροποιείται αρκετά στα φωνητικά. Στη χροιά εννοώ…

και για να συνοψίσουμε :

Χρήστος Αβράμης :

Εξόριστοι
19


Στέλιος Καρπαθάκης :

Ο Λυτρωτής
Live Στη Σερβία

Σπύρος Παπαδόπουλος :

Η Γενιά των Αρίστων

αν κάνω πουθενά λάθος διορθώστε με!

ναι είναι πολυ διαφορετικός αλλά μαρέσει αυτή η πιό βαθιά φωνή.

Σεμνη κοπελα…
“Ο Κάτης έπεσε από μικρός στο βαρέλι με τα βιάγκρα!!”
KΛΑΙΩ! :lol2:

μετα τον Θοδωρακη και τον Παπαθανασιου…

ο ΚΑΤΗΣ

ενα εχω να πω…ΠΟΛΙΤΙΖΜΟΣ!!!

Πάντως γενικά έχει καταλήξει πολύ βολικό να θάβει κανείς τους Εξόριστους. Άλλο να κάνουμε πλάκα και να γελάμε με τις υπερβολές τους και άλλο να τους χλευάζουμε συνειδητά.

Προσωπικά όσο κι αν κινδυνεύω να στιγματιστώ ως γραφικός/κουφός/σούργελο θα πω ευθέως ότι ναι, μ’ αρέσει η μουσική των Εξόριστων. Οι πρώτοι τους δίσκοι τουλάχιστον είναι πολύ ωραίοι, ίσως όχι αριστουργήματα αλλά μια χαρά για κάποιον που τον συγκινεί το παραδοσιακό/επικό metal.

Για παράδειγμα το γνωστό πια “Αίμα και Στάχτες” είναι τεράστια κομματάρα και με πολύ έντονη προσωπικότητα. Εντελώς ξερό, “βάρβαρο” metal που λέμε, με πολύ ωραίες κιθάρες και τα φωνητικά του Καρπαθάκη είναι όλα τα λεφτά, τολμώ να πω ότι μου θυμίζει έναν πιο επιθετικό Robert Plant. Συναρπαστικός συνδυασμός για μένα.

Όσο για τον Κατή, δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος μουσικός που δεν αξίζει να τον παίρνεις στα σοβαρά ως προσωπικότητα. Και ούτε αναιρεί το φαιδρόν του πράγματος ότι έχει γράψει καλή μουσική.

ο δεύτερος από αριστερά δεν υπάρχει, είναι ένα όραμα, ένα ψέμα, ένα όνειρο! :lol::lol::lol::lol:

Kλαιω απο εθνικη περηφανια.

όταν σταματάς να γελάς, έρχεται η θλίψη γιατί θυμάσαι ότι ζεις σε μια χώρα που δυστυχώς δεν έχει αποτάξει το ραγιαδισμό. Όλοι αυτοί απλώς γίνονται αρεστοί.

Αυτό το πράγμα που βλέπω στο video το βλέπω συνεχώς σε άλλες εκφάνσεις της ζωής.

Και για όσους απορούν για τη χορηγία της ΕΣΗΕΑ. http://www.livanis.gr/ViewAuthors.aspx?ValueId=599943

υ.γ. guitariada ρε φίλε;

Πατερας του Κατη?

off topic

Συγχαρητηρια για το συγκροτημα σου, πολυ ωραιο και το artwork του αλμπουμ, ακουσα καποια τραγουδια και μου αρεσαν πολυ τα Riot και Fortune!!! Ποιο μελος της μπαντας εισαι? Καλη συνεχεια με δημιουργικη και ουσιαστικη μουσικη!!!:slight_smile:

ποιός ήρθε;8O

για ποιά μπάντα λες; κάτι έχεις μπερδέψει!

Τι είναι αυτό ρε σεις; Δηλαδή με προκαλεί τώρα να ανοίξω νέο θρεντ με θέμα τον Ιατρόπουλο.
Να γελάσεις τώρα εδώ ή να μεταναστεύσεις σε άλλο γαλαξία…
Δε το παρατάμε το θέμα λέω γω…

Α ρε κομπλεξικε Ελληνα.
Μη δεις καποιον να κανει επιτυχια…Οσα δε φτανει η αλεπου…

:lol::lol::lol::lol: αμ πως

Bρωμοτζιτζιφιόγκοι λίγα με τον Κατή γιατί με ένα μέλος της παράστασής του πηγαίναμε μαζί σχολείο και τώρα το όνομα της ΓΑΛΑΤΣΑΡΑΣ ακούγεται στα πέρατα της Οικουμένης!

Πάρε το αίμα σου πίσω tolkki:lol:
Πρέπει να το γυρίσουμε στο χαβαλέ γιατί αλλιώς δε παλεύεται το πράμα…

Aυτη…κανω λαθος?:stuck_out_tongue: