Συναυλιες στο εξωτερικο

Ω ρε καψερε,κριμα και το περιμενες πως και πως…

Ασε ρε :stuck_out_tongue:

:grin:

1 Like

Ενταξει με το συγκεκριμενο κοινο δεν φανταζομαι να χρειαστει να δωσεις και καμια μαχη για να κατσεις μπροστα…δεν ξερω βεβαια και ποια μπαντα θα δεις…

Ετσι πιστευω και γω…τους Epica στο επετειακο που θα κανουν.

1 Like

:wave: :fire: :partying_face: :partying_face: :partying_face:

3 Likes

Καλησπέρα…πριν ένα μήνα πήγα στο Hellfest(στην επετειακή έκδοση)και ήταν η καλύτερη εμπειρία της ζωής μου.1η φορά γενικά σε φεστιβάλ σε εξωτερικό.Θέλω να προσπαθήσω να πάω σε όσα μπορώ.Καημός άπειρων ετών όπως είναι λογικό είναι το Wacken…το οποίο λέω να το παλέψω για του χρόνου.Παίζει να γίνει roadtrip με την παρέα κιόλας.Θεωρώ ότι θα έχει τρομερό line up.Διαβάζω ότι είναι ακόμα καλύτερο σε οργάνωση απο Hellfest(πραγματικά δεν ξέρω πόσο πιο πάνω πάει)
Η βασική μου ερώτηση είναι η εξης:Τα εισιτήρια για του χρόνου βγαίνουν την άλλη κυριακή νομίζω και επειδή με Hellfest και Release δεν έχουμε μαντηλι να κλάψουμε τωρα μήπως υπάρχουν πιθανότητες να βρούμε εισιτήρια του χρόνου το καλοκαίρι?
Για Hellfest πχ απ οτι κατάλαβα δεν υπάρχει λογος να αγχώνεσαι γιατί εμφανίζονται άπειρα στο Ticketswap λίγο πριν το φεστιβάλ.Το Wacken όμως δεν συνεργάζεται με Ticketswap.Κάνει κάτι αντίστοιχο μέσω του σάιτ του αλλά είναι λίγο μπέρδεμα νομιζω και έχει και καπέλο 20ε απ την αρχικη τιμη.Είμαστε λίγο μπερδεμένοι…Οποιαδήποτε γνώμη ή πληροφορία ευπρόσδεκτη🙂

Καλα το φετινο Hellfest πιστευω οτι ειχε το καλυτερο line up rock-metal Φεστιβαλ στην ιστορια και εκλαψα που δεν πηρα εισιτηριο. Μονο οι Iron Maiden ελειπαν.

Εχει βγει το line up απο τωρα για Wacken του χρονου?

ΥΓ: Γενικα η εμπερια σε φεστιβαλ και συναυλια στο εξωτερικο ειναι μοναδικη.

Με την εμπειρια μου περνας καλυτερα οταν πας διακοπες εξωτερικο και συνδυαζεις τουρισμο η ταξιδι με καποιο αγαπημενο χομπι. Ετσι μενει ακομη πιο ευκολα η εμπειρια στο μυαλο με το περασμα των χρονων

Οταν είδα το line up του Hellfest το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ηταν"Οκ fake,κάποιος οπαδός το έφτιαξε δε μπορεί να είναι αληθεια…"
Δεν έχει βγει για Wacken,την άλλη κυριακη νομίζω θα βγουν τα πρώτα ονόματα.Φέτος έφαγαν κράξιμο, Hellfest,Graspop πολύ καλύτερο line up(γούστα είναι αυτά βέβαια)για του χρόνου ανακοίνωσαν ήδη και 4η μέρα επισημα.Θεωρώ Metallica,Maiden,Guardian,Helloween…κάποιοι απ αυτούς θα είναι σίγουρα headliners…και Nightwish πιστεύω θα είναι αν βγουν στο δρόμο και δεν ασχοληθούν μόνο με το νέο δίσκο.

Παραδοσιακά το wacken ξεκινά την προπωληση την επόμενη μέρα της τελευταίας μέρα του φεστιβάλ (όπως και είπες ,την άλλη Κυριακή δηλαδή 7/8) έχοντας ανακοινώσει και κάποιες μπάντες που θα εμφανιστούν (περίπου 15 από τις 200 υπολόγισε).

Για το 2023 ,με μια έξτρα ημέρα συν πληθωρισμό κλπ.θεωρώ ότι θα πάει πάνω από 300ευρω το εισητηριο. Εκτός από 2018 τα περισσότερα wacken γίνονται sold out την πρώτη εβδομάδα της προπωλησης (συνήθως και εντός μίας ημέρας).Εάν δεν προλάβεις, περιμένεις να ανοίξει η πλατφόρμα, που έχει το φεστιβαλ ,η οποία σου δίνει την δυνατότητα να αγοράσεις η να πουλήσεις το εισητηριο σου ,χωρίς καπέλο και πάντα με fixed price.Εχει ένα fee 10 ευρώ απο φέτος για να αλλάξεις όνομα κατόχου ,γιατί τα εισητηρια είναι personalised.Συνηθως πάντα βρίσκεις γιατί πολύς κόσμος αγοράζει και ξενερώνει με το lineup η απλά δεν μπορεί να πάει και τα πουλάει αλλά τίποτα δεν είναι δεδομένο φυσικά.

Το wacken είναι μυστήριο φεστιβάλ γιατί τον Αύγουστο δεν περιοδεύουν τα μεγάλα ονόματα.Η hot περίοδος για τα ευρωπαϊκά φεστιβάλ είναι πάντα ο Ιούνιος και παίζουνε πολλά συμβόλαια και περιορισμοί.Για παράδειγμα το rock im ring/park έχει πάντα όρο για τους headliners του να είναι αποκλειστικότητα τους στην Γερμανία.οποτε τους headliners του rock im ring δεν θα τους δεις την ίδια χρονιά στο wacken.

Φέτος το line up είναι αντικειμενικά φτωχό για τα δεδομένα του φεστιβάλ ,για πάρα πολλούς λόγους.Να φανταστείς υπάρχει κόσμος που προσπαθεί να δώσει τα εισητηρια του σε τιμές λίγο πάνω από 100 ευρω. Απο οργάνωση πάντως (έχω πάει 18-19 και θα πάω και φέτος) τους βγάζεις το καπέλο.Γενικα σου δίνει την εικονα ότι οι διοργανωτές σε σεβονται .Δεν έχω πάει hellfest για να σου εκφράσω προσωπική άποψη ,αλλά από άτομα που έχουνε πάει και στα δύο φεστιβαλ μου έχουνε πει ότι το wacken είναι λίγο πιο άνετο και έχει καλύτερη ατμόσφαιρα (ότι και αν σημαίνει αυτό).

Ελπίζω να σε βοήθησα αλλά όπως φαίνεται τα περισσότερα τα ήξερες ήδη χεχε.Αν έχεις άλλες απορίες ρωτά ελεύθερα!

1 Like

Αν δεν βαριέσαι πες 2 λόγια για όσες μπάντες είδες στο hellfest.

Πρώτα απ όλα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση.Δυστυχώς το χω δεδομένο οτι θα πάει πάνω απο 300ε.Ο κύριος προβληματισμός μου είναι αν θα βρώ μετά απ το σαιτ τους.Νομίζω πάντως οτι είδα οτι έχει 20ε καπέλο.Το ticketswap το παρακολουθείς ολο το χρόνο βλέπεις τι γίνεται.Εκεί είναι αλλιως,κάνεις αίτηση και περιμένεις να σου πουν οτι υπάρχει διαθέσιμο.Ενα μήνα πριν γίνεται νομίζω αυτό.Είναι πιο αγχωτικό.Με καλύτερο lineup(λογικά)του χρονου και λιγότερο covid(λογικά)θα υπάρχουν πολύ λιγότερες επιστροφές εισιτηρίων.Δεν ξέρω τι να κάνω😕
Για το lineup είμαι σχεδον σίγουρος ότι θα είναι ανάμεσα σ αυτούς που έγραψα πιο πάνω οι headliners για πολλούς λόγους.Αυτό για το Rock am Ring δεν το ήξερα η αλήθεια ειναι.Τώρα για οργάνωση και άνεση στο Hellfest αν εξαιρέσεις οτι δεν είχαμε σημα καθόλου…ολα τα άλλα ηταν τελεια.Α και οι ατελείωτοι crowdsurfers ήταν λίγο φρίκη αλλα λογικά αυτό δε λύνεται και υπάρχει και στο wacken.Αν τα καταφέρω και κλείσω για του χρόνου τοτε θα σε βομβαρδίσω με ερωτήσεις σίγουρα😁

2 λόγια λίγο δύσκολο,μάλλον 22 θα μου βγει…

Είδα ολόκληρα set:

Scorpions:Πολύ τιμια εμφάνιση,ειδικά μετά τα πρωτα 2-3 τραγούδια που χρειάστηκε για να ζεσταθεί ο Klaus.

Whitesnake:Στεναχωρήθηκα με Coverdale…δε μπορούσε να τραγουδήσει καθόλου.Άλλοι τραγουδουσαν…μπασίστρια τράβηξε ολα τα βλέμματα…

Steve Vai:Σπουδαίος,αλλά ήταν σα να βλέπεις τον Τσιάρτα να παίζει μπάλα στη σημερινή Πρέμιερ.Τρομερή στιγμή ωστόσο που εμφανίστηκε στο Still of the night με Whitesnake.

Helloween:Μπήκαν με Eagle fly free και τρελάθηκα αλλα δυστυχώς το συγκεκριμένο τραγούδι πήγε στο βρόντο γιατί ο ήχος ήταν απαίσιος.Με πόνεσε πολύ αυτό γιατί είναι το αγαπημένο μου απο Helloween.Ξενέρωσαν και οι ίδιοι.Ευτυχώς στο επόμενο έφτιαξε,απο κει και πέρα πολύ καλή εμφάνιση.Κίσκε ήθελα να δω σα τρελος ο Χάνσεν με κέρδισε πιο πολύ απ όλους.Όταν ανέλαβε στα του Jericho έγινε πανικός απο κάτω.

Dragonforce:Τρελό γλέντι απο κόσμο,χαμός έγινε,δεν το περίμενα.Πολύ καλοί.Τέλεια πέρασα.

Kreator:Δεν ξέρω πως έπαιξαν…αν έπαιξαν.Έπαιζα ξύλο απ την αρχή μέχρι το τέλος.

Megadeth:Είχαν κάποια θεματάκια με ήχο κ αυτοί αλλά γούσταρα τρελά γενικά.Εγγύηση ο κερατάς.Να κοπανιέσαι με Holy wars…2-2.30 τη νυχτα με κρυο είναι μεγάλη κάβλα.

Alice Cooper:Πολύ καλος αλλα έβρεχε τρελά εκείνη τη στιγμή…δε μπόρεσα να τον ευχαριστηθώ.

Eluveitie:Πολύ καλοί…χαμούλης απο κάτω.Πολύ τίμια μπάντα,έπαιξαν λίγο δυστυχως γτ ο Axl θέλει να παίζει 7 ώρες.

Epica:Εκπληκτικοί,οι καλύτεροι του φεστιβάλ απο σκηνική παρουσία,όρεξη και χημεία μεταξύ τους…

Nightwish:Ολα σωστά,καλοκουρδισμένη μηχανή.Πολύ καλοί αλλα απο θέμα όρεξης δε σκίζουν κιόλας(ολα αυτά για τους 5 άντρες του γκρουπ,γι αυτην που μένει θα μιλήσω στο τέλος)

Airbourne:Τα γκρέμισε όλα ο τρελος…έπαιξαν 2πλάσια ώρα απο εδω.Χαμος έγινε

Guns n Roses:Ψιλοαπογοήτευση,Axl αν και καλύτερος απ ότι περίμενα…είναι λίγο θλίψη να τον ακούς έτσι.Γενικά ψιλοαγγαρεία όλοι.Δε μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο 2,5 ώρες set.

Blind Guardian:Ο καλύτερος ήχος του φεστιβάλ(μέχρι να βγούν οι Metallica),τρομερή εμφάνιση,καλύτερος και ο Χανσι απ ότι εδώ.Με Nightfall και Time stands still μέσα.

Avatar:Πολύ καλοί,δεν είχα ασχοληθεί,με κέρδισαν.Πολύ θεατρικός ο frontman.

Black Label Society:Ζάκαρος σταθερή αξία,μια χαρά κι αυτοί

Bullet for my Valentine:Καλοί,δεν είναι του γουστου μου

Bring me the horizon:Πολύ καλοί,χαμός απο κάτω,δεν είναι του γούστου μου

Sabaton:Τους είδα απο μακριά γιατι είχα στηθεί μπροστά για Metallica στην άλλη σκηνη,μια χαρά πέρασα.

  • Wardruna,Therion απο μισό γτ έπαιζαν ταυτόχρονα:Τους πρώτους τους περίμενα πως και πως αλλά δεν είναι για 1 τη νύχτα ειδικά αν είσαι κομμάτια απ το ταξίδι.Πήγα να κοιμηθώ.Πήγα Therion και γούσταρα τη ζωή μου.Περιμένω να τους δω Δεκεμβρη.

Metallica:Μόλις τελείωσαν ειπα"Οκ οι Metallica και οι υπόλοιποι"Ολα τέλεια.Σε τρομερή κατάσταση για 60αρηδες οι τύποι.Πολύ big αυτό που βλέπεις,που και φαν να μην είσαι νιώθεις δεος.Έπιασα και πενα οπότε άργησα να συνέλθω.Ο κόσμος με ξενέρωσε λίγο.Τραγούδι 0…φώναζα μόνος μου στα πάντα και με κοιτούσαν περίεργα.Αντε να γίνει το θάυμα…

Το έγραψα και σε άλλο σχόλιο…σε ατομικό επίπεδο,ξεκάθαρη mvp όλου του Hellfest για μένα η Floor Jansen…Η τύπισσα μου πήρε τα μυαλά.Απλά ΚΑΘΗΛΩΤΙΚΗ…Πλέον είναι αδικία γι αυτήν να τη συγκρίνουν μόνο με γυναίκες.

21 Likes

Transatlantic,O13 Tilburg 25/7

Απο την πρωτη στιγμη που ακουσα το SMPT:e το μακρινο 2000 ηταν φανερο πως εδω δεν εχουμε το κλασικο κατα παραγγελια super group.Εδω έχουμε τεσσερεις σπουδαιους μουσικους που βρισκονται για λιγες μερες στο στουντιο,τζαμαρουν και εν τελει ηχογραφουν μουσικη που πρωτα και κυρια γουσταρουν οι ιδιοι…
Η,μαλλον απροσμενη, επιτυχια του αλμπουμ τους καθιερωσε στην σκηνη και τους οδηγησε σε μια μακρόχρονη πορεια με ακομη 4 αριστουργηματικα αλμπουμ και σποραδικες μνημειωδεις live περιοδειες.
Απο καιρο ειχα στο μυαλο μου την πιθανοτητα να τους δω ζωντανα.Τα καταφερα τελικα την προηγουμενη Δευτερα στο γνωστο O13 του Τιλμπουργκ.
Υπαρχουν φορες που αγωνιας για το αν η μπαντα που ονειρευεσαι για χρονια να δεις ανταποκριθει στις προσδοκιες σου.Οι Transatlantic δεν ανηκουν σε αυτη την κατηγορια για εμενα.Ημουν απολυτως σιγουρος για την μουσικη που αυτο το γκρουπ αποδιδει επι σκηνης δεδομενου μαλιστα πως δεν προκειται για μπαντα που επηρεαζεται απο την κατασταση στην οποια θα βρεθει ο φροντμαν(δεν υπαρχει τετοιος) αλλα ουτε και απο το stage production(υποτυπωδες κατα την γνωμη μου).
Ετσι αραξα και απολαυσα σε μια απο τις,εν αγνοια μου, πιθανως τελευταιες παραστασεις της, μια μπαντα που απο την αρχη ως το,τρεις ωρες μετα, συγκινητικο φιναλε σταθηκε ανταξια της φημης της και αυτο απο μονο του τα λεει όλα.
Το να αναφερει κανεις το σετλιστ ειναι ανουσιο,αφου οτι και να διαλεγαν μια χαρα ταιριαστο θα ηταν.
Θα κλεισω με μια αναφορα στους Μουσικους:
Ο Portnoy παρα τις δεκαδες διακρισεις σε εξειδικευμενα και μη περιοδικα δεν απολαμβανει κατα την γνωμη μου την αναγνωριση και το στατους που του αξιζουν(ισως γιατι οι «ειδημονες» του διαδικτυου επιζητουν παντα να ξεχωριζουν απο την μπλεμπα).Ναι υπαρχουν γρηγοροτεροι,τεχνικοτεροι,drum machinοτεροι και οτι αλλο θελει κανεις,ντραμερ εκει εξω.Δεν υπαρχει ομως ουτε ενας που να μπορει να ισχυριστει οτι αποτελεσε οχι μονο κινητηρια δυναμη αλλα και ηγετη σειρας απο σπουδαια σχηματα που εκτεινονται μουσικα απο το ορθοδο προγκ,το prog metal,το hard rock power trio ,το instrumetal prog κοκ και εδωσαν μερικα απο τα εμβληματικοτερα αλμπουμ του ειδους τους.Η παρουσια του ηταν ,για αλλη μια φορα,απλως απολαυστικη τοσο σε οτι αφορα το παιξιμο οσο και την σκηνικη παρουσια.
Ο Morse που με τον καιρο με εχει κουρασει φωνητικα αλλα παντα με εκπλησσει με τις συνθετικες του ικανοτητες,εδωσε πραγματικα ρεστα ως main keyboardιστας ενω δοκιμασε ενα «παιχνιδιαρικο» σολο μελοντικα(!)και ως μαλλον ο πιο ευσυγκινητος πλανταξε στο κλαμα στο τελος του whirlwind medley.
Ο Stolt ειχε αυτη την βορεια coolness που βγαζει και στουντιακα ενω ανταπεξηλθε με χαρακτηριστικη ανεση στα μερη του.Οπως αναμενονταν ο ηχος της κιθαρας του live ηταν κομματακι πιο «σκληρος» πραγμα βεβαια ευπροσδεκτο.
Ο Trewavas ηταν πραγματικα απολαυστικος και η μουσικη του γκρουπ του δινει την ανεση να αναδειξει το μπασο σε ρολο πρωταγωνιστη.
Τελος ο Leonard(enchant,thought chamber κ.α) αποτελεσε το πολυτιμο πεμπτο μελος ως πολυοργανιστας(κιθαρα,πληκτρα,φωνη) και η μονη μου ενσταση ηταν πως θα ηθελα να ακουσα περισσοτερα μερη τραγουδισμενα σπο αυτον(στο λιγο που τραγουδησε απογειωσε τα μερη του)
Υπαρχουν ηδη πολλα υπονοουμενα(ως και φανερες δηλωσεις) για τελος της πορειας τους.Αν αυτο ειναι αληθεια νιωθω απιστευτα τυχερος που τους απολαυσα εστω μια φορα.

12 Likes


Γαμω την τρελα μου

3 Likes

Τελικά δεν το χει η μοίρα μας

3 Likes

Πάντα μου άρεσε να βλέπω backstage γενικά

Και από όσο φαίνεται στο wacken εντάξει είναι άλλο level (όχι ότι δεν το ξέρουμε αλλά άλλο να το βλέπεις σε βίντεο είτε από κοντά )

1 Like

Γενικά οι Epica είναι φουλ ενεργοί όλοι τους σ αυτό το θέμα.

1 Like

Live wacken

9 Likes