Συναυλιες στο εξωτερικο

That’s my spirit

1 Like

Κυριακη λεω αρχικα, αλλα σιγουρα θα ημουν αποξω το Σαββατο μηπως καταφερω να μπω στη ζουλα χωρις να με δειτε και χαλασω το παιχνιδι.

Αλλιως με @martian στη δικη του μερα. Δεν ξερω τι θα εβαζε, αλλα του εχω απειρη εμπιστοσυνη.

3 Likes

Ξεκάθαρα η τελευταία λόγω Mars Volta και Coheed. Καλά θα περνούσα και σε Tool Deftones κι ας μην τρελαίνομαι. Για τις άλλες μερες, ούτε τζάμπα δε θα πήγαινα.

Σε αυτό το φεστιβάλ να πω ότι είδα Metallica και Rob Zombie πέρυσι, στον αυτοκινητόδρομο του Daytona. Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΟ οικοδόμημα, δεν μιλάμε πλέον για ένα απλό γήπεδο ή κάτι. Περπάτημα από τη μία άκρη στην άλλη είναι 10 λεπτά αν όχι 15. Φοβερός χωρίς για συναυλίες με πολλές σκηνές. Μόνο και μόνο ο χώρος αξίζει βασικά να πάει να δει κανείς φεστιβάλ εκεί. Και τα vibes είναι φοβερά , κοκοφοίνικες παντού και είσαι δίπλα στο νερό γενικά, με τις λεωφόρους από και προς τον αυτοκινητόδρομο να έχουν μωβ φώτα, λες και παίζεις Need For Speed είναι όλη η φάση.

6 Likes

Ναι βέβαια όμως καταλαβαίνεις ότι δεν γίνεται να παίξουν την ίδια μέρα A7X και Slipknot γιατί κανείς δεν θα δεχτεί να παίξει από κάτω. Ο καυγάς για το όνομα στη μαρκίζα που λέμε εδώ στο Ελλάντα.

Hardy ούτε εγώ τους ξέρω αλλά τώρα που τους ψάχνω, αυτό εδώ γαμεί λίγο.

1 Like

Haken 23/2 Berlin
Δεδομενου οτι οι αγαπημενοι μου Haken δεν χαιρουν και τοσο μεγαλης εκτιμησης στο εγχωριο ,ουτως ή αλλως περιορισμενο ,prog ακροατηριο(γεγονος μυστηριο καθως κατα την γνωμη μου δεν εχουν κυκλοφορησει ουτε ενα μέτριο αλμπουμ και εχουν εδω και καιρο ενα ξεκαθαρα δικο τους ηχο) η ευκαιρια να τους δω ζωντανα στο εξωτερικο εμοιαζε μονοδρομος.
Ο χωρος καταπληκτικος (ενος ειδους μινιατουρα οπερας) ηταν γεματος χωρις βεβαια να ασφυκτιας.Πολυ ελπιδοφορο το πλειοψηφικά νεαρο της ηλικιας των θεατων (κυριως μεταξυ 25 και 35 θα ελεγα)
Αφου αρχικα με ταλαιπωρησαν αρκουντως οι between the buried and me
ηρθε η ωρα των headliners.Αψεγαδιαστη εμφανιση με το γκρουπ ,ντυμενο ασορτι με παρδαλα αλα fauna πουκαμισα, να λειτουργει σε πληρη αρμονια
παροτι μολις το τριτο live της περιοδειας.Θα ξεχωριζα την αποδοση του Ross Jennings ισως γιατι ενω τον εχω ταυτισει πληρως με τους haken δεν ειναι και τα φωνητικα που προσωπικα θα με τρελαιναν οποτε η καταπληκτικη του αποδοση σε συνδυασμο με την συνολικη του παρουσια με κερδισε.Οι υπολοιποι απλως μια (ακολουθει αναποφευκτο κλισε) καλολαδωμενη μηχανη απτην αρχη ως το τελος οτι δηλαδη ακριβως απαιτει το ειδος της κουσικης που υπηρετουν
Το σετλιστ θα προτιμουσα να ηταν περισσοτερο αντιπροσωπευτικο της δισκογραφιας( κυριως virus συν τρια του νεου και κανα δυο παλαιοτερα) .
Σε τετοιου τυπου live μια λογικη a night with… ειναι σιγουρα προτιμοτερη.

3 Likes

Πρωί παίξανε :stuck_out_tongue:;

2 Likes

Αυτά μόνο οι Ιταλοί Raw Power πριν κάτι μήνες στον Πειραιά :stuck_out_tongue:

Τα εχω παιξει φανερα πλεον :joy:.

1 Like

Setlist από το χθεσινό live Katatonia/Solstafir.

Σήμερα το βράδυ έχει Geoff Tate Rage for Order and Empire Tour. Για να δούμε…

5 Likes

Μετά την ακύρωση των Camel αυτό είναι πάνω κάτω το πλάνο για φέτος. Τα εντός Ελλάδος πέφτουν Σάββατο οπότε απλοποιούνται.
Για Bruce Springsteen θα περιμένω για φθηνό αεροπορικό αλλιώς μπορεί και να το κάψω, sold out ειναι, το πουλαω ευκολα.

Το πρόβλημα είναι στο διήμερο 19-20 Μάη, για Gabriel στη Βερόνα εχω εισιτήριο ενώ για Elton John στην Κολωνία όχι και ειναι sold out. Έχω όμως εισιτήρια για 7 και 8 Ιουλίου που παίζει στη Στοκχόλμη που ειναι επισης sold out.
Για Στοκχόλμη δεν παίζει να βρω αεροπορικο να το σηκωνει η τσεπη μου συν οτι δυσκολα θα μπορεσω να λειψω απο δουλεια τόσες φορές. Οπότε είπα να τις συνδυάσω με μιάς.

Ψάχνω μέρες να βρω εισιτήριο (στο viagogo επι το πλείστον) για EJ στην κολωνία και για αξιοπρεπεις θεσεις ξεκιναμε απο 280 ευρω, διπλασια της original τιμης. Σκεφτομαι οτι αν πουλησω τα 2 για στοκχολμη πάλι δε φτανουν για 1 στην κολωνια γιατι δε γουσταρω να κανω το μαυραγοριτη.

Επίσης οι πτήσεις που μαλλον θα κλεισω αν βρω εισιτηριο αμεσα ειναι
19/05 09,00 Αθηνα-ντισελντορφ
20/05 06,30 ντισελντορφ-βερονα
21/05 08,00 βερονα-κατανια
18,30 κατανια-αθηνα
Την τελευταια την εχω κλεισει ηδη μιας και gabriel δεν παιζει να μην παω

Υπολογιζω να κοιμηθω λιγο στα αεροδρομια και στις πτησεις (κλασσικα εικονογραφημενα) και μαλλον θα ειναι και το τελευταιο δαιδαλώδες συναυλιακο ταξιδι στο εξωτερικο γιατι η bucket list εχει μειωθει πολυ την τελευταια 5ετια.

Οποιαδηποτε προταση για σαιτ ή αλλο τροπο να βρω εισιτηριο για Elton John στην κολωνια καλοδεχουμενη. Ξερω οτι θα το πληρωσω παραπάνω αλλα τουλαχιστον να μην κινδυνευω να ειναι πλαστό.

Το 8ωρο άραγμα στην παραλία της Κατάνης για κλείσιμο θα είναι ότι πρέπει :sunglasses:

5 Likes

Jon Lord’s Concerto for group and orchestra and the music of deep purple
Sofia 18/3

Η σχεση μου με το συγκεκριμενο εργο ειναι ιδιαιτερη καθως αποτελεσε το πρωτο μου rock ? βινυλιο καπου εκει στο 83-84.
Ο Lord τοσο ως οργανίστας των Purple ,των υπεροχων paice ashton lord και των διαφορων blues projects του, οσο και ως συνθετης του εν λογω εργου αλλα και αλλων δυστυχως οχι ευρεως γνωστων (gemini suite,sarabande κλπ) ειναι μια απο τις πλεον αγαπημενες και σημαντικες περσονες στην σχεση μου με το ροκ εν γενει.
Η σαλα 1 του cultural palace of sofia ειναι εντυπωσιακη και εχθες το βραδυ ασφυκτικα γεματη(εξου και η προσθηκη δευτερης μερας αποψε).Δεν ελειψαν και οι κλασικοι μεηντεναδες με τα tshirts τους οι οποιοι αν κρινω απο τις αντιδρασεις μαλλον για τον Bruce ηρθαν(αλλα για αυτο σε λιγο)
Δεν ειμαι ο καταλληλοτερος για να κρινω την αποδοση της ορχηστρας αλλα στα αυτια μου ολα ηταν δοσμενα με ακριβεια αλλα και φροντιδα απο οτι μπορουσα να δω στα προσωπα των μουσικων που φανερα το απολαμβαναν καθως ο ,για χρονια συνεργατης του lord, Paul Mann τους διηυθυνε με μπριο που αρμοζει στην περιπτωση.
Για την μπαντα η αληθεια ειναι πως δεν εντυπωσιαστηκα καθως το εργο της να συγκριθει με τους,blackmore,paice,glover ηταν εξαρχης ανισο.Εξαιρεση ο υπεροχος john o’ hara των jethro tull που τα πληκτρα του απεδωσαν τον πρεποντα φορο τιμης στον μαεστρο!
Μετα το διαλλειμα ακολουθησε μια ωραιοτατη εκτελεση του παιχνιδιαρικου bouree απο το sarabande,ενα βουλγαρικο (δημοτικο;) τραγουδι με ντοπιο σολιστ σε πνευστο και εν συνεχεια καποια κλασσικα purple κοματια και δυο απο τα προσωπικα του bruce(tears,jerusalem)
Εδω πρεπει να μεινω λιγο…αν εστω και ενας που ηρθε για να ακουσει τον bruce μυηθει στην μουσικη του lord πραγματικα κερδος το θεωρω.Προσωπικα θα πηγαινα στο live αυτο οποιος και αν ηταν ο ερμηνευτης.Ωστοσο ακριβως για αυτον τον λογο και γιατι τον τυπο τον γουσταρω ως frontman και περσονα αλλα δεν υπηρξε ποτε στο τοπ 5 των τραγουδιστων μου μπορω με αντικειμενικοτητα να πω οτι ηταν συγκλονιστικος!
Απελευθερωμενος απο την υποχρεωτικη μανιερα της παρουσιας του στα live των maiden απεδωσε με θαυμαστη ακριβεια και τρομερη τεχνικη το μικρο του μερος στο ορχηστρικο κοματι της συναυλιας ενω στο δευτερο μερος πραγματικα ξεσαλωσε με αποκορυφωμα μια ανεπαναληπτη ερμηνεια του jerusalem(ποσο του παει η ορχηστρα) .Βγαλε το γαμωαλμπουμ και βγες για περιοδεια ρε μαλακα!
Κατι πηρε το αυτι μου για ηχογραφηση.Μακαρι καθως αυτα καλο ειναι να αποτυπωνονται.

10 Likes

Τι έγινε εδώ ρε???

2 Likes

Fyre Festival volume 2 ?? :stuck_out_tongue:

2 Likes

απο την AEG ? μάλλον όχι.Το πως θα βγει ο Όζζυ είναι ενα θέμα, αλλά ίσως για μια εμφάνιση να μπορεί.

Desert Trip vol.2 :wink:

7 Likes

τι λες!!!

ΠΩΣ?? αφού ο θείος Νηλ λέει δεν κάνει περιοδείες…

Αυτό έγινε το 2016 ρε, ήταν δύο τριήμερα στον χώρο που γίνεται και το Coachella. Το όνομα Power Trip παραπέμπει στο όνομα Desert Trip. Το ότι ακούγεται πως έχουν κλείσει 4 πολύ μεγάλα ονόματα του σκληρού ήχου κι ακούγονται κι άλλα δύο, με κάνει να υποθέτω ότι θα είναι κάποια φάση παρόμοια με το Desert Trip που πόσταρα. Φεστιβάλ δύο τριημέρων στην Αμερική, με γερασμένους και αναγνωρίσιμους rock stars (δε λέω αν μπορούν να παίξουν ακόμα καλά, προφανώς μπορούν), που θα απευθύνεται σε γερά πορτοφόλια :wink:

1 Like

και με έπιασε πανικός γιατί έψαχνα και δεν έβρισκα κάτι χαχαχααχαχ

2 Likes

Αν είναι έγκυρο μιλάμε για πολύ μεγάλη μπάλα και όντως γερά πορτοφόλια

Αλλά σύμπραξη βγαλμένη από τα πιο υγρά όνειρα

1 Like