Συναυλιες στο εξωτερικο

Θα ηταν πολύ ωραίο να τον φέρει κάποιος στην τελευταία περιοδεία του! Ειδικά για όσους δεν ήμασταν στο ΑΝ το 2009

1 Like

Ωραίος ήταν το 2008 στο Αν σα παρουσία και στλιστ, τον είδα το 2015 και η φωνη του δεν ήταν σε καλή κατάσταση. Όπως και να έχει μακάρι να έρθει.

1 Like

θα πάει κανείς αύριο στους spock’s beard στο 229 στο Λονδίνο?

Λοιπόν πήγαμε Delain στη Βιέννη.

Πάρα πολύ καλοί με ενέργεια διάθεση ήχος τέλειος πολύ ωραία χημεία μεταξύ τους λέγανε και καλαμπουρια. Οι Αυστριακοί ένθερμο κοινό και συμμετέιχε ενεργά και σε κάθε τραγούδι έπεφτε ζεστό χειροκρότημα. Το συγκρότημα το έπαιρναν αυτό το vibe οπότε φαινόταν να το διασκεδάζουν . H Diana φωνάρα

Οι ilumishade βγήκανε στο άνοιγμα δεν ήξερα τα κομμάτια τους αλλά την τραγουδίστρια την αγάπησα και έιχε μαγευτική φωνή. Παίξανε περίπου 45 λεπτά άψογα χωρίς προβλήματα και επάξια ήταν opening act και πιστεύω ότι έχουν την δυνατότητα να ανέβουν και άλλο. Ακούω τα τραγούδια στο Spotify και τον τελευταίο δίσκο το έβαλα στα αγαπημένα.

Μαζέψαμε αυτόγραφα μιλήσαμε με Martin και τον drummer επικοινωνιακοί με χαμόγελο και όρεξη να ακούσουν πώς περάσαμε. Δυστηχως τους υπολοπους δεν τους είδαμε να μιλήσουμε λίγο.

Το μόνο παρεξενο ήταν ο χώρος που χωρούσε το πολύ 300 άτομα και δεν το περίμενα να παίξουν σε ένα μικρό χώρο γενικά

Setlist





6 Likes

2 Likes

Τελικά πήγα spocks bears και με έπιασε κατάθλιψη. η συναυλία ήταν γαμάτη, αλλά εισητήριο 31 λίρες τελική και μπλουζάκι 20 λίρες. αν μπορούν οι spocks beard με 400 εισητήρια να πουλάνε merch 20 λίρες μπορούν όλοι, απλά δεν το κάνουν. Greed. ακόμα δεν έχω πάρει εισητήριο για kreator, anthrax, testament και το σκέφτομαι το αν θα πάρω. 70 το εισητήριο + καμιά 15αριά μεταφορικά + κάτι να φας + καμιά μπύρα + κάνα μπλουζάκι πάμε ένα 150άρι εύκολα. για μια συναυλία. φαντάσου να μην είχα και καλή δουλειά…

3 Likes

λατρεια οι Beard και δεν εχω καταφερει να τους δω ποτε…αυτο με τις τιμες στο merch , ναι εχει γινει τραγικο σχεδον σε καθε λαιβ

2 Likes

και για μένα ήταν bucket list gig.

2 Likes


:star_struck:

5 Likes

Το Σάββατο που μας πέρασε οι Madder Mortem έδωσαν μια συναυλία για το νέο τους άλμπουμ Old Eyes New Heart.
Καλεσμένοι ήταν οι Wobbler, η οποίοι άνοιξαν την βραδιά, παίζοντας ένα σετ διάρκειας μιας ώρας κ 4-5 κομματιών. Δεν είχα ακούσει την μπάντα πιο πριν, ήξερα όμως ότι έπαιζαν progressive rock, το οποίο θυμίζει μπάντες όπως οι Genesis. Διασκεδαστικοί, τεχνικοί, το τεχνικό τους rock χρωμάτιζαν τα πλήκτρα του Lars Fredrik Frøislie κ κάποιες στιγμές οι ήχοι φλογέρας, που έπαιζε ο ντράμερ !! Αυτό που δεν με εντυπωσίασε τόσο κ θεωρώ ότι θα έκανε την μπαντα ακόμα καλύτερη, ήταν η απόδοση του τραγουδιστή/κιθαρίστα. Δεν ξέρω πως αποδίδει στα άλμπουμ ή αν η φωνή του εκεί ταιριάζει καλύτερα στα κομμάτια αλλά στο λάηβ φαινόταν το περιορισμένο εύρος της φωνής του. Διασκεδαστικοί πάντως.
Μετά από ένα σύντομο χρονικό διάστημα, βγήκαν στην σκηνή οι headliners με αυτό το περίεργο progressive doom metal μείγμα. Πρώτη φορά που τους έβλεπα ζωντανά κ εντυπωσιάστηκα. Πέρα από τις φοβερές συνθέσεις, όπου υπήρχε μια άτυπη μάχη μετά συναισθήματος, groove και θεόρατων ριφφ, έχουμε κ μια από τις καλύτερες γυναικείες φωνές που υπάρχουν στον χώρο της σκληρής μουσικής. Η Agnete Mangnes Kirkevaag λοιπόν, η απίστευτη αυτή frontwoman, μας έδωσε τα μυαλά στο πιάτο. Θυμάμαι είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του Χάμμερ, όταν ήμουν πιτσιρικάς, ότι έχει απίστευτα δυνατή φωνή, το οποίο το βίωσα από πρώτο χέρι το Σάββατο. Στα χαμηλά, καλυπτόταν εν μέρη από την μουσική αλλά όταν έδινε ένταση σκέπαζε τα πάντα με την φωνή της. Η σύντροφός μου, η οποία πριν φύγουμε από την Ελλάδα ασχολούταν με το τραγούδι, εντυπωσιάστηκε πάρα πολύ.
Έπαιξαν όλο το νέο άλμπουμ με την σειρά που υπάρχει στον δίσκο κ έπειτα συνέχισαν με τα :
Hangman
If i could
Liberator
Breaker of worlds
Necropolit
Vigil.

Στο φβ της μπάντας υπάρχουν φωτογραφίες κ βίντεο από το λάηβ. Να πάτε να τους δείτε οπωσδήποτε, φοβερή μπάντα.

8 Likes

Μπα πανάθεμά σε :cry:

2 Likes

Μπαντάρα οι Madder αλλά όταν ήρθανε ήμασταν τρεις και ο κούκος.

Το Σαββατο εγινε στο Μιλανο ενα deathmetal ολοκαυτωμα,με 3 μπαντες κτηνη και τους αδιαμφισβητητους ηγετες του brutal death metal Suffocation να παιρνουν κεφαλια!Η συναυλια ξεκινησε με τους Νεοζηλανδους(!) Organectomy,εξαιρετικος ηχος ,πολλα υποσχομενη μπαντα.Συνεχιστηκε με το νουμερο 1 κατ’εμε hot ονομα στο underground death metal αυτη τη στιγμη τους Sanguisugabogg,σε τρομερη φορμα να δινουν απιστευτη παρασταση.Οι τεραστιοι ηγετες βγηκαν στη σκηνη λιγο πριν τις 22:00 σε ενα sold-out μαγαζι λιγο εξω απτο κεντρο του Μιλανου και εκανα αυτο που περιμεναμε.Αδιανοητο setlist με 4 κομματια απτο τελευταιο εξαιρετικο Hymns from the apocrypha και ολα τα hits αραδιασμενα για το κοινο!Ασυλλυπτο πακετο για τους οπαδους του death metal που λογικα ομοιο του δεν θα δουμε φετος,αξιζει το χρονο και τα λεφτα να βγει καποιος εξω να τους δει μεχρι τελος Φλεβαρη που διαρκει η περιοδεια.





8 Likes

6 Likes

image

image

5 Likes

ανακοίνωσαν και οι AC/DC. Περιμένω να δω πόσο θα έχουν τα εισητήρια να δω πόσα νεφρά θα μου κοστίσει. φτάνουν τα δικά μου ή θα βγάλω και της γυναίκας μου στο ebay? ανάλογα με το κόστος ίσως πάω στη δεύτερη του wembley. θα είναι και η τελευταία τους περιοδεία λογικά.

17-May Gelsenkirchen, Germany, Veltins Arena
21-May Gelsenkirchen, Germany, Veltins Arena
25-May Reggio Emilia, Italy, RCF Arena
29-May Seville, Spain, La Cartuja Stadium
05-June Amsterdam, The Netherlands, Johan Cruyff Arena
09-June Munich, Germany, Olympic Stadium
12-June Munich, Germany, Olympic Stadium
16-June Dresden, Germany, Messe
23-June Vienna, Austria, Ernst Happel Stadium
26-June Vienna, Austria, Ernst Happel Stadium
29-June Zurich, Switzerland, Letzigrund Stadium
03-July London, England, Wembley Stadium
07-July London, England, Wembley Stadium
13-July Hockenheim, Germany, Ring
17-July Stuttgart, Germany, Wasen
21-July Bratislava, Slovakia, Old Airport
27-July Nuremberg, Germany, Zeppelinfeld
31-July Hannover, Germany, Messe
09-August Dessel, Belgium, Festivalpark Stenehei
13-August Paris, France, Hippodrome Paris Longchamp
17-August Dublin, Ireland, Croke Park

1 Like

Ειμαι τελειως κ**φαρδος

29 Μαιου θα ειμαι ηδη Σεβιλλη για διακοπες . Περιμενω πως και πως να ανακοινωθουν τα εισιτηρια

3 Likes

Nice one! Και σε καλό μέρος, καλός καιρός κλπ!

1 Like

Θα πήγαινα μόνο αν τύχαινε να είμαι σε πόλη που παίζουν εκείνη τη μέρα όπως ο @epp1783 .

Αυτή η περιοδεία είναι η τελευταία ευκαιρία για όσους ήταν μικροί το 2009, το έχω κουβεντιάσει με πολλούς 25-30 ετών, για να τους δουν λάιβ.
Για μενα που εκείνο το βράδυ ήμουν 2 μέτρα από τη σκηνή δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκάσω ένα κάρο λεφτά και να τους δω από μακριά, ειδικά αν είναι στην κατάσταση που είδα από βιντεάκια του powertrip.

το 2009 ήταν καλά όντως. το σκέφτομαι γιατί θα είναι η τελευταία τους και δεν χρειάζεται να ταξιδέψω. ταξίδι αποκλειστικά και μόνο για αυτούς δεν έκανα.

1 Like