Συναυλιες στο εξωτερικο

Πέρυσι λέγανε για Plant στο Ηρώδειο, αλλά δεν έγινε τελικά, άγνωστο γιατί.

Τώρα αν ο Gilmour κάνει περισσότερες συναυλίες το καλοκαίρι του 2025, βλέπουμε!

Yes 18/5 Mönchengladbach

Φανταστικο το live της παρεας του Howe(με τους σεσημασμενους Downes,Sherwood παροντες).
Καταπληκτικος ηχος,prog οργιο στην λογικη των yes,λιγα λογια (με πινελιες βρετανικου χιουμορ)και καλα απο την μπαντα.Το σετλιστ ειχε κοματια απο διαφορες περιοδους τους με κορυφωση το medley των κομματιων του tales…
Ομορφη και η μικρη εκθεση εργων του μεγαλου Roger Dean που φιλοξενουνταν στην εισοδο του venue.

6 Likes

O Plant τον Οκτώβριο περιοδεύει στην Ιταλία.Ας κάνουν καμία κίνηση να τον φέρουν…
Αλλιώς ταξιδάκι Ιταλία μεριά!

3 Likes

Την αρχη την ειχα κανει το μακρινο 2008 στο An με τους No Use For A Name και τον αλησμονητο Tony Sly.
Ακολουθησαν οι πατερες Bad Religion το 2010 στο Ejekt και το 2012 οι τεραστιοι Pennnywise στο Fuzz (ανευ Jim δυστυχως αλλα με Zoli).
Το 2017 ευτυχησα να απολαυσω την μεγαλη τριαδα των Green Day, Rancid, Blink-182 στη γαλλικη εκδοχη του Download.
To 2020 στο Μιλανο ειδα επιτελους τους δικους μου all time favorite, The Offspring παρεα με τους αγαπημενους Lagwagon. Και τους BR για 2η φορα.
Και ποιοι εμεναν για να κλεισουν τον κυκλο θεασεων των κορυφαιων γκρουπ του πρωτου αγαπημενου μου genre;
Μα φυσικα οι φοβεροι και τρομεροι NOFX! Τελευταια ευκαιρια να τους απολαυσω φετος και μαλιστα εις διπλουν στο ησυχο Αιντχοβεν.
Εντυπωσεις στο Θεο! Αψογοι επικοινωνιακα, παιχτικα, στα παντα ολα! Κορυφαια σετλιστ (ειδικα της 2ης ημερας)! Επαιξαν γυρω στα 55-60 τραγουδια απο ολη σχεδον την πορεια τους!
Fat Mike πιθανοτατα ο μεγαλυτερος frontman του SoCal Punk Rock (σορυ Ντεξτερ Χολαντ, παραμενεις ο παιδικος μου ηρωας οπως και να εχει).
Melvin ισως ο πιο συμπαθητικος τυπος που εχω δει σε οσα λαιβ εχω παει.
El Hefe μαλλον παιζει και τις καλτσες του.
Smelly, η ηρεμη δυναμη πισω απο τα ντραμς!
Δεν θα σχολιασω λοιπες μπαντες απλα θα γραψω συντομα οτι καταφερα να δω θρυλους του πρωτολειου αμερικανικου χαρντκορ (αν και δεν τρελαινομαι για αυτο το ειδος) εστω και στα βαθια γεραματα τους, οπως οι Circle Jerks, οι Negative Approach και οι Scream!
So long and thanks for all the shoes Mike, Eric, Erik, Aaron!

10 Likes


Pendragon 19/05 Rüsselheim

Η σχεση μου με τους pendragon ξεκινησε καπου στα μεσα των 90’s οταν έπεσε στα χερια μου το window of life cd τους.Εποχες που μπορει να διαλεγες ενα cd μονο απο το «γκελ» που σου εκανε το εξωφυλλο.
Το χαλαρο,ταξιδιαρικο,μελωδικο prog(?) τους με κυριες αναφορες τις υπέροχες,γκιλμουρικες, κιθαρες του barrett και τα ηχοτοπια που εχτιζαν τα πληκτρα του μεγαλου clive nolan με συνεπηρε και απο τοτε παρακολουθω πιστα τις κυκλοφορίες τους.Η ευκαιρια που μου δοθηκε με αφορμη το live των yes να τους δω,επιτελους, δεν μπορουσε να μεινει ανεκμεταλλευτη.
Το live πραγματοποιηθηκε σε ενα μικρο και εξαιρετικα γραφικο venue που εγινε sold out απο καμια 300 αρια,το πολυ, φανς ,που αν κρινω απτα μπλουζακια ,τους ειχαν δει ηδη απο κανα δυο φορες ο καθενας.
Ωραιος ηχος,ωραια αποδοση, «προβλεπε» γυναικεια δευτερα φωνητικα,πινελιες βιολιου,παγανιστικες ιστοριες της γηραιας αλβιωνος, παρειστικη ατμοσφαιρα τι αλλο να ζητησει κανεις;

9 Likes

Μπράβο, ρε φίλε, που έχεις δει όλα αυτά τα πράγματα, τυχερός.

1 Like

2 Likes

Η αφίσα είναι στυλ ξυστό; Ξύνεις και εμφανίζονται τα ονόματα; Φοβερό μάρκετινγκ

18 Likes

Μαλάκες, τι είναι το πρώτο, χαχαχα.

1 Like

Λύθηκε και αυτό το μυστήριο!

1 Like

Φαντάζομαι στην ερώτηση “ποιοι παίζουν;”, φτύνουμε κάτω και εστιάζουμε προσεκτικά στον σχηματισμό της χλέπας στο πεζοδρόμιο.

1 Like

Οσο πιο δυσκολα το διαβαζεις, τοσο ανεβαινει το ενδιαφερον :stuck_out_tongue:

1 Like

Το χαζεύω ήδη 5 λεπτά και δεν ξέρω πώς να αντιδράσω. Θα μπορούσε να είναι έργο αφηρημένης τέχνης, αλλά πολύ αφηρημένος όμως. Επίσης, από την άλλη αναρωτιέμαι: πήγε κάποιος στη μπάντα ή από την μπάντα και είπε “μλκς έκανα ένα εικαστικό για το όνομα του συγκροτήματος σκέτη μούρλια” και όλοι το είδαν και ενθουσιάστηκαν;

Όχι, αλήθεια. Μπράβο, ειλικρινά με κέρδισαν. Και μόνο που ασχολούμαι μαζί τους, είναι κέρδος. Κρίμα μόνο που δεν ξέρω πώς τους λένε :slight_smile:

2 Likes

τα χρώματα ρε σεις… :laughing:

1 Like

Εν τω μεταξύ, σχολιάζουμε τα λογότυπα των συγκροτημάτων που δικαιολογημένα τραβάνε την προσοχή και δεν δίνουμε την δέουσα σημασία στο background με τα πολυτελή αυτοκίνητα (το ένα μάλιστα έχει πινακίδα με τρία αστέρια - μάλλον πρόκειται για αυτό του στρατηγού!), τα μπουκαλάκια με σιρόπι για τον βήχα, το αστικό τοπίο και δεν συμμαζεύεται, όλα σε μωβ φόντο !
Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει σημειολογία που δεν γνωρίζω πίσω από όλα αυτά, αλλά ούτως ή άλλως πρόκειται για έργο Τέχνης!

4 Likes

Λες να είναι Dragonball??

Είπα να μην σχολιάσω τα λογότυπα χθες , αλλά δεν κρατιεμαι. Πλέον δεν μπορώ να τους πάρω καν στα σοβαρά , τέτοιο χρώμα και σχημα έχουν τα αυγά μου όταν τα πετάω να τα κάνω ομελέτα

1 Like

Αυτή η αφίσα είναι από τα πιο αντιαισθητικα πράγματα που έχω δει στην ζωή μου, κι ενώ μου αρέσει πολυ το μωβ γενικά.

6 Likes

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το viagogo

Κατά πόσο είναι έγκυρο να αγοράσεις από εκεί εισιτήρια.

Βλέπω έχουν πέσει οι τιμές για τη συναυλία των AC DC και είμαι σε σκέψη να αγοράσω

Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να αγοράσω ψεύτικο η χρησιμοποιημένο εισιτήριο?

Προτίμησε το ticketswap. Ακόμα καλύτερα, προτίμησε κάποιο επίσημο resale.

1 Like

Αυτός που πουλάει παίρνει τα χρήματα μια βδομάδα μετά τη συναυλία, οπότε αν είναι πλαστό θα πάρεις επιστροφή. Το θέμα είναι ότι μπορεί να μη στο δώσουν εγκαίρως ή καθολου, έτυχε σε μένα πέρσι για τη συναυλία των μέιντεν στο Ντόρτμουντ που μου είπαν ότι δε μπορούν να μου το δώσουν γιατί δεν το ανεβάζει ο πωλητής.
Άλλες φορές που το χρησιμοποίησα δεν είχα πρόβλημα. Καλύτερα να εξαντλήσεις άλλους τρόπους και άστο για τελευταία λύση.