Συναυλιες στο εξωτερικο

Πολυ δελεαστικο “πακετο”, οντως, και μακαρι να περασει κι απο τα μερη μας!

Παντως, αν ηταν πονηροι οι διοργανωτες θα μπορουσαν να το προωθησουν με καποιον εντυπωσιακο υπερτιτλο οπως “Big Four: the second best” η ακομη “Big Four: the could have beens”!

Η απλα “Δευτερατζες Four” ή “Small Four”

2 Likes

Τρεις δεν είναι;

4 Likes

Τρεις, τέσσερις. Λεπτομέρειες.

2 Likes

Επειδή το έχεις ποστάρει αρκετές φορές, διατυπώνοντας εύλογες (μα, χωρίς καμία διάθεση προσβολής, αφελείς) απορίες αναφορικά με τις συναυλίες που γίνονται σε ανατολική ευρώπη και τη δυσμενή σύγκριση με τα εν ελλάδι τεκταινόμενα, να σου επισημάνω το εξής.

Ο ΦΠΑ συνιστά μια όντως σημαντική επιβάρυνση και η μεταβολή του κατά 18 ποσοστιαίες μονάδες είναι πράγματι άξια λόγου. ΑΛΛΑ. Συνιστά επιβάρυνση δική σου, ήτοι του καταναλωτή. ΔΕΝ επιβαρύνει τον προμηθευτή (αγαθών ή υπηρεσιών). Απλούστερα, πληρώνεις τον φόρο εσύ, απλά ο προμηθευτής υποχρεούται να τον συγκεντρώσει από όλους και να τον καταβάλει στο κράτος. ΔΕΝ είναι δική του επιβάρυνση, αλλά κάνει τον μεσάζοντα ας πούμε. Θεωρητικά λοιπόν, o Τσίπρας μειώνοντας τον ΦΠΑ, ελάφρυνε ΕΣΕΝΑ, τον καταναλωτή, και ΟΧΙ τον διοργανωτή. Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει με τη μείωση του ΦΠΑ θα ήταν ο Χ διοργανωτής να λειτουργούσε “τίμια” και να πει πως “εγώ θέλω π.χ. 20€ καθαρής αξίας για να βγω για την τάδε συναυλία, άρα βάζω από πάνω τον ΦΠΑ, όσο και αν είναι και πουλάω τα εισιτήρια”. Κάτι που θα έδειχνε άμεσα μείωση, αφού το ποσοστό επί της καθαρής αξίας μειώθηκε. Αντίθετα προφανώς όλοι κράτησαν τη συνολική αξία ίδια, με μειωμένο ΦΠΑ, άρα αυξάνοντας το δικό τους ποσοστό κέρδους.

Και κλείνοντας γιατί βαριέμαι κιόλας να γράφω για τέτοια πράγματα πρωινιάτικα, το κύριο θέμα των διοργανωτών και του κάθε φορολογούμενο βασικά, είναι το ύψος της φορολογίας, δηλαδή ο φόρος εισοδήματος και τα λοιπά τέλη επιτηδεύματος κτλ κτλ. Εκεί είναι η ουσία, στους φόρους που επιβαρύνεται ο ίδιος ο διοργανωτής. Μπορείς να το γκουγκλάρεις να δεις πόσοι είναι οι φόροι και να αναλογιστείς τη διαφορά με τη Βουλγαρία πχ. Σου παραθέτω ένα τυχαίο λινκ:
https://www.startyouup.gr/el/a/106-forologia-epixeirhsewn

Οπότε φοροδιαφυγή, μαύρα κέρδη, αιτίες που θρέφουν ξανά το αποτέλεσμα και φαύλος κύκλος (μια πολύ απλουστευτική και όχι ορθή, ωστόσο επαρκώς σχηματική, απεικόνιση της οικονομίας)

3 Likes

Βρε τα ξέρω αυτά που λες (οι κολλητοί μου είναι λογιστές και κάθε μέρα σχεδόν στο γράφειο τους καφέ πίνω και κάτι σκαμπάζω και εγώ από οικονομία γενικώς ) , το θέμα είναι ότι ο ΦΠΑ έπεσε χωρίς να μειωθούν οι τιμές των εισιτηρίων , άρα μεγαλύτερο κέρδος για τον διοργανωτή. Πλέον ο ΦΠΑ από το κράτος επι της ουσίας περασε στον διοργανωτή.

μιλαμε για το 6% αλλα εχει ΗΔΗ εφαρμοσθει ή παραμένει εξαγγελία ? Δεν γνωριζω.
Λογικά θα έπρεπε να πέσουν πολύ οι τιμες αν ειναι έτσι, εδω μιλάμε για σχεδον το 1/5 του καθαρου κοστους μειωνεται, ειναι δυνατον να το παίρνουν ΑΥΤΟΥΣΙΟ οι διοργανωτες κρατωντας την τιμη ?

1 Like

έχει μειωθεί από τις αρχές του χρόνου αν δεν κάνω λάθος.

αυτό είναι “επιλογή” του διοργανωτή, και προφανώς έτσι είναι, το βάζουν στην τσέπη. Το κύριο θέμα όμως σε σχέση με το εξωτερικό είναι πως για να βγει μια συναυλία εδώ, θα πρέπει να έχει είτε πολλαπλάσιο κόσμο, είτε υψηλότερη τιμή, καθώς οι λοιποί φόροι είναι ασύγκριτα μεγαλύτεροι.

Χμ δεν είμαι σίγουρος αν ο φόρος είναι όντως μεγαλύτερος (όχι ονομαστικά) γιατί αυτό προϋποθέτει κερδοφορία και η Didi λ.χ. ακόμα και τη χρονιά με Maiden κλπ εμφάνισε ζημίες. Προφανώς ο φόρος υπολογίζεται ανά οικονομικό έτος και όχι ανά συναυλία.

Το πρόβλημα για τους διοργανωτές είναι πως το κόστος για να φέρουν σχήματα είναι μεγαλύτερο και οι τιμές εισιτηρίων που παίζουν στην Ευρώπη εδώ θα θεωρούνται εξωπραγματικες.

Πιστευω οτι τα λεφτα για τις κλεισμενες συναυλιες τα εχουν ηδη δωσει με τον μεγαλο ΦΠΑ.

2 Likes

Διαφωνω τουλάχιστον για μικρομεσαίες συναυλίες. Στις ανατολικές χώρες τα εισιτήρια είναι πάμφθηνα και στις δυτικές κυμαίνονται περίπου στα ελληνικά επίπεδα. Π.χ συναυλία με Dark Angel, Bloodbath, Demolition Hammer, Carpathian Forest, Unleashed, Discharge, Vallenfyre, Cannabis Corspe, Lawnmower Death στην Βρετανία 42£ (Λιγότερα από 46€) . Συγκρίνεται με τα εδώ underground φεστιβαλς με πολύ λιγότερες μπάντες , π.χ το doom φεστιβάλ του Σεπτεμβρίου πάει 30€.

Η τιμή για Λονδίνο είναι λογικότατη πάντως. 28.5 λίρες το εισητήριο και μαζί με όλα τα fees 37.5. Καλύτερα από ότι περίμενα. Δεν ξέρω πόσο βγαίνει σε άλλες πόλεις.

1 Like

Γενικα σε τετοιες σκηνες τα εισιτηρια ειναι πολυ λογικα (γενικα συναυλιες ειναι στο 20αρικο-ish κ κατω) - στα σταδια ειναι που ξεφευγει τελειως.

Χμμμ όχι ακριβώς. Κάποιες που με ενδιέφεραν τελευταία ήταν αρκετά ακριβές. Amon Amarth, Volbeat, Ghost όλες έβγαιναν πάνω από 45 τελική, πράγμα που σημαίνει ότι το καθαρό εισητήριο ήταν 35 και άνω. Ένας από τους λόγους που αποφάσισα να τις προσπεράσω όλες ήταν και αυτός.

36 ευρώ (fees included) στις Βρυξέλλες. Αναμενόμενη τιμή, ούτε χαμηλή αλλά και σίγουρα όχι υψηλή για 3 μπάντες τριακονταετίας.

2 Likes

Επικίνδυνα πράγματα. Πάρα πολύ. Βάλε και Bloodbath και γίνεται χαμός. Όχι πως οι άλλοι δεν κερνάνε.

Α σορρυ, μιλουσα πιο πολυ για οχι τοσο εμπορικες μπαντες / διαφορετικες σκηνες.

συνήθως εκεί παίζουν τέτοια ονόματα.
Με 25-30 λίρες (χωρίς fees) είδα Behemoth, Gojira κοκ.

Guys θα εκτιμούσα μια βοήθεια (αν και δεν ξέρω αν είναι το σωστό thread).
Πάω Βιέννη με σκοπό να δώ offspring (και να ευχαριστήσω τον 15χρονο εαυτό μου) και Metallica οι οποιοί παίζουν με μια μέρα διαφορά (και μια εβδομάδα μετά παίζουν και οι Rammstein, καλοπερνάνε οι Βιεννέζοι).
Τα εισιτήρια για τους offs τα έχω, για τους Metallica yok ακόμα. Το stubhub το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και ξέρω ότι είναι legit, αλλά…δεν έχει εισιτήρια σε νορμάλ τιμές (ακόμα).

Η εναλλακτική η μια είναι να σκάσουμε με τη παρέα yolo απέξω και κάτι θα βρούμε. Η 2η είναι το viagogo. To θέμα με το viagogo είναι ότι τα 9/10 του internet το βρίζει (με τρομακτικές ιστορίες) και με βάζει σε σκέψεις παρόλο που υπάρχουν εισιτήρια( print at home μάλιστα). Υπάρχουν απόψεις για το viagogo ; Με ένα γρήγορο search στο site βρήκα μέλη που έλεγαν ότι ΘΑ το χρησιμοποιήσουν, αλλά δεν είδα το after :yum: Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη!

Βιεννη θα δω και εγω Metallica αλλα το εισητηριο το εχω απο τοτε που το αγορασα… Ενοεις οτι περιμενεις να φτηνηνουν ; Δεν καταλαβαινω ακριβως την ερωητηση σου … Το πιο φτηνο εκανε 83 ευρω για Metallica…Επισης γιατι δεν το περνεις κανονικα απο το site για να σου στειλουν και το cd απο το hardwired :wink: . εκτος αν ειναι sold out

1 Like