Συναυλιες στο εξωτερικο

Φανς των ghost βρήκα καλες τιμουλες για κατοβιτσε που παίζουν 30 Νοέμβρη.

50 ευρω περίπου για το λάιβ με 27 αεροπορικά για Κρακοβία κ αλλά τόσα από κατοβιτσε.Κρακοβια-κατοβιτσε μια ώρα δρόμος περιπου.Δεν έκλεισα αλλά το ψήνω.

Εψαξα κ για machine head αλλά τίποτα κάτω από 100 πηγαινελα.Κοιταζω κυρίως πσκ


Το ψιλοσκέπτομαι, για την έμπειρα. Ακριβώς οπως το θελω, σε κλειστο χώρο, μέσα στην πόλη , δεκάδες μπάντες, εισητηριο τριημέρου…120€ (στην Ολλανδία με πολύ ανώτερο βιωτικό επίπεδο από Ελλάδα)

Τα τελευταία χρόνια (αν όχι όλα τα χρόνια του συγκεκριμένου φεστιβάλ) γινόταν στο Tilburg, τώρα βλέπω μεταφέρθηκε στο Eindhoven (κρίμα γιατί με βόλευε περισσότερο :stuck_out_tongue_closed_eyes:).

Πρόπερσι που έπαιζαν οι Emperor όλη η διοργάνωση ήταν σε υψηλό επίπεδο, οπότε εάν έχεις την δυνατότητα “επένδυσε” άφοβα. Δεν νομίζω να αλλάξει κάτι δραματικά λόγω αλλαγής στην πόλη.

1 Like

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες,

1 Like

Γαμώ αλλα κοντά στο brexit κι αν δεν προσέξει κανείς ή γίνει καμιά γκέλα…

1 Like

Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά ρεαλιστικά τι μπορεί να γίνει; Λέω να κλείσω 20 Οκτωβρίου Leeds που πέφτει Κυριακή και είναι 10 μέρες πριν το τέλος του κόσμ… εεχμ μήνα. :slightly_smiling_face:

2 μέρες, ξενοδοχείο, μπύρες, συναυλία και πίσω. Έχω να πάω άπειρα χρόνια στο Νησί, αλλά πόσο στραβά να πάνε τα πράγματα; Ακόμα κι εκτός ΕΕ, εξακολουθεί να ανήκει στον “πολιτισμένο” κόσμο.

@Kostas_L @fulcizombie Καλά ρε παιδιά 4 χρόνια τώρα ποστάρω εδώ μέσα γι αυτό το φεστιβάλ και συνεχώς πάω μόνος, φέτος που δε θα πάω, το σκέφτεστε;

Όπως είπα, δε θα πάω το 2020 κυρίως επειδή ψιλοβαρέθηκα 3 μέρες death και grind μόνο :crazy_face: και δευτερευόντως επειδή θα γίνει σε ένα μικρό μαγαζί στο Αϊντχόφεν σε αντίθεση με το Tilburg όπου γινόταν σε μεγάλο χώρο κι άνετο.
Το 2016 που πρωτοέγινε, είχε μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή, το ίδιο και το 2017. Από τότε άρχισε να πέφτει σε εισιτήρια με αποκορύφωμα φέτος που η μεγάλη σάλα ήταν too big για τον πληθυσμό του φεστιβάλ. Για αυτόν τον λόγο τους πήγαν στο Αϊντχόβεν που έχει 2 σάλες (1300 κ 400 άτομα).

Το θέμα είναι ότι έχω ακούσει κακά λόγια για στρίμωγμα και ακόμα και αποκλεισμό στην είσοδο από τους σεκιουριτάδες (ειδικά στη μικρή) και δεν είμαι στη φάση να τρέχω να βρω χώρο για να δω μια μπάντα. Είχα συνηθίσει (στο Tilburg) είτε να κάθομαι στις κερκίδες και να βλέπω την μπάντα καθιστός, αν μου ήταν αδιάφορη, ή να κάνω βόλτα στα πάρα πολλά distro κ merchandise stands (που άκουσα ότι στο Eindhoven θα είναι πολύ λιγότερα).

Πάντως αν δεν έχετε πάει και γουστάρετε τη φάση, το συστήνω. Να πάτε, έχει πλάκα απλά ελπίζω να βαστάνε τα πόδια σας (εγώ μεγάλωσα πια :smile:). Πολύ καλύτερα αυτά τα μικρά φεστιβάλ σε σχέση με τα ανοιχτά outdoor. Βγαίνεις και στην πόλη να τσιμπήσεις ή να πιεις κάτι και είναι πολύ καλύτερα από το να έχεις επιλογή μόνο καντίνες σε ένα μεγάλο φεστιβάλ σε ένα δάσος.

Α κι αν θέλετε 3ημερο εισιτήριο, βιαστείτε. Έλαβα ειδοποίηση χθες ότι μένουν 200 3ημερα εισιτήρια ακόμα. Αλλά πριν αγοράσετε, τσεκάρετε για δωμάτια γιατί πιθανόν να έχουν εξαντληθεί τα πιο πολλά, ήδη.

3 Likes

Εγώ προσωπικά δεν το σκέφτομαι για του χρόνου, γιατί ενδιαφέρον το λαιν απ όπως συνήθως αλλά χρειάζομαι και μια μπάντα “κράχτη” για να με τραβήξει 250 χιλ. Αυτή η μπάντα ήταν οι Emperor το '18 και “τραβηχτήκαμε” μόνο για την ημέρα που παίζανε (έτυχε να μείνουμε στο ίδιο ξενοδοχείο με τον Ihsahn :grin:)

Συμφωνώ με την περιγραφή σου, για την άνεση του χώρου, την ωραία ατμόσφαιρα τριγύρω κλπ.

Τώρα εάν ισχύουν αυτά που άκουσες περι Eindhoven, τι να πω? Κρίμα.

Πάντως έτσι για την ιστορία, να διορθώσω το γεωγραφικό λάθος στο προηγούμενο ποστ μου, To Eindhoven είναι πιο κοντά μου από το Tilburg…30 χιλ :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Κοίτα, για να μην το δει κάποιος που θέλει να πάει και αποθαρρυνθεί, να πω ότι ούτε εγώ έχω πάει και δεν ξέρω ποιες ακριβώς θα είναι οι συνθήκες αλλά το σίγουρο είναι ότι θα είναι αρκετά μικρότερο από το 013 Popodium, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Όποιος πάει για τις μπάντες και τη μουσική, θα περάσει καλά, πιθανότατα. Εγώ που (τα τελευταία 2 χρόνια κυρίως) ήμουν πιο casual θεατής και έπινα και τον καφέ μου καθιστός στις μπάντες που έπαιζαν 2μμ-3μμ, προτιμώ το venue του Tilburg που έχει την άνεση χώρου και την περατζάδα στους πάγκους.

1 Like

ωραιες οι αφισες απο συναυλιες death/black σχηματων, νομιζεις οτι εκτυπωθηκε σε injekt printer και μετα βραχηκε η σελίδα…:smile:

3 Likes

Ναι, λογικά safe, αλλα εδώ λέγανε οι άλλοι οτι θα πετάνε drones, εταιρίες έχουν απεργίες κτλ κτλ κτλ. παει το μαστουρμπείσο κλαουντ με το νησί.

1 Like

5 Likes

Το είδα και θα το ποσταρα αν δεν με προλάβαινες, σαν παράδειγμα. Τόσα ωραία πακετάκια κυκλοφορούν φέτος στην Ευρώπη , οι ΔΙΚΟΙ μας διοργανωτές πως να τα φέρουν ενα ενα τα συγκροτήματα και αν…

Για να μην είμαστε άδικοι εκτός από μας λείπουν και στανταράκια χώρες όπως Νορβηγία, Τσεχία, Αυστρία, Πορτογαλία, Ολλανδία και Βρετανία :wink:

Βέβαια σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό που λες.

Πως διαβασα στην αρχη legion of the damned αντι για lamb of god ουτε εγω ξερω…Ο πεινασμενος legion ονειρευεται :stuck_out_tongue:

1 Like

To liveακι τα εσπασε! :smiley: Γνωρισαμε ολη την αντερκραουν παρεα της Λιμας και πιναμε μπυρες με Full of Hell και Rotten Sound. Πολλα τοπικα grind συγκροτηματα επισης!
Δεν ειναι πολυ μεγαλος συναυλιακος προορισμος το Περου, οποτε το να σκασουν οι FoH ηταν μεγαλη υποθεση.
Τα λεγαμε με τα FoH πιτσιρικια και για το Roadburn του χρονου που θα κανουν comission με τη Lingua Ignota.

Στο αεροδρομιο πετυχαμε και Anselmo - καταχλωμο απο το χανκοβερ - επαιζε το προηγουμενη βραδυ καπου αλλου.

1 Like

Ξέρω ότι δεν θα ενδιαφέρει πολλούς αλλά οι green day ανακοίνωσαν Ευρωπαϊκό τουρ Μάιο-Ιούνιο. Στα περισσότερα live θα έχουν μαζί τους και Weezer, Fall out boy.

Συναυλιακό απωθημένο οι green day αλλά όχι σε σημείο να τρέχω εξωτερικό. Ακούς ριλίζ;

Δεν θα ταν άσχημα μια μέρα green day-Weezer

5 Likes

Θα ήταν μια χαρά

Μπάντα που όταν ήμουν γυμνάσιο χτύπησε στρατόσφαιρα με το American idiot και τους ακούγαμε πολύ

Πλέον δεν μου λένε κάτι αλλά θα με ενδιέφερε να πάω

2 Likes

Ntaksei otan imoun ego gymnasio evgalan to Dookie me to Basket Case kai to When I Come Around :stuck_out_tongue_closed_eyes:

7 Likes

Είμαι στη φάση που λέει ο Rebel. Τους άκουγα πολύ τότε με το American Idiot και πιο μετά με το 21st Century Breakdown αλλά μετά έχασα το ενδιαφέρον μου για αυτούς.

Πάντως το Φλεβάρη βγάζουν δίσκο. Τι να πω αν είναι καλός δίσκος μπορεί και να με ξανακερδίσουν. Σε κάθε περίπτωση, αν έρχονταν Ελλάδα εννοείται ότι θα γούσταρα να πάω. Μακάρι να τους φέρει το Release.

Αν έρθουν ελπίζω να ξαναζήσουμε τέτοιες στιγμές :stuck_out_tongue:

1 Like