Συναυλιες στο εξωτερικο

Define “νωρίς” please. Να ξεκινήσω το βραδάκι μετά τη δουλειά ας πούμε; :smiley:

Από φωτό + βίντεο κατάλαβα πώς είναι, δεν έχω καμία διάθεση να πάω πάνω-πάνω, ωστόσο κάθε τιπ είναι ευπρόσδεκτο.

Για μένα, λόγος να μην κλείσω με τους συγκεκριμένους καριόληδες.

Ε όχι, δεν πιστεύω. Οι σαπιογερμανοί δε θα πάνε και από τόσο νωρίς, ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι καθημερινή γι’ αυτούς - δε νομίζω να είναι αργία. Ποτέ δεν ξέρεις βέβεια, με τόσες αργίες που έχουν εκεί! Άμα βγει πρόγραμμα, ξαναμιλάμε :stuck_out_tongue:.

1 Like

Πετάγομαι κι εγώ στο άσχετο. Αν μιλάτε για SOAD Βερολίνο τη Δευτέρα 08.06.2020, δεν είναι αργία. Αν και έπεσες κοντά γιατί η προηγούμενη Δευτέρα είναι αργία (του Αγίου Πνεύματος σε ελληνική μετάφραση).

Α, 8 Ιουνίου είναι Αγίου Πνεύματος στην Ελλάδα! :slightly_smiling_face: Μια βδομάδα διαφορά.

Επίσης, όντως το ticketmaster χρεώνει υποχρεωτικά ταχυδρομικά 35 ευρώ!;!;

1 Like

Για Ελλαδα, ναι. Δεν εχει eticket. Εξυπνοι :joy:.

1 Like

35 ευρώ για μια κούτα δίσκους, το καταλαβαίνω. Αλλά για ένα κομμάτι χαρτί; Δεν υπάρχει κάποια “αρχή υπεράσπισης του καταναλωτή” να τους βάλει χέρι;

Νομίζω ότι εντός Γερμανίας θα ήταν κανένα 5ευρο, που και πάλι είναι κοροϊδία, αλλά λες εντάξει… 35 ευρώ είναι σαν να το στέλνουν συστημένο στον Άρη, όχι στην Ελλάδα.

1 Like

να το παρείς απο εκεί οταν φτάσεις ?

Δεν υπαρχει ουτε will call, οχι. Ουτε eticket. Μονη επιλογη το κουριερ με 35 ευρω. Μονο σε Γερμανια και γερμανοφωνες χωρες το στελνουν φτηνοτερα. Οποτε, αφου θελουν να μου παρουν τα ευρω μου για να ερθω στη χωρα τους, να δω το λαιβ που θα γινει εκει, να μεινω, να φαω κλπ και δεν τους φτανουν, αλλα ζητανε και να μου κλεψουν αλλα 35, δεν παιρνουν μια και τελειωσε. Προσωπικα εκλεισα για Αμστερνταμ, 66 ευρω, ολα μεσα, eticket, το πηρα ηδη σε pdf. Ας προσεχανε οι εξυπνοι Γερμανοι. Βασικα η εξυπνη ticketmaster Γερμανιας, οχι οι Γερμανοι.

4 Likes

Ανακοινώθηκε το Live Evil στο Camden

2 Likes

Ιταλίες, Βουλγαρίες, οτι σκατά χώρας tickermaster στα δινουν έκει, τι φάση οι Γερμανοί …?
Οχι οτι θα πήγαινα. Αν μου το λέγες μαν, έχω Γερμανους γνωστούς να σε εξυπηρετούσαν.

Δεν ήταν το ότι δεν έχω γνωστούς το πρόβλημά μου. Ήταν ότι αυτή η πολιτική της ticketmaster μου δυσκόλευε τη ζωή. Επειδή ξέρουν ότι θα πουληθούνε όλα τα εισιτήρια την πρώτη μέρα, κάνουν ό,τι γουστάρουν. Όχι φίλη μου ticketmaster Γερμανίας :grinning:, πάρτε αλλωνών τα χρήματα. Αυτό που προσπαθώ είναι να γίνω καλύτερος καταναλωτής, γιατί μόνο έτσι μπορούν να βάλουν μυαλό οι απατεώνες αυτού του τύπου.

Άλλωστε, δεν ήμουν και αναγκασμένος να πάω εκεί να τους δω. Έκλεισα Άμστερνταμ που έχει άλλα πλεονεκτήματα, με ένα από αυτά να είναι το ότι βρήκα το εισιτήριο που ήθελα σε αποδεκτή τιμή.

4 Likes

Αυτό ακριβώς :slight_smile:

Τα έγραψαν άλλοι ήδη.

Ανέφερα παραπάνω τους περιορισμούς μου, αλλιώς Άμστερνταμ κι εγώ.

:frowning:

Bottom line: εκμεταλλεύονται την κάψα του κόσμου. Ένας (εγώ) να σκάσει το 35αρι είναι κέρδος γι’ αυτούς. Προφανώς έχω γνωστούς στη Γερμανία, αλλά εκείνη την ώρα, από το γραφείο εν ώρα εργασίας και με 10 λεπτά περιθώριο να κλείσω τα εισιτήρια λόγω του συστήματος, δεν υπήρχαν περιθώρια. Προφανώς μπορούσα να περιμένω το βράδυ, να περιμένω τη Livenation που άνοιγε την επόμενη μέρα τις πωλήσεις για την ίδια συναυλία ή να σκιπάρω, ωστόσο επειδή έχω δει εισιτήριά των SOAD να γίνονται sold out σε ελάχιστες ώρες στη Γαλλία το 2010 ή 2011 (δεν θυμάμαι ακριβώς) κι έπειτα sold out στο Βερολίνο στην ίδια περιοδεία, αποφάσισα να τα πληρώσω και να τελειώνουμε. Αντι-καταναλωτικό 100%, αλλά καλώς ήρθα(τε) στον πραγματικό κόσμο :confused:

2 Likes

Εγώ τη μία φορά που πήρα από ticket Master Γερμανίας είχα συνολικά 3 εισιτήρια αξίας κοντά 200 ευρώ οπότε ψαρωμενος έδωσα τα 35 κ είπα κ ευχαριστώ που τα είχα στην ώρα τους.

Αντε επιτελους.
Ακουστικ βεβαια αλλα σε πολυ προσεγμενους χωρους ολο το τουρ (Ally Pally στο UK).

https://www.hekticket.de/hekticket/.bin/index.cgi

Εδώ μπορεί κάποιος να βρει εισιτήρια για συναυλίες που γίνονται στη Γερμανία χωρίς να τον κλέβει η ticketmaster. Για SOAD ας πούμε έχει εισιτήρια εξέδρας με δωρεάν will call ή με αποστολή στην Ελλάδα προς 7,90 ευρώ. Έχω ψωνίσει παλιότερα από αυτούς, το έχω συστήσει σε φίλη και έχει ψωνίσει κι αυτή, είναι μια χαρά.

2 Likes

Έχει δει κανείς τους Heilung; Έρχονται στην πόλη, βγήκαν κάποια επιπλέον εισιτήρια για τη (sold out) συναυλία τους και το σκέφτομαι γιατί, αν και δεν έχω ακούσει, διάβασα ότι είναι φοβεροί στα live τους.

Αυτά που κάνουν ον στέιτζ δεν θα τα δεις αλλού. Αν τους έχεις έστω κι ακουστά και σε ψήνουν έστω κι ελάχιστα, πήγαινε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Και τα λέω εγώ αυτά, που όταν τους είδα πριν κάτι μήνες απ’ όλο το venue παίζει να ήμουν ο λιγότερο ενθουσιασμένος.

1 Like

Thanks, τα έκλεισα. Δε γίνεται, για να λέτε τόσα άτομα που τους έχετε δει, ότι είναι τόσο καλοί ζωντανά, θα μου αρέσουν. Έτσι κι αλλιώς τα live που πας χωρίς να ξέρεις τι θα δεις, εξελίσσονται πολλές φορές καλύτερα.

Η συναυλία είναι Κυριακή και Σάββατο θα δω (για πρώτη φορά κι αυτόν) Devin Townsend μαζί με Haken (τους έχω ξαναδεί). Κι απ αυτόν περιμένω ωραία πράγματα… Δυστυχώς δεν έχω ακούσει πάρα πολύ τα προσωπικά του αλλά τον εκτιμώ ως καλλιτέχνη για ότι έκανε με τους SYL.

2 Likes

SWANS EU tour 2020 κουφαλες.

2 Likes

Έχει βγει πρόγραμμα? τα μόνα που βρήκα είναι τον Μάιο (Πόρτο και Βαρκελώνη).