Συναυλιες στο εξωτερικο

Λεω να παω 5 Μαιου…

2 Likes

Αέρα! Μόνο και μόνο για να δεις Gavin live

1 Like

Σήμερα πήρα ενημέρωση για το τι θα ισχύσει για την πρώτη συναυλία που θα δω μετά τον Φλεβάρη του 2020 (The Ocean, Briqueville, Psychonaut, Bear, Hippotraktor).

Ο κόσμος θα μπορεί να δει τη συναυλία (και θα μπορεί να πάει στο bar) όρθιος και χωρίς μάσκες αλλά η χωρητικότητα θα πέσει στο μισό (από 1000 άτομα σε 500). Η είσοδος θα επιτρέπεται μόνο με πιστοποιητικό (σε μορφή QR code) είτε εμβολιασμού, είτε αντισωμάτων από ιό τους τελευταίους 6 μήνες είτε με PCR/Rapid test.

2 Likes

Μαλακία μου φαίνεται αυτό.

Δεν μπορώ να έχω τεκμηριωμένη άποψη. Υποθέτω ότι το θεωρούν ασφαλές, εφόσον η χωρητικότητα είναι στο 50%. Στην Φλάνδρα (όπου θα γίνει η συναυλία), το ποσοστό πλήρως εμβολιασμένων είναι στο ~90% στους ενήλικες (και η συναυλία θα γίνει σε 1 μήνα, επομένως το ποσοστό θα είναι μεγαλύτερο).

Δεν ξέρω τι γίνεται στις υπόλοιπες χώρες… Έχε υπόψιν όμως ότι Οκτώβρη που θα γίνει η συναυλία, θα έχει κρύο εδώ, δεν μπορούν να υποστηριχθούν συναυλίες σε εξωτερικό χώρο και ο συγκεκριμένος τομέας έχει δεχτεί το μεγαλύτερο πλήγμα. Αν οι ειδικοί κρίνουν ότι η κατάσταση είναι υπό έλεγχο (το λέω επειδή η ενημέρωση έλεγε ότι τα μέτρα αυτά μπορεί να αλλάξουν), πολιτικά βρίσκω ΟΚ την απόφαση. Επιδημιολογικά, δεν μπορώ να έχω άποψη.

1 Like

Δεν έχεις μάθει τα νέα; Στο internet είμαστε, μπορείς.

4 Likes

Γιατι? Ο κινδυνος μεταδοσης οταν ειναι ολοι εμβολιασμενοι, ειτε με αντισωματα, ειτε τεσταρισμενοι το τελευταιο 48ωρο ειναι εξαιρετικα μικρος. Και ολα τα events εδω στην Αμερικη παρομοιους κανονες ακολουθουν. Νομιζω ο κοσμος εχει παρει την φαση με την μασκα υπερβολικα σοβαρα, του τυπου οτι επειδη πρεπει να την φορας οταν μπαινεις σε καταστημα προληπτικα, ακομα κι αν ειναι για 2 λεπτα, σημαινει οτι αλλιως μπορεις να κολλησεις. Δεν ειναι ακριβως ετσι. Αν μπεις σε ενα καταστημα στο οποιο ειναι μεσα καποιος που εχει κοβηντακι και μεινεις για 2 λεπτα, η πιθανοτητα να κολλησεις ειναι πολυ μικρη, ακομα και χωρις μασκα. Εκτος αν βηξει πανω σου ξερω γω.

θέλει ώρα, αλλά σε χώρο που θα ανασαίνουν έντονα και θα είσαι σε κοντινή απόσταση… oh well. καλύτερα με μάσκα και ας ειρωνεύονται. την κατεβάζεις για μια μπύρα και δατς ιτ.

Όταν ο κόσμος μιλάει ή, ακόμα χειρότερα, τραγουδάει, οι πιθανότητες μετάδοσης προφανώς και πολλαπλασιάζονται.

2 Likes

Επομένως είναι ασφαλές να κλείσω εισιτήριο για Russian Circles, λίγους μήνες μετά;

2 Likes

Όπως έχω διαβάσει, η Δελτα είναι εξαιρετικά πιο μεταδοτική και το να είμαι σε εσωτερικό χώρο με αμφίβολο εξαερισμό, για το λιγότερο 1 ώρα και με 500 άτομα που μπορεί να φωνάζουν/τραγουδάνε, ε δεν μου φαίνεται καθόλου σοφό να μην έχουν υποχρεωτική την μάσκα.
Τα νούμερα που λες ισχυαν μέχρι την μετάλλαξη Αλφα, με την Δέλτα έχουν αλλάξει τα νούμερα, πολύ προς τα κάτω.

Ούτε λίγες μέρες μετά :joy:

Russian Circles δε τραγουδάνε όποτε είσαι καλά :stuck_out_tongue:

3 Likes

Δε θα τραγουδάνε πάνω στη σκηνή, από κάτω όμως το κοινό θα πρέπει να αναλύσει όλα τα νέα και τις εξελίξεις στον κόσμο συζητώντας μεγαλοφώνως.

Τουλάχιστον αυτό ισχύει για ποστ-ροκ συναυλίες στην ελλάδα, κει γύρω μπορεί να είναι διαφορετικοί οι κανόνες. :stuck_out_tongue:

4 Likes

Το Download αυριο μεσημερι ανακοινωνει ονοματα

Ακριβώς το ίδιο και στην Γερμανία.

Η Prophecy records διοργανώνει ένα φεστιβάλ στις αρχές Σεπτεμβρίου και ανακοίνωσε τα παρακάτω…

We can gladly announce that our hygiene concept has been approved by the competent authorities again. Prophecy Fest is therefore still very much on course to take place under the Coronavirus Act effective until September 17. Please check the most recent updates at our FAQ - f.i. masks are voluntary now, no more Antigen tests possible and although the restrictions on ticket numbers have been lifted, we will keep them limited to 999 festival passes.

Regarding Thursday, September 9, we have more great news: We will celebrate our 25th anniversary with an outdoor birthday bash at a location within walking distance to the Cave of Balve and the camping area. As it is our party, we will provide you with free beer and food as long as stocks last – but you will also be allowed to bring your own beverages and snacks.

Please note the following significant changes that were made according to the most recent state Coronavirus regulations:

  • All visitors are required to either provide legal documentation of being fully vaccinated or valid documentation of having recovered from an infection with Covid-19 or attestation of a legally valid negative Covid-19 PCR test (simple antigen tests are not sufficient) not older than 48 hours prior to the official start of the festival on Thursday, September 9 at 12.00 CEST.

  • Mask-wearing on site is no longer mandatory.

Μπήκα στο FAQ τους και επισημαίνουν επίσης πως σε περίπτωση που αλλάξουν τα δεδομένα ως προς τον αριθμό ατόμων που μπορούν να παρευρεθούν στο φεστιβάλ και τα τωρινά εισιτήρια έχουν πουληθεί όλα τότε (γράφουν επι λέξη) “First come, First served” :open_mouth:

Ορίστε και το λαιν απ, σε περίπτωση που ενδιαφερει κάποιον/α

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως το μέρος είναι απίστευτο. Μέσα σε μια σπηλιά.

6 Likes

ωω φασαρα ! Θα ηθελα να το τσεκαρω σιγουρα μελλοντικα!

Περα απο το Beyond the Redshift των Cult of Luna του χρονου στο Λονδινο, δεν εχω κλεισει κατι.

Επιστρεφω στο νησι μετα απο πολλους μηνες στην Ελλαδα WFH, και σκεφτομαι να κανω καμια αποπειρα συναυλιας μιας και σιγα σιγα ανοιγουν, αλλα δε ξερω ρε γμτ ακομα.
Τον Σεπτεμβρη βλεπω πολλες προγραμματισμενες συναυλιες πχ και φεστιβαλ.
Εχω βαλει BOSSK και black midi στο ματι … να δουμε.
Βεβαια μια φιλη πηγε στο Latitudes Festival και ενω ηταν εμβολιασμενη, κολλησε… οποτε θελει σκεψη.

2 Likes

Εγώ ξεκινάω σιγά σιγά με τη μασκούλα, το dplf και το πιστοποιητικό εμβολιασμού μου για 2 days prog +1 festival. Είσοδος με Green pass και καθήμενοι, πιστεύω πως δε θα φοράμε μάσκες. Ίδωμεν

6 Likes

Mercyful Fate βλεπω…για να δουμε τι αν θα παιξουν τελικα εδω του χρονου…

2 Likes