Συναυλιες στο εξωτερικο

Πφφφ, κλάιν, τους 3 απ’ τους 5 μεγαλύτερους της αφίσας τους έχω δει.

(Προφανώς και γαμώ τα line-up, απλά πρώτη φορά έτυχε να έχω δει όντως κάποια ονόματα από όλες αυτές τις κωλο-αφίσες που αναφέρετε συνέχεια! :stuck_out_tongue:)

2 Likes

επίσης σιγά μην τρέχουμε να βγάζουμε βιζες και βυζιά για να πάμε UK. Όλα σχεδόν παίζουν κι Ευρώπη. Κάνα πολύ σπέσιαλ φέστ ισώς να άξιζε, αλλά κι αυτά κουράζουν πλέον, με επαναλήψεις.

τίμιο φεστιβάλ στην Ρουμανία τον Αύγουστο.

υγ Φέρτε Ανσέλμο με σετ Παντέρα ρε ύπνοι διοργανωτές

3 Likes

Θα μετρουσε, καλλιο αργα παρα ποτε

2 Likes

Καλά Ρουμανία και Βουλγαρία 0 εμβολιασμοί και όλο λάιβ και φεστιβάλ ανακοινώνουν.

1 Like

Οι Arcturus ακύρωσαν όλη την Ευρωπαική που είχαν προγραμματίσει για τέλος Γενάρη με αρχές Φλεβάρη. Υποθέτω ότι θα ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμα τους, ειδικά για χειμωνιάτικες περιοδείες.

Εγω η αληθεια ειναι οτι φρικαρω οταν βλεπω πλανα απο συναυλιες σε κλειστο χωρο. Πολυς κοσμος νομιζει οτι δεν εχουμε πλεον Covid19 ξερω γω. Ναι μεν εχουμε το εμβολιο ευτυχως, και επισης ευτυχως εχουν πεσει τα ποσοστα θανατων και κρουσματων σε πολυ μικρα νουμερα στην πλειονοτητα των χωρων του δυτικου κοσμου, αλλα παραμενει κατι που ειναι εκει εξω, και προσωπικα ακομα και να μου ελεγαν οτι θα το περασω εντελως ηπια, δε θα ηθελα να το κολλησω.

Στα δικα μου τα πλανα (διχως να παρω εισιτηριο μεχρι να δω πως παει η φαση με τον ιο μεχρι τοτε) ηταν ή ειναι τα εξης:

  • Baroness - σημερα, ειχαν γινει sold out και εβαλαν κι αλλη συναυλια, αλλα απλα δεν υπηρχε περιπτωση να παω στο St. Vitus Bar στο Brooklyn γιατι εχω παει και ειναι μια ΤΡΥΠΑ.
  • Leprous - 9 Μαρτιου 2022
  • Riverside - 27 Απριλιου 2022

Αντε να δουμε.

1 Like

και αγγλία μόλις ανακοινώθηκαν νέα μέτρα, συμπεριλαμβανομένων covid passes για τα venus. προβλέπω πολλές ακυρώσεις για τους 2-3 επόμενους μήνες.

Καλα το να παω σε συναυλια που να μην ελεγχουν οτι εχεις κανει εμβολιο το θεωρω απλα σουρρεαλ, δεν προκειται να γινει.

Μακαρι να μπει και μια συναυλια στα μερη μας, ειναι απολαυση

1 Like

Έχω 2 φίλους εδώ στο Όσλο που δουλεύουν σε μια εταιρεία που διοργανώνει συναυλίες λ τους έβγαλαν ξανά σε αναστολή οπότε δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Ήδη έχουν αρχίσει οι ακυρώσεις, πέρα από Αρκτούρους που μόλις ανέφερες.

Πολύ ωραία συναυλία FNM και μετά UNKLE.
Bad Religion τους βρήκα χάλια.

UNKLE είχα φύγει. Μετά το τρίωρο ολοκαύτωμα από BR και FNM, τι να κάτσω να δω;

1 Like

Και εγώ έφυγα αλλά για εντελώς άλλο λόγο:
Μια παρέα φοιτητών μας κέρασαν κάτι σφηνάκια Τζιν ή Βότκα (δεν θυμάμαι τώρα) από ένα μπουκάλι που είχαν βάλει στον χώρο.
Έλα μου όμως που το μπουκάλι είχε μέσα και κάτι άλλο. Μάλλον MDMA. Και εγώ και ο ξάδελφος την ακούσαμε στερεοφωνικά.
Βασικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ναρκωτικά, αν μας το είχαν πει θα ήμασταν προετοιμασμένοι, απλά δεν το περιμέναμε.
Ευτυχώς το αμόρε πίνει λίγο και αρνήθηκε, οπότε δεν είχαμε πρόβλημα να γυρίσουμε σπίτια μας.

4 Likes

Καλοί ήταν και BR και οι FNM δεδομένων των συνθηκών (αθλιότερος κλειστός χώρος όλων των εποχών για συναυλίες τέτοιου βεληνεκους).

Απλά FNM στο βράχων ένα χρόνο νωρίτερα καμία σχέση, κλάσεις ανώτερα.

Σύμφωνοι σε όλα. Παρ’ όλα αυτά, στον ίδιο ακριβώς χώρο έχουμε δει και συναυλίες που είχαν εξαιρετικό ήχο (γιατί το βασικότερο πρόβλημα στη συγκεκριμένη συναυλία ήταν ο άθλιος ήχος).

Για μένα και σα χώρος ήταν ένα αισθητικά κακάσχημο κουτί.

Εντάξει ο ήχος σε BR/FNM ήταν τραγικός αλλά ακόμα κι αυτός ωχρια μπροστά στην αθλιότητα TOOL/MASTODON το '06.

Άλλη φορά δεν έχω πάει για να είμαι ειλικρινης, μου αρκούσαν αυτές οι 2 “φανταστικές” εμπειρίες.

Και γενικά από καλοκαίρι 2010 δεν έχω ξαναπατήσει σε “μεγάλο” λάηβ με εξαίρεση το τελευταίο MUSE μετά από επίμονο πρήξιμο από κολλητό. Τουλάχιστον η πλ. Νερού κάτι λέει ως χώρος.

1 Like

Tool/Mastodon δεν ήταν εκεί ρε, ήταν στο Ελληνικό.

Τόσο πολύ τα μπέρδεψα ε…
Τεσπά, σκατά και τα 2 όπως και νά χει :exclamation:

On topic και για να μην ξεχνιόμαστε, σας περιμένω Mannheim ε!

Νομίζω η μόνη φορά στο κλειστό που έχω ακούσει καλό ήχο ήταν ZZ Top. Αν δεν με απατά η μνήμη μου σε Heaven And Hell/Blind Guardian ήταν αξιοπρεπής, Testament (ειδικά) αλλά και Gojira πολύ κακός.