Περί υβριστικών ποστ και γραφικών ποσταδόρων

όχι. ούτε στα ισπανικά, ούτε σε καμιά άλλη. μόνο στην γλώσσα του οίκου των σλιθεριν επιτρέπεται

Χαχα ενας μοντ που διαβαζει χαρι ποτερ.

παιδιά, αυτές τις μέρες κάντε reports στο φόρουμ και σώστε μας. Όποιος κάνει τα περισσότερα (και σωστά) reports κερδίζει!

Ποσα spam-posts??? :stuck_out_tongue:

εγω δεν ειμαι ρουφιανος…!

τι κερδιζει αληθεια?!:stuck_out_tongue:

σύντομα θα υπάρξουν ειδικά προνόμια για μερικούς χρήστες :wink: Just be patient

εγώ θέλω μια αγκαλιά απ’τον Cozy

:oops: :oops:

όπως?θα μας κερασετε παγωτο?

am i crossing the line?plz don’t report me!:cry:

Eεεεεε, αυτο δεν ξερω αν μου ακουγεται και τοσο θετικο… :-s

ειδικα προνομια?

Στις 2 πιτσες η 3 δωρο.γιαυτο ποσταρο σαν τρελος.τι νομιζες?Παντως περαν τις πλακας οι τυποι ειναι απιθανοι.Μα ποιος σας χρηματοδοτει? Η γιαννα αγγελοπουλου με τον πατερα?:lol:

H αγάπη σας

Και μια μασονική στοά που κρύβεται πίσω απ την κυβέρνηση Μπους και το σκάνδαλο της Siemens

Nα υπενθυμίσω για πολλοστή φορά (και για τους νέους χρήστες) τη τεράστια βοήθεια που προσφέρουν στη σωστή λειτουργία του φόρουμ τα reports (το κουμπάκι με το θαυμαστικό κάτω από το αβατάρ του χρήστη που πόσταρε κάτι που πιστεύετε πως πρέπει να δούνε οι moderators). Τους κανόνες λίγο πολύ τους ξέρετε και μας βοηθάει πάρα πολύ το να κάνετε report ένα ποστ που τους παραβαίνει (π.χ. λινκ για επίσημη κυκλοφορία ή γκρίκλις ή τόπικ που πιστεύετε πως πρέπει να κλειδωθεί ή κάποια άλλη παραβίαση κανόνων του φόρουμ) γιατί επιταχύνει κατά πολύ το moderating και δε μας δημιουργεί περαιτέρω προβλήματα. Επίσης, μας δίνει πολλές φορές μια ένδειξη και για το τι θέλουν οι χρήστες από το φόρουμ και άρα κι από εμάς.

Το φόρουμ έχει μεγαλώσει πολύ, οι χρήστες είμαστε πολλοί και γνωρίζόμαστε μεταξύ μας. Δε μπορούμε να ξέρουμε ούτε με τι ύφος λέγονται κάποια πράγματα, ούτε τι οικειότητα έχετε μεταξύ σας, ούτε αν ενοχληθήκατε από κάτι ή κάποιος χρήστης σας τη μπαίνει συνεχώς δίχως να του έχετε κάνει τίποτα. Όποτε πιστεύετε πως πρέπει να επέμβουμε, προτιμούμε χίλιες φορές να ΜΗΝ απαντήσετε στο ίδιο στυλ και να το κάνετε ριπόρτ αυτό το ποστ, ώστε να εξετάσουμε την περίπτωση, παρά να παρεκτραπούν οι συζητήσεις και να εκτεθείτε στο τέλος και εσείς :wink: Στο κάτω κάτω της γραφής, αν δε μας λέτε τη δυσαρέσκεια σας, για κάποια πράγματα που σας λένε, εκείνη τη στιγμή μετά είναι και λίγο άδικη η κριτική προς το πρόσωπο μας και να μας κατηγορείτε πως δε σας προστατεύσαμε. Δε μπορούμε να μυρίζουμε τα νύχια μας…

Report, report, report, report :wink:

Τι ναι αυτά ρε παιδιά; Και κουμπάκια ρουφιανιάς μπήκαν τώρα; Ωραία πράγματα. Τουλάχιστον αντί για θαυμαστικό βάλτε την φάτσα του Μάτσα.

Αν οι ιθύνοντες του φόρουμ θέλουν ένα αποστειρωμένο περιβάλλον είναι δικαίωμα τους. Δεν μπορούν όμως να βάζουν τους χρήστες να ρουφιανεύονται μεταξύ τους και μάλιστα ανώνυμα. Ας κάνουν μόνοι τους αυτή την ΣΥΧΑΜΕΡΗ δουλειά. Αλλωστε αυτός είναι και ένας από τους λόγους που επέλεξαν να είναι μοντερέιτορ. Η τάξις και η Ασφάλεια

Το να ενημερώσεις τους χρήστες που δέχτηκαν να βοηθήσουν (μοντς) πως κάποιο τόπικ πρέπει να κλειδωθεί γιατί υπάρχει ήδη ή το να μεταφερθούν κάποια ποστ στο σωστό τόπικ, είναι ρουφιανιά? Εγώ αυτό το ονομάζω προστασία της λειτουργικότητας του φόρουμ από τους χρήστες τους ίδιους.

Ας μην είμαστε υπερβολικοί Beer Drinker. Φόρουμ είναι, όχι το αντιστασιακό κίνημα στη χούντα για να μιλάμε για ρουφιανιά. Το μοντερέητιν του φόρουμ γίνεται από χρήστες (σαν και εσένα) και όχι από επαγγελματίες. Για αυτό κι όλας νομίζω πως είναι λογικό να ζητάμε τη συνεργασία όλων των χρηστών για το moderation ώστε να βοηθηθούν λίγο και οι χρήστες που δέχτηκαν να αναλάβουν την ευθύνη να κάνουν αυτές τις αγγαροδουλίτσες και να παραμείνει φιλικό και οργανωμένο το φόρουμ για όλους μας.

Επίσης, δε θεωρώ κακό αν σε βρίσει κάποιος εδώ μέσα και κάποιος από εμάς δε το έχει δει (γιατί το φόρουμ είναι τεράστιο) να απευθυνθεί ο χρήστης σε εμάς και να δούμε τι λένε οι κανόνες και τι πρέπει να γίνει. Το προτιμώ προσωπικά 1000 φόρες από ένα “μη αποστειρωμένο περιβάλλον” που θα προκαλούσε σε ένα τόπικ για τους Manowar 50 μπινελίκια ποστ, γιατί ο ένας βρίζει τον άλλο και δεν προκαλούν σε κανένα τη διάθεση να ασχοληθεί με τους Manowar :wink:

Κακώς βλέπεις τους μοντερέητορς σαν μπάτσους. Χρήστες είμαστε, που θέλουμε να μπαίνουμε και να μιλάμε για μουσική και δεχτήκαμε να αφιερώνουμε λίγο χρόνο παραπάνω για να παραμείνουν σε ένα καλό επιπέδο (και όσο το δυνατόν πιο “κοινώς αποδεκτό”) οι μουσικές συζητήσεις. Το ίδιο ζητάμε από όσους χρήστες έχουν διάθεση να αφιερώσουν άλλα 10 δεύτερα από το χρόνο τους για να βοηθήσουν κάνοντας ένα ριπόρτ.

Αν θεωρείς “ρουφιάνο” όποιον κάνει ένα ριπόρτ, τότε η απλή λογική με οδηγεί στο συμπέρασμα πως τους μοντς που κάνουν αυτό που ουσιαστικά κάνει ένα ριπόρτ τους θεωρείς επίσης ρουφιάνους και δε με ευχαριστεί ιδιαίτερα.

Καμιά φορά δεν χρειάζεται να εξηγούμε τα αυτονόητα…

2η φορά σήμερα… Ήδη με ανάγκασε ο Κόζυς με τον Mule να εξηγήσω γιατί Λεμονής << Βαλβέρδε :stuck_out_tongue:

Αν είναι δυνατόν! Τί νοοτροπία είναι αυτή; Οι κανόνες του forum υπάρχουν για να υπηρετούν τους χρήστες και την επιβίωση του forum. Δεν νομίζω πως κανένας από αυτούς τους κανόνες δημιουργεί «αποστειρωμένο περιβάλλον». Αντιθέτως, οι κανόνες εξυπηρετούν την πιο ελεύθερη έκφραση των μελών του forum!

Ο ατυχής παραλληλισμός σου παραπέμπει σε στρεβλή και ανώριμη αντιμετώπιση του ρόλου του καθενός μας εδώ μέσα.

«Σιχαμερή» είναι η αδιαφορία του χρήστη, που αρνείται να σεβαστεί τους γύρω του. Δεν μπορούμε εις ένδειξη δήθεν «ντομπροσύνης» να δεχόμαστε βανδαλισμούς του forum, το οποίο όλοι μαζί κρατάμε ζωντανό. Το report δεν είναι «ρουφιανιά», είναι ένδειξη ενδιαφέροντος για τη βιωσιμότητα του forum, είναι άρνηση της καταστροφικής σιωπής και της εγωιστικής αδιαφορίας (για να μην χρησιμοποιήσω πιο βαριά έκφραση).

Όταν συμβαίνει κάτι κακό, δεν κλείνουμε τα μάτια, αντιδρούμε.

Ωπ! Δεν την έχω δεί την “εξήγηση”, θα την διαβάσω τώρα… :stuck_out_tongue:

On topic:
Το φόρουμ είναι αχανές, όσοι και να είναι οι μοντεράτορες δεν μπορούν να τα διαβάζουν όλα, αν μη τι άλλο δεν βλάπτει να προσέχουμε και μόνοι μας τι ποστάρεται και να το επισημαίνουμε.
Στο κάτω-κάτω τι σημαίνει “ρουφιανέυω”;
Aν ο χρήστης Χ μου έχει εκμυστηρευτεί σε μία ιδιωτική μας συζήτηση μία προσωπική του άποψη και εγώ την μεταφέρω σε άλλους με σκοπό να τον εκθέσω/θίξω/βλάψω αυτό ίσως να είναι ρουφιανιά.
Αν ο χρήστης Χ έχει ποστάρει κάτι σε ένα φόρουμ, δηλαδή έχει εκφράσει άποψη δημόσια, και μάλιστα σε ένα φόρουμ που επιτρέπει και στους επισκέπτες πρόσβαση σε όλα τα ποστς, που είναι η ρουφιανιά αυτού που κάνει το ρηπόρτ; Στην επισήμανση αυτής της δημόσιας έκφρασης άποψης σε τρίτους; Δηλαδή αυτός που την έγραψε δεν την έγραψε για να διαβαστεί;

Τα ριπορτς που λετε να κανουμε τα βλεπει κανεις;:-k Δεν ειναι γενικη παρατηρηση αυτο, μαλλον ειδικη.
Εχω κανει 2 ριπορτς σε ποστ που θεωρω προσβλητικο προκειμενου να γινει εντιτ και δεν.