ΕΠΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ: Ποια είναι η καλύτερη;

Οι theatrical versions ήταν 3 ώρες (The Fellowship of the Ring), 2 ώρες και 50’ (The Two Towers) και 3 ώρες και 10’ (The Return of the King)!
Σύνολο 9 ώρες! :wink:

Οι extended versions ήταν 3 ώρες και 30’, 3 ώρες και 40’ και 3 ώρες και 50’ αντίστοιχα!
Συνεπώς: 11 ώρες! :wink:

Όχι τίποτα άλλο, αλλά είμαι “άρρωστος” με την τριλογία (βιβλίο και ταινία) και θα ήθελα πολύ να υπάρχει μια ακόμα ώρα ταινίας που δεν έχω δεί! :stuck_out_tongue: :lol: 8)

naie xeis dikio 2 ores parapanw to thymamai sto synolo 45’ , 30’ kai 45’ apla ksexastika. mallon prepei na tis ksanadw…aaxaxaxaxaaxaxaa :smiley:

Ωραιος:thumbup: αλλα οχι και η καλυτερη[-X

τελικά έσυ δεν θα μου γλυτώσεις, θα σε δαγκώσω! :lol: :lol:

H μάχη για την πρωτιά ανάμεσα σε Braveheart και Άρχοντα συνεχίζεται. Πρώτος με έντεκα ψήφους ο Άρχοντας, ακολουθεί κατά πόδας το Braveheart με δέκα.

Αποτελέσματα:

11 ψήφοι: Ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών (trilogy)
10 ψήφοι: Braveheart
2 ψήφος: Εξκάλιμπερ
1 ψήφος: Τhe mists of Avalon
1 ψήφος: 300
1 ψήφος: Το όνομα του Ρόδου

Μια διευκρίνηση. Επειδή βλέπω πολλούς που ψηφίζουν παραπάνω από μία ταινίες, θα ήθελα να τονίσω πως ο καθένας δικαιούται να ψηφίσει μόνο μία γι’αυτό και λαμβάνω υπόψιν μου στην βαθμολογία μόνο την πρώτη που αναφέρεται.

Το τέταρτο 24ωρο της ψηφοφορίας ξεκινάει από… ΤΩΡΑ!

Mην ξεχνάμε πάντως ότι το Braveheart είναι βασισμένο σε ιστορικά γεγονότα ενώ ο Αρχοντας είναι μεταφορά από βιβλίο…(Χωρίς να θέλω να μειώσω τoν Αρχοντα επουδενί…Εννοείται ότι είναι ταινιάρα…:wink: )

Ψηφίζω ¶ρχοντα!

Απο ότι γνωρίζω “Η Επιστροφή του Βασιλιά” πριν αρχίσει το μονταζ είχε διάρκεια σχεδόν 7 ώρες.Και εγώ θα γούσταρα παραπάνω διάρκεια απο τις extended versions.

Εγώ ψηφίζω Ben Hur, γιατί είναι ΕΠΙΚΟΤΑΤΗ ταινία, και λατρεύω και την τριλογία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών βέβαια (κι εγώ έχω αγοράσει τις extended versions και των τριών ταινιών), αλλά την θεωρώ απλά επική. :respect:

Mακράν το Μπεν Χουρ.Οχι μόνο η πιο επική, αλλά ίσως η καλύτερη ταινία που έβγαλε ο κινηματογράφος. Ειδικά το σενάριο ειναι επιεικώς μεγαλειώδες.

Braveheart xalara.

el sid

Braveheart !!!

13oς πολεμιστής, στα…εκτός συναγωνισμού. :slight_smile:

Την extended έκδοση Της Τριλογίας (και σαν καμένος φυσικά η μίνα τιρυθ το γκόλουμ και τα αγάλματα από το αργκοναθ κοσμούν την βιβλιοθήκη μου …)

Μα και ο Άρχοντας σε πραγματικά γεγονότα είναι απλά κάποιοι μικρόμυαλοι δεν λένε να το καταλάβουν και παρασύρουν όλο τον κόσμο …

+1 !!! (sed but true)

Ήμουν σίγουρος από το όνομά σου και μόνο!!:stuck_out_tongue:
Έτσι ήμουν πριν 3-4 χρόνια!! Αχχ ωραίες εποχές!!!

Γαμαει τα ιστορικα γεγονοτα βεβαια!:stuck_out_tongue: :wink: Ασχετα ομως μ αυτο,η ταινια ειναι απλα κορυφη!!!

Εγώ είμαι ήδη 3-4 χρόνια έτσι… [SIZE=“1”]και σχεδιάζω για το καλοκαίρι γενική επανάληψη Τολκιν !!!(ειδικά αν έχει βγει μέχρι τότε το καινούριο…)[/SIZE]

Moυ αρέσει πάρα πολύ ο άρχοντας αλλά θα πω και εγώ BRAVEHEART.

[SIZE=“7”]FREEDOM[/SIZE]

to braveheart APLA BIAZEI thn skwtsezikh istoria… :stuck_out_tongue: !

και λιγα λες…

Nai…ayto einai alitheia… Nomizw oti ama eimoun Skwtswzos den tha mou arese h tainia! Alla einai apo tis tainies pou se kanoun na anatrixiazeis wres-wres…