ΕΠΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ: Ποια είναι η καλύτερη;

Η Σκωτσέζα που μου έκανε Αγγλικά την λάτρευε πάντως… Την είχε δει άπειρες φορές και ήταν η αγαπημένη της ταινία. Και το πατρικό της ήταν λίγα χιλιόμετρα μακριά από το Στέρλινγκ όπου έγινε η ταινία. Για αυτούς το Braveheart είναι όπως οι 300 για μας. Τους έδειχνε πολύ φοβερούς τύπους και ακόμα περισσότερο ρεζίλευε τους Άγγλους. Ειδικά για το δεύτερο την λάτρεψαν την ταινία!!!

Μίσος έχουν με τους Άγγλους μιλάμε…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

και λογικό μου φαίνεται…

ον τόπικ : Braveheart, Excalibur και ΦΥΣΙΚΑ το πρώτο ΚΟΝΑΝ…:smiley: τι να κλάσει ο κινγκ Λεονάιντας και ο Άραγκορν μπροστά στον Κιμμέριο ρε? ΚΡΟΜ

Ε οι 300 ηταν πολυ παραμυθενιο και δεν πολυγουσταρα!!Αμα εχεις και ιστορικογραφο φιλο να σου αναλυει την καθε ιστορικη ανακριβεια τησ ταινειας που νατην δεις!Θα πω τον αρχοντα γιατι ηταν γαματη ταινεια και ηταν η πιο ακριωης προσεγγιση τετοιας ταινειας ως προς το βιβλιο!

επισης και To Kingdom of heaven τρωγοτανε

Exει δει κανεις την ταινεια Pathfinder(πρεπει να κυκλοφορησε προσφατα σε DVD) ?
Aπο οτι ακουσα μπλεκονται Vikings με Ινδιανους και πρεπει να γινεται της πουτανας:) :slight_smile: :slight_smile:

Run του Ακίρα Κουροσάβα

Ταινιάρα… Απλά ΕΠΟΣ…

:bow2: :bow2:

Πως το ξέχασα ο ΛΑΚΑΜΑΣ

Conan The Barbarian ρε. Τι άρχοντες και φρίντομ και γκεηλίκια ρε γαμώτο.

Αλλά μέτρα μου μια ψήφο στο Braveheart για να μην στέκεται στην κορυφή ο φλώρος με τα δαχτυλίδια.

Έχομεν και λέμε λοιπόν

  1. El Sid
  2. Run
  3. Kingdom of heaven
  4. Ο Λορενς της Αραβίας

Απίστευτα βαριά ταινία. Αφού κατάφερες και την είδες ολόκληρη είσαι ήρωας. Εγώ να πω την αμαρτία μου δεν έχω αντέξει να το δω ολόκληρο.

Το λες ίσως γιατί ίσως δεν σε κέρδισε σαν ταινία. Επίσης τα ιαπωνικά δεν είναι και ότι πιο εύηχο σαν γλώσσα. Άλλο αν εγώ την θεωρώ μεγαλοπρεπέστατη.

και μόλις διαπίστωσα τι μ@λ@κιες γράφω.

Δεν είναι Run, αλλά Ran

BRAVEHEART+LORD OF THE RING!!!
ΤΑΙΝΙΑΡΕΣ!!!:thumbup: :thumbup:

Με αγγλικη σημαια ψηφιζεις ΣΚΟΤΣΕΖΙΚΗ ταινια???8O

ΝΤΡΟΠΗ+ΕΣΧΟΣ…τς…τς…τς[-X [-X

Μ’αρεσαν επισης και το Willow και Callindor (Red Sonya) με τον Σβαρτζενεγκερ

Ο Αρχοντας είναι στην κορυφή με ποιο αγαπημένο μάλλον το 2ο. Έχω σκοπό κάποια στιγμή να δω και τα 3 συνεχόμενα. Μετά ακολουθεί ο Γουιλιαμ Γουαλας.

Εγω πραγματικα χρειαζεται να ψηφισω εδω???:stuck_out_tongue:

Παιδια ξεχασατε τον 13ο Πολεμιστη που μπορει να μην πολυλεει ο Μπαντερας αλλα ο Μπουλβαι είναι η εννοια του πολεμιστη!!!Εννοειται οτι συμφωνω με λορντ οφ δε στρινγκς, γενναιοκαρδο και τον τελευταιο βλακα μοικάνα!!!:smiley: :stuck_out_tongue:

οι περισσοτερες ταινιες που αναφερθηκαν ειναι καταπληκτικες και τις γουσταρω πολυ
braveheart
ben hur
lord of the rings
conan
κλπ κλπ

αλλα με μια ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο!
ηδη εχει αναφερθει και αυτη

RAN

απλα επος.βασισμενο στον Βασιλια Ληρ του Σεξπηρ,ο Κουροσαβα απλα δινει μαθηματα σκηνοθεσιας!!
και ιδιαιτερα ο γερος πατερας μια απο τις καλυτερες ερμηνειες που χω δει στην ζωη μου (απο την στιγμη που χανει τα λογικα του ειναι ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ!!!)!

Έτσι, σιγά-σιγά να αυξανόμαστε!!! Ό,τι και να πεις είναι λίγο μπροστά στο μεγαλείο της ταινίας! Αυτές οι στιγμές σιωπής που έχει είναι πιο συναισθηματικά φορτισμένες από οποιαδήποτε κραυγη απελπισίας σε άλλες ταινίες!

:bow: :bow2: