Χάσμα. Ποια η γνώμη σας;

Οι Χασμα απ’οσο ξερω ειναι διαλυμενοι.
Οχι επισημα αλλα δεν κινεται τιποτα στην μπαντα.

Παντα ειχα ασχημη γνωμη για αυτη τη μπαντα.Δεν μου ελεγε ποτε τπτ γενικα…

Θες οτι ειχαν κατι ποιητηκους στοιχους που με ξενενερωναν,
θες οτι ηταν ψιλομεταλ η μουσικη,
θες οτι οταν τους πρωτοακουσα ημουν πιτσιρικι και γουσταρα να ακουω μονο ντου κ ξυλο φαση και οι στιχοι δεν ειχαν αυτη την αμεσοτητα που ειχαν αλλες μπαντες και δεν εβγαζα κ νοημα απαυτα που ελεγαν#-o
Τεσπα προσπαθησαν να φερουν “ποιοτητα” στο punk αλλα αυτα οσο ναναι δεν πηγαινουν μαζι
Και παντα μου την εδινε οταν εβλεπα ασχετα ατομα με το πανκ να τους γουσταρουν:D

sxetiko-asxeto: stin prosfati sinaulia twn panx romana sto an, ixoliptis itan kapoio melos twn xasma (according to frank).

Αχ, Χασμα. Η καλυτερη ερωτικη πανκ μπαντα των τελευταιων ετων.

Εκτιμω τη μουσικη τους αλλα δεν αντεχω τους χαζοβιοληδες φανς σε καθε συναυλια τους. Απο τις 3 φορες που τους εχω δει μονο μια φορα περασα οντως καλα.

Exω παρατηρήσει οτι ενω η φάση τους είναι ροκ εν ρολ και παρεπιπτοντως οχι τοσο μεταλ οσο λέει ο φιστς τους γουσταρουνε πολλοι χιπιδες και πολλοι “εγω ημουνα πανκ στα 16 μου” τυποι. Μαλλον οι στιχοι θα φταίνε

οι τυποι πραγματικα μ εχουν ξενερωσει λογω το κοινου τους (ενω η μουσικη τους ειναι τρομερη). Παντως μονο και μονο που διασκευαζουν ρορι γκαλαχερ ειναι ρεσπεκτ.

τωρα που είπες γκαλαχερ εχω καιρο ν ακουσω

χαχαχα ετσι στηριζουμε καπετανιο

Βασικα οπως ειπε ο captain τους ακουνε πολλοι χιππιδες σχετικα γιατι οι στιχοι σε “στελνουν” και καλα…
Μαλακιες…ειναι απλα μια μπαντα που τα περισσοτερα ατομα που τη γουσταρουν ειναι εκτος πανκ

E ωραια ρε παιδια και να την γουσταρουν ατομα εκτος του πανκ κυκλου,που ειναι το κακο?Μια μπαντα δεν την κρινεις απο το κοινο της,την κρινεις απο το μουσικο/στιχουργικο της εργο.Αμαν πια με τον ελιτισμο στη μουσικη,λες και πρεπει σωνει και καλα το punk να ειναι μονο για λιγους.Και τους Ramones τους ακουει ολο το συμπαν και φορανε μπλουζακια τους πολλοι '‘ακυροι’'με την μπαντα,μηπως να μην ακουμε και Ramones?

όχι εννοείται θα ακούμε ramones, αλλά ο επόμενος που θα δω να φοράει ροζ μπλουζάκι ραμονς με στρασάκια σε κλαμπ εύχομαι να λοβοτομηθει

Τους Χάσμα τους λατρεύω και είμαι εντελώς άσχετος με τη DIY και punk φάση, άντε να ακούω σποραδικά 2-3 punk μπάντες και χμμμ όντως, άμα δεν ήταν τόσο μέταλ η μουσική τους παίζει να μη μου είχαν κάνει το “κλικ”.

ρε δεν εχουν τοοοοσο μεταλ θα με τρελανετε;

+1 ασταλντο

Βασικα εγω δεν ακουω καθολου μεταλ στους Χασμα! Απο που κι ως που?

Στα της μπαντας, οσα εχω ακουσει μου αρεσουν παρα πολυ. Ξεφευγουν λιγακι απο τα τετριμμενα πανκ ορια βεβαια, αλλα μου αρεσει ο ηχος τους.

αφήστε το μέταλ οκ, αλλά πως το να πω; σίγουρα όχι καθαρό πανκ, μουσικά μιλώντας πάντα.

παιζουν καθαροτατο πανκ απλά τυχαίνει να ξέρουν μουσική.

Και να μην κανουν ολη την ωρα διασκευες σε ξενα πανκ χιτς!

Γενικα και λαιβ γαμουσαν.

αν και φαινεσαι σχετικος περι Punk φιλε πιστευω πως κανεις λα8ος…Κα8αροτατο punk για κανενα λογο δεν παιζουν…ειναι κατι παραπανω απο τεχνικοι και οι στιχοι τους ειναι πολυ ξενοι προς το punk.Θα ταιριαζαν ποιο πολυ οι στιχοι σε pink floyd,rush…

Και μετα βαλε σε εναν μεταλλα απο εδω μεσα Βανδαλουπ και μετα Χασμα!

Το 107% 8α απαντησει Χασμα…οποιος καταλαβε καταλαβε:)

Κοίτα ρε παιδί μου, πλέον κι έπειτα από χρόνια δεν έχω στο μυαλό μου το πανκ ως 3 συγχορδίες. Οποτε ναι θεωρω την μουσική τους πανκ. Δηλαδή τα κομμάτια αντεκδίκηση και κλώνος τί είναι ξέρω γω? Θρας? Προγκρέσιβ? Ούτε καν. Στο στιχουργικό θέμα (στο οποίο η συγκεκριμένη μπάντα ποτέ δε με κέρδισε), δεν ξέρω αν υφίσταται κάποια κατηγοριοποίηση. Δηλαδή πέραν του οτι το πανκ ήταν πάντοτε περισσότερο πολιτικα/κοινωνικα ευαισθητοποιημενο, δεν ξερω αν οι ιδιες ταμπελες (μεταλ, θρας κλπ) ισχυουν με μεγαλη ακριβεια και για τους στιχους. Δηλαδη εχω ακουσει και πανκ να μιλαει για τελειως αλλα πραγματα. So What?

χα πες με παλιομοδιτη αλλα για μενα το πανκ ειναι ακομα τα 3 ακορντα…με μερικες εξαιρεσεις παντα που απλα επιβεβαιονουν τον κανονα…

Το στιχουργικο οπως λες δε σε αγγιζει αλλα σε μερικα ειδη κανει τη διαφορα π.χ oi! k rac(Ιδια μουσικη,διαφορετικοι στιχοι)

Απλα σαν μπαντα μου τι δινουν που οκ ειναι underground(respect!)αλλα οταν τους ειχα δει λαιβ Γιαννενα πριν 3-4 χρονια μου την ειχε σπασει που οι μισοι ηταν μεταλλαδες(κ κουναγαν τα κεφαλια λες και παιζαν οι slayer) και οι αλλοι μισοι ηταν αναρχες που θεωρουνε πανκ μεχρι και τον Manu Chao…

Που ηταν οι πανκιδες?Εγω σαν σκινας ημουν ο μοναδικος που ειχε σχεση με το punk:)