Ντέιβιντ Λιντς: Ποια η γνώμη σας;

Από τότε που είδα για πρώτη φορά ταινία του δεν μπορώ να προσδιορίσω ποια είναι η άποψή μου για αυτόν. Είναι ιδιοφυΐα ή είναι απλά ένας απατεώνας; Εσείς τι λέτε;

Ιδιοφυια απ τις λιγες κιολας.Τι να πρωτοπεις?Για το ακρως πειραματικο Eraserhead,που θα μπορουσε να παιζει ανετα στα screens των συναυλιων των Tool?Για τη mind-bending Χαμενη Λεωφορο οπου χανεται η μπαλα αν δεν βασιστεις σε μια συγκεκριμμενη φραση του πρωταγωνιστη?Το αισθησιακο Mulholland Drive οπου το Χολυγουντ παρουσιαζεται χωρις προσωπειο?Το ακρως συγκινητικο μεσα στην απλοτητα του Straight Story?To επος του Twin Peaks με τις κορυφαιες ερμηνειες και σεναριο απο αλλο πλανητη?Την ερμηνεια του στο μελλοντολογικο επος του Frank Herbert,το Dune?Tο Εlephant man και το ατμοσφαιρικο Blue Velvet?Τι να λεμε…οπως λεει και ο ιδιος μεταχειριζεται καθε πλανο του ως εναν αυτονομο πινακα.Στα συν οι καταπληκτικες μουσικες του Α.Bandalamenti που δεν θα μπορουσαν να ειναι πιο ταιριαστες.Ο αγαπημενος μου σκηνοθετης βασικα γιατι ζηταει την προσηλωση του θεατη και δεν προσφερει ετοιμο φαγητο,ετσι δεν βαριεσαι να ξαναδεις τις ταινιες,μια και ανακαλυπτεις καινουρια πραγματα καθε φορα.Respect απεριοριστα.

Με κάλυψε απόλυτα ο προλαλήσαντας. Με David Lynch τρελαίνομαι και ταξιδεύω σε άλλες σφαίρες εντελώς.
Μέγιστη ιδιοφυία. Άραγε θα βγει τελικά στις ελληνικές αίθουσες το Inland Empire (το τελευταίο του trip) ή θα το δούμε εδώ κατευθείαν σε DVD??? Ελπίζω να βγει στις αιθουσες τελικά, γιατί ήδη έχει αργήσει να προβληθεί Ελλάδα. :bow: :bow: :bow2: :bow2:

Αν δεν κάνω λάθος στην Ελλάδα θα προβληθεί τον Ιούλιο.

Πρόκειται για τον καλύτερο σκηνοθέτη έβερ.
Οσον αφορά το αριστούργημα Inland empire, προβλήθηκε στο φεστιβάλ και αναμένεται σε dvd, κάτι άκουσα όμως οτι τελικώς θα προβληθεί στις αίθουσες.

Επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα όμως, μου προτείνετε 2 ταινίες? (θα τις βρω στο videoclub ε?)

Ιδιοφυια ο Lynch.

Μάνο αν και πολύ καλή περιγραφή των ταινιών του Lynch έχει κάνει ο hokam, εγώ θα σου πρότεινα να ζητήσεις για αρχή το Mulholland Drive και φυσικά το Lost Highway.:wink:

Tελικά το Island Empire βγαίνει στην Ελλάδα στις 10 Μαΐου.

το ειδα το Inland Empire…αρρωστια, πολλα ναρκωτικα…

Είμαι οπαδός του Lynch με αγαπημένη ταινία το Mullholand Drive. Στην Αθήνα παίζεται το Inland Empire εδώ όμως πουθενά. :frowning:

Ναι ρε γαμωτο!Περιμενα το Μακεδονικον τουλαχιστον να το βαλει,αλλα τζιφος.Θα αναμεινουμε το dvd…:frowning:

Απ? ό,τι έχω τσεκάρει, το DVD θα βγει 20 Αυγούστου και θα είναι διπλό. :slight_smile: :wink:

Ο Λιντς για μένα είναι κορυφαίος αποτελεί προσωπική αδυναμία!
θα σου πρότεινα να δείς το μπλέ βελούδο και το μαλχολαντ ! αν καταφέρεις να βρείς κάποιο από τα τουιν πικς τότε τσίμπα το! ειδικά την ταινία γιατι από την σειρά κυκλοφορεί μονό το σιζον 1!(:frowning: )

και το wild at heart και το wild at heart 8) η αγαπημένη μου!

[SIZE=“2”]θεος απλα…[/SIZE]

Μην υποτιμάτε την απέραντη ομορφιά των Έλεφαντ Μαν και Στρέιτ Στόρυ. Ειδικά του πρώτου.

Κατά τ’άλλα, βγήκε η δεύτερη σεζόν του Twin Peaks σε dvd, άμα πέσει καμμιά τιμή θα την πάρω να κάνει παρέα στο πρώτο μπόξ σετ. Μιαμ.
(Αν και η δεύτερη είναι κυρίως Φροστ)

Ρε συ witch έχεις ιδέα που μπορούμε να βρούμε και την δεύτερη σεζόν του Tween Peaks. Έχω βρει στο βιντεοκλάμπ την πρώτη αλλά δεν την παίρνω γιατί χωρίς την δεύτερη θα ξενερώσω.

Ρε διαβάζετε το θρεντ/τα ποστς που κάνω ή με έχετε κάνει ιγκνόρ;

Tώρα το είδα:D

ΘΕΟΣ!!!ο αγαπημενος μου σκηνοθετης ever!!!επαθα σοκ με τη χαμενη λεωφορο οταν την πρωτοδα και απο τοτε εφαγα σκαλωμα!ειδα οτι ταινια του υπηρχε σε μια βδομαδα μεσα.και μετα ευτυχισα και ειδα σινεμα το μαλχολαντα ντραιβ!!!επισης να προσθεσω οτι με το στρειτ στορυ απεδειξε οτι ειναι ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ και οτι μπορει να γυρισει οτι ταινια να ναι!