Ντέιβιντ Λιντς: Ποια η γνώμη σας;

Αρκετά δύσκολος μπορώ να πω. Μεγάλη εντύπωση μου είχε κάνει το Οδός Μαλχόλαντ (το χα δει και μικρή μικρή)… άργησα αλλά το κατάλαβα.

… θα συμφωνήσω 100% σε αυτό χωρίς να κάνω παραπάνω σχόλιο. Σε κάνει να θέλεις να τον δεις. Καλή συνταγή για κάποιον δύσκολο σκηνοθέτη. Μπορεί να προσελκύσει περισσότερο κόσμο από το κανονικό.
Μια άποψη μου τώρα για την όλη φάση τέτοιων καλλιτεχνών… δεν έχω καμία όρεξη να βρω τις χαμένες ιδέες του σκηνοθέτη και του κάθε σκηνοθέτη επειδή αυτός το θέλει. Η τέχνη είναι να παρουσιάζεις κάποια πράγματα. Ναι μεν κρυμμένα-κάποιες φορές- μηνύματα αλλά όχι αναζήτηση χαμένων ιδεών πίσω από την κάθε λήψη. Εσύ θα μπεις στο μυαλό του σκηνοθέτη ή αυτός θα περάσει στο δικό μας μυαλό το μήνυμα του και θα το βρούμε σε εμάς (μαγεία απλά το 2ο); Πιστεύω για γρίφο καλό είναι το πρώτο. Αλλά για σινεμά (δλδ τέχνη) το δεύτερο. Να συμπληρώσω πως σοβαρό ρόλο παίζει στην ταινία η ψυχανάλυση των ηρώων για να καταλάβεις κάποια πράγματα όχι το τι είχε στο δικό του μυαλό όταν το έγραφε.
Αν κάποιος έχει σκοπό να απαντήσει ας καταλάβει τι λέω γιατί κάθε φορά που έρχομαι σε αντιπαράθεση πρέπει να γράφω τα ίδια και τα ίδια 3-4 φορές. Προτρέχω αλλά τεσπά…! Thanx. Αυτά. Συγγνώμη για τα off topic.

ο ιδιος εχει δηλωσει οτι πολλες φορες δεν βγαζουν ενα συγκεκριμενο νοημα οι ταινιες του,απλα το αφηνει σε μας να το ερμηνευσουμε οπως θελουμε!οπως και επισης εχει πει πολλες φορες εμπνεεται απο ονειρα οπωτε δεν εχει να πει κατι συγκεκριμενο.απλα δημιουργει τεχνη ο ανθρωπος που ξεσηκωνει τις αισθησεις.

Το Mulholland Drive και το Lost Highway που έχω δει μου έχουν αφήσει ωραίες εντυπώσεις, αν και σίγουρα δεν είναι του γούστου μου τέτοιες ταινίες.

Θυμάμαι το αυτί στο χωράφι. Πολύ φρίκη. ΧΑΧΑ

Καλά άμα είναι έτσι να πάω λίγο πίσω… Αλλά τέχνη το όνειρο που είδε; Και πάλι για μένα ισχύει αυτό που προανέφερα

Και στην τελική αν δεν έχει νόημα τι να τον κάνεις; :stuck_out_tongue:

Ποτέ δε κατάλαβα γιατί να λένε απατεώνα τον Λύντς:-k . Επειδή δεν εξηγεί τις ταινίες του? Απατεώνες είναι όλοι του Χολλυγουντ που αντιγράφουν ο ένας τον άλλο με αποτέλεσμα πια να έχουμε ταινίες κονσέρβες με ειδικά εφέ και τπτ άλλο.

Ο Λύντς είτε αρέσει σε κάποιον είτε όχι είναι ένας σκηνοθέτης-δημιουργός με τελείως προσωπικό στύλ και αυτό είναι κάτι που σπανίζει γενικά οπουδήποτε.
Αγαπημένη μου ταινία η χαμένη λεωφόρος, επίσης μαρέσουν άπειρα το μαλχόλαντ και το τουήν πήκς. Το ινλαντ το βρήκα κουραστικό γιατί εχει παραξεχειλώσει σκηνές και έχει βγεί τρίωρο χωρίς λόγο.

[/B]

Αυτό βέβαια είναι από την άλλη απίστευτη ταινιάρα του, το Blue Velvet. 8) 8) 8) 8)

οντως ταινιαρα, με φοβερη ερμηνεια απ’τον Dennis Hopper

Τελείωσα πρόσφατα το Twin Peaks. Η σειρά -κυρίως- από το τέλος της πρώτης σεζόν μέχρι τα μέσα της δεύτερης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ! Φοβερές ερμηνείες, πανέξυπνο και λεπτό χιούμορ, φοβερή πλοκή.
Πάντως από το μέσο της 2ης περιόδου, όταν δηλαδή … πεθαίνει ο Λίλαντκαι μέχρι το τέλος, πέφτει πάρα πολύ και γίνεται λίγο αδιάφορο.

Εχω δει μονο το mulholland drive.Ταινιαρα εννοειται!
Ειχα προσπαθησει να δω και κανα 2 αλλες αλλα δεν την παλεψα.
Ειναι απο τους σκηνοθετες που θελω να ψαξω παντως.
Ιδιοφυια ειναι ο τυπος btw.

Βασικά έχω δει μόνο το Dune και το Elephant Man… αν μπορώ να κρίνω από 2 ταινίες, θα πω ιδιοφυΐα…

Έχω δει τις περισσότερες του…Πραγματικά με συγκίνησε η εκπληκτική ταινία που λέγεται straight story, έζησα το φοβερό δράμα του elephant man και γούσταρα υπερβολικά το wild at heart!το blue velvet μου άρεσε αρκετά και lost highway k mulholland με μπέρδεψαν πολύ…συμφωνω με την wretch στο θέμα κάψιμο, γρίφων κτλ…δεν μπόρεσα να βγάλω και ιδιαίτερη άκρη και ούτε το έψαξα μετά …πάντως δεν νομίζω ότι τα έργα του αυτά μπορεί να είναι τυχαία ώστε να τον χαρακτηρίζουν απατεώνα…Σίγουρα υπάρχει κάτι πίσω απο τα έργα!Είναι πραγματικά ένας ξεχωριστός σκηνοθέτης με σημαντικό έργο στην 7η τέχνη…

Απλά απίστευτος! Η μόνη του ταινία η οποία είναι μέτρια για Λιντς είναι το Dune (προσωπική άποψη), αλλά όλες οι υπόλοιπες είναι άψογες! Άνετα τις βλέπεις με την ίδια ευχαρίστιση 2η φορά (ή και 3η! :P)

έχω δει μαλχολαντ, ελεφαντ μαν,μπλου βελβετ και eraserhead.Δεν ειναι ο αγαπημενος μου σκηνοθετης οχι αν και το ονειρικο και ο σουρεαλισμος που περναει μυ αρεσουν γενικως παρα πολυ.
Η αγαπημενη μου απο αυτες ηταν το elephant man το οποιος δεν καταλαβαινες ευκολα οτι ηταν του Λιντς ειναι η αληθεια.Παντως αντικειμενικα πολυ καλη ταινια
Η πρωτη του(eraserhead) ειναι καψιμο, μηδενιστικη,παιρνει μαθηματα απο σουρεαλιστες και δινει καινουρια μαθηματα.Η σκηνη με τα κοτοπουλα στο φουρνο ειναι απο αυτα που μου εμειναν περισσοτερο.
Το μαλχολαντ το θεωρω απλα καλη ταινια.Ισως δεν το επιασα οσο επρεπε.
Το μπλου βελβετ δεν το θυμαμαι καλα το χα δει μικρος.
Το wild at heart θελω να δω.

Ψυχοπαθης…μου αρεσε το blue velvet,elephant man κ wild at heart…ολα τα αλλα τα εχω για σκουπιδια…ειδικα το μανχολαντ το σιχαινομαι…εικαστικα ειναι πολυ καλος καλλιτεχνης,ας γινοταν ζωγραφος ή κατι παρομοιο…ηταν αναγκη να γινει σκηνοθετης και να μας καψει τα εγκεφαλικα κυτταρα?εκανα το λαθος,παροτι τον αποφευγω,να δω inland empire στο σινεμα…τραγικη εμπειρια…τεσπα,3 ταινιες μου αρεσουν(κ μου αρεσουν παρα πολυ),αλλα ακομα και για χαρη αυτων των τριων δεν μπορω να τον δω σαν ιδιοφυια ή δεν ξερω γω…απλα τον απεχθανομαι…(και,παρολο που εχω διαβασει πως δεν ηταν τελειως του χεριου του να το κουμανταρει οπως ηθελε,μετα απο τον βιασμο που εκανε στο μεγιστο dune,τον σιχαινομαι ακομα πιο πολυ…)

νταξ τι λες τωρα. φανταζομαι τι μπαμ εκανε στην εποχη του. οντως καπου στην 2η σεζον γαμιεται λιγο αλλα νομιζω οτι δεν εγραφε ολα τα επεισοδια ο Λιντς. Κατι ακουγεται για συνεχεια και κλεισιμο?

Ο άνθρωπος ήταν φεύγα!!!Αυτός ο Bob στο Twin Peaks μου είχε γίνει εφιάλτης!
Τον έβλεπα και ανατρίχιαζα - δεν μπορούσα να κοιμηθώ.
Απίστευτη μουσική - ατμοσφαιρικότητα και φοβερές ερμηνείες.

Στην 2η σεζόν όμως έκανε κοιλιά.

Καμένος ο άνθρωπος μέχρι το κόκκαλο!!! Έχω δει όλες του τις ταινίες και τις μικρού μήκους. Το Elephant man για μένα έχει γράψει ιστορία. Η καλύτερή του!!!

Όντως το Dune ήταν αίσχος…

respect.

για μένα ο σπουδαιότερος σκηνοθέτης μετά τον Κubrick

Ιδιοφυία εννοείται!! Το Dune μου φάνηκε ψιλοαδιάφορο, χωρίς πάντως να έχω διαβάσει το βιβλίο και δεν έχω καταφέρει ακόμα να εκτιμήσω το Eraserhead όσο λένε όλοι ο,τί θα πρεπε. Παρόλαυτα τον λατρεύω…
Έχει δει κανείς το Inland Empire?? Ένας φίλος, και αυτός φαν του Λιντς, μου έλεγε κάποτε ότι τον κούρασε αρκετά και ότι κάποια πράγματα μέσα στην ταινία έγιναν χωρίς ουσιαστικό λόγο αλλά μόνο και μόνο για να πούμε οι θεατές " Τι θεός αυτός ο Λιντς!!!"