Ντέιβιντ Λιντς: Ποια η γνώμη σας;

Για να δεις το Inland Empire πρέπει να κάνεις πρώτα προπόνηση με Mudholland Drive και Lost Highway , κυρίως λόγω διάρκειας. (3 ώρες παράνοια Lynch χωρίς “προειδοποίηση” λογικά δε θα παλεύεται :stuck_out_tongue: ) Απο κει και πέρα, γενικά ο Lynch το έχει αυτό το “καλλιτεχνικό”, κυρίως δημιουργία ατμόσφαιρας, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αντίκτυπο στην πλοκή, και με μεγάλα περιθώρια για διάφορες ερμηνείες. Αυτός είναι και ο λόγος που ή τον γουστάρεις κάργα ή τον βρίσκεις τελείως αδιάφορο :slight_smile:

Eraserhead,elephant man και blue velvet αυτες ειναι ταινιες …μες στην μαυριλα,την απογνωση,την μιζερια και μες στο διεστραμμενο κεφαλι του λιντς…Δεν διαβασα απο την αρχη το τοπικ αλλα ολο και καποιος θα ειπε οτι τον λιντς ειτε τον λατρευεις ειτε τον μισεις.

Αυτή την ατμόσφαιρα την έχω συνηθίσει από τις τανίες που είπες(εκ των οποίων το Mullholland είναι στα αγαπημένα μου ever) απλά εκεί θεωρώ ότι είχε λόγο να κάνει τις ταινίες έτσι όπως έγιναν.

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Αλλά…

Ρισπέκτ στον δημιουργό που εν μέσω τριών ωρών απύθμενου καψίματος του που μας κέρασε το καλύτερο σοφτ λεσβιακό μιλφέϊγ.

Αυτή την ταινία μπόρεσα και την καταάλαβα μόνο όταν μου την εξήγησε ένας καμένος - με όλη τη σημασία της λέξης- φίλος, ο οποίος παίρνει και όσκαρ ψυχάκια. Γι’ αυτό κατάλαβε και Λιντς…#-o

Καλα εννοειτε οτι και αυτη η ταινια ειναι υπερτατη,βασικα δεν μπορω να βαλω στην ακρη καμια ταινια του [ισως το ντιουν].Πωπω σε αυτη την φωτο η μελαχρινη εχει απιστευτες μπουτα…εμμ ποδαρες…

Την Laura πάντως δεν την έχω ξαναπετύχει πουθενά μετά…

Laura Elena Harring, τοπ κόσμημα, Δεν την ποστάρω στο “πιο όμορφη” γιατί πολύ λίγοι δεν ξέρουν από λάδι:p

Εδιτ: boig βλέπω εσύ ξέρεις:thumbup: Την έχουμε θαυμάσειι σε μια αμερικάνικη σαπουνόπερα τύπου Σάντα Μπάρμπαρα, που την έδειχνε το Στάρ παλιότερα. Sunset beach λεγόταν.

Με ενα συντομο σερτς ειδα οτι εχει παιξει σε μερικες ταινιουλες παραθετω τις πιο γνωστες:Love in the Time of Cholera,The Punisher.Βεβαια αν απο το Mullholand πας στο teh punisher ε ειναι καπως…

λοιπον εμφανιζεται στην πρωτη σκηνη απο το little nicky

αυτο με τον ανταμ σαντλερ που κανει το γιο του διαβολου

η σκηνη παντως αξιζει πολυ…

Αγαπάω Λυντς αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι:

  1. Το Eraserhead το είδα αφού είχα δει άλλες του ταινίες και το βρήκα λιγότερο καλό. Παραδέχομαι όμως την αξία του κυρίως επειδή χρονολογικά προηγείται. Νομίζω πάντως ότι στη συνέχεια το ίδιο μοτίβο το εξέλιξε περισσότερο.
  2. Το Inland Empire νομίζω είναι η μοναδική κακή ταινία του (δεν έχω δει και Ντιουν γιατί δεν είμαι φίλος του είδους). Αχρείαστα μεγάλο χωρις να “πιανει ατμόσφαιρα”, με τραβηγμένες ερμηνείες, κλισαρισμένες (για τα δεδομένα του) ανατροπές - σαν κακή απομίμιση του εαυτού του.

Εξαιρετικο το Μπλε Βελουδο και η ερμηνεια του Ντενις Χοπερ

Sorry, δεν τον πάω μία, η αποκορύφωση του δήθεν και της ψευτοκουλτούρας… imo

τι ορίζεις σαν κουλτούρα, όμως ? :-k

Έχω δει μόνο το Blue Velvet και δεν με εντυπωσίασε. Αν εξαιρέσουμε Χόππερ και Ιταλιδούλα δεν μένει τίποτα. Ο πρωταγωνιστής παίρνει βραβείο φλωριάς κι η γκόμενά του βραβείο ΜΠΑΖΟΥ. Και η πλοκή τίποα ιδιαίτερο.

+ Το απολυτα συμβατικό/ ξενέρωτο τέλος

Οι σκηνοθετες ειναι οπως τα γκρουπ. Αν εχουν το δικο τους ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΜΟ στυλ, τη δικη τους ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ, αν καταλαβαινεις οτι ειναι δικια τους η ταινια ή το τραγουδι χωρις να το ξερεις, σημαινει οτι αξιζουν ασχετα αν ειναι του γουστου μας.

Ο Λυντς ειναι του γουστου μου, αλλα δεν υπαρχει και κανενας αναγνωρισμενος σκηνοθετης που να μην ειναι, εδω που τα λεμε.:roll:

επισης γιατι τον λες δηθεν??

δηθεν ειναι οτι καποιος παριστανει κατι που δεν ειναι
και συνηθως το κανει αυτο για καποιο ωφελος

εχεις δει elephant man και straight story?

σου φαινονται αυτες οι ταινιες δηθεν??

anyway
αποψη σου ειναι

αλλα αλλο το δεν τον παω που λες
και αλλο χαρακτηρισμοι που δεν στεκουν

το elephant man ειναι στις 10 καλυτερες μου!
ριχνωντας μια ματια στο google τωρα ανακαλυψα οτι ο ηρωας δεν ηταν φανταστικο προσωπο:!:

http://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Merrick

Ψευτοκουλτουρα?Τι ειναι αυτο γαμωτο?Το ακουω συνεχως γυρω μου αλλα μαλλον και αυτοι που το λενε δεν ξερουν τι ειναι…Χωρις καμια διαθεση να υποστηιξω τον Λιντς θελω μια απαντηση και πλζ οχι απαντηση του στυλ Ψευτοκουλτουρα=Αγγελοπουλος…#-o

ψευτοκουλτουρα=δεν καταλαβα τιποτα

σοβαρα ομως δεν υπαρχει κανενας σκηοθετης που να εχει προσφερει στο χωρο και να ειναι αναγνωρισιμος και να ειναι ψευτο-οτιδηποτε . ειτε λεγεται Αγγελοπουλος ειτε Lynch ειτε οπως να ναι. μπορεις να βρεις στον καθενα αλλα “στραβα”. αλλα το ψευτοκουλτουρα ειναι κλασσικα κομπλεξικη εκφραση. ψευτοκουλτουρα ειναι κατι ταινιες οπως αυτη http://www.imdb.com/title/tt0376181/ που παν να πουν κατι αλλα δεν λεν τιποτα.

τεραστιος σκηνοθετης.αγαπημενη μου ταινια το the elephant man,συγκλονιστικο ετσι απλα.ταινιαρες τα lost highway,malholland drive,dune.θεωρω το μπλε βελουδο ισως την χειροτερη ταινια του(ολοι με βριζουν γι αυτο, νταξει καλη ειναι, αλλα καμια σχεση με τα υπολοιπα αριστουργηματα του).μεγαλο συν οι πρωταγωνιστριες που διαλεγει, ολες θεες,μια και μια!δειτε το malholland drive,για μενα η κορυφαια ερωτικη σκηνη στην ιστορια του κινηματογραφου ειναι σε αυτη την ταινια!!!