Ντέιβιντ Λιντς: Ποια η γνώμη σας;

Κοιταω τι εγραφα κατι σελιδες πισω… τι παπαριες θε μου. Θαρρω πως καταλαβα ποιο ειναι το θεμα με τον Λυντς. Δεν ξερω αν μπορω να πω πως ειναι απο τους πολυ αγαπημενους μου σκηνοθετες πλεον αλλα Elephant Man,Eraserhead,Twin Peaks δεν πιανονται. M’ εβαλε στη φαση να θελω να ψαξω τον πειραματικο κινηματογραφο, τον θεωρω πολυ τελειο για ξεκινημα.Τεσπα ειχα βρει ενα site που εξηγουσε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για το eraserhead. Περιττο, ο καθενας ισως βλεπει οτι θελει αλλα ειχαν μεγαλο ενδιαφερον μιας και καποια πλησιαζουν καποια αληθεια. Αν καποιος εχει περιεργεια ανοιγει spoiler, 1-2 θυμαμαι τωρα, ισως καποια στιγμη βρω και το λινκ, το εχω στο αλλο pc.

Τα σκουληκια ειναι οι αμαρτιες του πρωταγωνιστη, η κοπελα με τα περιεργα μαγουλα ειναι ο θανατος.

Για το eraserhead υπάρχουν πολλές ερμηνείες, ο ίδιος ο Lynch δεν έχει παραδεχτεί κάτι, όπως και για όλες τις ταινίες του… Και μαγκιά του imho, κρατάει ζωντανή τη μαγεία για μια ταινία και ακόμα όταν τη δεις πολλές φορές…

twin peaks,eraserhead,Lost Highway!!

μεγαλος σκηνοθετης

Εγω βρισκω λιγο ‘‘κακη’’ αυτη την υπεραναλυση σε οτιδηποτε…Παω στοιχημα οτι πολλες απο τις σκηνες του eraserhead ειδικα τις εβαλε επειδη του ηρθε/καυλωσε και του αρεσε αισθητικα και οχι επειδη ηθελε να δειξει κατι συγκεκριμενο…Μου θυμιζει την αναλυση που καναμε σε κειμενα/ποιηματα στο λυκειο στιχο στιχο…τραγικο.:-s

Μεγάλος σκηνοθέτης:respect::!:

οσο και να μη σου αρεσει ο Λιντς ,δεν μπορεις να μην επις οτι το Μπλε Βελουδο δεν ειναι μια απο τις καλυτερες ταινιες των 80’s.
Εγω το Eraserhead θελω να δω.

Ε όχι και θεά η Laura Dern…Δυστυχώς ο Lynch έφαγε κόλλημα με τη χειρότερη από τις πρωταγωνίστριες…

Το Elephant Man μ’αρεσε πολύ, μια άλλη φορά επιχειρήσαμε μια παρέα να βάλουμε το Lost Highway νομίζω, και είδαμε περίπου 5-6 λεπτά πριν το κλείσουμε τελείως.

και βάλουμε Black Adder