Στράτευση και στρατός

Οκ, ας πω κι εγω μια αποψη γενικα για το οφφ τοπικ και συγκεκριμενα για το θεμα αυτο.
Θεματα τα οποια πιστευτω οτι πρεπει να μενουν “ανοιχτα”, ειναι ειτε σοβαρα θεματα εκτος μουσικης, οπου μπορει να γινει κουβεντα, ειτε θεματα χιουμοριστικα. Αντιθετως, δεν πιστευω οτι εχουν κατι να προσφερουν τοπικς σαν το “τι φαγατε σημερα”, “τι ηπιατε σημερα”, “ποσες φορες τον παιξατε σημερα” κλπ, τοπικς δηλαδη που μεταφερουν κουβεντα msn σε forum. Απο την αλλη βεβαια, ενδιαφερουν αρκετο κοσμο, οποτε ισως να ειμαι εγω λαθος. Ετσι, καταλαβαινω οτι απ’αυτην τη μερια, τα παιδια εχουν δικιο. Οντως το θεμα του φασισμου ειναι ενδιαφερον, χριζει κουβεντας και θα ηταν καλο να μεινει ανοιχτο. Οπως δημιουργηθηκε ομως? Οχι.
Ευτυχως ή δυστυχως, σχεδον σε ολα τα fora, ο λογος μας πρεπει να ειναι πολιτικα ορθος ωστε να γινει αποδεκτος και να μην διαγραφει. Κι εγω δεν παω τους φασιστες, κι εγω δεν τους αντεχω, αλλα καθε μου επιθεση εναντιον τους θα γινει με επιχειρηματα και με κοσμιο, τουλαχιστον στην αρχη κι οσο δεν ακουγονται βλακειες απο την μερια τους, τροπο. Σορρυ, αλλα οταν ξεκινατε ενα τοπικ με τιτλο “σκατα στους φασιστες” κανεις δεν μπορει να σας παρει στα σοβαρα. Μου δινετε εμενα προσωπικα την εντυπωση οτι το λετε επειδη το λενε καποιοι ομοϊδεατες σας (δεν θελω να φωτογραφισω πολιτικο χωρο) και δεν ξερετε τι ακριβως ειναι φασιστας. Την αποψη μου αυτη, μαλιστα, την ενισχυει το οτι μεχρι στιγμης δεν εχετε κανει ουδεμια πολιτικη κουβεντα σ’αυτο το τοπικ, ενω θα μπορουσατε να κανετε, προκειμενου να δειξετε οτι δεν επρεπε να κλειδωθει το θεμα. Μακαρι και μπορει να κανω λαθος, δεν σας ξερω αλλωστε προσωπικα. Ακομα κι ετσι ομως, για μενα το σωστο θα ηταν να μετονομαστει ο τιτλος του τοπικ απο τους αντμινς και να γινει κουβεντα. Το κλειδωμα ειναι η ευκολη λυση. Φιλικα προς ολους.

Exeis apoluto dikio me auta pou les.Isws den eprepe na to diatupwsw etsi kai htan poly eukolo meta na parexhgh8w.Ekneuristika na sou pw kai thn alh8eia apo thn sumperifora merikwn giauto kai na ergapsa kapoia pou den eprepe.Oson afora emena otidhpote post kanw apo edw kai pera 8a exoun thn plhrh epixeirhmatologia pou tous armozei,kai dn 8a dwsw alles aformes.Sugnwmh kai ta leme!:slight_smile:

συμφωνω οτι ο τιτλος του thread ηταν προκλητικος, δεν επρεπε να ειναι ετσι. αυτο που ξερω ομως σιγουρα, ειναι οτι ο τιτλος ηταν ετσι, περισσοτερο για να δωσει μια “νοτα” χαβαλε μεσα στη σοβαροτητα του… εγω δλδ ετσι το σκεφτηκα…!
πολιτικες αποψεις δυστυχως δεν ακουστηκαν γιατι ολοι προσπαθησαμε να καταλαβουμε γιατι κλειδωθηκε το θεμα και κραζαμε ο ενας τον αλλο!!! δεν δοθηκε η ευκαιρια και ο χρονος για σοβαρη κουβεντα…

ωστοσο δεν συμφωνω στο οτι δεν εγινε ουδεμια πολιτικη συζητηση, καποιοι ειπαν τις αποψεις τους για το θεμα…

Re seis den yparxei kanenas logos sevasmoy apopsewn twn fasistoeidwn. Eidame ti koymasia einai otan vevhlwsan evraiko nekrotafeio sth Xalkida. Diasyrmos einai to mono poy aksizei sta skoypidia. Ti aksia mporei na exoyn aftoi ? Kai mhn toys pernate gia toso a8woys . Edw kati fylladia gia to Iraq moirazame persi kai hr8e enas tetoios karagkiozhs , arxise na sprwxnei kai na kanei diaforoys trampoykismoys kai na wrietai “edw den exoyme dhmokratia” etsi akrivws . Gia na mh mhlisw gia ton parakratiko toys rolo (pesimo se katalhpseis) . Allwste ta xrysa avga einai dhmioyrghma ths KYP . Kai den ksexnw pws eixa kleisei fasaria me kati tetoioys kai den hr8an oi xesthdes . Afoy mono me toys mpatsoys apo dipla 3eroyn na poylan magies .
Ena wraio videaki , gia opoion toys misei , asxeta an einai anarxikos h oxi (egw den eimai alla toys paw me 1000) gia to pws prepei na antimetwpizontai 8a vreite an pathsete sto youtube me kefalaia greek antifa 2 . Exei kai mia kommatara na paizei apo panw me to 8eiko refren “E8NIKIA KOYFALES ERXONTAI KREMALES” .
EDW DEN EINAI GERMANIA FASISTES 8A SAS PAROYNE OLOYS ME FOREIA
P.S. : An to post moy 8ewreitai prosvlhtiko as kryftoyn ta kaka sxoleia, egw gia afta ta zwa pio kosmia den mporw na ekfrastw .

:-k :-k :-k

Καλά όλα αυτά που λες, αλλά το συγκεκριμένο κομμάτι… Δηλαδή πρέπει να πέσεις και εσύ στο επίπεδό τους για να τους “εκδικηθείς”?? Κάπως αντιφατικό μου ακούγεται…

Επίσης αναρχικός δεν είναι αυτός που συμμετέχει στις πορείες και στις καταλήψεις (ή και στα επεισόδια)… Εϊναι αυτός που συμφωνέι με την αναρχική ιδεολογία… Και από τη στιγμή που τους πας με τα 1000 είτε συναντιέσαι μαζί τους είτε συμφωνείς μαζί τους από τον καναπέ σου,αυτό σε κάνει πάλι αναρχικό…

Den symfwnw sta panta mazi toys, alla toys paw giati ,toylaxiston sthn 3an8h, synergazontai me oles tis ypoloipes kinhmatikes synistwses, alla kai giatidexontai olh thn katastolh ths astynomias kai toy kratoys alla kai thn laspologia twn m.m.e. ta opoia oyte poy kanoyn logw gia thn kratikh via,mia apanthsh sthn opoia einai epishs h via .

ναι, αλλά όχι η σωστή απάντηση:wink:
τέσπα, αυτό είναι θέμα ιδεολογίας οπότε…

Nai kai egw den symfwnw me afthn thn praktikh se toso syxnh xrhsh, alla sth 8esh poy vriskontai egw toylaxiston toys dikaiologw . Egw pali exw faei polla apo toys fasistes kai gia afto dikaiologw thn via se aftoys .

Μαλλον αργησα να μπω στην κουβεντα αλλα ας πω κ γω 2-3 πραγματακια…

Πρωτον, απ οτι καταλαβα το τοπικ που κλειδωθηκε ειχε τιτλο “Σκατα στους φασιστες”. Μου φαινεται κι εμενα λιγο ακυρο για τιτλος. Μπορουσε καλλιστα να ξεκινησει ως “ακροδεξια και μεταλ” και να εξελιχθει απο εκει χωρις να ειναι καθολου ασχετος με τον .

Δευτερον, κι εγω δεν πολυγουσταρω να ανοιγουν πολιτικα ζητηματα στο φορουμ γιατι στην τελικη εδω μεσα για μουσικη μιλαμε κυριως. Υπαρχουν ενα σωρο χωροι να καταθεσουμε τα πολιτικα μας πιστευω. Απο την αλλη βεβαια, επειδη η πολιτικη σχετικη με το οτιδηποτε ενιοτε καλο θα ειναι να αναφερομαστε και σε αυτην.

Παντως μου κανει εντυπωση αυτη η πρεμουρα μη θιχτουν οι “ακροδεξιοι” λες και μιλαμε για καμια πολιτικη ομαδα που διακηρυττει φιλησυχα τα πιστευω της χωρις να πειραζει κανεναν. Επειδη μονο προχειρα φερνω στο μυαλο μου 4-5 περιπτωσεις γνωστων μου εχουν πεσει “απο ατυχημα” πανω στα μαχαιρια τους, σορυ, αλλα δεν προκειται να τους σεβαστω ουτε στο ελαχιστο. Μιλαω βεβαια κυριως για τους χωμενους, γιατι τριγυρω τους υπαρχουν διαφορα 16-17χρονα παιδακια που εχουν στρατολογησει με την αμεριστη συμπαρασταση βεβαια της ολο και πιο συντηρηρικης νεοελληνικης μιζερης κοινωνιας.

Προσωπικα δεν θα ξεχασω ποτε αυτο το τσουρμο ηλιθιους στην Κυψελη που κυνηγουσαν Αλβανους (μιλαμε για 30 εναντια σε εναν ετσι? αυτο θα πει ελληνικη ανδρεια…) επειδη τολμησαν να πανηγυρισουν τοτε που ειχαν κερδισει την Εθνικη Ελλαδος.

Για ολα αυτα και για πολλα ακομα ΚΑΜΙΑ ανοχη στους φασιστες (η ακροδεξιους η οπως αλλιως θελετε, το ιδιο ειναι) !!!

Κι εγω εχω περιστατικα οπου φιλος επεσε στις μπουνιες στους, οχι σε μαχαιρια ευτυχως…

Στο πολιτικο του ζητηματος θα συμφωνησω ακομα μια φορα μαζι σου. Απλα αυτη η μανια να μη θιχτουν, ειναι επειδη ειμαστε ενα μουσικο φορουμ και δεν μπορουμε να υιοθετουμε πολιτικες αντιληψεις, πραγμα που θα γινοταν αν αφηναν τον τιτλο ως ειχε.

Kαλά ρε παιδιά σε μουσικό φόρουμ είμαστε…Αλλά είναι κρίμα να παραγνωρίζουμε το πολιτικό μέρος της μουσικής γενικότερα και της μουσικής μας ειδικότερα…Και δεν μιλάω μόνο στιχουργικά αλλά και σε θέμα αντιλήψεων απόψεων και λοιπά.
΄Οπως υπάρχουν μπάντες με ακροδεξιές απόψεις, υπάρχουν μπάντες και με αριστερές και με αναρχικές ή και απολιτίκ,θρησκευόμενες ή μη,αντιθρησκευτικές ή ουδέτερες και λοιπά και λοιπά…
Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να μας πιάνει πανικός για ένα thread που ανοίχτηκε με έναν τίτλο που λογικά το 99% των χρηστών του(δεν έχω κάνει καμιά στατιστική) συμφωνεί σαν έκφραση.(δεν μιλάω σαν thread…μιλάω καθαρά σαν έκφραση).
Κι όταν κάποιος διαφωνεί ή αισθάνεται οτι προσβάλλεται μπορεί άνετα να postarei στο thread ή και να το αγνοήσει.
Είναι πάνω κάτω το ίδιο με προηγούμενο thread την περίοδο του Πάσχα ‘‘σχετικά με τη μούφα του θαύματος’’ το οποίο παρεπιπτόντως ‘‘άρεσε’’ απο όσο φάνηκε…Το να αποκαλείς κάτι που πολλοί πιστεύουν ίσως και λατρεύουν , μούφα,μπορεί να είναι τουλάχιστον ενοχλητικό για να μην πούμε και προσβλητικό.(Προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου…ίσα ίσα)
Δηλαδή είμαστε θρησκευτικό αλλά όχι πολιτικό…Νομίζω τίποτα απο τα δύο,είμαστε όντως σε μουσικό φόρουμ…όμως παράλληλα με τη μουσική έχουμε κι άλλους προβληματισμούς,σκέψεις,έχουμε όρεξη για χαβαλέ και οτιδήποτε άλλο και ευτυχώς αυτό το ρόλο παίζει η κατηγορία off topic. :slight_smile:

Πάρτε και κάτι απο μένα :

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ!!!

…αντε γιατι πολυ κραξιμο ειχαμε φαει!!! μεχρι και προβοκατορες μας ειπαν!!!

Είναι πολύ μικρότερο το ποσοστό, πίστεψέ με.

Xmmm, ας δημιουργήσουμε ένα poll… Φτιάξτε εσείς ένα

[SIZE=“1”]εγώ δεν ξέρω να φτιάχνω[/SIZE]:evil:

Σιγα μην κανουμε κι εκλογες ρε παιδια…:roll: #-o

Pantws sto 8ema tou fasismou(olwn twn eidwn) to vasiko provlhma einai h anexeia merikwn,kai kala antikeimenikwn.H opoiadhpote katapiesh an8rwpwn einai kati pou prepei na katakrinei oloklhrh h koinwnia kai oxi na einai den variesai mwre…Fasistes mesa sto kefali sas exete skata ti na katalavete apo leuteria!!

Ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι φασισμός, τι αναρχία και τι έθνος…

Ti anarxia r?milhse kaneis gia anarxia?prepei na eisai anarxikos gia na eisai antifasistas?

Καποιοι ετσι νομιζουν…Δυστυχως…