Περί κολλημάτων το ανάγνωσμα

Χμ…πανω σ αυτο θα ελεγα απλα οτι οι FNM ειναι πολυ Alternative για να ειναι Hard Rock και ειναι πολυ Hard rock για να ειναι Alternative.:smiley:

Proswpika den me 8ewrw kollhmeno afoy akoyw apo Beatles mexri Bolt Thrower kai apo rempetika mexri Sodom. Kai den thn lew se kapoion gia ta akoysmata toy. OK exw kapoies antipa8eies ws pros kapoia group alla den prokeitai na ta valw me toys opadoys toys. Pantws 8ymamai mexri prin 3 xronia arniomoyn peismatika n`akoysw mpantes opws Slipknot, Linkin Park logw … epirrohs trigyrw perivallontos. Pantws otan ara3a kai akoysa toys dyo parapanw telika toys ektimhsa. Afth th stigmh me noiazei na akoyw kalh moysikh, eite legetai death metal eite hard rock eite soft rock eite rempetiko eite den 3erw kai gw pws.

Tα είπες όλα Hokam εδώ…

:wink:

Mήτσο (a.k.a Μaiden 1979) συμφωνώ σε πολλά από τα γραφόμενα σου,διαφωνώ σε άλλα…:lol: :stuck_out_tongue:

Στην τελική όπως ανέφερα και στον πρόλογο σκοπός μου ήταν ο φιλικός και εποικοδομητικός διάλογος και χαίρομαι που ο καθένας εξέφρασε την θέση του πάνω στο ζήτημα…:wink:

Y.Γ Οi Faith no More δεν παίζουν ούτε alternative ούτε hard rock…Παίζουν διαστημική μουσική…:smiley: Ετσι απλά…Εντελώς κατά σύμπτωση αγόρασα το Rock Hard σήμερα και το editorial του Φράγκου αναφερόταν στο ίδιο ζήτημα (δηλαδή περί κολλημάτων…)…Αν τύχει διαβάστε το…:wink:

μεσα σε 3 σελιδες πιστευω τα αναλυσατε ολα, μπραβο σας. εγω δεν θεωρω τον εαυτο μου κολλημενο αλλα θετικα προκατελειμενο σε μερικες μπαντες και αρνητικα σε καποια ειδη, τα οποια ισως με τον καιρο να μ’αρεσουν, αλλα ποτε δεν κρινω χωρις να ακουσω, αυτο ειναι ο, τι ποιο βλακωδες πιστευω.

Κι επειδη εγω ειπα αρχικα οτι οι FNM ειναι κατα τη γνωμη μου η καλυτερη hard rock μπαντα των 90’s, απλα ξεκαθαριζω οτι στο μυαλο μου οι οροι hard rock και metal εχου μια αρκετα ευρεια εννοια. Προφανως και δεν παιζουν χαρντ ροκ οι FNM αν ως χαρντ ροκ εννοει κανεις τον ηχο των AC/DC, GNR, Bad Company κτλ.

Ας ληξει εδω αυτο το θεμα, δεν εχει σημασια αλλωστε, ο,τι και να παιζουν ειναι και γαμω τις μπαντες…

Ο κολλημενος που ακουει ο,τι ακουει,καλα κανει και το ακουει.Αλλα ο κολλημενος(συνηθως απανταται στον τυπο του ξερολα-γ@μ@ω-Ζαρατουστρα της μουσικης)που μπινελικωνει ολους τους αλλους για την ημιμαθεια τους,ειναι τελειως αλλο πραγμα και θελει αντικολλητικο πυριμαχο σκευος στο κεφαλι μπας και στανιαρει,αλλα επειδη ειμαστε κατα βαθος καλοι ανθρωποι,απλα τον αγνοουμε.

Ακριβως αυτο ηθελα να τονισω!Με καλυψες πληρως!
Οι ξερολες παντα μου την εδιναν και απο εκει βγαινει και ενα ειδος “ποζεριας”.Και καλα, δειχνομαι οτι εχω μουσικη παιδεια, ακουω την ποιοτητα και κραζω οτιδηποτε αλλο βγαινει!Ελεος…

η τουλαχιστον να προσπαθουμε γιατι πολλες φορες χανουμε τον ελεγχο ΟΛΟΙ μας!
δεν χριεαζετε να συμπληρωσω τπτ σε ολα οσα ειπατε γιατι υποθηκαν ολα κ πολυ σωστα!

προσωπικα ειμαι αρκετα κολλημενος κ πολλες φορες προκατελημενος.
απλως κ στη μουσικη για μενα υπαρχει το ταιμινγκ! δλδ μπορει τη μια μερα να ακουσω κατι κ να πω “αισχος”
κ την αλλη να μου αρεσει κ να κολησω!

κ μετα χιππικο ερωτα! :stuck_out_tongue:

Εγω γενικά δεν είμαι κολλημένος ή προκατηλημένος με είδη μουσικής. Μόνο με μερικά συγκροτήματα.

Εσυ προκατειλημμενος??? Οχι βεβαια!!

Αφου ειμαι σιγουρος πως μεσα σου το παραδεχεσαι πως οι Pink Floyd ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ PROG-ROCK συγκροτημα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ!!!

:lol: :lol: :lol:

:stuck_out_tongue:

:lol: :lol: το λεω οταν ειμαι στεναχωριμενος για να νιωσω καλα!:lol: :stuck_out_tongue:

ωωχ καλα αν δω καμια μερα,τοπικ ανοιγμενο απο σενα να εχει τιτλο…ian gillan-ο απολυτος θεος:bow2: :papas: θα προσκυνησω λεμεεε:p
Περα απο την πλακα,οντως το θεμα ειναι οτι συχνα ειμαστε προκατελημενοι,και αυτο ειναι λογικο αφου ο καθενας εχει το γουστο του και την αποψη του,εγω παρατηρω οτι οσο περνανε τα χρονια ειμαι λιγοτερο,ακουω καλλιτεχνες που πριν χρονια αποκλειεται να το εκανα,και πλεον πιστευω οτι μετα απο ενα χρονικοο διαστημα οταν καποιος ακουει μουσικη που του αρεσει κ δν γινει ερμαιο των ραδιοφωνων και της εμπορικοτητας,δν μπορει καποιος να βαλει ορια στα αυτια του…

τα παντα φυσικα . γι αυτο ειμαστε νεοι αλλωστε για να εχουμε ανοιχτο μυαλο .:thumbup:

Όσο το δυνατόν πιο ανοιχτοί,αλλά κολλήματα,θετικά ή αρνητικά έχουμε όλοι,έχω και εγώ τα δικά μου.

+1000 red pyramid
ανοιχτόμυαλοι και προσπαθώ να μειώσω τα κολλήματά μου γιατί δεν δίνω ευκαιρία να μάθω από ένα καινούργιο άκουσμα κάτι καινούργιο…

τι ειχε γινει ακριβως τοτε???:-k :-k :-k :-k :-k

Νομίζω τους κράξανε προτού βγούνε οι Iced Earth,αν μιλάμε για αυτή τη συναυλία.Εντάξυ,κλασσική συμπεριφορά ελληνικού κοινού σε συγκρότημα που αργότερα επρόκειοτ να λατρεύσουν.

Είχα πάει και δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο:-k
Βέβαια στεκόμουν σχετικά πίσω, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι γινόταν στις πρώτες σειρές…
Πάντως δεν είχαν αντιμετώπιση πρωτοεμφανιζόμενου συγκροτήματος γιατί πολύς κόσμος τους ήξερε από τους Sanctuary.

Εγώ έχω ακούσει τα χειρότερα,ότι τους κάνανε τη ζωή δύσκολη και τους βρίζανε.Τώρα από ‘κει και πέρα,το 97’ ήμουνα 9 ετών,οπότε δεν είχα πάει,οπότε δεν μπορώ να γνωρίζω στα σίγουρα.:slight_smile:

Eλπίζω να τους είδες πάντως αργότερα όταν είχαν καλή υποδοχή :slight_smile:

Ναι ρε ειμαι με τους Θεους Σκορπιους αντε και μαιντεν…Εχεις προβλημα δηλ???:stuck_out_tongue: