Αεκαρα

Λογικά μέχρι τις μεταγραφές του Δεκεμβρίου θα έχουμε μείνει αρκετά πίσω, οπότε και τον Μόντριτς (:stuck_out_tongue:) να πάρουν μετά για το κέντρο δε θα μπορεί να σωθεί η χρονιά.

Στην Τούμπα δε μου λέει τίποτα το αν παίξαμε “καλά” ή “καλύτερα από τον ΠΑΟΚ”, αυτά είναι σχετικά. Η δική μου εντύπωση είναι ότι αυτή η ομάδα δε μπορεί να γυρίσει παιχνίδια όπως έκανε η περσινή, που ήταν ο βασικός λόγος της κατάκτησης του πρωταθλήματος. Στο 29’ είχε λήξει το παιχνίδι, δεν πίστευα ούτε στην ισοπαλία.

Τώρα τι φταίει δεν ξέρω. Το “μέταλλο” της ομάδας του Μανόλο, η προσωπικότητα του Λάζαρου, το κακό στήσιμο και οι συνήθως κακές αλλαγές του Ουζουνίδη (που έτσι κι αλλιώς δεν έχει και πολλές επιλογές στον πάγκο), το ότι πέρσι είχαμε την τύχη να μην παίζει ο Μάνταλος…

Ακόμα δε χωράει το μυαλό μου πώς άφησαν την ομάδα χωρίς χαφ, βασικά 2 χρειαζόμασταν - ένα 6άρι κι ένα 8άρι - και δεν πήραν κανένα. Αλλά τώρα το κακό έγινε κι αφού κράτησαν τον Μοράν και τον Αϊντάρεβιτς, ας τους βάλουν κι ας φάει λίγο πάγκο ο “αρχηγός”. Ρε το μαλάκα, να παρατάει τη φάση για να διαμαρτυρηθεί σε Φινλανδό διαιτητή και να τρώμε γκολ στην αντεπίθεση, αυτό σηκώνει πρόστιμο! :rage: Πιστεύω ότι κάτι πάει στραβά με το Μάνταλο (και έχει τόσα νευράκια) κι ελπιζω να σταματήσει αυτή η ασυλία.

2 Likes

Αυτο που λες με προβληματιζει και μενα. Εχω και εγω την εντυπωση οτι δεν μπορουμε να γυρισουμε παιχνιδι φετος. Απλα πιστευω οτι δεν ειναι λογω προπονητη, αλλα λογω ελλειψης επιλογων και προσωπικοτητων. Οπως και να χει μπροστα ειχε Αραουχο κ Χριστοδουλοπουλο. Σορυ, αλλα φετος δεν υπαρχουν. Ο Πονσε, γελαει ο κοσμος με τις ρητρες 7εκ, ειναι πολυ αγουρος και δεν ειναι και το στυλ παιχτη που παιρνει παιχνιδι πανω του. Καλο κοντρολ εχει και ειναι για το κουτι. Δεν θα βαλει το αναπαντεχο οπως εκανε ο Αραουχο. Για Λαζαρο δεν το συζηταω. Καλα να παθουνε. Να δουμε οταν αρχισει να παιζει ο Μπογιε μπας και βγει, αλλα πολυ αμφιβαλλω. Και καλος να ναι, μεχρι να παρει μπρος και να προσαρμοστει σωθηκαμε.

Για τον Μανταλο προσυπογραφω σε ολα. Ειδικα οτι ειχαμε την τυχη να μην παιζει περυσι :smiley:

1 Like

Πέρσι εκτός του ότι η ομάδα σας είχε μέταλλο, γεννούσαν και τα κοκκόρια σας κιόλας. Ε, φέτος δεν ξαναγίνεται. Ειδικά εφόσον ο καβούριας δεν έκανε απολύτως τίποτα για να ενισχύσει το ρόστερ.

Κοίτα, κι εγώ δε θέλω να γίνομαι εμπαθής με τον Ουζουνίδη ούτε να τον υποτιμάω επειδή είναι “Έλληνας προπονητής”. Κάποιος ξένος όμως ίσως να είχε παραιτηθεί στο τέλος του μεταγραφικού φιάσκου και να τους είχε ξεμπροστιάσει αν τον άφηναν χωρίς επιλογές. Δε θα ήταν καλό αυτό για την ομάδα, απλώς αν το πράγμα στραβώσει, ο Ουζουνίδης θα αναλάβει περισσότερες ευθύνες από όσες του αναλογούν. Τώρα κάθεται και παλεύει ένα παιχνίδι που είναι μάλλον χαμένο. Έχει 10% πιθανότητες να τα καταφέρει και να γίνει ο απόλυτος ήρωας και 90% να φάει όλη τη μούτζα. Εκτός αν του είπαν “Μαρίνο φέτος προσπάθησε να μη μείνουμε εκτός τριάδας και εμείς θα σε στηρίξουμε με παίκτες του χρόνου”.

Από την άλλη, δε μου αρέσει το πολύ “ανοικτό” ποδόσφαιρο που παίζει. Δεν έχει παίκτες για να τα κάνει αυτά και θα μετρήσουν πολλές 3-4-5-άρες στην Ευρώπη. Και πέρσι έπαιζε καλή μπάλα - παρόλα τα προβλήματα του Παναθηναϊκού - αλλά έφαγε 4 από τη Λαμία. Για το μέγεθος του Παναθηναϊκού αυτά δεν επιτρέπονται ακόμα κι αν κατεβάσει πλαστικές κούκλες με πράσινες φανέλες.

Και γιατί γεννούσαν τα κοκόρια μας αγαπητέ Παντελή; Επειδή γυρίσαμε και τα 2 παιχνίδια με τον Ολυμπιακό στο τελευταίο δεκάλεπτο; Με εξαίρεση την περίοδο της παρακμής ήμασταν πάντα διεκδικητές του τίτλου. Ο Ολυμπιακός είχε τη χειρότερη ομάδα της τελευταίας εικοσαετίας κι εσείς είχατε χίλια προβλήματα. Αφού ήμασταν καλύτεροι από τους 2 αντιπάλους μας, λογικό δεν ήταν να πάρουμε το πρωτάθλημα; Επίσης, η τέταρτη μεγαλύτερη ομάδα της χώρας ήταν στη Β’ Εθνική, οπότε από πού προκύπτουν τα κοκόρια;

Και μακροχρόνιους τραυματισμούς είχαμε και συνεχόμενα παιχνίδια σε 3 διοργανώσεις μέχρι την άνοιξη και καμία ομάδα δε μας χαρίστηκε. Στο Κύπελλο κληρωθήκαμε με τον Ολυμπιακό, δεν παίζαμε φιλικά με το παράρτημά μας. :stuck_out_tongue:

Εκτός αν μιλάς για τη μπούκα του Σαββίδη (που και με κανονικό 0-0 χωρίς τιμωρίες το παίρναμε), για την οποία δε θέλω να γράψω κάτι, πρώτον γιατί έχουν γραφτεί όλα και δεύτερον γιατί θα μπουκάρει και κανένας ΠΑΟΚτζής εδώ και δεν έχω καμία όρεξη και υπομονή να συζητάω μαζί τους.

Και γιατί ας πούμε ότι δεν ήσασταν πουθενά άτυχοι (γυρίσατε ματς στο τέλος κλπ - αυτό θέλει και το μέταλλο που είπα), αλλά και γιατί ο βασικός σας αντίπαλος έκανε ό,τι έκανε και έπαθε ό,τι έπαθε. Δεν είπα ότι πήρατε το πρωτάθλημα άδικα, αλλά φέτος ακόμα και με το ίδιο ρόστερ, μάλλον δε θα κάνατε ίδια χρονιά. Τώρα που έχετε και χειρότερο ρόστερ, πάτε καρφί για τρίτοι.

Συμφωνώ στο “πάτε καρφί για τρίτοι”, αλλά δεν ξέρω τι θα γινόταν αν είχε μείνει το ίδιο ρόστερ ή τέλος πάντων ένα ισάξιο. Δεν ξηλώθηκε η περσινή ομάδα που είχε φτιάξει μία χημεία, οπότε μπορεί να πήγαινε καλά λόγω κεκτημένης ταχύτητας και αυτοπεποίθησης συν 2-3 καίριες προσθήκες. Μάλλον πρέπει να το ξεπεράσω γιατί το κακό έγινε, αλλά δεν κατάλαβα τη λογική της “φωτοβολίδας”, το να παραδέχεσαι δηλαδή ότι το περσινό ήταν τυχαίο γεγονός και “ας αράξουμε στην τρίτη θέση μέχρι να μπούμε στην Αγια Σοφιά” :stuck_out_tongue:

Επίσης, δε μπορώ να βγάλω ακόμα συμπέρασμα για τους άλλους 2, θα φανούν πολλά την Κυριακή στο Καραϊσκάκη. Ειδικά ο γαύρος δε μου γεμίζει το μάτι, αν και είναι πιο ομάδα από το περσινό σκορποχώρι.

Ε ο ΠΑΟΚ είναι ίδιος με πέρσι και είναι καλός, δεν έχεις να δεις κάτι. Ο γαύρος όπως τα λες.

Εγω πιστευω οτι αν κερδισουμε τον Ολυμπιακο την επομενη βδομαδα θα παλεψουμε και φετος τον τιτλο. θα ναι σημαδι δηλαδη οτι θα μαστε αξιομαχοι. Βεβαια, αν τραυματιστει πχ κανας Σιμοες, κλαφτα Χαραλαμπε. Γενικα αυτες οι δυο αγωνιστικες θα ξεδιαλυνουν λογικα λιγο την κατασταση.

@achilleas δεν νομιζω οτι παιζει τοσο ανοιχτα ο Μαρινος. Πιο πολυ νομιζω οτι το προβλημα ειναι η κακη μεχρι τωρα χρονια των Σιμοες, Γαλανοπουλου, Αλεφ και Μπακακη. Ειδικα οι 3 πρωτα δειχνουν ανημποροι πολλες φορες να αμυνθουνε με αποτελεσμα να μενει εκτεθιμενη η αμυνα η οποια παιζει και με τους 2 αναπληρωματικους. Δεν λεω καλοι παιχτες, αλλα προτιμω τους ετοιμοπολεμους Τσιγκρινσκι και Τσοσιτς αν εχω την επιλογη. Το προβλημα ειναι οτι δεν βλεπω πως γινεται να κλεισει αυτη η τρυπα, γτ ο Αλεφ ουτως η αλλως δεν ειναι στιβαρος αμυντικα, ο Γαλανοπουλος δεν μου γεμιζει το ματι γενικοτερα και ο Σιμοες θα σκασει μιας και δεδομενα δεν υπαρχει εναλλακτικη τουλαχιστον μεχρι μεσα προς τελη Γεναρη.

Οι ακαδημιες ειναι για το πεο,τρωνε 7αρες και 4αρες συνεχεια,τι ζηκος ηρθε εφυγε,τι μαρκος ηρθε εφυγε,εναν παικτη δεν εχουν βγαλει,σαπακια μονο.

2 Likes

Aφου δεν δινειμια πουθενα ο Τιγραρος. Ψαξε δες τι ποσα εχει δωσει κατα καιρους ο βαγγελας για τις ακαδημιες. Δεν ειναι τυχαιο οτι βγαζει συνεχως παιχτακια. Για τον Παναθηναικο δεν το συζηταω. Παντα εκανε πολυ καλη δουλεια

1 Like

Τι ωραιος παιχτης ο Μπακασετας. Περα του γκολ κ η μπαλια που βγαλε λιγο μετα το 2-0 στον Μανταλο. Μακαρι να επεμεναν κ να τον πιστευαν οσο τον Μανταλο. Πολυ καλυτερο ποδι κ αισθηση του παιχνιδιου. Ευτυχως ο Ουζουνιδης φαινεται να τον εχει σε εκτιμηση

Εννοείται πολύ καλύτερος ο Μπακασέτας από Μάνταλο. Χωρίς να είναι και κάνας υπερπαίκτης. Αλλά από Μάνταλο, πολύ καλύτερος.

3 Likes

Γελαει ο κοσμος, στο 16’ και 0-2.

Ναι πολύ γέλιο

Κρίμα, τσάμπα ήττα. Όταν ισοφαρίζεις στο 63’ στην έδρα σου κι οι άλλοι παίζουν με 10 κι έχεις το momentum, δεν χαλαρώνεις. Νομίζω ότι κάπου οι παίκτες δεν το πίστεψαν μετά, λες κι έπαιζαν με κανένα μεγαθήριο, και ήρθε η τιμωρία από το πουθενά.

Γιακουμάκης αντί Πόνσε, ότι να 'ναι. Τον Μάνταλο δεν αντέχω να τον βλέπω άλλο. Για τους υπόλοιπους δεν έχω κάτι να πω, εκτός από το πόσο γουστάρω το μηχανάκι τον Χουλτ.

1 Like

Μάνταλος επιτέλους πρέπει να κάτσει πάγκο μπας και ισιώσει. Τραγικό σημείο που για ακόμα μια φορά πάει να διαμαρτυρηθεί και τον σηκώνει ο Μπακασέτας.
Αμυνα μπάζει, Μπακάκης έχει σκάσει το παιδί, αφού ήταν για 6 και έπαιζε για 8, τώρα είναι βαριά στο 6.
Κλωναρίδης δεν δίνει πάσα για σίγουρο γκολ, αλλά προσπαθεί για χατ-τρικ.

Αντε και του χρόνου στο γιουρόπα, μπας και δούμε καμία άσπρη μέρα, ειδικά χωρίς μεταγραφές.

1 Like

Ο Γιακουμάκης 2 φορές πήρε καλή θέση για ασίστ και τις 2 τον γείωσαν κανονικά. Φαντάσου ότι και ο Άγγλος σχολιαστής στο streaming που το έβλεπα, είπε δεν μπορώ να καταλάβω τί άλλο πρέπει να κάνει για να του δώσουν πάσα :smile:

1 Like

O Πονσε τραυματιστηκε γι αυτο μπηκε ο Γιακουμακης. Ενταξει η ομαδα εχει αποδεκατιστει. Καθε τρεις μερες και παχινιδι βγαινουν εκτος παιχτες.

Η Μπενφικα ανεβηκε κονιορδα Ακροπολη, επεσε και βρηκε οχι ενα, αλλα 5-6 πορτοφολια. Με ενα απελπισμενο σουτ απο τα 30 μετρα κερδισε. Τοσο χαλια με 10 παιχτες δεν θα παιζε ουτε η Λαμια και δεν το λεω για πλακα

Παιχτης Μανταλος δεν υπαρχει. Ειναι πλεον ψυχοφθορο. Ο καλυτερος αμυντικος των αντιπαλων. Δειτε καθε του κινηση απο το 80 κ μετα. Πασες πλαγιο. Σουτ πιο χλυαρα και απο 3χρονο. Χασιματα μπαλας. Και οχι μονο μετα το 80. Γενικως

Χουλτ κορυφαιος σημερα. Το μισο να παιζε ο Μπακακης απο την αλλη θα βαζαμε 4 γκολ. Μπακασετας πολυ ωραιο κρατημα μπαλας και 3-4 πασες παρε βαλε.

Κλωναριδης πρωτος σκορερ τσουλου :smiley: Μλκ που δεν εδωσε στον μονο Γιακουμακη, αλλα εχει βαλει δυο γκολ και ειναι τετ α τετ μονος. Και το κανει κ καλα. Απλα ο Βλαχοδημος εκανε φοβερη αποκρουση και εμφανιση γενικα.

Τι να πω. Κριμα παντως. Πολυ αδικο αποτελεσμα ετσι οπως πηγε στην εξελιξη του

3 Likes

OK, ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα από το άθλιο streaming που έβλεπα. Ο Γιακουμάκης ίσως κρίνεται αυστηρά από αρκετό κόσμο (κι εμένα μαζί), αλλά δίνει την εντύπωση ότι είναι ακίνδυνος. Αν δεν τον τροφοδότησαν, πιστεύω ότι φταίει η έλλειψη καθαρού μυαλού μετά το 2-2.

Τέλος πάντων, ξέραμε ότι δεν πάμε για πρόκριση, αλλά τουλάχιστον με εμφανίσεις όπως η σημερινή (με όσα λάθη κι ερασιτεχνισμούς) νιώθουμε αξιοπρεπείς.

1 Like

Βλέπω στο facebook κάποιους τραχανάδες κράζουν τον Βίκτωρα. Επειδή δεν έδωσε την πάσα και πήγε για το χατ τρικ που το έβγαλε ο Βλαχοδήμος με μεγάλη απόκρουση. Ότι με 2 δικά του γκολ γύρισε το ματς και για όλα τα γκολ που έχει βάλει φέτος δεν λένε τίποτα οι ντενεκέδες.

2 Likes