Αεκαρα

Νομίζω πως συμφωνώ αρκετά με τους δύο προλαλήσαντες. Και εμένα μου αρέσει ο Μουκουντί, αλλά είναι παίκτης που στηρίζεται σε τοποθετήσεις και δύναμη, δεν τον έχεις για να σπριντάρει 20-30 μέτρα προσπαθώντας να πιάσει τον επιθετικό, είναι σχεδόν βέβαιο πως αυτό δεν μπορεί να το κάνει. Πιστεύω πως ο Αλμέυδα κατάλαβε πως δεν χρειάζεται τόσο ψηλά η άμυνα, τουλάχιστον όχι σε ματς που μπορεί ο αντίπαλος να (αντ)επιτεθεί με αξιώσεις.

Στα του ματς τώρα, αυτό στράβωσε λόγω κέντρου, συμφωνώ 100% με @Red_Viper. Γκατσίνοβιτς σε κακή μέρα, Σιμάνσκι και Ελίασον κάπως εκτός παιχνιδιού. Ο Αραούχο γουστάρω που παίζει πιο πίσω (και γκολ θα βρει πιστεύω) καθώς κάνει πολλές δουλειές, αλλά με αυτό το στυλ παιχνιδιού θέλεις κίλλερ μπροστά. Ο Γκαρσία που είναι μπουκαδόρος και τεχνίτης και θα το βάλει και το γκολ, δεν είναι σεντερ φορ. Μπορεί να παίξει υπό συνθήκες εκεί και δεν με χαλάει, αλλά αν είχε έναν Μπλάνκο ή έναν Πόνσε η ΑΕΚ φέτος θα ήταν ιδανικό.

Στα του ματς, δεν τα βλέπω τόσο άσχημα τα πράγματα. Κάποια πράγματα δεν δούλεψαν, αλλά παίξαμε καλά σε γενικές γραμμές. Δύο ομάδες παίζουν πάντα και σε κάθε φυσιολογικό πρωτάθλημα (όχι εδώ), είναι υγιές που και που η δυνατή ομάδα να ζορίζεται από κάποια μικρότερη. Μπράβο στον Ατρόμητο επίσης, καθώς βγήκε να παίξει με πλάνο. Αμυντικά μεν, αλλά με σχέδιο στην επίθεση. Ειδικά 1-2 φάσεις που έβγαλε στην κόντρα ήταν εξαιρετικές και με φοβερό ξεδίπλωμα. Νομίζω για έναν ουδέτερο ήταν ένα πολύ ευχάριστο ματς, με φάσεις, ρυθμό και ένταση.

Δεν θα είναι κάθε ματς σαν αυτό με τον Ιωνικό, αυτό είναι το λογικό και το αναμενόμενο στην μπάλα, το θέμα είναι να βρίσκουμε λύσεις και στα ζόρια. Την Κυριακή ήθελε και λίγη τύχη, ας είναι.

Τέλος, χαίρομαι αφάνταστα με την απομανταλοποίηση (:stuck_out_tongue: ) της ομάδας (θα βοηθήσει και τον Πέτρο αυτό) και ακόμα περισσότερο με ικανοποιεί πως ήδη από Οκτώβρη ο Αλμέυδα έχει καταλήξει σε ένα σχήμα και μια φιλοσοφία. Παραμετροποιήσεις και αλλαγές σαφώς μπορεί να υπάρξουν, αλλά είναι διακριτό πως ξέρει τι θέλει από την ομάδα και έχει ήδη ξεδιαλέξει τους ενδεκαδάτους.

ΥΓ. Πολλά μπράβο στον Ρότα, στα μάτια μου φαίνεται πως έχει δουλέψει και αξίζει να βρίσκεται στην ομάδα. Αν ο Σιντιμπέ αποδόσει τα αναμενόμενα, τότε ο Ρότα θα είναι μια αξιόπιστη δεύτερη λύση.

3 Likes

Πώς σε πετσόκοψε έτσι ρε Καφετζόπουλε; Σε άφησε εντελώς ΑΚΑΛΥΠΤΟ :sunglasses:

2 Likes

ανυπομονώ για την αυριανή μέρα! ο πρώτος μου αγώνας στο γήπεδο της ΑΕΚ! συγκίνηση…

από μικρούλης (από επαρχία) παρακαλούσα τον πατέρα να με φέρει Φιλαδέλφεια αλλά δεν… με βόλευε με Αλκαζάρ :stuck_out_tongue:

(δε μετράω το ΟΑΚΑ για έδρα της ΑΕΚ)

5 Likes

Κρατα την ψυχραιμια σου,θα λυγισεις απο συγκινηση,θα σου ερθουν μνημες απο το παλιο γηπεδο που ηταν εκει.

1 Like

Με 'γειά.
Θα σας ξανάρθουμε.


8 Likes

Ωπ, τι έχουμε εδώ;

Θα μπορούσα να το βάλω και στις συναυλίες χωρίς τοπικ αλλά δεν λέει το ίδιο.

Μόνο και μόνο για την ακρόαση του κάτωθι στο συγκεκριμένο σημείο αξίζει:

4 Likes

Που να ήσουν και φεστιβάλ ορίτζιναλ πριν καμια δεκαετία

2 Likes

Φοβερή ματσάρα και στο τέλος νικήτρια η ΑΕΚάρα! Δεν την πολυπαρακολουθώ τη μπασκετική ΑΕΚ (προτιμώ να βλέπω Ευρωλίγκα) αλλά μου άρεσε πολύ. Μου έκανε εντύπωση ο playmaker o Φρέιζερ. Καταλύτης στο παιχνίδι και σε στιγμές εντυπωσιακός παρ’ όλα που είναι επιπόλαιος σε κάποιες φάσεις.

1 Like

Με χει ψησει αγρια η φετινη μπασκετικη ΑΕΚ. Τα χω δει ολα. Μεγαλη νικη σημερα για πολλους λογους

6 Likes

Πολυ ωραια φαση αυτη

5 Likes

δεν πρόλαβα εισιτήριο για το ματς με τον ΠΑΟΚ… βγάλτε ρε παιδιά μια ανακοίνωση νωρίς με την ώρα που θα ανοίξει η προπώληση να είμαστε έτοιμοι…

αν περισσέψει σε κανέναν εισιτήριο ας ενημερώσει…

1 Like

Εισιτήρια φέτος θα βρει κανείς μόνο με τύχη. Για εμένα είναι λάθος που δόθηκαν τόσα διαρκείας, έπρεπε να υπάρχει ένα όριο, δεν γίνεται τα 3/4 του γηπέδου να είναι καπαρωμένα.

Στην Λιβαδειά ψιλοαναμενόμενα δεν πάει καλά, αυτό που θεωρώ πως μπορεί και πρέπει να αλλάξει είναι πρωτίστως η ηρεμία και η υπομονή στην κυκλοφορία. Δεν χρειάζεται να το τρέξουν ούτε να παίζουν με την μία τόσο πολύ.

2 Likes

Καπου ακουσα οτι θα φτιαξουν ενα συστημα που θα μπορεις να δηλωσεις για καθε ματς αν θα χρησιμοποιησεις το διαρκειας σου κι αν δηλωνεις οτι δε θα το χρησιμοποιησεις, θα διαθετουν τη θεση.

3 Likes

Και εμένα το πήρε το αυτί μου, κρατάω μικρό καλάθι μέχρι να το δω στην πράξη.

Βλεποντας την ομαδαρα, πετυχα αυτο κ εσκασα στα γελια με τις φωτοσοπιες

6 Likes

μακάρι να γίνει αυτό το σύστημα. νομίζω υπάρχει στην Premier League

Προβλέπεται αίμα και άμμος την Κυριακή…Πολύ δύσκολο και πονηρό ματς !!!

1 Like

Πρεπει να επανορθωσει η ΑΕΚ απο τα πολλα αρνητικα αποτελεσματα που ειχε με τον Παοκ τα τελευταια χρονια,ειναι μια ευκαιρια αυτη,δεν πρεπει να υποτιμηθει ο Παοκ παρα τις απουσιες που θα εχει,κατι για τεσσαρες και τριμπαλα που ακουω ειναι ευσεβεις ποθοι,οχι οτι αποκλειεται να συμβει αν κατσει καλα η μπιλια απο την αρχη.

Χθες με τον λεβαδειακο στο α ημιχρονο μπλοκαριστηκαμε,ο αραουχο δεν μπορει περιφερειακος και χανει ξανα ευκολες ευκαιριες,ο πινεδα αρκετα πουληματα μπαλας στο κεντρο.Καλος ο σιντιμπε αν και θελει ακομα χρονο.

1 Like

Συγκεκριμένα την 1η Ιουλίου του 2020 σε ματς για τα πλέι οφ της Super League η ΑΕΚ κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 0-2 στην Τούμπα με σκόρερς τους Τσιγκρίνσκι και Λιβάγια.13 παιχνιδια σερι χωρις νικη παραμενει η ΑΕΚ απεναντι στον ΠΑΟΚ…

1 Like

πρέπει να κερδίσουμε επιτέλους! και για το πρωτάθλημα, αλλά κυρίως για τον μαλάκα τον Λουτσέσκου.
να ξορκίσουμε και τις ήττες στα ντέρμπι

2 Likes