Περηφανη συλληψη

τώρα το ξαναδιάβασα το πρώτο ποστ. Για την 8η Μάρτη αθωώθηκε. Εγώ τα μπέρδεψα.

ChrisP συνεχίζω να υποστηρίζω τη δημοκρατία του 2007 και σε αυτό το thread αφού σου αρέσουν οι σπόντες… Για αυτό δε μου αρέσουν οι πολιτικές συζητήσεις. Έρχεται ο κάθε προκατειλημμένος και δεν ξεκολλά. Αυτή είναι η άποψη μου και διαφέρει από τη δικιά σου. Χώνεψε το…

Νίκο, δε μπορώ να έχω κρίση προσωπική για το περιστατικό, γιατί μένω λίγο μακρυά. Δέχομαι την κρίση τη δική σου μόνο και μόνο γιατί σε ξέρω και ξέρω ότι είσαι άξιος εμπιστοσύνης. Αλλά νομίζω ότι ούτε και εσύ θα ήθελες να υποστηρίζω κάποιον μόνο και μόνο γιατί είναι στην ίδια “κοινωνική ομάδα” με εμένα. Όσοι πιστεύουν ότι το παιδί είναι αθώο και οι αστυνομικοί ψευδομάρτυρες μόνο και μόνο επειδή ο Παναγιώτης είναι φοιτητής και το 2007 έχουμε χούντα (χειρότερη του '67) τότε… μπράβο τους. Εγώ το μόνο επιχείρημα που έχω και με κάνει να τείνω στην αθωότητα του, είναι ότι εσύ δεν είσαι καμένος και σου κόβει σε τέτοια θέματα…

Με λίγα λόγια δεν έχω να προσθέσω κάτι στο θέμα, γιατί η γνώμη μου (μένοντας κάτι χιλιόμετρα μακρυά) είναι αμφιλεγόμενης αξίας. Όσοι έχουν τόση εμπιστοσύνη στη κρίση τους ας μιλήσουν ελεύθερα…

Και για την πλάκα που έγινε, δε βλέπω κανένα κακό. Σε όλα χωράει χαβαλές. Δε θίχτηκε κανένας:wink:

ΥΓ. Ο δικηγόρος του παιδιού δε μπορεί να γνωρίζει τι είπαν στον ανακριτή. Λες ο ανακριτής να είναι τόσο βλάκας που να φοβήθηκε από τους εκβιασμούς, να άλλαξε την απόφαση του και να το ανακοίνωσε σε γνωστούς που δεν πρέπει? Αυτό μου μυρίζει φιδιά του δικηγόρου… Τα συνηθίζουν κάτι τέτοια

Αυτή η φράση τα είπε όλα!!! +1000
Μπορεί όντως τα πράγματα να είναι έτσι, μπορεί και όχι! Αν κάποιος ανέφερε ένα περιστατικό που οι αστυνομικοί είναι οι “καλοί” και οι φοιτητές οι “κακοί” -για να κάνω μια απλούστευση- πολλοί θα έβλεπαν το περιστατικό με πολύ περισσότερο σκεπτικισμό… Αντίθετα μια τέτοια ιστορία τη δέχονται σχεδόν όλοι σαν στανταρ σωστή…
Ξαναλέω, μπορεί όντως τα πράγματα να έγιναν έτσι!! Δε μιλάω για το συγκεκριμένο γεγονός, αλλά γενικά!

Το οτι οπως ειπα υπαρχουν βιντεο που τον δειχνουν αλλου την ωρα των επεισοδιων μηπως ειναι αρκετο για να πειστει καποιος για την αθωοτητα του παιδιου? Το οτι οι ειδησεις δειχνουν τον Παναγιωτη να ειναι ψηλος κι αδυνατος ενω ειναι κοντουλης κι ευσωμος? Το μονο κοινο με τον κουκουλοφορο με τον οποιο τον παρομοιαζουν ειναι ενα ζευγαρι πρασινα σταρακια. Οι αστυνομικοι δεν ειχαν ουτε ενα στοιχειο οταν τον συνελαβαν. Ουτε τωρα εχουν. Διαβαζε ολα οσα γραφω. :stuck_out_tongue:

ΥΓ: Ο δικηγορος προφανως θα το υπεθεσε αυτο που ειπε στα παιδια. Προφανως δεν ειναι σε θεση να γνωριζει. Απλα εκρινε την σταση της ανακριτριας.

Όλα τα έχω διαβάσει απλά ξεχνάω!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Τέσπα, απλά πήρα αφορμή από αυτό για να καυτηριάσω μια γενική κατάσταση… Δηλαδή να μη δεχόμαστε αμάσητο τίποτα, ούτε από τη μία ούτε από την άλλη πλευρά

Ρε σεις, γαμω τον ατομισμο μου γαμω, ενας νεος ειναι στη φυλακη ενω τα στοιχεια που αποδεικνυουν την αθωοτητα του ειναι αδιασειστα…

Και κουβεντιαζετε περι του αν δεχομαστε αμασητα πραγματα η τι ειπε ο δικηγορος και να ειμαστε σκεπτικιστες και μαλακιες!!! Εχετε ζησει φυλακη εστω και για μια ωρα, θα θελα να ξερω… Αστυνομικη βια ισως? Εχετε δει δικο σας ανθρωπο να τον σερνουν στην ασφαλτο αιμοφυρτο??

Αλλα για αυτον ακριβως το λογο γαμιωνται ολα σημερα… Επειδη καθενας κοιταει την παρτη του…

Led, αν υπαρχει καποιο κειμενο η ψηφισμα που εχει κατεβει σε σχολες της Θεσσαλονικης στειλτο μου να το κατεβασουμε και στη ΑΣΟΕΕ…

1ον) Η σποντα δεν ηταν επι προσωπικου εναντιον σου…

2ον) Σιγουρα δεν ειμαι προκατειλημμενος…

3ον) Εγω δεν υποστηριζω την δημοκρατια του 2007 αλλα την ανεχομαι και σιγουρα δεν θελω να παρεκκλινει προς πιο συντηρητικα μονοπατια. Η σταση της αστυνομιας τον τελευταιο καιρο ειναι τετοια που αναστελλει τα δημοκρατικα δικαιωματα που εχουν κατακτηθει ολα αυτα τα χρονια…

Με το να διαμαρτυρόμαστε για μεμονωμένες καταστάσεις δεν πρόκειται να βγει τίποτα… Και όλα αυτά τα ψηφίσματα είναι το πλέον ανούσιο μέτρο διαμαρτυρίας!! (για κάποια άλλα όπως ελευθερία στους απέργους πείνας κτλ δε θα σχολιάσω καν) Αν έχετε να προτείνετε κάτι για να καταπολεμηθεί το πρόβλημα στη ρίζα του, μόνο αυτό θα βοηθούσε… Ακόμα και μία ΄έκθεση ιδεών που να εξηγεί αντικειμενικά την όλη κατάσταση και να προτείνει λύσεις (όχι πρακτικές απαραίτητα, αλλά ακόμα και νοοτροπίες), αν διαβαζόταν σε κάθε γενική συνέλευση θα βοηθούσε άπειρα περισσότερο στο να αποκτήσουν πραγματική παιδεία οι φοιτητές… (Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ τους μεγαλεπίβολους και άκρως πεσσιμιστικούς λόγους που ακούμε κατά κόρρον και που τα βλέπουν όλα μαύρα) Πρέπει όλοι να καταλάβουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι το σύστημα ή οι κακοί πλούσιοι, αλλά εμείς οι ίδιοι και ο τρόπος σκέψης μας…
Θα μου πείτε καλά όλα αυτά αλλά πολύ θεωρητικά… Έτσι τα βλέπω εγώ τα πράγματα. Οι αγώνες στους δρόμους και όλα αυτά είναι ατελέσφορα και δεν πρόκειται να βγάλουν (όπως δεν έχουν ήδη βγάλει) πουθενά… Σε μια άλλη εποχή και σε μια άλλη κοινωνία ίσως. Σε μια κοινωνία που οι περισσότεροι είναι βολεμένοι δεν πρόκειται να πετύχει τίποτα τέτοιο…

Είμαι κάργα off-topic, τεσπα αν όντως το παιδί είναι αθώο θέλω να αθωωθεί επειδή βρέθηκαν τα στοιχεία και επειδή λειτουργεί καλά το δικαστικό σύστημα και όχι γιατί κατέβηκε ψήφισμα σε όλες τις σχολές…
Αυτά…

Αν δεν ήταν εναντίον μου η σπόντα, συγχωρήσαι!!!:papas: :stuck_out_tongue:

Κανεις λαθος… Οι αγωνες στους δρομους εχουν φερει αποτελεσματα σε πολλες περιπτωσεις…

Το δικαστικο συστημα δεν λειτουργει καλα γιατι ο καπιταλισμος ο,το και να πει καποιος εμπεριεχει διαφθορα. Τα δαμε τα του παραδικαστικου κυκλωματος πριν καποιους μηνες αν δεν κανω λαθος. Αν λοιπον φοιτητες ξεσηκωθουν εναντιον του συστηματος που επιλεγει να φυλακιζει ανθρωπους για τις πεποιθησεις τους και καταφερουν την αποφυλακιση του θα ειναι μεγαλη κατακτηση της κοινωνιας.

O καπιταλισμός όντως εμπεριέχει διαφθορά… Αυτό αλλάζει είτε αλλάζοντας τη νοοτροπία και συνεπώς την παιδεία όλων αυτών που τον αποτελούν (θέλει τεράστιο βάθος χρόνου) είτε αλλάζοντας τον ίδιο τον καπιταλισμό και αντικαθιστόντας τον με κάτι άλλο… Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου?:-k

Εχω, αλλα το θεμα μου αυτη τη στιγμη ειναι να βγει απο τη φυλακη το παιδι. Κι επειδη τωρα ουτε να αλλαξουμε τον καπιταλσμο μπορουμε (ποτε δεν μπορουμε βασικα) ουτε να τον αντικαταστησουμε προτιμω να βγει και να μοιραστει ενα κειμενο στη σχολη μου (κι ελπιζω και στις αλλες σχολες) ωστε τουλαχιστον να ενημερωθει ο κοσμος κι απο κει και περα βλεπουμε…

Το πρόβλημα είναι ότι πάντα συμβαίνει μόνο αυτό και μένουμε στο βλέπουμε:wink: Και στην επόμενη παρόμοια περίπτωση πάλι το ίδιο θα γίνει:wink:

διαφθορά στα δικαστικά θα υπάρχει και δίχως καπιταλισμό… δεν εξαλείφεται δυστυχώς…

Ξέρει κανένας τι πειστήρια κατέθεσε το παιδί στο δικαστήριο?

Δεν διαφωνω μαζι σου καθολου. Προφανως θαθελα π.χ. να κατεβουμε 50.000 ανθρωποι και να παμε στο υπουργειο δικαιοσυνης να διαμαρτυρηθουμε. Αλλα και να μη γινει αυτο (που δε θα γινει, ειναι εξαιρετικα δυσκολο) εγω θελω να το προσπαθησω γιατι τουλαχιστον θα ενημερωθει ο κοσμος και μπορει στους 100 οι 95 να πουν στ’ @@ τους αλλα αν 5 πουν “οπα ρε μαγκες, εδω παιζει αδικια και καταστολη” εγω ευχαριστημενος θα ειμαι…

Thx re.

Ξεχασα το πρωτο μερος.

Ο δικαστης προτεινε να παραμεινει μεσα ο Παναγιωτης… Κατασκευαζουν ενοχους… Ρε πουστη, σε τι γαμημενη κοινωνια ζουμε???

Εν τω μεταξυ εχουν καταθεσει υπερ του ακομα και καθηγητες του Πολυτεχνειου, περα απο δεκαδες μαρτυρες που τον ειδαν αλλου την ωρα των επεισοδιων. Τι να πω ρε πουστη μου, αν μαθαιναμε τι χρωμα βρακι φοραει η Βισση, πιο πολυ σημασια θα εδινε ο κοσμος. Τα ΜΜΕ αφου τον δικασαν και τον καταδικασαν, το εθαψαν το θεμα. Και φυλλαδια που μοιραζονται στην σχολη, ο κοσμος τα πεταει. Μας εχουν κανει να αδιαφορουμε για παντα περα του κωλου μας… Αλλα ακομα κι εκει, μας εχουν πεισει οτι θα τα αναλαβουν αυτοι και μαλιστα θα τα φερουν εις περας με τον καλυτερο δυνατο τροπο.

πιστευω οτι πρεπει να κανουμε πραγματικα κατι! δεν ειναι ωρα να ξεσικωθουμε λεω?

O εισαγγελεας ,με μοναδικο στοιχείο τις καταθεσεις των αστυνομικών και τα πρασινα παπουτσια,παραβλεποντας το οπτικοακουστικο υλικο που αποδεικνυει τη μη συμμετοχη του στα επεισοδεια,εισηγειται ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΡΑΤΗΣΗΣ του,καθως τον θεωρει υποπτο για τελεση και αλλων εγκληματικων ενεργειων…Η πανεπιστημιακη κοινοτητα της Θεσσαλονικης αναμενεται αυριο να αντιδρασει

Την ίδια στιγμή που το κράτος ρίχνει στα μαλακά ανθρώπους που είναι υπεύθυνοι για τον θάνατο άλλων συνανθρώπων τους, από εγκληματική αμέλεια ή από ολοφάνερη ανικανότητα (βλέπε ΡΙΚΟΜΕΞ, ΣΑΜΙΝΑ, ΛΟΥΣΙΟ ΠΟΤΑΜΟ), την ίδια στιγμή που το κράτος δολοφονεί άρρωστους ανθρώπους αφήνοντάς τους μόνους στις μαύρες τρύπες του ΕΣΥ, την ίδια στιγμή που το κράτος έχει κλέψει κάθε ίχνος χαράς από τα πρόσωπα των ανθρώπων στερώντας τους προσωπικές ελευθερίες και καταργώντας και καταστέλοντας με φασιστικό τρόπο κάθε ελεύθερο χώρο και χρόνο σκέψης και δράσης, την ίδια στιγμή που το κράτος κλέβει ολοφάνερα σχεδόν τον μισό μας μισθό με άμεσους και έμμεσους φόρους και ασφαλιστικές εισφορές που χρησιμοποιούνται για να παράγουν κέρδος για τα βρώμικα γρανάζια του κράτους, την ίδια στιγμή που το κράτος φυλακίζει σε τέσσερις υγρούς και σκοτεινούς τοίχους ελεύθερους νέους ανθρώπους γιατί τολμούν να υψώνουν την φωνή και την γροθιά τους…

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΑΛΗΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ, ΨΕΥΤΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ, ΛΑΙΜΑΡΓΟΙ ΚΛΗΡΙΚΟΙ, ΝΟΜΟΤΑΓΕΙΣ ΠΟΛΙΤΕΣ, ΑΠΟΧΑΥΝΩΜΕΝΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΙΔΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΙ, ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ, ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΩΝ ΑΔΥΝΑΜΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΩΝ, ΚΟΙΤΑΖΟΜΑΣΤΕ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΠΙΖΟΥΝ ΣΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΕΝΗ ΘΛΙΨΗ ΜΑΣ ΜΕΙΔΙΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΤΡΑΓΟΥΔΟΝΤΑΣ ΒΑΣ-ΒΑΣ-ΒΑΣ Ο ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ.